2020. gada Ceļotāju dienas noslēgums – pirmais koncerts laivās uz ezera Ķemeru Nacionālajā parkā.
2020. gada Ceļotāju dienas noslēgums – pirmais koncerts laivās uz ezera Ķemeru Nacionālajā parkā.
Foto: Agnese Balandiņa

Dabas tūrisma sezona klāt! Šīs nedēļas nogalē Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā notiks Ceļotāju dienas 0

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 11
Lasīt citas ziņas

 

Tradicionāli katru gadu Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) organizē Ceļotāju dienas, lai ceļotājus mudinātu iepazīt Latviju un tās aizsargājamās dabas bagātības un kultūrvēsturisko mantojumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pērn pandēmijas dēļ uz augustu tika pārceltas Ceļotāju dienas Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā (ZBR), taču šogad tās atkal būs pavasarī, tiesa gan, bez ierastajiem klātienes pasākumiem un pārgājieniem ierobežojumu dēļ.

 

Maratons visas vasaras garumā

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts ir vienīgā šāda veida īpaši aizsargājamā dabas teritorija Latvijā, kas aptver 457 600 ha sauszemes un 16 750 ha jūras akvatorijas.

Tajā atrodas Salacas upe ar skaistajiem smilšakmens atsegumiem, trešais lielākais ezers Burtnieks (~ 40 km²), Sedas purvs, Lībiešu upurala pie Svētupes, kas ir viena no garākajām smilšakmens alām Latvijā, kā arī unikālie smilšakmens atsegumi jūras krastā un Vidzemes akmeņainā jūrmala.

“17. aprīlī vai vēlāk, iepriekš piesakoties, ikviens var doties uz Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta teritorijā esošo pašvaldību tūrisma informācijas centriem, Burtnieku ezera muzeju vai Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centru, lai saņemtu ZBR apceļošanas akcijas bukletu – karti un līdz 15. augustam vāktu zīmodziņus apskates objektos. Bukletu var lejuplādēt un izdrukāt arī DAP tīmekļa vietnē: http://bit.ly/ZBRbuklets,” vēsta DAP pārstāve Maija Rēna.

DAP Vidzemes reģionālās administrācijas vadītājs Rolands Auziņš atklāj, ka te var aizbēgt no ikdienas steigas un patverties no ļaužu masām, jo daudzi populāri dabas objekti pašlaik piedzīvo vēl nebijušu apmeklētāju skaita pieaugumu.

“Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts ir ģimenēm draudzīgs ceļošanas galamērķis, kurā iespējams atklāt vēl daudz nezināmā un iepazīt neparastas un mazāk zināmas dabas un cilvēku radītas apskates vietas.”

Plānots, ka akcija “Apceļo un iepazīsti Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātu” turpmāk norisināsies ik gadu, taču šīs nedēļas nogalē saņemt zīmodziņus varēs pirmo reizi. Akcijai beidzoties, tiks izlozētas balvas, kuras sagādājušas ZBR pašvaldības un uzņēmumi.

 

Fotomedības un cilpošana

Papildus šai akcijai Limbažu novads šīs nedēļas nogalē aicina uz spēli “Fotomedības Limbažos-2”, kuras dalībniekiem būs jāatrod un jāatpazīst 25 publiski pieejami objekti Limbažos un tās apkaimē. Vairāk: “www.visitlimbazi.lv”.

Savukārt Kocēnu novads piedāvā spēli “Novadpētnieks cilpo” ar sešām cilpām, kurās paslēpti 30 dažādi jautājumi, uzdevumi un stāsti par Kocēnu novada īpašām vietām, vērtībām, simboliem, interesantām personībām un faktiem. Vairāk: “www.cilpo.lv”.

 

Uz Kurzemi jūnija sākumā

Slīteres Ceļotāju dienas šogad pāries jaunā formātā un līdzīgi kā pērn pārgājieni notiks nedēļu nogalēs aptuveni divas reizes mēnesī no jūnija līdz oktobrim, uzzināju DAP.

Dažādas grūtības pakāpes tematiskajos pārgājienos pa Slīteres Nacionālā parka teritoriju un Dundagas apkārtni varēs piedalīties ikviens zinātkārs dabas draugs, ģimenes ar bērniem un citi interesenti, izvērtējot savas spējas veikt konkrēto maršrutu. Ceļotājus pavadīs vietējie gidi – dabas un novada pētnieki.

Pandēmijas dēļ dalībnieku skaits pārgājienos būs ierobežots, tādēļ būs jāpiesakās laikus Nacionālā parka mājaslapā vai “Facebook” profilā, kurā tiks ievietota arī visa aktuālā informācija. 5., 6. jūnijā ir paredzētas Mājas kafejnīcu dienas, ja to rīkošanu ļaus epidemioloģiskā situācija valstī.

 

Ķemeros kājot varēs rudenī

Parasti Ceļotāju dienas Ķemeru Nacionālajā parkā notika maija sākumā, kad daba mostas no ziemas miega, bet pagājušajā gadā straujā Covid izplatība arī Latvijā ieviesa korekcijas un ceļotājus uz plašām aktivitātēm bija iespējams pulcēt vien oktobra sākumā.

“Tik lieliskas kā pērn Ceļotāju dienas nebija izdevušās sen, tāpēc nolēmām, ka turpināsim tās rīkot rudenī, kad procesi dabā kļuvuši gausāki un arī cilvēkiem vairāk laika pievērsties sev tīkamām nodarbēm,” skaidro DAP Pierīgas reģionālās administrācijas Dabas izglītības centra vadītāja Agnese Balandiņa.

