Kultūra
Māksla

Atklās Džemmas Skulmes darbu retrospekciju0


Džemma Skulme
Džemma Skulme
Foto – Ieva Lūka/LETA

Piektdien, 7. februārī, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā atklās izstādi “Džemma Skulme. Viņas glezniecība”, LA.lv uzzināja muzejā.

Izstāde būs apskatāma no 8. februāra līdz 5. aprīlim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva izstāžu zālēs un Kupola zālē 5. stāvā.

Kuratore Inga Šteimane ekspozīcijai atlasījusi turpat simt darbu, kas atklās glezniecību kā mākslinieces lielo kaislību, mīlestību, darbu, jēgu un spēli, kā telpu, kurā notiek gan saruna ar sevi, gan uzrunas sabiedrībai.

Izstāde akcentēs Džemmas Skulmes (1925–2019) mākslas aspektus, ar kuriem rakstīta ne vien viņas biogrāfija, bet arī Latvijas mākslas vēsture.

Šeit pirmo reizi būs apskatāmas Džemmas Skulmes abstrakcijas,

kas gleznotas 2019. gada vasarā, neilgi pirms mākslinieces nāves. Tāpat izstādē aplūkojami fragmenti no pierakstiem, kas mākslinieces radošajā procesā bija svarīgi.

Līdz pat pēdējam katra iecere gleznotājai nozīmēja uzdevuma risināšanu, un jaunie darbi veltīti krāsas vieliskumam un patstāvībai.

Izstāde “Džemma Skulme. Viņas glezniecība” tika iecerēta 2018. gada nogalē, pašai māksliniecei aktīvi piedaloties.

Ekspozīcijā ir iekļautas gleznas no autorei ļoti svarīgās kolāžu grupas, kas runā par laikmetu griežiem –

“Kariatīdes” jeb “Vēstures piezīmes”.

Gleznas un dokumenti ļauj ielūkoties, cik apjomīgs informācijas lauks iesaistīts 20.–21. gadsimtu mijā tapušo darbu satura un formas veidošanā.

Saistītie raksti

Izstāde piedāvā arī izcilākos piemērus no Džemmas Skulmes monumentālā figurālisma, kas devis nozīmīgu ieguldījumu modernās glezniecības attīstībā padomju periodā un vēlāk.

Projekta publiskā programma ietver filmu seansus, muzikālus darbus, literārus lasījumus un tikšanās.

7. februārī plkst. 19 Mākslas stacijā “Dubulti” notiks grupas “Instrumenti” performance, veltīta Džemmas Skulmes sadarbībai ar kolektīvu, topot albumiem “Atkala” un “Cilvēks”. Ieeja brīva.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.