2020. gada Ceļotāju dienas noslēgums – pirmais koncerts laivās uz ezera Ķemeru Nacionālajā parkā.
2020. gada Ceļotāju dienas noslēgums – pirmais koncerts laivās uz ezera Ķemeru Nacionālajā parkā.
Foto: Agnese Balandiņa

Dabas tūrisma sezona klāt! Šīs nedēļas nogalē Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā notiks Ceļotāju dienas 0

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Tradicionāli katru gadu Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) organizē Ceļotāju dienas, lai ceļotājus mudinātu iepazīt Latviju un tās aizsargājamās dabas bagātības un kultūrvēsturisko mantojumu.

PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 61
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 260
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 89
1 diena
Lasīt citas ziņas

Pērn pandēmijas dēļ uz augustu tika pārceltas Ceļotāju dienas Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā (ZBR), taču šogad tās atkal būs pavasarī, tiesa gan, bez ierastajiem klātienes pasākumiem un pārgājieniem ierobežojumu dēļ.

 

Maratons visas vasaras garumā

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts ir vienīgā šāda veida īpaši aizsargājamā dabas teritorija Latvijā, kas aptver 457 600 ha sauszemes un 16 750 ha jūras akvatorijas.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tajā atrodas Salacas upe ar skaistajiem smilšakmens atsegumiem, trešais lielākais ezers Burtnieks (~ 40 km²), Sedas purvs, Lībiešu upurala pie Svētupes, kas ir viena no garākajām smilšakmens alām Latvijā, kā arī unikālie smilšakmens atsegumi jūras krastā un Vidzemes akmeņainā jūrmala.

“17. aprīlī vai vēlāk, iepriekš piesakoties, ikviens var doties uz Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta teritorijā esošo pašvaldību tūrisma informācijas centriem, Burtnieku ezera muzeju vai Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centru, lai saņemtu ZBR apceļošanas akcijas bukletu – karti un līdz 15. augustam vāktu zīmodziņus apskates objektos. Bukletu var lejuplādēt un izdrukāt arī DAP tīmekļa vietnē: http://bit.ly/ZBRbuklets,” vēsta DAP pārstāve Maija Rēna.

DAP Vidzemes reģionālās administrācijas vadītājs Rolands Auziņš atklāj, ka te var aizbēgt no ikdienas steigas un patverties no ļaužu masām, jo daudzi populāri dabas objekti pašlaik piedzīvo vēl nebijušu apmeklētāju skaita pieaugumu.

“Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts ir ģimenēm draudzīgs ceļošanas galamērķis, kurā iespējams atklāt vēl daudz nezināmā un iepazīt neparastas un mazāk zināmas dabas un cilvēku radītas apskates vietas.”

Plānots, ka akcija “Apceļo un iepazīsti Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātu” turpmāk norisināsies ik gadu, taču šīs nedēļas nogalē saņemt zīmodziņus varēs pirmo reizi. Akcijai beidzoties, tiks izlozētas balvas, kuras sagādājušas ZBR pašvaldības un uzņēmumi.

 

Fotomedības un cilpošana

Papildus šai akcijai Limbažu novads šīs nedēļas nogalē aicina uz spēli “Fotomedības Limbažos-2”, kuras dalībniekiem būs jāatrod un jāatpazīst 25 publiski pieejami objekti Limbažos un tās apkaimē. Vairāk: “www.visitlimbazi.lv”.

Savukārt Kocēnu novads piedāvā spēli “Novadpētnieks cilpo” ar sešām cilpām, kurās paslēpti 30 dažādi jautājumi, uzdevumi un stāsti par Kocēnu novada īpašām vietām, vērtībām, simboliem, interesantām personībām un faktiem. Vairāk: “www.cilpo.lv”.

 

Uz Kurzemi jūnija sākumā

Atklātās jūras piekraste Slīteres Nacionālā parka teritorijā ir laba pastaigu vieta jebkurā gadalaikā.
Foto no DAP arhīva

Slīteres Ceļotāju dienas šogad pāries jaunā formātā un līdzīgi kā pērn pārgājieni notiks nedēļu nogalēs aptuveni divas reizes mēnesī no jūnija līdz oktobrim, uzzināju DAP.

