Par šī Kuldīgas dzīvojamā nama uzcelšanas laiku ir pretrunīgas ziņas, taču pilnīgi skaidrs, ka tas ir sens, jo iedzīvotāji zemesgrāmatā atraduši ar 1630. gadu datētu ierakstu.
Par šī Kuldīgas dzīvojamā nama uzcelšanas laiku ir pretrunīgas ziņas, taču pilnīgi skaidrs, ka tas ir sens, jo iedzīvotāji zemesgrāmatā atraduši ar 1630. gadu datētu ierakstu.
Foto: Ričards Sotaks

No iznīcības paglābtais vešūzis, izjauktā un saliktā kapliča, Zaļā sinagoga – meklējam vecākās koka ēkas Latvijā 6

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Aizvadītajā nedēļā sakarā ar renovāciju tika aktualizēta ziņa, ka Valmieras pilsdrupu teritorijā esošā vecā aptieka esot senākā koka ēka Latvijas pilsētās. Tās būvniecība pabeigta 1736. gadā, ko noskaidroja, veicot dendrohronoloģisko datēšanu.

LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 123
17 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 73
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Ārkārtīgi vērtīgā baroka laikmeta guļbūves ēka celta ļoti arhaiskā veidā ar tā laika būv­amatniecībai raksturīgajiem elementiem un vairāk nekā divsimt gadus (1756–1965) tiešām arī kalpojusi kā aptieka.

Savukārt Kuldīgā, Baznīcas ielā 7, esošais piecu dzīvokļu koka nams, kas majestātiski slejas pie tā sauktā Latvijas Venēcijas tiltiņa Alekšupītes malā, var lepoties kā senākā koka ēka Kurzemē, pašreizējo veidolu iegūstot 1742. gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Mājas greznums ir ieejas durvis ar virsgaismas lodziņu un viens no senākajiem vējrādītājiem ar mītiskā vienradža attēlu.

Vēl senāka koka būve saglabājusies Leišmalē, Grobiņas novada Bārtas pagastā. Tā ir Krūtes–Bārtas luterāņu baznīca (1648), kas nu atjaunota un kļuvusi par vienu no skaistākajiem sakrālajiem pieminekļiem Latvijā.

Starp veciem dievnamiem minama arī Jēkabpils Sv. Miķeļa luterāņu baznīca pilsētas centrā (Brīvības ielā 125A), kuras būvniecība uzsākta 1769. gadā.

 

No iznīcības paglābtais vešūzis

Lielplatones muižas kompleksā starp Sidrabenes un Platones upēm ietilpst kungu māja, kas muižnieku Hānu ģimenei celta 1838. gadā pēc Kurzemes guberņas arhitekta E. J. A. Štrausa projekta, kalpu māja, stallis, klēts, veļas māja (vešūzis) un parks ar dīķiem. 19. gs. beigās būvētais vešūzis pirms pāris gadiem atdzimis jaunā veidolā, jo, pārdzīvojot vairākas pārbūves, nav ticis ne laikazoba, ne cilvēku taupīts. Te bijusi gan Piena māja pēc Pirmā, gan dzīvokļi pēc Otrā pasaules kara.

Nu pēc atjaunošanas pirmajā stāvā iepazīstams veļas mazgāšanas process ar nepieciešamajiem piederumiem – katliem, baļļām pelnu sārma vārīšanai.

Otrajā stāvā saglabāta veļas žāvētava, bet trešajā stāvā iekārtota istabiņa vešerienei ar gultu, skapi un galdu. Neskatoties uz slikto tehnisko stāvokli, koka ēku izdevies ne tikai saglābt, bet arī atgriezt kultūrvidē kā savdabīgu 19. gs. saimnieciskās apbūves paraugu.

 

Izjaukta un salikta kopā

Bērzpils (Bēržu) kapu kapličai ir cits stāsts. Tās būvvēsture sākusies Zosuļos 1791. gadā, kur izbūvēta astoņstūru Jēzus Sirds kapela. Vēlāk klāt piecelta draudzes daļa, kā arī lievenis ar četrām kolonnām, trīsstūrveida frontonu un vēlajam klasicismam raksturīgām ārdurvīm un logiem.

1920. gadā kapliča tikusi pārvesta uz pašreizējo atrašanās vietu, taču laika gaitā zaudējusi daudzas oriģinālās detaļas un iegrimusi zemē, bojājot apakšējo baļķu vainagu.

Lai atjaunotu seno ēku, nācies pielikt lielas pūles, pēc oriģinālajiem fragmentiem izgatavojot jaunus logus, solus un altāri, restaurējot ārdurvis. Guļbūve pilnīgi izjaukta, lai to atkal saliktu kopā, papildinātu ar trūkstošajām detaļām, bet saglabājot autentiskumu.

