“MikroTik” LTE/5G projektu vadītājs Uldis Čerņevskis: “Tā kā NATO un vairāku valstu valdības iesaka NATO valstīm neizmantot “Huawei” pakalpojumus, redzam iespēju aizņemt šo vietu.”
“MikroTik” LTE/5G projektu vadītājs Uldis Čerņevskis: “Tā kā NATO un vairāku valstu valdības iesaka NATO valstīm neizmantot “Huawei” pakalpojumus, redzam iespēju aizņemt šo vietu.”
Foto: Ivars Bušmanis

Grib aizņemt “Huawei” nišu. Latvieši pierāda, ka spēj radīt globāli konkurētspējīgus produktus 5

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Jau vairāk nekā 20 gadus uzņēmums nodarbojas ar augstākās kvalitātes bezvadu iekārtu un maršrutētāju jeb rūteru ražošanu. Līdz šim “MikroTik” vārds bija plašāk pazīstams ar jaudīgu, bet visai sarežģītu iekārtu izgatavošanu, ko parastajam cilvēkam uzstādīt mājas apstākļos nebija viegli. Tagad situācija mainījusies.

LA
LA.LV
Kokteilis
Tev bija šodienai kādi plāni? Aizmirsti par tiem! Horoskopi 8.maijam
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība paziņo, kad tiks sniegta informācija par gatavību ieviest stingrākus ierobežojumus 83
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 17
1 diena
Lasīt citas ziņas

“MikroTik” kopā ar telekomunikāciju uzņēmumu “LMT” kopīgi izstrādājuši “MikroTik LMT LTE18” rūteri, kas jau nonācis daudzu “LMT” klientu mājās, nodrošinot ātrāku internetu, nekā to spēja iepriekš klientu rīcībā esošās ierīces.

Bet tas nav viss – jau nākamgad “MikroTik” laidīs klajā savu pirmo 5G rūteri, cerot nākotnē kļūt par līderi 5G ierīču pārdošanā.

 

Ne visur labs pārklājums

CITI ŠOBRĪD LASA

Par uzņēmumam būtisko nozari ir atbildīgs “MikroTik” LTE/5G projektu vadītājs Uldis Čerņevskis. Viņš atklāja, ka par sākumpunktu ceļā uz 5G rūteri var uzskatīt 2017. gadu, kad izstrādāta pirmā 4. kategorijas 4G ierīce.

“Pirms tam mūsu klienti ņēma īpašus USB modemus, kurus varēja nopirkt pie operatoriem, iesprauda savos datoros, jo rūteri vēl nebija tik populāri, un tādā veidā izmantoja mūsu rūterus. Paralēli prasīja pievienot atbalstu konkrētajam USB modemam. Kad parādījās 4G modemi, visu veikt kļuva mazliet sarežģītāk, taču interese kļuva arvien lielāka. Nospriedām, ka jāizstrādā pašiem savs 4G rūteris,” stāsta Uldis.

Pirmajam 4. kategorijas “wAP LTE” rūterim bijis ļoti labs noiets, kas uzņēmumam lika lūkoties uz dažādu 4G nišu nosegšanu. “MikroTik” ievērojis, ka visiem mājās ir rūteris, taču ne visur ir pienācīga 4G zona.

Latvijā situ­ācija ar 4G pārklājumu ir ļoti laba, bet daudzās valstīs 4G pieejams tikai pilsētās.

Savukārt laukos dzīvojošajiem paliek 3G vai kāda cita novecojusi tehnoloģija. Taču daudzi turīgākie Zemes apdzīvotāji nemaz tik ļoti neraujas dzīvot pilsētu centros, tā vietā izvēloties villas piepilsētā vai laukos. Dzīve tālāk no pilsētu centriem nenozīmē, ka šiem cilvēkiem zūd vēlme pēc ātra interneta.

Rezultātā “MikroTik” izstrādāja īpašus virzienveida rūterus, kas pagriezti 4G bāzes staciju virzienā. Tos var ieraudzīt, piemēram, uz fotoradariem vai “E-mobi” elektroauto uzlādes stacijās, kuras ne vienmēr atrodas pietiekama 4G pārklājuma vietās. “Mikrotīkla” virzienveida rūteri kļuvuši diezgan pieprasīti gan Rietumeiropā, gan Austrumeiropā.

Nākamais punkts ceļā uz 5G rūteri bija rūteri, kurus var izvietot autobusos, taksometros, smagajās mašīnās un līdzīgos transportlīdzekļos. Pēc tam nāca industriālie rūteri.

