2020. gada Ceļotāju dienas noslēgums – pirmais koncerts laivās uz ezera Ķemeru Nacionālajā parkā.
2020. gada Ceļotāju dienas noslēgums – pirmais koncerts laivās uz ezera Ķemeru Nacionālajā parkā.
Foto: Agnese Balandiņa

Dabas tūrisma sezona klāt! Šīs nedēļas nogalē Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā notiks Ceļotāju dienas 0

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Tradicionāli katru gadu Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) organizē Ceļotāju dienas, lai ceļotājus mudinātu iepazīt Latviju un tās aizsargājamās dabas bagātības un kultūrvēsturisko mantojumu.

LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 73
19 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 610
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 39
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Pērn pandēmijas dēļ uz augustu tika pārceltas Ceļotāju dienas Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā (ZBR), taču šogad tās atkal būs pavasarī, tiesa gan, bez ierastajiem klātienes pasākumiem un pārgājieniem ierobežojumu dēļ.

 

Maratons visas vasaras garumā

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts ir vienīgā šāda veida īpaši aizsargājamā dabas teritorija Latvijā, kas aptver 457 600 ha sauszemes un 16 750 ha jūras akvatorijas.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tajā atrodas Salacas upe ar skaistajiem smilšakmens atsegumiem, trešais lielākais ezers Burtnieks (~ 40 km²), Sedas purvs, Lībiešu upurala pie Svētupes, kas ir viena no garākajām smilšakmens alām Latvijā, kā arī unikālie smilšakmens atsegumi jūras krastā un Vidzemes akmeņainā jūrmala.

“17. aprīlī vai vēlāk, iepriekš piesakoties, ikviens var doties uz Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta teritorijā esošo pašvaldību tūrisma informācijas centriem, Burtnieku ezera muzeju vai Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centru, lai saņemtu ZBR apceļošanas akcijas bukletu – karti un līdz 15. augustam vāktu zīmodziņus apskates objektos. Bukletu var lejuplādēt un izdrukāt arī DAP tīmekļa vietnē: http://bit.ly/ZBRbuklets,” vēsta DAP pārstāve Maija Rēna.

DAP Vidzemes reģionālās administrācijas vadītājs Rolands Auziņš atklāj, ka te var aizbēgt no ikdienas steigas un patverties no ļaužu masām, jo daudzi populāri dabas objekti pašlaik piedzīvo vēl nebijušu apmeklētāju skaita pieaugumu.

“Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts ir ģimenēm draudzīgs ceļošanas galamērķis, kurā iespējams atklāt vēl daudz nezināmā un iepazīt neparastas un mazāk zināmas dabas un cilvēku radītas apskates vietas.”

Plānots, ka akcija “Apceļo un iepazīsti Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātu” turpmāk norisināsies ik gadu, taču šīs nedēļas nogalē saņemt zīmodziņus varēs pirmo reizi. Akcijai beidzoties, tiks izlozētas balvas, kuras sagādājušas ZBR pašvaldības un uzņēmumi.

 

Fotomedības un cilpošana

Papildus šai akcijai Limbažu novads šīs nedēļas nogalē aicina uz spēli “Fotomedības Limbažos-2”, kuras dalībniekiem būs jāatrod un jāatpazīst 25 publiski pieejami objekti Limbažos un tās apkaimē. Vairāk: “www.visitlimbazi.lv”.

Savukārt Kocēnu novads piedāvā spēli “Novadpētnieks cilpo” ar sešām cilpām, kurās paslēpti 30 dažādi jautājumi, uzdevumi un stāsti par Kocēnu novada īpašām vietām, vērtībām, simboliem, interesantām personībām un faktiem. Vairāk: “www.cilpo.lv”.

 

Uz Kurzemi jūnija sākumā

Atklātās jūras piekraste Slīteres Nacionālā parka teritorijā ir laba pastaigu vieta jebkurā gadalaikā.
Foto no DAP arhīva

Slīteres Ceļotāju dienas šogad pāries jaunā formātā un līdzīgi kā pērn pārgājieni notiks nedēļu nogalēs aptuveni divas reizes mēnesī no jūnija līdz oktobrim, uzzināju DAP.

Dažādas grūtības pakāpes tematiskajos pārgājienos pa Slīteres Nacionālā parka teritoriju un Dundagas apkārtni varēs piedalīties ikviens zinātkārs dabas draugs, ģimenes ar bērniem un citi interesenti, izvērtējot savas spējas veikt konkrēto maršrutu. Ceļotājus pavadīs vietējie gidi – dabas un novada pētnieki.

