Laukos
Gaļa un zivis

Covid-19 izplatības ietekme cūkgaļas tirgū bija būtiska. Cūku audzētājiem plāno sniegt valsts atbalstu0

Foto: AP/SCANPIX/LETA

Zemkopības ministrija (ZM) plāno paredzēt atbalstu arī ražotājiem cūkaudzēšanas nozarē ienākumu stabilizēšanai, uzlabojot saimniecību likviditāti un finanšu līdzekļu pieejamību, aģentūra LETA noskaidroja ZM.

Ministrijā informēja, ka cūkkopju kopējie ieņēmumi Latvijā no šā gada aprīļa līdz jūnijam samazinājās par 11,2% salīdzinājumā ar nozares ražotāju kopējiem ieņēmumiem 2019.gada attiecīgajā periodā.

Covid-19 izplatības ietekme cūkgaļas tirgū bija būtiska, izraisot nestabilitāti un pieprasījuma mazināšanos, attiecīgi veicinot saimnieciskas grūtības cūkaudzētājiem.

Attiecīgajā periodā par 13% samazinājās kaušanai realizēto cūku skaits, savukārt audzēšanai realizēto sivēnu skaits teju dubultojies, pieaugot par 93%.

Pēc ZM paustā, iepriekš minētie dati liecina, ka cūkgaļas tirgus perspektīvas tuvākajiem mēnešiem nav labvēlīgas. Arī pašlaik situācija cūkgaļas tirgū nav stabila.

Agroresursu un ekonomikas institūta apkopotās iepirkuma cenas E kategorijas cūku liemeņiem jūlija pirmajā pusē liecina par cenas pazemināšanos kopumā par 6%.

Nozares operatīvā informācija liecina, ka Eiropas Savienības (ES) tirgū strauji veidojas pārprodukcija eksporta problēmu dēļ un tādēļ, ka daudzviet Covid-19 dēļ ir mazinājušās kautuvju jaudas. Tas pastiprina neskaidrību cūkgaļas tirgū tuvākajā laikā.

ZM informēja, ka iepriekš minētā dēļ ZM ir izstrādājusi grozījumu projektu noteikumos, paredzot atbalsta nepieciešamību arī ražotājiem cūkaudzēšanas nozarē ienākumu stabilizēšanai, uzlabojot saimniecību likviditāti un finanšu līdzekļu pieejamību.

ZM piebilda, ka atbilstoši Latvijas Cūkaudzētāju asociācijas sniegtajai informācijai Eiropas Komisija Lietuvai ir apstiprinājusi atbalsta shēmu cūkkopībā, atļaujot piešķirt atbalstu, ja ražotāju ieņēmumi nozarē samazinās par 5% vai vairāk.

Tādēļ jānodrošina, lai Latvijas lauksaimniekiem Covid-19 radīto grūtību pārvarēšanai tiktu radīti vienlīdzīgi un godīgi konkurences apstākļi ar Baltijas valstu zemniekiem.

“Baltijas valstu tirgus ir vienots tirgus un tajā ir jābūt vienādiem konkurences nosacījumiem starp lauksaimniekiem, jo īpaši ņemot vērā, ka norises Latvijas cūkgaļas tirgū būtiski ietekmē tendences Lietuvā,” skaidroja ZM.

Ministrijā informēja, ka atbalsta saņemšanas noteikumu projekts vēl ir jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, un to varēs piemērot pēc tam, kad būs saņemts Eiropas Komisijas lēmums, ar kuru atbalsts atzīts par saderīgu ar iekšējo tirgu.

Saistītie raksti

LETA jau ziņoja, ka Latvijas piena lopkopji un liellopu audzētāji kopējo ieņēmumu krituma dēļ saņems valsts ārkārtas atbalstu.

Valdība šogad aprīļa vidū pieņēma lēmumu no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” rezervēt atbalstu 45,5 miljonu eiro vērtībā lauksaimniekiem un pārtikas ražotājiem saskaņā ar kārtību, kādā piešķir, administrē un uzrauga valsts atbalstu lauksaimniecībai Covid-19 izplatības negatīvās ietekmes mazināšanai.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
Latvijas Avīze
Latvijā
Beidzot iespēja atgūt naudu, pļāpīgais prokurors un izdegušie mācītāji. Nedēļas notikumu apskats
36 minūtes
ML
Māra Lapsa
Latvijā
“Mēs esam aizguvuši no vāciešiem pedantisma gēnu un tajā ieslīgstam arvien dziļāk.” Dendrologs Andrejs Svilāns par latviešu daiļdārziem
Intervija 11 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Varu tikai šausmināties par to, kā cilvēki raksta internetā.” Kas visvairāk kaitina filoloģi Ligitu Paegli? 3
Intervija 15 stundas
VK
Vita Krauja
Latvijā
“Mīļie, nu veriet taču vaļā muti!” Operas kora māksliniece Baiba Tērmane, kaut Baldonē ieprecējusies, nu še kļuvusi slavenāka par pašas vīru
12 stundas
IK
Ilze Kalve
Pasaulē
“Ir jābūt gataviem arī mazāk labvēlīgai situācijas attīstībai.” Vēstniece nosauc visbūtiskāko šībrīža aicinājumu Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo Lielbritānijā 1
21 stundas