Foto: SHUTTERSTOCK

Četrus mēnešus mazinās maksu par dabasgāzi: kurš un kā varēs saņemt atbalstu? 18

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā
Kokteilis
Emocijzīmes, kas bieži tiek pārprastas: tās nozīmē kaut ko pavisam citu, nekā domājat 31
Baltijas valstis paziņojušas Krievijai un Baltkrievijai, ka izstājas no Maskavas kontrolētā elektrotīkla: “Mēs demontēsim pēdējos fiziskos savienojumus” 16
Lasīt citas ziņas

Saistībā ar straujo dabasgāzes cenas pieaugumu, AS Latvijas gāze mājsaimniecību klienti saņems valsts atbalstu maksājumiem par dabasgāzi četru mēnešu periodā. Valsts segs daļu maksas par katru patērēto kilovatstundu, tā kompensējot būtisko gāzes sadārdzinājumu.

Proti, atbalsts jeb samazināta maksa par gāzi no šā gada janvāra līdz aprīlim būs visiem tiem, kuru gāzes patēriņš gadā ir vismaz 250 m³ jeb 2635,1 kWh un kuri noslēguši līgumu ar AS Latvijas gāze (LG), un tiem, kas dabasgāzi saņem Pēdējās garantētās piegādes pakalpojuma ietvaros.

CITI ŠOBRĪD LASA

Skaitītāju rādījumi jāiesniedz ik mēnesi

Valsts atbalsta piešķiršanas periodā (no janvāra līdz aprīlim) skaitītāju rādījumi jāiesniedz katru mēnesi no 16. datuma līdz nākamā mēneša pirmajai darbdienai. Taču LG uzsver, ka atbalstu varēs saņemt, neraugoties uz to, būs vai nebūs iesniegti skaitītāju rādījumi. Aicinājums tos iesniegt ik mēnesi ir tādēļ, lai atlaides par dabasgāzi būtu pēc iespējas atbilstīgākas patēriņam.

Tiem klientiem, kas noteiktajā laikā nav paspējuši iesniegt skaitītāju rādījumus par janvāri, atbalsts tiks piešķirts, balstoties uz aprēķināto patēriņu (vēsturiski vidējo), kuru LG iesniedz sadales sistēmas operators Gaso. “Protams, pastāv iespēja, ka šis aprēķinātais patēriņš var neatbilst reālajam.

Taču, ja tiks iesniegts skaitītāja rādījums par februāri un būs novērojama atšķirība starp uzrēķināto un reālo patēriņu, tiks veikts pārrēķins arī par janvāri. Tas nozīmē, ka nekas nav nokavēts.

Atbalstu saņems visi, kam tas pienākas saskaņā ar minētajiem patēriņa kritērijiem,” uzsver LG Mājsaimniecību departamenta vadītāja Diana Tivča.

Līdz februāra beigām visi saņems informāciju

Patlaban saistībā ar noteikto valsts atbalstu uzņēmums novērojot milzīgu klientu vēlmi sazināties. Līdz ar to, lai sazvanītu LG, ir būtiski palielinājies gaidīšanas laiks, un ne visi sagaida savienojumu ar klientu centra operatoriem. Ļoti daudzi raksta arī e-pastā.

“Tas, ko šobrīd novērojam, – visbiežāk klienti jautā, cik tad tieši viņiem būs atlaide par dabasgāzi un kā zināt, cik par gāzi būs jāmaksā februārī. Taču satraukumam nav pamata. Precīzu informāciju par jauno izlīdzināto maksājumu visiem atbalsta saņēmējiem (ar atlaidi par periodu no janvāra līdz aprīlim) nosūtīsim līdz februāra beigām, un nav nepieciešams zvanīt un tam pieteikties. Arī tie, kuri izvēlējušies norēķināties par faktiski patērēto dabasgāzi ik mēnesi, rēķinus (jau ar aprēķināto maksas samazinājumu) saņems, kā ierasts,” skaidro Diana Tivča un iesaka vienkārši gaidīt rēķinus un izlīdzināto maksājumu pārrēķinus.

Reklāma
Reklāma

Atbalsts arī tiem, kas par gāzi maksā apsaimniekotājiem

Valsts atbalsts tiks piešķirts arī daudzdzīvokļu ēkas īpašniekam vai apsaimniekotājam, ja tajā dabasgāzi lieto mājsaimniecības. Tas nozīmē, ka atbalstu saņems arī iedzīvotāji, kuri dabasgāzi izmanto apkures nodrošināšanai un kuri par komunālajiem pakalpojumiem norēķinās ar apsaimniekotāja starpniecību.

Tādā gadījumā daudzdzīvokļu ēkas īpašniekam vai apsaimniekotājam (līgumslēdzējam) līdz katra mēneša pēdējam datumam jāpiesakās LG, lai saņemtu valsts piešķirto kompensāciju un to piemērotu atkarībā no iedzīvotāju patēriņa. Pieteikties var, aizpildot un iesniedzot pieteikumu LG mājaslapā.

Šādos gadījumos dabasgāzes lietotāji aicināti vērsties pie mājas īpašnieka vai apsaimniekotāja, ar kura starpniecību varēs saņemt valsts atbalstu un maksāt par gāzi mazāk.

Tā kā galvenā šā atbalsta mērķa grupa ir mājsaimniecības, kuras dabasgāzi izmanto apkurei, proti, kuras šā resursa sadārdzinājumu lielāka patēriņa dēļ izjūt visvairāk, tiem lietotājiem, kuru dabasgāzes vidējais patēriņš mēnesī ir mazāks par 221 kWh jeb 21 m³, valsts atbalsts maksājumiem par gāzi netiek paredzēts.

Ņem vērā!

Sadales sistēmas operators Gaso var veikt gazificēto objektu fizisku apsekošanu un pārbaudīt skaitītāju rādījumus. Attiecīgi, ja tiks konstatēts, ka rādījumi iesniegti nepatiesi, valsts atbalsts netiks piemērots.

Svarīgi!

• Šim valsts atbalstam nav jāpiesakās. Maksas samazinājums tiks piešķirts automātiski, un tas būs redzams Latvijas gāzes nosūtītajos rēķinos un izlīdzināto maksājumu pārrēķinos.

• Maksas samazinājuma apmērs par vienu kWh būs atkarīgs no patēriņa:

» ja vidējais patēriņš mēnesī 12 mēnešu periodā ir no 221 līdz 5269 kWh (21–500 m³), valsts kompensēs maksas samazinājumu dabasgāzei 0,03045 eiro par vienu kWh (bez PVN) apmērā,

» ja vidējais mēneša patēriņš 12 mēnešu periodā ir virs 5269 kWh (500 m³), valsts kompensēs maksas samazinājumu dabasgāzei 0,02279 eiro par vienu kWh (bez PVN) apmērā.

Uzziņa

AS Latvijas gāze klientiem ir pienākums regulāri iesniegt skaitītāju rādījumus precīzāku aprēķinu veikšanai. Lai arī uzņēmums to atgādina dažādos saziņas veidos, reizēm mēdz gadīties ķibeles ar e-pastiem, adresēm vai tālruņa numuriem, rezultātā aicinājums ziņot rādījumu var nesasniegt adresātu. Tāpēc klientiem jāiesniedz skaitītāju rādījumi arī bez atgādinājuma.

Papildu informācija pieejama vietnē: www.lg.lv.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.