Aldis Sāvičs ar Ventā noķertu vēdzeli.
Aldis Sāvičs ar Ventā noķertu vēdzeli.
Foto no Alda Sāviča personīgā arhīva

Copes stāsts: Vēdzeles šķindina zvaniņus Ventā 0

Aldis Sāvičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
Lasīt citas ziņas

 

Slaidi iegriežam mašīnas grantētā laukumiņā netālu no mīļupītes Ventas. Līdz upei nieka pārsimts metru, izkravājam bagāžu, velkam mugurā siltos kostīmus, kājās puteniekus (vakars solās būt vēss), un, aidā, uz upi.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Iepriekšējās pieredzes vadīti

Es kā vecākais šajā kompānijā piekrītu ieņemt vietu tuvāk mašīnai un, notipinājis lejā pa krasta slīpumu, sāku iekārtot copes vietu. Pulkstenis rāda ceturto vakara stundu. Šajā vietā bijām tieši pirms vienas nedēļas un trijatā sagūs­tījām piecas vēdzeles, tas, protams, nebija nekāds Pēterloms, ņemot vērā to, ka MK noteikumi atļauj lomā paturēt piecus šīs sugas īpatņus, bet priecēja zivju izmēri, neviena nebija zem atļautajiem trīsdesmit pieciem centimetriem.

Iepriekšējā reizē pirmās zvaniņa skaņas mūsu ausis priecēja jau ap sešiem, interesanti, kā būs šoreiz! Iespraužu zemē katrai makšķerei divus kātu turētājus, piestiprinu pie auklas fluorkarbona 0,39 mm pavadu, kurā iesieti trīspusējie griezuļi un galā trīsstūra piramīdas tipa atsvars, aprīkoju āķus, kas iesieti fluorkarbona 0,28 mm resnās pavadās ar gabaliņu svaigas brekša filejas plus naktstārpa pusīti, piekabinu tos griezuļiem un laižu visu šo kārdinošo mantību upē netālu no līkumā esošās padziļās un akmeņiem bagātās bedres cerībā, ka tajā mītošās vēdzeles nakts aizsegā iznāks bedres ieejā baroties.

Laiks skrien vēja spārniem, draugi iekūruši ugunskuru no upes krastā izskalotajiem kokiem, apkārtni izgaismo spocīga, bet sirdij un miesai tīkama gaisma.

 

Zvaniņi pārtrauc vakariņas

Pienāk gaidītais vēdzeļu iznākšanas laiks, bet auklā iekārtie zvaniņi klusē, laiku pa laikam ieslēdzu pieres lukturīti, bet nekādas zivju aktivitātes nemana, Roberts paziņo, ka drīz jābūt copei, bet minūtes rit, no ugunskura puses vējš atnes kārdinošu ceptu desiņu aromātu, siekalas saskrien mutē, un drīz jau dzirdu uzaicinājumu uz vakariņām.

Izvelku, pārbaudu un pārmetu gruntenes, ēsmai neviens nav pieskāries, un dodos pie draugiem uz tēju un desiņām. Mielodamies ar karsto našķi, it kā sadzirdu vārgas zvaniņa skaņas no savu kātu puses, bet nolemju, ka vēlamo esmu pieņēmis par esošo, un turpinu maltīti.

Vēl pēc piecām minūtēm Robertu kājās uzrauj viņa makšķeres zvaniņš, un pēc brīža draugs atgriežas ar guvumu, centimetrus četrdesmit piecus garu zivi. Latvijā tās garākas par sešdesmit pieciem centimetriem izaugot reti, bet vispār pasaulē fiksētas 170 centimetrus garas un 40 kilogramus smagas vēdzeles.

Savas makšķeres dodas pārbaudīt arī Arnis, saku draugiem paldies par cienastu un dodos uz savu vietu. Vienai gruntenei aukla no upes vidus aizceļojusi stingri uz krasta pusi, vai tas būtu straumes nedarbs? Nevarētu būt, jo rūpīgi piemeklētie svini auklu noturēja labi, arī zāļu upē nav, tātad…

 

Piesakās duplets

Ņemu kātu, zvaniņš nokrīt zālē, velku un jūtu, ka ir! Uztveramais tīkliņš gatavs darbam, un jau pēc minūtes krasta zālēs, izrauta no dzimtās stihijas, neapmierināta lokās skaista plankumainā Ventas iemītniece.

Āķis ieķēries labi un dziļi (lietoju prāvus āķus 1–0, kādreiz uz mazāka zaudēju lielu zivi), sameklēju standziņas ar garajiem galiem, izkabinu āķi, un dzirdu otras makšķeres zvanu. Vēl brīdis, un manā kontā jau divas skaistules.

