Ekonomika
Darbs un nauda

Līdz novembra beigām iespējams iegādāties Igaunijas lauku reģionu bankas “Coop Pank” akcijas0


“Coop Pank” valdes priekšsēdētājs Marguss Rinks: “”Coop Pank” ir atbilde lielo komercbanku politikai slēgt savas filiāles lauku rajonos un samazināt bankomātu tīklu. Tā darbojas caur “Coop” veikalu kasēm un internetā.”
“Coop Pank” valdes priekšsēdētājs Marguss Rinks: “”Coop Pank” ir atbilde lielo komercbanku politikai slēgt savas filiāles lauku rajonos un samazināt bankomātu tīklu. Tā darbojas caur “Coop” veikalu kasēm un internetā.”
Publicitātes foto

Baltijā šobrīd notiek samērā reti vērojams notikums – sākotnējais publiskais akciju piedāvājums (IPO). Tajā nelielā, bet strauji augošā Igaunijas banka “Coop Pank” piedāvā akciju paketi, kas veidos apmēram trešdaļu no tās akciju skaita.

Darbojas veikalos un attīstās reģionos

Kā pastāstīja “Coop Pank” valdes priekšsēdētājs Marguss Rinks, “Coop” ir starptautisks veikalu tīkls, kas pieder patērētāju savienībām. “Coop” attīstība Igaunijā sākusies pirms 10 gadiem, šobrīd šis tīkls ar vairāk nekā 300 veikaliem ir gandrīz monopolists Igaunijas lauku reģionos, pilsētās tas pārstāvēts vājāk, taču 52% no jaunajiem klientiem nākot tieši no pilsētām.

“Coop” tīkla primārais uzdevums esot apkalpot lauku patērētāju intereses un tikai tad – radīt peļņu. Savukārt “Coop” banka esot atbilde lielo komerc­banku politikai slēgt savas filiāles un samazināt bankomātu tīklu lauku rajonos.

“Coop” bankai nav savu filiāļu, tā darbojas caur veikalu tīkla kasēm, kas būtiski samazina izmaksas, un arī kā interneta banka.

Ar veikalu kasu un interneta palīdzību iespējams pārvaldīt kontus, kartes un naudu, veikt pārskaitījumus, izvietot depozītus, saņemt patēriņa finansējumu un hipotekāros kredītus, veikalu kasēs var saņemt arī tādu lauku reģionos svarīgu pakalpojumu kā skaidrās naudas iemaksu un izņemšanu.

Plāno palielināt klientu skaitu un kredītportfeli

Igaunijas valdība šo pagājušajā gadā uzsākto pakalpojumu atzinusi par vienu no trijām svarīgākajām inovācijām iedzīvotāju sadzīves uzlabošanai.

Saskaņā ar sākotnējā akciju piedāvājuma bukletu, bankai papildu nauda vajadzīga vairāku stratēģisku mērķu sasniegšanai. Tā, piemēram, paredzēts palielināt bankas klientu skaitu no 2019. gadā esošajiem 56 tūkstošiem līdz vairāk nekā 100 tūkstošiem 2022. gadā.

Tāpat paredzēts palielināt bankas kredītportfeli no esošajiem 418 miljoniem eiro 2019. gada pirmajos trijos ceturkšņos līdz vairāk nekā vienam miljardam eiro 2022. gadā.

Paredzēti arī pasākumi dažādu bankas izmaksu samazināšanai, tostarp finansēšanas izmaksu samazināšanai. Jāpiebilst, ka “Coop Pank” šobrīd ir piektā vislabāk atpazīstamā banka Igaunijā, relatīvi nedaudz, 12% robežās, atpaliekot no “Luminor” un “LHV” bankas, tomēr būtiski – gandrīz divreiz – atpaliekot no Igaunijas banku tirgus līderiem “Swedbank” un SEB bankas.

Bankas klienti varēs iegādāties līdz 10 tūkstošiem akciju

“Coop Pank” sākotnējais publiskais piedāvājums strukturēts tā, lai maksimāli palielinātu jauno akcionāru skaitu un ieinteresētu tajā esošos bankas klientus – bankas klienti piedāvājumā var nopirkt līdz 10 tūkstošiem akciju, visi pārējie līdz publiskā piedāvājuma beigām – tikai 2500.

Sākotnēji privātpersonām tiek piedāvāti 32,2 miljoni jaunu akciju un vēl 14 miljoni tiek piedāvāti institucionālajiem investoriem par kopējo cenu apmēram 57 miljonu eiro vērtībā.

Visas publiskā piedāvājuma akcijas veidos apmēram trešdaļu no kopējā bankas akciju skaita. Pašreiz bankai ir 64 akcionāri, lielākie no tiem – investīciju sabiedrība “Coop Investeeringud” (36,4% akciju) un Igaunijas patērētāju savienības (24%), lielākajam akcionāram privātpersonai Andresam Sonnam pieder 13,4% akciju.

Akcijas tiek piedāvātas līdz novembra beigām

Vienas akcijas maksimālā cena publiskajā piedāvājumā ir 1,30 eiro, ja interesentu izrādīsies mazāk, nekā prognozēts, un faktiskā akcijas cena izrādīsies zemāka, tad starpība starp 1,30 eiro un faktisko cenu tiks atdota akciju īpašniekiem. Publiskais piedāvājums beidzas 29. novembrī, tā rezultāti tiks paziņoti 2. decembrī. No 9. decembra paredzēta bankas akciju kotēšana NASDAQ Baltijas fondu biržā.

Saistītie raksti

Igaunijai jau ir veiksmīga sākotnējā publiskā piedāvājuma pieredze – pirms gada notika sekmīgs Tallinas ostas akciju piedāvājums, kurā par 33% akciju tika piesaistīti 147,7 miljoni eiro. Par akcionāriem kļuva 13 723 Igaunijas privātpersonas un 102 institucionālie investori no 22 valstīm.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.