Atkārtoti izmantoti apšuvuma dēļi un kaltās naglas, izbūvēts tonētas darvas skaidu segums, atjaunotas 19. gs. sākuma durvju vērtnes, kas aprīkotas ar kaltu kastes slēdzeni, māla klons un interjera priekšmeti. Lai gan kapliča vēl izskatās kā jauna, tās tēls izvēlēto apdares materiālu dēļ drīzumā nemanāmi pieskaņosies senākiem oriģināliem.

 

Zaļā sinagoga

Zaļā sinagoga Rēzeknē ar mazizmainīto veidolu un unikālo interjeru ir Baltijas mēroga arhitektūras pērle.
Foto: Ansis Starks

Rēzeknē vissenākā koka ēka meklējama Krāslavas ielā – Zaļā sinagoga būvēta 1845. gadā un ir vienīgā no 11 šādiem ebreju lūgšanu namiem, kas saglabājusies līdz mūsdienām. Ar oriģinālo un vēlāk (1939. gadā un 20. gs. 70. gados) papildināto plānojumu tā ir arī vienīgā koka sinagoga Baltijā, kuru skāruši tikai nebūtiski pārveidojumi.

2016. gadā Zaļā sinagoga tika renovēta. Pamatapjoma austrumu pusē izvietota taisnstūra lūgšanu telpa divu stāvu augstumā, kurai blakus iekārtota mācību telpa. Otrajā stāvā var nokļūt pa koka kāpnēm. Tur izvietota sieviešu telpa, kas atdalīta ar logiem.

Ēka būvēta no guļbaļķiem uz laukakmeņu mūra cokola, apšūta horizontāli ar profilētiem, zaļā krāsā nokrāsotiem dēļiem un pārsegta ar lēzenu, četrslīpju jumtu. Fasādes veidotas klasicisma – ampīra stilā.

Kad tas būs ļauts, te atkal tiks rīkotas izglītojošas un kultūras aktivitātes, un apmeklētāji varēs apskatīt sinagogas unikālo iekārtojumu – zemgrīdas genizu – seno tekstu krātuvi, kurā zem stikla ievietoti restaurācijas gaitā atrastie artefakti, kā arī Pesaha svētku neraudzētās maizes – macas – cepšanas krāsni.

 

Skaties tep­at Rīgā

Lielā mērā pateicoties dažādu vēsturisko stilu koka apbūvei, Rīgas vēsturiskais centrs ir iekļauts UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā.

Ķīpsala, Kalnciema ielas kvartāls, Mūrnieku iela Grīziņkalnā un tās apkaime ir nozīmīgākās vietas galvaspilsētā, kur apskatāmas ne tikai atsevišķas koka būves, bet arī to ansambļi – labākie piemēri, kā koka apbūve saglabāta un piemērota mūsdienu sadzīvei, radot pievienoto vērtību pilsētvidē.

Salīdzinot ar citām Eiropas pilsētām, Rīgā koka ēkas celtas ilgāk – līdz pat 19. gs. beigām un 20. gs. sākumam, kad pēc Vecrīgas nocietinājuma vaļņu nojaukšanas (1857–1863) izveidojās tagadējā bulvāru loka apbūve ar mūra ēkām.

Vēsturnieki izpētījuši, ka Rīgas koka apbūve ir retāk cietusi miera laika ugunsgrēkos, bet vairāk postīta kara apstākļos vai pat speciāli dedzināta kā 1812. gadā, kad, tuvojoties Napoleona karaspēkam, tika dota pavēle nodedzināt priekšpilsētas.

Tolaik apjomīgie ugunsgrēki izraisīja vētrai līdzīgus gaisa virpuļus, pakļaujot degšanai daudz plašāku apkārtni, nekā sākumā bija domāts. Par laimi, viss tomēr nepārvērtās pelnos un vecākās Rīgas koka ēkas datējamas arī ar 18. gadsimtu.

Pēc ugunsgrēka, atjaunojot koka apbūvi, jau lielākoties vadījās pēc Krievijas impērijas valdības noteiktajiem paraugfasāžu zīmējumiem, taču koka ēkas projektēja arī 19., 20. gs. mijas ievērojamākie latviešu arhitekti Eižens Laube, Jānis Alksnis un Aleksandrs Vanags.

Šobrīd Rīgā varētu būt aptuveni četri tūkstoši koka ēku un būvju.

 

Vajag tik meklēt

Samērā daudz koka namu atrodams ne tikai Kuldīgā, kuras vecpilsēta pretendē uz UNESCO pasaules kultūras mantojuma statusu, bet arī Liepājā, Aizputē, Jūrmalā un citās Latvijas pilsētās, taču ne visām koka ēkām lemts kļūt par arhitektūras pieminekļiem.

Ir arī nolaistas un nekoptas būves, jo nelabvēlīgie Latvijas klimatiskie apstākļi bez saimniekiem palikušām koka celtnēm ir ļoti postoši.

Jūrmalas vēsturiskajā ainavā izceļas 19. gs. un 20. gs. sākumā būvētās koka ēkas ar krāšņiem kokgriezuma dekoriem logu ailu, fasāžu un jumtu apdarē.