“Krievijā un daudzās citās valstīs operatori ne vienmēr ir uzticami – gadās, ka pakalpojums vienkārši nav pieejams. Tāpēc viņi izmanto vairāku operatoru pakalpojumus vai izmanto vairākus modemus, lai vajadzības gadījumā varētu pārslēgties uz citu SIM karti. Mūsu lielajā “LtAP LTE” izveidojām iespēju ielikt divas SIM kartes vai papildu modemus. Ne visur ir kā Latvijā, kad ir pieejams neierobežots datu apjoms. Citās valstīs var lietot tikai 100 GB. Kad tos iztērē, var pārslēgt uz otru SIM karti un lietot nākamos 100 GB.”

 

Milzu interese par 4G rūteri mājām

Nākamajā solī “MikroTik” tuvojās mājas rūteru izstrādei. Pirmais bija “Audience LTE” rūteris, kam ir jaudīgs procesors ar divām “Wi-Fi” saskarnēm – vienu moduli var uzlikt vienā istabā, bet otru – otrā istabā, kas atrodas mājas otrā galā. Tikai ar vienas pogas spiedienu abas ierīces savā starpā spēj savienoties.

Savukārt šogad “MikroTik” paziņoja par pirmā mājsaimniecībām domātā rūtera izstrādi, kas pieejams “LMT” klientiem. “Sadarbību uzsākām teju vai nejauši. Kādu dienu pie mums vērsās “LMT” ar vēlmi kopā izstrādāt labāku alternatīvu saviem iepriekš izmantotajiem rūteriem. Viņi nāca ar konkrētām prasībām, un tādu arī viņiem izstrādājām – lejupielādes ātrums sasniedz 1,2 Gbit/s, bet augšupielādes – 150 Mbit/s. Interese bija milzīga – visi gribēja nomainīt savas vecās iekārtas,” stāsta Uldis.

Jāpiebilst, ka vēl pirms “MikroTik LMT LTE18” rūtera uzņēmums izstrādāja arī “MikroTik LTE12” rūteri, ko var iegūt ikviens interesents (“LTE18” pie­ejams tikai “LMT” klientiem kopā ar tarifu plānu “Internets mājai”. – Aut.). Šī rūtera lejupielādes ātrums sasniedz 600 Mbit/s.

Būtiski piebilst, ka abi uzņēmumi “MikroTik” telpās kopīgi izveidojuši pirmo 5G laboratoriju Latvijā. Tajā tiek testēti jaunākie 5G tehnoloģiju risinājumi un radīts arī prototips 5G rūterim, kas dienas gaismu ieraudzīs nākamgad.

 

Ražo Latvijā

Tad sākās 5G ēra – parādījās pirmās 5G bāzes stacijas, pirmie 5G telefoni. “Šobrīd esam testēšanas fāzē, kurā rūterus nododam gan mūsu operatoru, gan Eiropas operatoru rokās. Tā kā katram operatoram ir savas bāzes stacijas un tīkli, katra iekārta jāpārbauda konkrētā tīklā. Ceram, ka līdz gada beigām visas nepilnības būs izķertas un varēsim sākt domāt jau par masveida 5G rūteru ražošanu.”

Būtiski, ka ražošana joprojām notiek Latvijā.

Uldis gan stāsta, ka 5G kopumā ir mazliet stiepts jēdziens, jo šobrīd Latvijā izbūvētais 5G tīkls ir tikai neliels 4G uzlabojums. “Visas 5G frekvences ir diapazonā no 800 megaherciem (MHz) līdz 2,7 gigaherciem (GHz). Savukārt 5G frekvences Latvijā, ko visi operatori dabūja izsolē, ir tikai diapazonā no 3,4–3,8 GHz. Mūsu modems varēs atbalstīt arī citas frekvences, bet jāskatās, vai varēs pielāgot antenas. Otra problēma – jo augstāka frekvence, jo sliktāk tā izplatās pa gaisu, cauri sienām, stikliem, metāla jumtiem utt.” Ko darīt? Jāpārvieto rūteris tuvāk pie loga vai jāliek ārā esoša antena.

Tā kā 5G signāla frekvence būs augstāka par 4G, signāls pārvietosies ar lielākām grūtībām. Uldis norāda, ka 5G rūterus varēs uzstādīt gan iekštelpās, gan ārtelpās, bet vislabāko ātrumu izdosies dabūt tad, ja iekārtas atradīsies ārpus telpām.

 

Viedtālruņiem jāvirza attīstība

Nedrīkst nepieminēt arī 5G milimetru viļņu (mmWave) tehnoloģijas, pie kurām turpina strādāt “MikroTik”. Šī tehnoloģija atradīsies 24–29 un 37–43 GHz frekvencē. “Visi uztraucas par starojumu, bet starojums nebūs liels, jo bāzes stacijas atradīsies tuvu viena pie otras, kas nozīmē, ka tās nebūs jādarbina ar lielu jaudu,” saka “MikroTik” 5G projektu vadītājs.