Pandēmijas dēļ dalībnieku skaits pārgājienos būs ierobežots, tādēļ būs jāpiesakās laikus Nacionālā parka mājaslapā vai “Facebook” profilā, kurā tiks ievietota arī visa aktuālā informācija. 5., 6. jūnijā ir paredzētas Mājas kafejnīcu dienas, ja to rīkošanu ļaus epidemioloģiskā situācija valstī.

 

Ķemeros kājot varēs rudenī

Parasti Ceļotāju dienas Ķemeru Nacionālajā parkā notika maija sākumā, kad daba mostas no ziemas miega, bet pagājušajā gadā straujā Covid izplatība arī Latvijā ieviesa korekcijas un ceļotājus uz plašām aktivitātēm bija iespējams pulcēt vien oktobra sākumā.

“Tik lieliskas kā pērn Ceļotāju dienas nebija izdevušās sen, tāpēc nolēmām, ka turpināsim tās rīkot rudenī, kad procesi dabā kļuvuši gausāki un arī cilvēkiem vairāk laika pievērsties sev tīkamām nodarbēm,” skaidro DAP Pierīgas reģionālās administrācijas Dabas izglītības centra vadītāja Agnese Balandiņa.

“Tas nozīmē, ka šogad Ceļotāju dienas Ķemeru Nacionālajā parkā notiks 2. un 3. oktobrī, apvienojot tās ar Starptautiskajām putnu dienām un pirmoreiz arī Mājas kafejnīcu dienām, ja būs mīkstināti ierobežojumi.” Viņa uzsver, lai ceļotu, rudens tomēr nav jāgaida. Jau šobrīd individuāli var doties uz Lielo Ķemeru tīreli, mežu un izmantot velomaršrutus. “Ikviens velomaršruts ir piemērots arī pastaigām un pārgājieniem, turklāt pie mums tie ir sakombinēti ar vilcienu satiksmi. Parka teritorijā no Kūdras līdz Milzkalnei ir četras stacijas, kuras ļauj sākt ceļojumu jebkurā vietā un neatgriezties izejas punktā. Tas ir ērti gan īsāku, gan garāku pārgājienu mīļotājiem,” uz priekšrocībām norāda A. Balandiņa.

Velomaršruti pašreizējos epidemioloģiskajos ap­stākļos esot pat labāka izvēle nekā dabas takas, kurās martā, salīdzinot ar februāri, būtiski pieaugusi apmeklētība. Statistikas datus ļauj iegūt modernās tehnoloģijas – vienvirziena un divvirzienu skaitītāji.

Ķemeru tīrelī apmeklētāju skaits gan audzis nedaudz – no septiņiem līdz astoņiem tūkstošiem, bet Slokas ezera takā – pat četrkārt, no astoņiem simtiem līdz vairāk nekā trim tūkstošiem.

Šādu interesi Agnese skaidro ar influenceru darbību, kuri, iespējams, šo taku pasnieguši kā jaunumu, kaut arī tā darbojas teju piecpadsmit gadus. “Protams, pa šo laiku esam tur veikuši dažādus uzlabojumus, taču ne tik lielā mērā, lai varētu teikt, ka viss uzbūvēts pilnīgi no jauna.”

 

Rīkos arī citi

Ceļotāju dienas būs arī Gaujas Nacionālajā parkā (18. septembrī) un Rāznas Nacionālajā parkā (10. jūlijā). “Šogad esam vienojušies ar uzņēmējiem, ka viņi piedāvās savu mājsaimniecību apmeklējumus atbilstoši tobrīd valstī pastāvošajiem drošības noteikumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ja apstākļi ļaus, esam domājuši rīkot arī nelielus izglītojošus pārgājienus vietējo gidu pavadībā, lai izzinātu, piemēram, Kroma kolna senvēsturi, bet par to vairāk būs zināms jūnija sākumā,” stāsta DAP Latgales reģionālās administrācijas Dabas izglītības centra vadītāja Regīna Indriķe.