Nākamā cope pārsteidz ar lielu smagumu galā un dīvainu zivs uzvedību, izrādās, ka duplets, kas vēdzeļu copē ir ļoti reta parādība, vienu zivi iesmeļu tīkliņā, otru ceļu pa gaisu cerībā, ka stingrie rīki izturēs, ir!

Vēl pēc minūtēm desmit piesakās upes karaliene, svari rāda 1750 gramus, zvaniņu skaņas dzirdamas arī no kompanjonu puses, tātad velk. Noprecizēju rezultātus, draugiem četras zivis, tātad varu ķert vēl. Kad manā copes spainī ielocījušās septiņas vēdzeles un pulkstenis pietuvojies desmitiem, cope beidzas, un pietiek jau arī, cik tad nu var, kaut kas jāatstāj sēklai un citai reizei.

 

Kur vislabāk distancēties

Dodos pie mašīnas, draugi galvu vien nogroza un smiedamies sola mani sist, bet es draudzīgi sadalu lomu, un apmierināti ir visi, man liels vilkšanas prieks, bet visiem kopā prieks par skaisto vakaru, Ventas ūdeņu čalu sekluma akmeņos, tās dāsnumu un to, ka mūsu upju zivju resursi vēl nav galīgi izzuduši.

SAISTĪTIE RAKSTI

Mājupceļā mūsu acis priecē briežu bars, kas barojas mežu ieskautā rapšu laukā, Ventmalas meži bagāti ar meža dzīvniekiem, jābrauc prātīgi.

Mums grūti laiki, bargi noteikumi un ierobežojumi, nu kur vēl labāk distancēties un norobežoties kā pie ūdeņiem, liesim termosos aveņu tēju, smērēsim maizītes, izbaudīsim uz dzīvas uguns ceptu desiņu garšu un aromātu un apvienosim patīkamo ar lietderīgo, baudot nakts burvību pie upes un lielisko vēdzeļu copi! Lai jums laba veselība un jūsu kaķim aste vienmēr gredzenā!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Ja kāds to draņķi var dabūt iekšā, lai viņš dzer un ēd!”: Danilāns komentē bebru dziedzeru uzlējuma lietošanu uzturā 35
Medībās Jelgavas pusē mežakuilis uzbrucis medniekam 53
Olainē mežacūka savaino šosezon jau piekto mednieku. Kā rīkoties, sastopot mežacūku? 107
VIDEO. Lūsis Mazsalacā nomedī stirnu, kazlēnam izdodas aizbēgt
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
Sinoptiķu prognozes svētdienai – ne pārāk iepriecinošas
Inese Vaidere par vīra aiziešanu un dzīvi pēc tās: “Līdz pašam pēdējam brīdim ticēju, ka Arturs būs atkal vesels…”
Lasīt citas ziņas
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā 45
Makšķerniek, tevi gaida mājās! Ūdens akvatorijā ziemas periodā ir bīstamas vietas – jāuzmanās, lai neielūztu 10
FOTO. Šausminoši notikumi Jēkabpils novadā – vīrietim uzbrukusi un viņu nopietni savainojusi mežacūka 77
VVD pastiprināti veic zvejas kontroli lašu un taimiņu nārsta upēs 1
VIDEO. Preiļos uzdarbojas bebri, būvējot arvien lielākus aizsprostus 18
Copes lietas. Mūsējiem Nīderlandē 18 cm līdz zeltam. Kādēļ nepaveicās? 2
Kas būs nākamais Eiropas centrs? “Beidzies Francijas un Vācijas motora laiks” 60
Par Čehijas prezidentu kļuvis bijušais NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs, ģenerālis Petrs Pavels 15
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Analītiķiem baisas prognozes – Krievija gatavojas pastiprinātiem uzbrukumiem Ukrainā
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
VUGD plūdu laikā lūdza nebraukt uz Jēkabpili ekskursijā. Vai sabiedrība klausījās un izprata situāciju? 10
4 iemesli, kāpēc vajadzētu kaļķot koku stumbrus: to vislabāk darīt, kad gaisa temperatūra ir ap 0 grādu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Šodien tu spēsi aptvert visu nezināmo un sasniegt teju vai neiespējamo! Horoskopi 29.janvārim
22:10
Uzmini nu! Sastopama gan Āfrikā, gan Latvijā, dzied naktīs. Uzskatāma par ukraiņu iemīļotu simbolu
21:26
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns?
20:44