Laukos
Mežsaimniecība

Biedrība: Latvijas meži pēdējos gados kļūst arvien sakoptāki0


Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: LETA/Ieva Leiniša

Latvijas meži pēdējos gados kļūst arvien sakoptāki, tostarp pateicoties Eiropas Savienības (ES) atbalstam jaunaudžu kopšanai, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.

Par to liecinot gan jaunaudžu kopšanas apmēra palielināšanās, gan arī meža īpašnieku pieaugošās zināšanas par meža apsaimniekošanas jautājumiem, kas pozitīvi atspoguļojas arī meža kvalitātē.

Muižnieks prognozēja, ka, ņemot vērā ES atbalsta jaunaudžu kopšanai pozitīvos rezultātus, nākamgad Latvijas meža īpašniekiem sevišķi aktuālas būs diskusijas par Latvijas lauku attīstības programmu pēc 2020.gada.

“ES atbalsts jaunaudžu kopšanai ir viens no vērtīgākajiem atbalsta pasākumiem meža īpašniekiem un šim atbalstam vajadzētu saglabāties arī pēc 2020.gada. (..) Pašreiz dzirdam, ka kopējais budžets atbalsta programmām samazinās, bet mēs ceram, ka tas neskars šo pasākumu,” sacīja Muižnieks.

Viņš atzīmēja, ka ES atbalsts jaunaudžu kopšanai līdz šim devis ļoti labus rezultātus.

Ja 2005.gadā privātajos mežos jaunaudžu kopšana tika veikta vien 6000 hektāru apmērā, tad pēdējo gadu laikā – jau 30 000 hektāru apmērā. Nereti jaunaudžu kopšana turpinās arī pēc tam, kad atbalsts vairs netiek saņemts, jo meža īpašnieks ir sapratis, kādu ieguvumu tā dod, piebilda Muižnieks.

Pēc Muižnieka teiktā, nākamgad LMĪB aktuāls būs jautājums par kompensācijām meža īpašniekiem par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos. “Vēlamies panākt interesi par aizsargājamo vērtību saglabāšanu. Taču gadījumā, ja senču stādītā mežā uzliek vienīgi mežsaimnieciskās darbības ierobežojumus, par to ir jābūt adekvātām kompensācijām. Tas noteikti ir jautājums, kas ir jārisina,” sacīja Muižnieks.

Viņš arī atzina, ka šis gads meža īpašniekiem ir vērtējams divējādi.

Nozari negatīvi ietekmējuši laika apstākļi – lietavas pagājušā gada beigās un šā gada ziemas sākumā,

bet pēcāk strauji iestājies pavasaris un veģetācijas sezonas sākšanās, kamēr ūdens vēl bija applūdinājis meža zemes platības. Pēcāk sekoja sausums un daļa no jaunaudzēm gāja bojā. “No klimatisko apstākļu viedokļa šis ir bijis ļoti grūts gads, noteikti viens no grūtākajiem vairāku desmitgažu laikā,” sacīja Muižnieks.

Saistītie raksti

Taču šogad pozitīvi vērtējama situācija kokmateriālu tirgū un šajā ziņā šis gads meža īpašnieku skatījumā ir bijis ļoti labs, jo praktiski visam kokmateriālu sortimentam cenas pieauga. Līdz ar to meža īpašniekiem bija iespēja izdevīgi pārdot savu produkciju, piebilda LMĪB valdes priekšsēdētājs.

LMIB ir Latvijas lielākā un nozīmīgākā nacionāla un starptautiska līmeņa meža īpašnieku un to apsaimniekotāju vienojošā organizācija, kas ir dibināta 2005.gadā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.