Pasaulē
Citur

Baltkrieviete: “Mums aiz loga uzsprāga granāta. Teicām meitai, ka tas ir salūts…”0

Baltkrievijā trešo nakti pēc kārtas protestētāju un drošības spēku sadursmes

Svetlana Minskā dzimusi un dzīvo tur jau trīsdesmit astoņus gadus. Strādā par zobārsti. Irīna un Ruslans dzīvo Brestā – pilsēta atrodas pie pašas Polijas robežas, 334 kilometru attālumā no Baltkrievijas galvaspilsētas Minskas.

Irīna un Ruslans ir mākslinieki un viņa strādā arī skolā par mākslas pasniedzēju. Pāris audzina 5 gadus vecu meitiņu. Viņi piekrita dalīties stāstos par to, kas šobrīd notiek Baltkrievijā ar nosacījumu, ka nepublicēsim šajā materiālā viņu fotogrāfijas vai video, kā arī mainīsim viņu vārdus.

“Manā telefonā ir daudz šausmīgas informācijas – gan video, gan foto, taču es baidos to padarīt publisku, jo vairāki cilvēki, kas to darīja un materiālus padarīja publiskus, jau ir tikuši arestēti,” – portālam LA.LV stāsta Svetlana.

Tāpat gan Svetlana, gan Irīna un Ruslans atzīst, ka visā Baltkrievijā šobrīd nav interneta pieejas un cilvēki izmanto visdažādākos, viltīgākos veidus, lai varētu pieslēgties tam un paziņot gan draugiem, gan radiem, ka viņi vēl ir dzīvi, sveiki un veseli.

Svetlana: “Mums šobrīd ļoti ir vajadzīga palīdzība, bet mēs nezinām, kas un kā mums var palīdzēt…”

Neviens negaidīja neko tādu un neviens tam nebija gatavs. Lukašenko ir uzsācis karu pret saviem iedzīvotājiem. Es nezinu, ar ko omoniešus pirms iziešanas ielās sabaro vai sadzirdina, bet viņi izturas kā roboti – viņi dara šausmīgas lietas un viņos nav ne kripatiņas cilvēcības.

Cilvēki Minskā un citās pilsētiņās iziet ielās T-kreklos, šortos un sandalēs, bet viņus apmētā ar granātām. Cilvēkus aplej ar ūdens strūklu un izmētā kapsulas ar asaru gāzi. Bija gadījumi, kad šīs kapsulas tika iemestas arī dzīvokļos.

Bet šie cilvēki neko nedara, tikai stāv, sit plaukstas un kliedz “Жыве Беларусь” (Lai dzīvo Baltkrievija – red.).Un tad ierodas omonieši – viņi uzbrūk pieci seši vienam cilvēkam – viņi nešķiro ne dzimumu, ne vecumu.

Es redzēju, kā viņi sita ar stekiem sievieti gados un zēnu, kurš kliedza, ka viņam ir 15 gadu. Manā telefonā ir video, kuru es baidos publicēt, jo runā, ka šos cilvēkus, kas publicēja internetā šādus video un bildes, jau ir arestējuši.

Arestē arī žurnālistus, kas sociālajās vietnēs raksta un rāda to, kas notiek. Manis nofilmētajā video var redzēt, kā omonieši ar kājām spārda gulošu cilvēku, kurš vairs nekustas, sper viņam pa galvu, bet cilvēks jau sen vairs neizrāda dzīvības pazīmes.

Medmāsa, kas dzīvo man kaimiņos stāstīja, ka viņiem darbā tika nodots “rīkojums”, ka uz notikuma vietām sniegt pirmo palīdzību turpmāk drīkst ierasties tikai kopā ar miliciju.

Lūdzu, neticiet propagandai! Mūsu vidū nav nekādu kaujinieku! Iedzīvotāji veido barikādes no visa, kas pa rokai, lai aizsargātos no granātām un lodēm. Lukašenko ir uzsācis genocīdu pret savu tautu.

Tajā pašā laikā tajos vienīgajos “atļautajos” kanālos rāda video rullīšus, cik skaisti Baltkrievijā ir notikušas vēlēšanas un cik pārliecinoši viņš ir uzvarējis tajās, jo tauta viņu ir izvēlējusies.

Cilvēki viens otram stāsta, ka dažu dienu laikā ir arestēti vairāk kā 5000 cilvēku, bet daudzi pat nezina, kur viņus meklēt. Runā, ka 8 cilvēki ir gājuši bojā, bet varas iestādes to neapstiprina.

Bet šīm šausmām ir liecinieki. Arī mediķiem neļauj runāt. Mums šobrīd ļoti ir vajadzīga palīdzība, bet mēs nezinām, kas un kā mums var palīdzēt – mēs neesam ne politiķi, ne kaujinieki, mēs esam vienkārši iedzīvotāji.

Irīna: “Mums aiz loga uzsprāga granāta. Teicām meitai, ka tas ir salūts…”

Ruslans: Vakardien Brestā kādu labu manu paziņu, smalciņu, tieviņu jaunu sievieti, kuras augums ir 160 cm uz ielas notvēra omonieši, bet pēc tam piekāva. Turklāt viņa neatradās pat tuvumā protesta akcijām! Gāja mājās! Galu galā, viņai ir lauzta roka un neskaitāmas citas traumas. Tas vairs nav prātam aptverams! Viņi uzbrūk ikvienam, arī tiem, kas vienkārši iet pa ielu!

Dienas laikā šķiet, ka viss ir mierīgi, bet tas ir mānīgi. Cilvēki turpina iet uz darbu, bērni uz bērnudārzu. Vismaz pie mums, Brestā. Bet pēc 18:00 pilsētas centrā tiek slēgtas vairākas kafejnīcas un veikali. Centrālās ielas bloķē milicija, mašīnu plūsma pēc 18:00 ir ļoti ierobežota. Tad arī turp ierodas omonieši kopā ar miliciju.

Irīna: Cilvēki protestē mierīgi – tikai stāv un sit plauktas, skandinot “Lai dzīvo Baltrkrievija!”, bet viņiem uzbrūk. Cilvēki mūk, skrien iekšā sētās, bet viņus tur notver un piekauj. Vakardien man zvanīja draudzene, kura dzīvo Minskā – omonieši brauc pa ielu, spīdina jaudīgus lukturus logos un mājokļu balkonos un tos apšauda. Viena sieviete esot ievainota.

Man jau otro dienu ir gandrīz nervu sabrukums. Man pēcpusdienā šodien ir jādodas uz darbu, bet es ļoti baidos, jo nezinu, kā tikšu mājās un vai vispār vakarā drīkstu iet pa ielu. Visu dienu šodien raudāju – aiz bezspēcības, aiz niknuma, aiz sajūtas, ka tev nav nekādu tiesību pašam savā zemē. Kas būs tālāk? Piespiedīs tautu pakļauties un viss būs pa vecam? Par kādu cenu?

Saistītie raksti

Pirms dažām dienām mums aiz loga uzsprāga skaņas granāta. Šķita, ka tepat, tepat blakus. Savai piecgadīgajai meitai teicām, ka tas ir salūts.

Visā Baltkrievijā regulāri atslēdz internetu, lai nebūtu saiknes ar ārpasauli, bloķē dažādas ziņu lapas un pat televīzijas kanālus. Pieļauju, ka internetu atslēdz arī tāpēc, lai nevarētu kartē atrast koordinātes, kā arī tās nosūtīt citiem. Mums šobrīd ir ļoti grūti sazināties caur internetu, jo savienojums parādās ļoti īsos brīžos.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.