Foto: Zane Bitere/LETA

“Atvainojamies par neērtībām!” Kāpēc tiek atcelti daudzi autobusu pārvadājumu reisi? 0

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies 5
Lasīt citas ziņas

Sakarā ar šoferu neesamību šodien, 1.07.2022., netiks izpildīti šādi reisi (seko reisu uzskaitījums) – 52 reisi no Ogres un 22 no Aizkraukles. Šāds paziņojums, kas faktiski nozīmēja piepilsētu satiksmes paralīzi Ogres un Aizkraukles novadā, iepriecināja divu minēto pilsētu iedzīvotājus jau pagājušajā nedēļā. Uzņēmums, kuram jānodrošina šie pārvadājumi, “atvainojas par neērtībām”.

Varētu domāt – lūk, īsta krīze un uzņēmums, kas uzvarējis Autotransporta direkcijas iepirkumos par autobusa pārvadājumu veikšanu minētajā reģionā – “Liepājas autobusu parks” (LAP) –, pilnu krūti metīsies to risināt. Un patiešām – nedēļas nogalē, 2. un 3. jūlijā, tika atcelts tikai uz vienas rokas pirkstiem skaitāms reisu skaits.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču pirmdien, 4. jūlijā, Aizkrauklē atkal netiek izpildīti 54 autobusu reisi, bet Ogrē tādu ir 25. Otrdien, 5. jūlijā, nekas būtiski nemainās – Ogrē nenotiek 29 autobusu reisi, bet Aiz­krauklē – 36 reisi. 5. jūlija pēcpusdienā LAP mājaslapā parādās informācija, ka arī 6. jūlijā Ogrē nenotiks 25 paredzētie autobusu reisi. Par Aizkraukli raksta tapšanas brīdī vēl nekas nav zināms, toties turpat parādās zīmīga informācija, ka 6. jūlijā Liepājā tiks atcelti 14 piepilsētas autobusu reisi.

Tā kā ar LAP biroju sazināties neizdodas, tad atliek tikai domāt, ka uzņēmums krīzes risināšanai pārsviež daļu šoferu uz Ogri un Aizkraukli. Iespējama gan arī otra versija – “Liepājas autobusu parka” attiecību mezgli ar šoferiem samilzuši tiktāl, ka šoferi masveidā rak­sta atlūgumus un pamet uzņēmumu.

Ogres mērs Egils Helmanis šajā sakarā sociālajos tīklos publicējis atklātu vēstuli satiksmes ministram T. Linkaitam. Tajā teikts šādi: “Kad tiksiet galā ar Jūsu nozares nejēdzībām Ogres novadā? Šodien daudziem Ogres novada iedzīvotājiem nācās atlikt savus plānus, nepaspēt uz darbu vai ārsta apmeklējumu, jo sabiedriskais transports nekursēja pēc norādītā saraksta. Daudzi tādēļ steidz vainot novada domi neizdarībā, nepraktiskumā un pat korupcijā. Tomēr šim notikumam nav nekāda sakara ar Ogres novada domi vai tās lēmumiem!

No 1. jūlija reisus izpilda “Liepājas autobusu parks”. Uzņēmums uzvarēja Autotransporta direkcijas iepirkumā. Autotransporta direkcija ir Satiksmes ministrijas iestāde. Tās mīlestību pret nekvalitatīviem pakalpojumu sniedzējiem var tikai apbrīnot, jo šī ne tuvu nav pirmā un vienīga reize, kad publiski izskan informācija par minētā pārvadātāja nekvalitatīvo darbību, puslegālām šoferu algošanas metodēm.

Tāli Linkaiti! Ogres novada iedzīvotāji un es personīgi gaidām Jūsu skaidrojumus, atbildes un, pāri visam, izdarītus darbus! Ir apnicis raudzīties, kā Jūsu neizdarības dēļ cieš novada iedzīvotāju dzīves kvalitāte! Gaidu atbildi!”

Var piekrist vai nepiekrist E. Helmaņa sakāpinātajam tonim, taču nenoliedzams fakts ir, pirmkārt, tas, ka “Liepājas autobusu parka” neizdarības dēļ piepilsētu satiksme divos Latvijas novados ir labākajā gadījumā ļoti būtiski traucēta, bet sliktākajā – pilnīgi paralizēta. Otrs nenoliedzams fakts ir tas, ka “Liepājas autobusu parks” nespēj izpildīt saistības, kādas pats uzņēmies, uzvarot konkursā par autobusa pārvadājumu nodrošināšanu Ogres un Aizkraukles novados.

Atvainoties par neērtībām ir jēga tad, ja pēc atvainošanās tiek darīts viss iespējamais, lai vistuvākajā laikā labotu situāciju. Ņemot vērā, ka satiksmes traucējumu ilgums teju, teju sasniegs nedēļu, nerodas iespaids, ka “Liepājas autobusu parks” dara visu iespējamo problēmas novēršanai. Turklāt īsa ekskursija “Liepājas autobusu parka” mājaslapas jaunumu sadaļā atklāj, ka reisu atcelšana ir nevis ekstraordinārs notikums, bet gan šī uzņēmuma ikdiena. Proti, ir samērā grūti atrast dienu, kad netiktu atcelts neviens reiss.