Dažādas grūtības pakāpes tematiskajos pārgājienos pa Slīteres Nacionālā parka teritoriju un Dundagas apkārtni varēs piedalīties ikviens zinātkārs dabas draugs, ģimenes ar bērniem un citi interesenti, izvērtējot savas spējas veikt konkrēto maršrutu. Ceļotājus pavadīs vietējie gidi – dabas un novada pētnieki.

Pandēmijas dēļ dalībnieku skaits pārgājienos būs ierobežots, tādēļ būs jāpiesakās laikus Nacionālā parka mājaslapā vai “Facebook” profilā, kurā tiks ievietota arī visa aktuālā informācija. 5., 6. jūnijā ir paredzētas Mājas kafejnīcu dienas, ja to rīkošanu ļaus epidemioloģiskā situācija valstī.

 

Ķemeros kājot varēs rudenī

Parasti Ceļotāju dienas Ķemeru Nacionālajā parkā notika maija sākumā, kad daba mostas no ziemas miega, bet pagājušajā gadā straujā Covid izplatība arī Latvijā ieviesa korekcijas un ceļotājus uz plašām aktivitātēm bija iespējams pulcēt vien oktobra sākumā.

“Tik lieliskas kā pērn Ceļotāju dienas nebija izdevušās sen, tāpēc nolēmām, ka turpināsim tās rīkot rudenī, kad procesi dabā kļuvuši gausāki un arī cilvēkiem vairāk laika pievērsties sev tīkamām nodarbēm,” skaidro DAP Pierīgas reģionālās administrācijas Dabas izglītības centra vadītāja Agnese Balandiņa.

“Tas nozīmē, ka šogad Ceļotāju dienas Ķemeru Nacionālajā parkā notiks 2. un 3. oktobrī, apvienojot tās ar Starptautiskajām putnu dienām un pirmoreiz arī Mājas kafejnīcu dienām, ja būs mīkstināti ierobežojumi.” Viņa uzsver, lai ceļotu, rudens tomēr nav jāgaida. Jau šobrīd individuāli var doties uz Lielo Ķemeru tīreli, mežu un izmantot velomaršrutus. “Ikviens velomaršruts ir piemērots arī pastaigām un pārgājieniem, turklāt pie mums tie ir sakombinēti ar vilcienu satiksmi. Parka teritorijā no Kūdras līdz Milzkalnei ir četras stacijas, kuras ļauj sākt ceļojumu jebkurā vietā un neatgriezties izejas punktā. Tas ir ērti gan īsāku, gan garāku pārgājienu mīļotājiem,” uz priekšrocībām norāda A. Balandiņa.

Velomaršruti pašreizējos epidemioloģiskajos ap­stākļos esot pat labāka izvēle nekā dabas takas, kurās martā, salīdzinot ar februāri, būtiski pieaugusi apmeklētība. Statistikas datus ļauj iegūt modernās tehnoloģijas – vienvirziena un divvirzienu skaitītāji.

Ķemeru tīrelī apmeklētāju skaits gan audzis nedaudz – no septiņiem līdz astoņiem tūkstošiem, bet Slokas ezera takā – pat četrkārt, no astoņiem simtiem līdz vairāk nekā trim tūkstošiem.

Šādu interesi Agnese skaidro ar influenceru darbību, kuri, iespējams, šo taku pasnieguši kā jaunumu, kaut arī tā darbojas teju piecpadsmit gadus. “Protams, pa šo laiku esam tur veikuši dažādus uzlabojumus, taču ne tik lielā mērā, lai varētu teikt, ka viss uzbūvēts pilnīgi no jauna.”

 

Rīkos arī citi

Ceļotāju dienas būs arī Gaujas Nacionālajā parkā (18. septembrī) un Rāznas Nacionālajā parkā (10. jūlijā). “Šogad esam vienojušies ar uzņēmējiem, ka viņi piedāvās savu mājsaimniecību apmeklējumus atbilstoši tobrīd valstī pastāvošajiem drošības noteikumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ja apstākļi ļaus, esam domājuši rīkot arī nelielus izglītojošus pārgājienus vietējo gidu pavadībā, lai izzinātu, piemēram, Kroma kolna senvēsturi, bet par to vairāk būs zināms jūnija sākumā,” stāsta DAP Latgales reģionālās administrācijas Dabas izglītības centra vadītāja Regīna Indriķe.