Lielākā daļa no tām ir bijušas vasarnīcas, tostarp arī Raiņa un Aspazijas vasarnīca Majoros. Liepājā, Kungu ielā 24, un tās iekšpagalmā saglabājies unikāls koka ēku komplekss, kurā ievērojamākā ir Hoijeres kundzes viesnīca – tajā savulaik uzturējies Krievijas cars Pēteris I.

Interesantas ir vairāk nekā simt gadus vecās strādnieku koka mājas – pārsvarā vienkārši divstāvu nami, kas tomēr pārsteidz ar nelielām koka detaļām fasādē vai kokgriezumiem rotātām durvīm un logu rāmjiem un ieraugāmas Jaunliepājā, kā arī blakus Liepājas ezeram – Bērzu, Apšu, Ezera, Bernātu un citās ielās.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jūrmalas parka tuvumā, bijušajos vasarnīcu rajonos (Dzintaru, Liepu, Peldu, Hika un Vites ielā) atrodamas Šveices stilā celtas koka ēkas ar smalkiem kokgriezumiem balkonos, kāpņu margās un fasādēs.

Pavasaris jau klauvē pie durvīm, atveriet un dodieties ceļā! Ja kaut kas no minētās koka apbūves ieinteresēja, tad virziens ir skaidrs.w

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šure: Straujā elektrības cenu kāpuma ietekmē nav sagaidāms straujš pārtikas cenu lēciens 25
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Kāposti vēl briest, bet cenas – mainīgas. Cik Centrāltirgū maksā Latvijā audzēti kāposti? 6
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Tuvākajos mēnešos varētu pieaugt maizes un miltu izstrādājumu cenas. Kā to skaidro eksperti? 15
4 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Karstākajā ražas laikā Sakņu paviljons bēdīgi stāv pustukšs. Uz kurieni “pārcēlies” iecienītais paviljons? 34
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 123
17 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 73
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 10
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 92
1 diena
Lasīt citas ziņas
IR
Ilmārs Randers
Laukos
“Līdzšinējā “lopu tehnoloģija” ir ļoti neefektīva zemes izmantošanas ziņā.” Saruna ar Edgaru Ružu 26
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Posts un neraža! Madonas novadā lācis pamatīgi izpostījis biškopības saimniecību 35
14. septembris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Daudzi saimnieki saka, ka kartupeļu ražas šogad ir katastrofa. Tupeņu cenas ir dubultā un nekas neliecina, ka tās varētu samazināties 33
14. septembris, 2021
LE
LETA
Laukos
“Zemnieku saeima”: Provizoriskais dārzeņu ražas zudums šogad varētu būt apmēram 30% 15
13. septembris, 2021
Ieva Ēvalde
Laukos
Aitu sūkalu želejkonfektes, ēdamas kafijas glāzītes, circeņu milti – “Riga Food” šogad piedāvā sevišķi plašu jaunradītu produktu klāstu 10
11. septembris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nav ļaunuma bez labuma!” MKPC apmāca meža īpašniekus un aizstāv viņu intereses 2
8. septembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Reirs skaidro, kāpēc nākamā gada budžetā nav paredzēta minimālās algas celšana 46
6 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Lemberga likumu noraida. Judins atzīst, ka viņam kauns, ka Saeima nopietni diskutē par šādiem jautājumiem 10
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja būs iekšējais taisnīgums, mēs tos bēgļus arī pieņemsim.” Rūta Dimanta par problēmām valsts prioritātēs 3
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krieķis gadu pēc Rebenoka slepkavības: Pirmos pierādījumus atrada pēc mēneša, tīrot māju 19
8 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 73
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 123
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Par interneta hītu kļuvis video, kurā Staķis pārsteigts par sportistiem, kas ieradušies uz apbalvošanu: “Kādā sakarā? Ā, īstais Pļaviņš un Točs!” 37
12 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Atsāks darbu pie Pašvaldību referendumu likuma 2
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 10
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātājas Elīnas Gluzunovas vīrs pukojas, ka sieva ir kā “saaugusi” ar telefonu: “Tie “like” ir svarīgāki par bērniem!” 6
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 92
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pensija būs jākrāj pašam! Ar laiku pensijas 1. līmenis izzudīs arī Latvijā 125
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 54
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Agris un Agrita 1
12 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Ar kādiem “tautas līdzekļiem” labi var iztīrīt veļasmašīnu, bet kādus labāk tomēr nelietot?
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad jau mums vajag mēru katrai Rīgas bedrei!” Ušakovs skeptisks par nakts mēra amata ieviešanu galvaspilsētā 38
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 40
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Botass ātrākais pirmajos F-1 treniņbraucienos
23:03
LE
LETA
Ziņas
Nīderlande ievieš obligātus Covid-19 sertifikātus 1
22:06
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Līdz ar Rūdolfu Blaumani mirusi arī ērglēniešu vienprātība
21:32