Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Shutterstock

“Daudzi izslēgs cepešnīcas, tā vietā čurkstinās desiņas pagalmā uz ugunskura,” Egila Līcīša feļetons 4

Egils Līcītis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 20
TV24
Slaidiņš: Karš beigsies tikai divos gadījumos. Viens – ja Putinam iedotu ielūgumu uz Kobzona koncertu
“Piedodiet, bet mājās jūs netiksiet!” Ukraina skaidro pavisam reālos frontes sabrukšanas iemeslus 85
Lasīt citas ziņas

2022. gada izskaņa it nemaz nav labo, pozitīvo, iepriecinošo ziņu laiks. Aptaujā noskaidrots, ka 49 procenti valsts iedzīvotāju gada nogales svinības, Ziemassvētku vakaru un Jaungada ballīti sagaidīs ar samazinātiem izdevumiem un ietaupīs uz dāvanu, pārtikas izmaksu un mielasta galda servēšanas rēķina.

Mazāk naudas izdos svētku dekorācijām, apgaismojumam, salūtam, ēdamajam. Lai neaudzētu elektroenerģijas un gāzes rēķinus, daudzi Latvijas cilvēki izslēgs cepešnīcas, tā vietā čurkstinās desiņas pagalmā uz ugunskura. Ziemassvētkos zem eglītes vairs nemeklēs dārgas elektrotehnikas preces, franču parfīmu un jaunākās paaudzes sakaru līdzekļus, gana vērtīgas dāvanas būs kartupeļu mizojamais nazītis, lietots elektrības skaitītājs un malkas nastiņa no tankštelles (10 pagales – 7 eiro).

CITI ŠOBRĪD LASA

Citugad rasolā griežamos nēģu gabaliņus, sagaidot 2023. gadu, bļodās nomainīs palētinātā desa “Suņa prieks”. Galdā netiks likts it nekas no kulinārijas un konditorejas izstrādājumiem. Šķiet, pēc divu gadu ilgas nesatikšanās, pēc asocializēšanās nebeidzamā mājsēdē, pēc bargiem ierobežojošiem noteikumiem, kad pirmssvētku iepirkumu ažiotāžā nevarēja iegādāties ne zeķes, ne zobupastas, draugiem, radagabaliem vajadzētu sanākt uz vienu kārtīgu, lustīgu kopābūšanu, atzīmējot jauna gada iestāšanos, bet nekā. Ģimenes lokā tāpat pasēdēs, apēdīs sasmērētās maizītes, padzers tējas glāzi ar cukura graudu un, kas nu obligāti – iemetīs zāļu tiesai degvīnīša kraukšķīti.

Daudzos mājokļos tradicionālo divpadsmit Ziemsvētku ēdienu, kūpinājumu, cepešu, zivju uzlievju un zosu aknu pastēšu vietā būs jāknapinās ar divpadsmit mandarīniem, duci piparkūkām vai sālsstandziņām, dažviet vajadzēs ēst tikai ar acīm. Askētiskā dzīvesveidā, ekonomējot mazākajiem mājsaimniecību locekļiem, knauķiem un knīpām, maciņam nedraudzīgo “Laimas” šokolādes konfekšu vietā tiks pasniegtas “Bārbeles” stiklenes un būs jāiztiek bez smalkmaizītēm.

Tikai 34 procenti respondentu, sabiedrības krējuma pārstāvji anketētājiem apgalvojuši, ka svētkus svinēs kā līdz šim, nerūpējoties par arvien pieaugošā cenu kāpuma amortizāciju. Pārējiem cilvēces arjergardā – reņģēdājiem un tramvaja braucējiem, mazajiem cilvēkiem un vienkāršajiem darbaļaudīm, padzīvojušiem ļaudīm – būs jāsavelk jostas, jo žaketes karājas, bikses krīt nost, gāzinieki ar rēķiniem izdēdējušiem stāviem velk nost pēdējo kreklu.

Pievienojiet šai nesmaidīgai publikai Latvijas vecākos privātbaņķierus, kas agrāk dzīvoja kā Krēzi, bet nu viņu klusajā namā ielaužas policijas specvienība, un komercuzņēmums, ciešot neatgriezeniskus zaudējumus, iet zem ūtrupes āmura. Nokāvušies ar domām, bažīgi nākotnē raugās homoseksa darbinieki, nevarēdami ne pa otram, ne trešam lāgam panākt civilās savienības likumisku atzīšanu, bezcerīgi, ka viendzimuma pāriem šai konservatīvajā purvainē kādreiz skanēs Mendelsona kāzu maršs.

Par vecās, aizejošās valdības ministru nedarbnieku veikumu nav iemesla būt pacilātam daudzgalvainajam televīzijas skatītāju pulkam, uzzinot, ka Latvijai – kā ir nolīgts un sists saujā – jāpērk un jāpērk miljoniem vairs nevienam nevajadzīgas vīrusa pretpotes, un tas tiešām ir pirmais gadījums, kad tik daudz budžeta naudas tiek izlietots par velti. Bēdu sagrauztajās cilvēku sejās neatmirdz prieks, jo arī astroloģija nav ar tām labvēlīgākajām prognozēm. Skatoties zvaigznēs, kafijbiezumos un kārtīs uz 2023. gadu – horoskopu vēstījumi visām zodiaka zīmēm pēc kārtas liek liegt sev pasaulīgās baudas, iezīmē recesiju ar sekojošu krājkases cūciņas iztukšošanu līdz dibenam un garu gavēņa periodu.

Reklāma
Reklāma

Sarežģītā laika dramatiskais fons liecina, ka labklājība vismaz uz laiku ir atkāpusies no mūsu valsts, bet latvieši nav pamesti savam liktenim. Mūsu trinitārā, trīsvienības valdība ir nomodā par saviem līdzpilsoņiem. Jaunie ministri ierodas darbavietās ar 325 prioritātēm, lai mainītu lietas uz labo pusi un gādātu, ka cilvēku naudas maki atkal kļūst biezāki. Arī premjerministrs Krišjānītis ir pūcīgs par valsts iestigšanu grūtībās, izsaka dziļu nožēlu un slēdz apskāvienos katru trūkumcietēju.

Cilvēki vēlē, lai tiek gaišāka Latvijas valdības dzīvības svecīte. Jau tiek plānoti papildu pasākumi palīdzības sniegšanai, lai kopskats uzlabotos, apgrūtinājumi ar cenu celšanos, apkures, elektrības izmaksām pensionāriem un daudzbērnniekiem kļūtu vieglāk panesamāki. Cik nu būs iespēju robežās, jāņem par labu tas, kas no valdības puses būs galdā celts, jo budžets tomēr ir par daudz īsa sega.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.