Tāpat kā pērn, Rāznas Nacionālā parka “Facebook” lapā tiks ievietoti maršruti ar nelielu informāciju par objektiem, kurus iespējams apskatīt individuāli, garāmbraucot vai piestājot kādā dabas un kultūrvēsturiski nozīmīgā vietā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šure: Straujā elektrības cenu kāpuma ietekmē nav sagaidāms straujš pārtikas cenu lēciens 25
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Kāposti vēl briest, bet cenas – mainīgas. Cik Centrāltirgū maksā Latvijā audzēti kāposti? 6
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Tuvākajos mēnešos varētu pieaugt maizes un miltu izstrādājumu cenas. Kā to skaidro eksperti? 15
3 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Karstākajā ražas laikā Sakņu paviljons bēdīgi stāv pustukšs. Uz kurieni “pārcēlies” iecienītais paviljons? 34
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 73
19 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 610
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 39
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 33
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pensija būs jākrāj pašam! Ar laiku pensijas 1. līmenis izzudīs arī Latvijā 115
18 stundas
Lasīt citas ziņas
IR
Ilmārs Randers
Laukos
“Līdzšinējā “lopu tehnoloģija” ir ļoti neefektīva zemes izmantošanas ziņā.” Saruna ar Edgaru Ružu 26
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Posts un neraža! Madonas novadā lācis pamatīgi izpostījis biškopības saimniecību 35
14. septembris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Daudzi saimnieki saka, ka kartupeļu ražas šogad ir katastrofa. Tupeņu cenas ir dubultā un nekas neliecina, ka tās varētu samazināties 33
14. septembris, 2021
LE
LETA
Laukos
“Zemnieku saeima”: Provizoriskais dārzeņu ražas zudums šogad varētu būt apmēram 30% 15
13. septembris, 2021
Ieva Ēvalde
Laukos
Aitu sūkalu želejkonfektes, ēdamas kafijas glāzītes, circeņu milti – “Riga Food” šogad piedāvā sevišķi plašu jaunradītu produktu klāstu 10
11. septembris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nav ļaunuma bez labuma!” MKPC apmāca meža īpašniekus un aizstāv viņu intereses 2
8. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 43
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tiks grauta uzticība pensiju sistēmai!” Vai Latvijai jāseko Igaunijas piemēram un jāļauj strādājošajiem izņemt pensijas 2. līmeņa uzkrājumu? 28
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Biju nepatīkami pārsteigts…”Levits prasījis, lai deputātes nokārto frakcijas atbalstu Kucinas ievēlēšanai ST tiesneša amatā 56
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad jau mums vajag mēru katrai Rīgas bedrei!” Ušakovs skeptisks par nakts mēra amata ieviešanu galvaspilsētā 22
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Par interneta hītu kļuvis video, kurā Staķis pārsteigts par sportistiem, kas ieradušies uz apbalvošanu: “Kādā sakarā? Ā, īstais Pļaviņš un Točs!”
16 minūtes
GN
Gunta Neimane
Ziņas
“Tāds lepnums par zviedru apzinību potēties savā un sabiedrības labā!” Latviete par plānoto ierobežojumu atcelšanu Zviedrijā 44
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātājas Elīnas Gluzunovas vīrs pukojas, ka sieva ir kā “saaugusi” ar telefonu: “Tie “like” ir svarīgāki par bērniem!” 1
44 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Benjamiņa nav ne revolucionāre, ne radikāle. Viņa gribēja sniegt pareizus vēstījumus strādnieku sievietēm,” atklāj sociālās dzīves nianšu zinātāja Ineta Lipša 3
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 39
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 33
23 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 610
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Stilisti, mūziķi un TV personības pulcējas “Stockmann” rudens – ziemas kolekcijas modes skatē 9
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Lai orhidejas ziedētu vienmēr: dārzniece atklāj vienu “triku” 5
22 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
“Ne vienmēr aktieri uz skatuves skūpstās pa īstam!” Nacionālā teātra aktrise Madara Reijere par mīlestības spēli un saprātu 4
14 stundas
AT
Andris Tiļļa
Ziņas
FOTO. “Katra mana filma ir bijusi pilnasinīga paralēlā dzīve!” Pirmo reizi iespēja ielūkoties Streiča jaunības dienu spilgtākajos mirkļos 5
14 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram! 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV skatītāji sašutuši: Magone Šutoviene ar draudzenēm apspriež intīmo dzīvi ar vīriešiem, bet blakus sēž viņas septiņgadīgais dēls 75
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļojums tehnoloģijās pie augstskolas namdurvīm
11:18
LA
LA.LV
Ziņas
Kristaps Grasis: „Hibrīdkara gadījumā par Latvijā notiekošo ziņotu diasporas mediji”
11:18
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai
11:13