Izaicinājums saistīts ar to, ka 5G prasa daudz vairāk antenu un čipu, kas rada lielu slodzi ražotājiem.

Tāpat antenas ir jāpielāgo, lai tās viena otrai netraucētu. Bet citādi 5G ierīču izstrādāšana neesot daudz sarežģītāka par 4G. “Industrijai jādzen uz priekšu tehnoloģiju attīstība, un es lielāko potenciālu redzu tieši 5G telefonos. Pagājušajā nedēļā vairākus šādu telefonu modeļus ar 5G izziņoja “Ap­ple” – uzskatu, ka tas būs dzinulis visai nozarei un lielie operatori sāks veidot infrastruktūru.”

 

Nākamais būs 5G gads

Arī 5G attīstību ietekmējis Covid-19. Uldis uzskata, ka vīruss 5G ieviešanu paildzinājis par gadu. Izrādās, “MikroTik” jau šā gada pavasarī Barselonā pazīstamajā tehnoloģiju un telekomunikāciju konferencē “Mobile World Congress” vēlējās izrādīt savus 5G sasniegumus, taču, tiklīdz pasaule “aizslēdza durvis” un pārslēdzās uz attālināto darbu, visi operatori 5G attīstības uzkrājumus investējuši 4G tīklā, lai lielā noslodze tīklu “nepiebeigtu”. Šobrīd uzņēmums vairs nesteidzas prezentēt 5G rūteri, jo joprojām nav nedz īsti vajadzīgā tīkla, nedz ierīces, kam 5G vajadzētu.

Uldis nenoliedz, ka “Mikrotīkla” mērķis ir būt līderim nozarē. Vislielākais konkurents nenoliedzami ir Ķīnas “Huawei”, kam Rietumu valstīs šobrīd izplesties un attīstīties ir grūtāk san­kciju dēļ.

“Viņiem par labu nāk tas, ka viņi ir vertikāli integrēti – viņiem ir savas ražotnes, subsīdijas no valdības, viņi paši ražo arī ierīču čipus. Tas viņiem ļauj dempingot. Bet, tā kā NATO un vairāku valstu valdības iesaka NATO valstīm viņu pakalpojumus neizmantot, mēs redzam iespēju aizņemt šo vietu.”

 

Pārkāpuma būtība

Sēkla

SIA “MikroTik” dibināts 1996. gadā. Uzņēmuma īpašnieki un patiesie labuma guvēji ir Arnis Riekstiņš un ASV pilsonis Džons Martins Tallijs – abiem pieder 50% uzņēmuma daļu.

Dīgšana

Ceļš uz 5G rūteri sākās 2017. gadā, kad uzņēmumā izstrādāja wAP LTE maršrutētāju.

Kopš tā laika kopumā izstrādātas deviņas jaunas ar 4G un 5G saistītas ierīces – no 4. kategorijas LTE līdz pat 18. kategorijai.

 

Augļi

SIA “MikroTik” 2018. gadā apgrozīja 258,7 miljonus eiro, bet peļņa sasniedza 79,3 miljonus.

Kopš dibināšanas uzņēmums pārdevis miljoniem iekārtu.

Uzņēmumam ir vairāk nekā 500 izplatītāju un tālākpārdevēju 145 pasaules valstīs.

2020. gadā sadarbībā ar “LMT” radīts īpaši jaudīgs 4G rūteris, kas pieejams “LMT” klientiem.

2021. gadā prezentēs gan uzņēmuma pirmo 5G rūteri, gan ierīces, kas atbalsta milimetru viļņu frekvences.

Uzņēmumā strādā vairāk nekā 300 darbinieku.

 

VĒRTĒJUMS: Iedzīvina tehnoloģiju inovāciju garu VEF apkaimē

Juris Binde, “LMT” prezidents: “”MikroTik” ražotās bezvadu iekārtas pārdod un izmanto cilvēki visā pasaulē. Tā ir liela apjoma ražošana, kas notiek tepat Latvijā.