Tāpat kā pērn, Rāznas Nacionālā parka “Facebook” lapā tiks ievietoti maršruti ar nelielu informāciju par objektiem, kurus iespējams apskatīt individuāli, garāmbraucot vai piestājot kādā dabas un kultūrvēsturiski nozīmīgā vietā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Lauki turpina iztukšoties: saimniecību skaits sarucis pat divkārt 35
2 dienas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Kūdras nozari sagaida tāds pats liktenis kā cukurfabrikas!” Uzņēmējus satrauc nodoms pārtraukt kūdras ieguvi Latvijā 53
3 dienas
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
Vai Latvijā notiek lauksaimnieku pretnostatīšana, nevis situācijas izvērtēšana ar skatu nākotnē? 18
4 dienas
LE
LETA
Laukos
Aptauja: Vai atbalsti pesticīdu jeb augu aizsardzības līdzekļu lietošanu lauksaimniecībā? 19
5 dienas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 61
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 260
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 89
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 56
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev šodien derētu ieklausīties tajā, ko saka apkārtējie! Horoskopi 15.maijam 2
19 stundas
Lasīt citas ziņas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Ukstiņu sīpolpīnes: pārcelšanās uz laukiem jaunu ģimeni rosina sākt sīpolu audzēšanu 4
6 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Var nākties atbildēt ar savu maku!” “Rīgas mežu” bijušajai valdei prasīs atmaksāt miljonus 12
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Atbildīgi pret vidi? Skaidrojam elektrovelosipēda priekšrocības 8
5. maijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Atbildības ētikai jākļūst par vides aizsardzības pamatnosacījumu 6
3. maijs, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Vietējo ābolu un ogu nepietiek. Kāpēc uzņēmēji nespēj nodrošināt pieprasījumu? 14
3. maijs, 2021
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
“Pirms šos līdzekļus lietot, vajag padomāt, vai tie vispār ir jālieto. Cena dažkārt ir cilvēka dzīvība.” Vai antibiotiku ēras beigas? 8
30. aprīlis, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Stāsti
“Sen jau tas bija jādara!” Rīdziniece Sanija jau astoņu gadus cīnās par iekļūšanu mājās
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
“Nedzīt depresijā paaudzi, kas ir pusaudžu vecumā!” Magda Riekstiņa aicina padomāt arī par jauniešu vajadzībām
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Vai pret Covid-19 varētu potēt, jaucot ražotāju vakcīnas? Skaidro Valsts imunizācijas padomes priekšsēdētāja Zavadska 7
1 stunda
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Muzeju nakts – citā realitātē: attālināti un brīvdabā, apmeklējot individuāli un ievērojot distancēšanos
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Tāpat kā Pavļuts ir pilnībā kovida ministrs, tā visa valdība ir pandēmijas kabinets.” Saruna ar Māri Kučinski 36
4 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Dzimst kaut kas līdzīgs “9.maija reliģijai” 15
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 8
3 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
LMT un LGS izstrādās eksperimentālu konceptu dronu aeronavigācijas datu izplatīšanai
47 minūtes
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 61
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 56
1 diena
Ieva Ēvalde
Ziņas
Neredzamie Rīgas hosteļi: Kā ir gulēt vienā istabā ar ballētājiem, kurjeriem, celtniekiem un pat bezpajumtniekiem 20
1 diena
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
5 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Gints Narogs: Krievijas mediji savā tendenciozajā stilā jau steidz ziņot, ka PČ Rīgā var nemaz nenotikt 15
20 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 89
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Gardo recepšu” kladītei: banānu krēms – ievārījums ar ananāsiem: gatavs dažās minūtēs! 1
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 82
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 37
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pavasaros mūs grūti mierā noturēt!” Rucava-Dundaga-Jaunpils: dodamies!
14:19
LA
LA.LV
Ziņas
Muzeju naktī Jaunmoku pils parkā būs skatāmas āra ekspozīcijas
14:01
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
LMT un LGS izstrādās eksperimentālu konceptu dronu aeronavigācijas datu izplatīšanai
13:53