Foto: Image by Freepik

D vitamīna uzņemšana – vai saule nerada riskus ādai? 7

Sākoties siltajam laikam, gandrīz katrs vēlas kaut mazliet pagozēties saulē. Teju ikkatram zināms, ka vasarā šis ir labs veids, kā papildu atpūtai uzņemt D vitamīnu. Bet vai D vitamīna uzņemšana ar sauli ir vienlaikus efektīvs un mums nekaitīgs process?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 12
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā 52
Krievijas Federācijā beidzas padomju tehnikas krājumi. Putinam ir kāds neticams plāns 133
Lasīt citas ziņas

Saule izstaro UV (ultravioleto) radiāciju, kas palīdz mūsu ādā sintezēties D vitamīnam. Bet jāatceras, ka tas ir arī galvenais riska faktors vairākiem ādās vēža tipiem. Veselības speciālisti neiesaka uzturēties tiešos saules staros dienas karstākajā laikā, neskatoties uz to, ka šis ir labākais laiks D vitamīna uzņemšanai no saules. Saules apdegumi un regulāra ultravioletās gaismas iedarbība būtiski palielina ādas vēža risku un paātrina ādas novecošanos. Tādēļ nepieciešams sabalansēt atrašanos saulē ar papildu D vitamīna uzņemšanu.

Ko iesākt? Atbilde ir vienkārša – saules peldes laikā jāizmanto saules aizsargkrēms un pārējā dienas laikā nepieciešams atbilstošs apģērbs. Tomēr tas nozīmē, ka nepieciešams padomāt par D vitamīna uzņemšanu. Aizsargājoties no saules, neuzņemam tik ļoti aktuālo un mūsu platuma grādos nepieciešamo D vitamīnu. Lietojot saules aizsargkrēmu, D vitamīnu nav iespējams uzņemt no saules stariem. Lietojot saules aizsargkrēmu pat ar tik nelielu faktoru kā SPF 8, D vitamīna veidošanās ādā samazinās par 97,5%.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāatceras, ka Latvijas platuma grādos vasarā ar sauli vien ir gandrīz neiespējami iegūt nepieciešamo D vitamīna līmeni asinīs. Esam par tālu uz Ziemeļiem, un pie mums saules stari vasarā krīt D vitamīna sintēzei nepieciešamajā leņķī vien pāris stundas dienā. Latvijā veiktā pētījumā noskaidrots, ka vasarā iedzīvotāju vidējais D vitamīna līmenis asinīs ir nepietiekams – sievietēm 23,3 ng/ml, vīriešiem 16,2 ng/ml (par optimālu rezultātu uzskatāmi 45-55 ng/ml).

Speciālisti Latvijas iedzīvotājiem iesaka D vitamīnu lietot papildus neatkarīgi no gada laika, jo tikai tā nodrošināsim atbilstošu D vitamīna līmeni un pasargāsim sevi no nevajadzīgiem veselības riskiem. D vitamīns papildus pieejams dažādās viegli uzņemamās formās – kā pilieni, kapsulas vai želejvitamīni. NATEO D vitamīns, kas ir dabīgas izcelsmes D vitamīns visai ģimenei, savā produktu klāstā ietver visas šīs D vitamīna formas. Lietots atbilstošā devā un ilgumā, tas efektīvi palīdz pacelt un noturēt D vitamīna līmeni, kas savukārt veicina normālu imūnsistēmas darbību un palīdz uzturēt zobu un kaulu veselību.

Vairāk šeit.

Avoti:

Dr. M. Mukāne, Dr. I. Rasa “Kāds ir D vitamīna līmenis Latvijas iedzīvotājiem?” 2015.g.

https://dvitamins.lv/par-d-vitaminu/kur-iegut-d-vitaminu

https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/radiation-exposure/uv-radiation.html

https://www.rsu.lv/aktualitates/latvijas-iedzivotajiem-d-vitamins-jauznem-papildus

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.