Atceltie reisi.
Foto no Liepājas autobusu parka mājaslapas

Tuvāko dažu desmitu gadu laikā sabiedriskā transporta nozīmei mūsu dzīvē vajadzētu pieaugt, vismaz teorētiski. Tas palīdzētu samazināt transporta nozares izmešu daudzumu, kas ir viens no būtiskākajiem izaicinājumiem Latvijas ceļā uz Zaļā kursa mērķiem. Lai tas varētu notikt, sabiedriskajam transportam jākļūst ērtākam un pieejamākam, tostarp būtisks ērtību faktors ir precīza sabiedriskā transporta kursēšana.

Atvainošanās par neērtībām varbūt spēj risināt problēmu vienu vai divas dienas, bet kad tas notiek jau gandrīz nedēļu – tas skan kā ņirgāšanās par visiem, kas kavē darbu vai ārsta apmeklējumus. Un te būtu vērts pieminēt Japānas pieredzi. Šī valsts ir slavena ar savu precizitāti vilcienu pārvadājumos un viens no veidiem, kā tas tiek panākts, ir šāds – ja vilciens nokavē pienākšanu pieturā par 30 (!) sekundēm, tad dzelzceļa uzņēmums ar lielu atvainošanos atmaksā pasažieriem par braucienu iztērēto naudu un izpilda vilciena reisu bez maksas.

Iespējams, ka līdzīgus kritērijus būtu laiks sākt ieviest arī Autotransporta direkcijai, nosakot uzvarētājus autobusa pārvadājumu iepirkumos, jo šobrīd nešķiet, ka sodu sistēma, kurā pārvadātājs maksā sodu par neizpildītajiem reisiem, darbojas efektīvi.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Liepājas autobusu parka” padomes priekšsēdētājs ir Edgars Dupats, bet padomes locekļi ir Didzis Jēriņš, Atis Deksnis un Harijs Krongorns.

Pēc Konkurences padomes 2022. gada 29. marta lēmuma par Konkurences likuma pārkāpuma konstatēšanu “Liepājas autobusu parka” darbībās, uzņēmuma mazākuma akcionārs (34,85%) ir Liepājas pašvaldība, bet 59,83% akciju pieder SIA “LAP1R”, kas, pēc “Firmas.lv” datiem, pastarpināti pieder An­dra Šķēles (67%) un Aināra Šlesera (33%) ģimenēm.

Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies 5
Menģelsone uzsver: nedrīkst pieļaut “Nord Pool” biržas spekulācijas 83
Ja informācija apstiprināsies, tas būs ievērojams ukraiņu spēku taktiskais panākums. Slaidiņš ieskicē situāciju Ukrainā 1
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Menģelsone uzsver: nedrīkst pieļaut “Nord Pool” biržas spekulācijas 83
VZD ziņo par darījumiem ar privātmājām Rīgā un Pierīgā 2022. gada 1.pusgadā: cenas augušas vidēji par 20%, reģistrēts par 37% mazāk darījumu nekā pērn
VIDEO. Neiztīrītas gultnes dēļ jau divus gadus burāšanai slēgta Jūrmalas osta, bet ostas pārvaldnieks tik aizbildinās 3
VIDEO. Slaidiņš: Lai Ukraina gūtu uzvaras, nevajag celt “gaisa pilis” ilgtermiņā 5
“Mūsu draugs, vecais kikbokseris un dievlūdzējs spēj tā zāģēt, ka ausis krīt ciet,” Līcīša feļetons
23:35
1942. gada 19. augustā. Djepes katastrofa
23:30
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 19. augustā
23:25
“Mūsu draugs, vecais kikbokseris un dievlūdzējs spēj tā zāģēt, ka ausis krīt ciet,” Līcīša feļetons
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Zelenskis ar Gutērrešu apspriedis arī Krievijas piekopto kodolšantāžu Zaporižjes AES. Putins piekritis ielaist ekspertus 35
“Attīstībai/Par!” rosinājusi koalīcijā nemarinēt LNG termināļa būvniecības projektu, lai Latvija neatpaliktu no kaimiņvalstīm 34
Ēriks Loks, Ieva Akuratere un Āris Ziemelis ielūdz uz “Dziesminieku dienām Sēlijā”
FOTO: Ieskaties spēlfilmas “Mīlulis” filmēšanas aizkulisēs ar Kārli Arnoldu Avotu galvenajā lomā
Tanku biatlons Krievijā kā samērā absurda disciplīna
Krāpnieki pielieto jaunu triku – uzdodas par policijas darbiniekiem, lai izmānītu naudu 4
Lokdauni izraisījuši vairāk nāves gadījumu nekā Covid-19 vīruss, atzīst pētnieki. Neatliekamā medicīniskā palīdzība kļūst neaizsniedzama Lielbritānijā 8
VIDEO. “Čuk čuk čuk!” Ministrs Linkaits dzimšanas dienā soctīklotājus pārsteidz ar amizantu dziesmu 24
FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu 11
Sestdien Kurzemē iespējams pērkona negaiss, karstums līdz pat 30 grādiem 1
Ogrēnieši netiek uz darbu, pie ārsta un uz bērnudārzu, bet ATD līgumu ar “Liepājas Autobusu parks” lauzt negrasās
LVM padome noraida bažas par AS “Latvijas valsts meži ” valdes locekļu atlases neatbilstību tiesiskajam regulējumam un aicina uz konstruktīvu dialogu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs