Praktiski
Mājas

“ComfortHome” – zaļi un tehnoloģiski! Efektīvi padomi ikvienam mājas īpašniekam0


Laimonis Kleperis, “Sundirect” valdes loceklis, rāda, kā modernus infrasarkanos sildītājus var stiprināt pie sienām un griestiem vai novietot tos aiz gleznas vai spoguļa, turklāt vadīt no attāluma.
Laimonis Kleperis, “Sundirect” valdes loceklis, rāda, kā modernus infrasarkanos sildītājus var stiprināt pie sienām un griestiem vai novietot tos aiz gleznas vai spoguļa, turklāt vadīt no attāluma.
Foto: Andris Ozoliņš

Pagājušās nedēļas nogalē “BT1” izstāžu kompleksā “Ķīpsala” notika izstāde “ComfortHome 2019”, kurā savus izstrādājumus prezentēja vairāk nekā 180 uzņēmumu no Latvijas un ārzemēm.

Izstādē varēja aplūkot modernus būvniecības, energoefektivitātes un gudrās mājas risinājumus, iegūt noderīgu informāciju par īpašuma iegādi un projektēšanu, remontu, apkuri, mājokļa interjera un eksterjera veidošanu.

“Tas ir pašsaprotami, ka cilvēkiem, kas vēlas būvēties, nepieciešama pēc iespējas izsmeļošāka informācija,” pārliecināts An­dris Pencis, “BT1” projektu grupas vadītājs. “Mūsdienās tehniskas informācijas par būvniecības virzieniem, veidiem un izstrādājumiem ir ļoti daudz un cilvēkam bez priekšzināšanām grūti izvēlēties piemērotāko.

Lai lietu iepazītu, ir ļoti daudz jāpēta vai arī dotajā jomā jābūt pamatīgai pieredzei.

Simboliskā “boksa ringā” – “Būvniecības un tehnoloģiju ringa cīņās” – trīs dienu laikā tika apskatīts viss mājas tapšanas cikls no zemes gabala iegādes līdz mājas nodošanai ekspluatācijā. Klausītājiem tā bija kā maza mājas būvētāja akadēmija. Ringā vienlaikus cīnījās vairāki nozares eksperti, kas pārstāvēja dažādus viedokļus, tos pamatojot ar praktiskiem stāstiem no reālas pieredzes. Netika slēptas arī kļūdas, un labāk (vismaz krietni lētāk) jau mācīties no citu kļūdām nekā no savām… Domājam veiksmīgo praksi turpināt un arī nākamajā “ComfortHome” laikā rīkot “cīņas”. Tie interesenti, kas pasākumu šoreiz neredzēja, ar tā norisi varēs iepazīties “buvbaze.lv” materiālos.”

Tehnoloģiski zaļi

Kā savdabīgs kontrasts “boksa ringam” blakus zālē norisinājās “Green expo Riga 2019”, kur iepazīstināja ar dažādiem videi draudzīgiem inovatīviem risinājumiem, notika dažādu zaļo ideju apspriešana. Mūsdienīgi ekoizstrādājumi var būt ar lielisku dizainu, kā “Urbalive” “VERMI kompostrētava”, kas domāta pārtikas atkritumu pārstrādei kompostā ar slieku izmantošanu. Izskatīgo ierīci var novietot pat pilsētas dzīvoklī un saražoto masu izmantot to mājaugu lutināšanai, kurus audzē iekštelpās, uz palodzes, balkona vai savā dārzā.

“Zaļā siena” “ELPO” kalpo arī kā vertikāls iekštelpu dārzs – uz tās demonstrēja mūsdienu tehnoloģijas, kas gādā, ka par augiem jārūpējas tikai reizi mēnesī.

Latvijā radītā gaisa attīrīšanas tehnoloģija ne tikai apvieno dabas attīrošo spēku ar modernākajām ventilācijas, inženierijas un automātikas iespējām, bet kalpo arī kā gaisa mitrinātājs un dzīvā dizaina objekts. Pierādīts, ka augu klātbūtne samazina stresu un slimības dienu skaitu – “ELPO” ne tikai attīra gaisu, bet arī mitrina un dzesē to, radot patīkami dzestru sajūtu vairāku metru attālumā no tās.