“Tas nozīmē, ka šogad Ceļotāju dienas Ķemeru Nacionālajā parkā notiks 2. un 3. oktobrī, apvienojot tās ar Starptautiskajām putnu dienām un pirmoreiz arī Mājas kafejnīcu dienām, ja būs mīkstināti ierobežojumi.” Viņa uzsver, lai ceļotu, rudens tomēr nav jāgaida. Jau šobrīd individuāli var doties uz Lielo Ķemeru tīreli, mežu un izmantot velomaršrutus. “Ikviens velomaršruts ir piemērots arī pastaigām un pārgājieniem, turklāt pie mums tie ir sakombinēti ar vilcienu satiksmi. Parka teritorijā no Kūdras līdz Milzkalnei ir četras stacijas, kuras ļauj sākt ceļojumu jebkurā vietā un neatgriezties izejas punktā. Tas ir ērti gan īsāku, gan garāku pārgājienu mīļotājiem,” uz priekšrocībām norāda A. Balandiņa.

Velomaršruti pašreizējos epidemioloģiskajos ap­stākļos esot pat labāka izvēle nekā dabas takas, kurās martā, salīdzinot ar februāri, būtiski pieaugusi apmeklētība. Statistikas datus ļauj iegūt modernās tehnoloģijas – vienvirziena un divvirzienu skaitītāji.

Ķemeru tīrelī apmeklētāju skaits gan audzis nedaudz – no septiņiem līdz astoņiem tūkstošiem, bet Slokas ezera takā – pat četrkārt, no astoņiem simtiem līdz vairāk nekā trim tūkstošiem.

Šādu interesi Agnese skaidro ar influenceru darbību, kuri, iespējams, šo taku pasnieguši kā jaunumu, kaut arī tā darbojas teju piecpadsmit gadus. “Protams, pa šo laiku esam tur veikuši dažādus uzlabojumus, taču ne tik lielā mērā, lai varētu teikt, ka viss uzbūvēts pilnīgi no jauna.”

 

Rīkos arī citi

Ceļotāju dienas būs arī Gaujas Nacionālajā parkā (18. septembrī) un Rāznas Nacionālajā parkā (10. jūlijā). “Šogad esam vienojušies ar uzņēmējiem, ka viņi piedāvās savu mājsaimniecību apmeklējumus atbilstoši tobrīd valstī pastāvošajiem drošības noteikumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ja apstākļi ļaus, esam domājuši rīkot arī nelielus izglītojošus pārgājienus vietējo gidu pavadībā, lai izzinātu, piemēram, Kroma kolna senvēsturi, bet par to vairāk būs zināms jūnija sākumā,” stāsta DAP Latgales reģionālās administrācijas Dabas izglītības centra vadītāja Regīna Indriķe.

Tāpat kā pērn, Rāznas Nacionālā parka “Facebook” lapā tiks ievietoti maršruti ar nelielu informāciju par objektiem, kurus iespējams apskatīt individuāli, garāmbraucot vai piestājot kādā dabas un kultūrvēsturiski nozīmīgā vietā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Nākotne – viedajā lauksaimniecībā. Sensori uzmanīs augsnes sausumu, mērīs dzīvnieku temperatūru un troksni kūtī 8
Ar malku vairs kurināt nedrīkstēs? Ministre skaidro, vai Eiropa plāno ierobežot malkas un šķeldas izmantošanu siltumapgādē 130
“Ežiņu” lauksaimniecības zeme – strīdu krustugunīs arī ar finanšu institūciju “Altum” 19
Bezpilota gaisa kuģis, jeb sarunvalodā drons, kļuvis par neaizstājamu mežsaimnieku palīgu
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 11
FOTO. “Pirmais uzdevums ir tikt vaļā no Z simbola,” Ukrainas tanku mehāniķis Anatolijs pastāsta, kā krievu tanki pārtop par ukraiņu tankiem
FOTO. “Kažoks bez siļķes,” “20% atlaide alkoholiķiem” – smieklīgi uzraksti, kas izvietoti Latvijas veikalos
Lasīt citas ziņas
Malkai un šķeldai – nē? Jaunas prasības direktīvā satrauc meža īpašniekus 140
Latvijas pārtika tirgotājus neinteresējot 26
Skatītāja jautā: Kā krīzes situācijās tiek evakuēti mājdzīvnieki un lopi? 10
“Čipsu kartupeļi – cimperlīgi, bet ienesīgi!” Saruna ar uzņēmēju Ilgvaru Krūmiņu
Vai piens kļūs dārgāks? Lauksaimnieki uzstāj uz iepirkumu cenu palielināšanu 63
Pasaules ekonomikas foruma ziņojums: Dzīves dārdzības krīze aizēno klimata izmaiņas 15
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 11
Angļu valodas lietojums jauniešu ikdienā – modes lieta vai norobežošanās no pieaugušo pasaules?
Jau svētdien Latvijā sāksies solārais pavasaris 4
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievija savervējusi 50 ieslodzītās no Doneckas sieviešu cietuma, lai sūtītu karot
VIDEO. JRT aktieri asprātīgā video ironizē par to, kad un kā varētu notikt teātra atklāšana 8
FOTO, VIDEO. Keita Midltone pārsteigusi fanus – kas ir šis izskatīgais, jaunais vīrietis kopā ar viņu?
FOTO. “Pirmais uzdevums ir tikt vaļā no Z simbola,” Ukrainas tanku mehāniķis Anatolijs pastāsta, kā krievu tanki pārtop par ukraiņu tankiem
Latvijas vēstnieks Ukrainā neticēja, ka viņam izrādīsies noderīga sapakotā 72 stundu soma evakuācijai
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
ASV virs Atlantijas okeāna notriec Ķīnas balonu 9
22:30
Kampars: “Mēs arvien vairāk norādām, ka mums nevajag bagātus cilvēkus”
22:04
Cik bieži skola drīkst mainīt stundu sarakstu?
22:01