Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Milatiger/SHUTTERSTOCK

“Cilvēki tiek apbērti ar melu vēstījumu un viltus ziņu krusu,” Egila Līcīša feļetons par medijiem 23

Egils Līcītis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 dārzeņi, kas palīdz atbrīvoties no taukiem vidukļa zonā, ja tos patērē katru dienu
Putina draudi iebrukt Baltijā un izraisīt Eiropā jaunu karu ir jāuztver nopietni, brīdina bijušais ASV armijas ģenerālis 164
Klusā okeāna ūdeņos atklāta būtne, kuras dzīves ilgums ir cilvēka prātam neaptverams
Lasīt citas ziņas

Pastiprinājusies krāpšana medijos. Cilvēki tiek maldināti, apbērti ar melu vēstījumu un viltus ziņu krusu, ieputināti neceļos ar publicētiem nepārbaudītiem faktiem, no zila gaisa pūstām pīlītēm un izdomātām sensācijām. Galvenā notekcaurule, pa kuru izplūst informatīvās kanalizācijas straumes un manipulatīvo duļķu rāvas, ir pārsvarā internets – pat dzeltenā bulvārprese pelna vairāk uzticamības nekā datorā lasāmais. Televīzijā arī klāsta blēņas, radiofons nonācis Sorosa propagandistu varā, vienīgā pārraide, kas vēl turas objektivitātes robežās, ir “Bez tabu”.

“Fake news” pieaugumu un puspatiesības pamanījis ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kurš esot aizsitis ciet portatīvajam datoram vāku un rēcis, ka drebējušas ministrijas logu rūtis – kur skatās kārtībnieki! Tiesas! Es runāšu ar ģenerālprokuroru! Taisni pēdējā laikā sociālajos tīklos esot sarakstīts neredzēti daudz muļķību, ka to ietekme uz cilvēku prātiem esot zinātniskas izpētes vērta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iedomājieties, tīmekļa portāli pat apglabājuši nemirstīgo čekistu Juri Savicki! Bez fakta pārbaudes, klikšķus gaidot, cits citu apsteidzot, ievietojuši materiālu, kas saņemts it kā no gāzinieka uzņēmuma “Itera” e-pasta, ka vīrs “ar virsnieka stāju” devies mūžības ceļos! Bet “mironis”, veselāks par rutku, tikām dodas automašīnā uz darbu! Labojot kļūdu, interneta vietņu galvenie šefi aizbildinājušies vai nu ar nepieredzējušo redaktoru jaunību un vājo sagatavotību, vai ar atbildīgo amatpersonu vecuma plānprātību, bet nekādu sodu vainīgie par dzīvas personas apbedīšanu nav saņēmuši.

Vēl viens asimetrijas paraugs muldēšanai ar lietu patieso stāvokli bij jau svētdien izziņotā oranžā trauksme kā biedinājuma zīme par ārkārtas situāciju, ekstrēmu sniegputeni valsts teritorijā. Tas, protams, noticis saziņā ar citiem blēžiem, sinoptiķiem, kuri publikas tracināšanā ir tikpat lieli meistari kā mūsu revolveržurnālisti. Pēc brīdinājuma saņemšanas sociālie tīkli, dabīgi, uzsprāga. Tīklu apdzīvotāji satraucās, vai nav jāevaku­ējas, bet uz kurieni, ja visā Latvijā sola pievest 20 un vairāk centimetru bieza sniega kārtu? Vai kupenu sanesumu dēļ nevar tikt apturēta dzelzceļa kustība, vai saglabāsies droša satiksme pāri tiltiem, vai gigantiska mēroga gadsimta stihijā kustēs sauszemes transports un kursēs autobusi? Vai pusvalsts nepaliks bez elektrības, sniega vaļņiem sagāžot elektropārvades līnijas? Kad nekāds virpuļviesulis nesekoja, sniegputenis pārgāja pāri Latvijai, vien sīki pārslojot, nebija pat atvainošanās par aplamo prognozi. Jāsecina, ak, tas tik tā – laika reģiem galvu nojauca globālā sasilšana un klimata pārmaiņas vai viltus trauksmes izplatīšanā gadījās darbinieki, kuriem ir neveiksmīga zodiaka zīme.

Citi veltīgi sensāciju meklējumi saistās ar tālu izsludināto gripas epidēmiju! Tā šogad būšot sevišķi uzbrūkoša, traumējoša un aszobaina – klārē epidemiologi un viņu uzticamie domu pierakstītāji un mikrofona turētājas – klaču vāceles. Bet jau nomainīts eskulapu agrāk striktais piekodinājums – nebāzt laukā no segapakšas degunu, kolīdz jūtamas pirmās saslimšanas pazīmes, aizsmakums, kāss, sēkšana, šņaukāšanās, šķavas, nespēks un galvassāpes.

Tagad mediķi iesaka vien “klepot elkonī” sabiedriskās vietās un vārgstošam, ejot uz darbu, aizsegt muti ar respiratoru. Neslava par īpaši cietsirdīgo vīrusu izrādās blēņas – kaut cirkulējot veseli četri gripas paveidi, slimnīcā ārstējoties knapi divdesmit pacientu.

Un ko portālu satura veidotāji nestāsta un cenšas slēpt? Svarīgāko! Aplinkus ir aprakstīts, ka palielinājies mežacūku un lāču uzbrukumu skaits medniekiem, mežstrādniekiem un ogotājiem. Bet kāpēc sabiedrību neinformē par gadījumu, kad ķepainis gribējis migā ievilkt melleņotāju un tikai enerģiskā vēcināšana ar grozu atturējusi miesaskāro tēvaini no ļaunprātības realizēšanas?

Reklāma
Reklāma

Nevar saprast, vai portālu autori pārspīlētos jaunumus aizgūst no pasaku un teiku grāmatām, smeļas makšķernieku stāstos vai citos literāros avotos. Vai erzacziņas uzpeld, skatoties kristāla bumbā vai sadzeroties uzrūgušu tējas sēni. Bet nepārtraukti notiek “pārteikšanās”, datora apsēstajiem tiek kompostrētas smadzenes, televīzijas ekrānos un soctīklos parādās šaubīgi montēti video – Latvijas informatīvajā telpā var notikt jebkas. Uz to nereaģē neviens NEPLP, neviens datortīkla uzraugs.

Nekur nav taisnības, izņemot to, kas ir drukātā veidā. Tāpēc, mīļie cilvēki, ja gribat uzzināt objektīvo patiesību un nepārsālītas ziņas, apturiet garāmskrienošu avīž­puiku, ejiet pie kiosknieces, bet vislabāk – abonējiet laikrakstus nākamajam gadam, paļaujoties uz pasta piegādēm. Tad tiksiet labi informēts un nepaliksiet dulls kā datora lasītāji.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.