“Izstādes ideja šoreiz tika realizēta zaļās skatuves formā,” stāsta Uģis Kamšs, “BT1” projektu grupas vadītājs. “Šāda kompakta pasākuma norises forma, nelielā telpā atrodoties daudziem uz viena viļņa noskaņotiem cilvēkiem, ir tuva veidam, kā ļaudis kontaktējas ikdienā. Tā ienes siltuma un ģimeniskuma auru. Zaļo sarunu skatuvē notika dažādu ekoideju apspriešana, uzstājās eksperti, blakus rosījās bērni un vienlaikus bija aplūkojami jaunā ekodizaina paraugi. Ceram nākamgad veidot vēl plašāku ekspozīciju, kurā demonstrēt vairāk inovāciju.”

Ziema nāk

Rudens nāk ar kritušajām koku lapām, kas pamatīgi aizdambē mājas ūdens teknes. No tā var izvairīties, notekas aizsedzot ar nerūsējošu metāla birsti, kuras zariņi plešas uz visam pusēm, uztverot netīrumus. Šādu lielai pudeļu sukai līdzīgu konstrukciju izstādē demonstrēja SIA “Tread-Line” radītā birste “gutter” – tā ir metru gara, tās diametrs 12 cm.

“Ventsys” pārstāvis Ivars Buls demonstrē risinājumu populāro plastmasas logu ventilācijai.
Publikācijas foto

Ziema nāk ar divām problēmām, ko izraisa aukstums. Viena ir apkure, otra – ventilācija. Elegantu risinājumu, kā uzlabot populāro PVC logu ventilācijas spējas, radījuši Latvijas speciālisti. Tas ir svaigā gaisa pieplūdes vārsts “Ventsys”, iespējams, efektīvākais risinājums jau iemontētiem PVC logiem, kuriem nav uzstādītas savas ventilācijas sistēmas. Vārsts sastāv no divdaļīgas kasetes, kuras vienu daļu piestiprina loga rāmja ārpusē un otru iekšpusē.

Ārpusē tā tiek piestiprināta pie rāmja augšējās daļas, iekšpusē – pie apakšējās. Ārējā kasete aprīkota ar viegli noņemamu filtru, kuru var gan mazgāt, gan mainīt, gan papildināt. Iekšējā kasete ļauj regulēt gaisa pūsmu un virzienu. Filtrs un kasešu novietojums nodrošina klusu ventilācijas atveres darbu. Viena kasete spēj nodrošināt svaiga gaisa plūsmu ap 40 m3/h telpā. Ar to varētu pietikt līdz 30 m2 lielai telpai.

Jāatgādina, ka likumi vienam cilvēkam paredz nodrošināt 15 m3/h svaiga gaisa.

Vārstu katrs var uzstādīt uz jebkura jau iemontēta PVC rāmja. Montāža ir vienkārša. Pats ar nazi izgriež blīvgumiju, to noņem un vietā pieskrūvē vārsta daļu. Komplekta cena ir zem 30 eiro.

“Šovasar RTU speciālisti Valkā veica vārstu testus, un rezultāti ir tuvu ideālam. Šobrīd ierīces jau izmanto arī daudzdzīvokļu dzīvojamo māju renovācijas projektos. Jāpiemin arī mūsu pašu jaunākais produkts (sadarbībā ar “BaltCold”) – virtuves tvaika nosūcējs gaisa izvadīšanai caur sienas fasādi atbilstoši jaunajiem MK noteikumiem, kas liedz mehāniskās ierīces pieslēgt ventilācijas stāvvados. Arī tas testēts sadarbībā ar RTU,” stāsta Ivars Buls, “Ventsys” pārstāvis.

Saistītie raksti

“Lai arī pircēju vidū dominē gaiss–ūdens tipa siltumsūkņi, brīvdienu māju iedzīvotājiem lieti noder ekonomiskās klases gaiss–gaiss tipa siltumsūknis, kā, piemēram, GREE “Lomoeco” vai “Lomonordic”, kam ir lielāka jauda. Ar abiem šiem siltumsūkņiem var māju uzturēt gaidīšanas temperatūrā un līdz -10 grādiem arī nodrošināt komforta temperatūru.

Vasarā tie būs lielisks kondicionieris. Piedevām tie darbojas arī attālināti. Siltumsūknis kopā ar uzstādīšanu var izmaksāt no 550 eiro. Tomēr, ja vēlas māju regulāri izmantot arī ziemas laikā, ieteicams būtu kāds mazs un mājīgs kamīniņš,” spriež Ainārs Vizulis, “VG Energy” attīstības projektu vadītājs.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.