“MikroTik” ir fantastisks piemērs, kas labi parāda, ka Latvijā spēj radīt un pat arī ražot globāli konkurētspējīgus produktus.
SAISTĪTIE RAKSTI

Zīmīgi, ka “MikroTik” izvēlējies strādāt leģendārās rūpnīcas VEF ēkā, kas savulaik bija galvenais tehnoloģiju attīstības un inovāciju centrs ne tikai Latvijā, bet visā reģionā. Gan “LMT, gan “MikroTik” zināmā mērā ir VEF ambīciju turpinātāji, kas abi iedzīvina tehnoloģiju inovāciju garu VEF apkaimē.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev bija šodienai kādi plāni? Aizmirsti par tiem! Horoskopi 8.maijam
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība paziņo, kad tiks sniegta informācija par gatavību ieviest stingrākus ierobežojumus 83
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 17
1 diena
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 107
1 diena
LE
LETA
Veselam
Jaunākā Covid-19 izplatības karte: Cik slimnieku šobrīd katrā pilsētā? 1
11 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Turbulence koalīcijā: Vai pirmdien kritīs Kariņa valdība? 47
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība paziņo, kad tiks sniegta informācija par gatavību ieviest stingrākus ierobežojumus 83
13 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Uzbāzīsies ar krievu valodu? Kā “Vakcinācijas avīze” no apšaubāmas kļuva par bezjēdzīgu 22
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Antropologs: Ja valdība ietu lokdauna virzienā, tad rudenī uz “Covid-19 brīvu” ikdienu var cerēt 43
15 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Uzbāzīsies ar krievu valodu? Kā “Vakcinācijas avīze” no apšaubāmas kļuva par bezjēdzīgu 22
21:21
LE
LETA
Ziņas
NEPLP ierosinājusi pārkāpuma lietu “Aizliegtajam paņēmienam” saistībā ar pausto informāciju par vakcīnu efektivitāti 16
19:47
LE
LETA
Veselam
Jaunākā Covid-19 izplatības karte: Cik slimnieku šobrīd katrā pilsētā? 1
19:42
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Īstie profesionāļi negrib būt “peramie zēni”! Saeimā viedokļu vētra par mediju uzraugu lielajām algām 5
14 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Vakcinācija nav vienīgā aizsardzības līnija pret Covid-19.” Līdz gada beigām jāiepērk vismaz trīs jauni terapeitiskie līdzekļi 7
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man vismaz ir ko ēst!” Šadurskis uzskata, ka labāk būtu izmaksāt dīkstāves pabalstus, nevis rīkot Skolēnu dziesmu un deju svētkus 28
18 stundas
LE
LETA
Veselam
Zināms, cik daudzi šobrīd Latvijā pēc vakcinēšanās pret Covid-19 izjūt blaknes 17
14 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Agresīvs bullis palīdz atrast zem egles paslēptu kailu vīrieti ar pārgrieztu kaklu 1
15 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Cerams, ka meteosazvērestība, ne aktīvāko “progresistu” izdabāšana tiem, kas joprojām lolo divvalodības ideju un sapņo par citu karogu 17
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kossovičs par āra terašu atvēršanu: Par šo “ballīti” maksās visi 48
20 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Izslimoju Covid-19, bet antivielu tests ir negatīvs.” Kalviņš skaidro, vai tā tiešām var būt 18
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Harijs un Megana Mārkla lūguši faniem ziedot 5 dolārus katram sava dēla Ārčija otrajā dzimšanas dienā 33
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slepkavība tiks atklāta!” Iekšlietu ministrs dalās ar jaunāko informāciju nogalinātā Bezzubova lietā 39
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieki un dārznieces, safrizēt rudens avenājus var arī tagad!
18 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
300 policisti Ņujorkas centrā spraigā apšaudē cenšas notvert leģendāro “Divu Pistoļu Krouliju” bandītu
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Influencere Katrīne Sauliete kopā ar mīļoto Pēteri devušies atpūsties uz Turciju, kur šobrīd ir augsts Covid-19 saslimstības risks 28
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Multimākslinieks Kašers dodas “šturmēt” lietoto apģērbu veikalu un tur piedzīvo pagalam neveiklu situāciju 27
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Opozīcija ar pozīciju valdību padarīja par muļķiem!” Rēvalds par Saeimas lēmumu atvērt āra terases 29
23 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krējuma kūka ar pildījumu: gatava 15 minūtēs! 2
18 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, vajag mainīt valdību? 77
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 17
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Jāsāk veidot griķu krājumi? Eksperti skaidro, vai Latvijas iedzīvotājiem ir jāsatraucas par Krievijas griķu eksporta aizliegumu 42
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieki un dārznieces, safrizēt rudens avenājus var arī tagad!
18 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīga un bezgalīgi garšīga: zupa kā lazanja – ar malto gaļu, tomātiem un pastu 3
1 diena
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 107
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kad siltumnīca nav tikai siltumnīca: kā ierīkot savu oāzes stūrīti?
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 8. līdz 14.maijam: kādas vēlmes piepildīsies? 1
19 stundas