Henriks Danusēvičs, Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents
Henriks Danusēvičs, Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents
Foto: Edijs Pālens/LETA

Danusēvičs par kases aparātu reformu: Process virzās gliemeža ātrumā 0

“Tirgotāji cerēja vēl pirms vēlēšanām uz skaidrību kases aparātu reformā. Tomēr jo tālāk, jo neskaidrāk. Atkal un atkal Valsts Ieņēmumu dienests (VID) paziņo, ka ir konstatējis neatbilstības vairākos jauno kases aparātu modeļos un rada vēl vairāk satraukuma nozares uzņēmumos. Tam seko jau uzstādīto jauno kases aparātu izņemšana,” tādu viedokli pauž Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Optiskās ilūzijas tests: pasakiet, ko pamanījāt pirmo, un uzziniet, kādu pirmo iespaidu par sevi radāt
VIDEO. Astrologa pareģojums: Ukrainas kara beigu laikam ir divi varianti 6
Viņi piepildīs savus draudus: Hodžess nosauc iespējamo termiņu, kad Putins varētu uzbrukt Baltijas valstīm
Lasīt citas ziņas

Viņš atgādina, ka ir piepildījušās LTA prognozes par dārgajām izmaksām. Tirgotāju viedoklim, ka jauno kases aparātu izmaksas pārsniedz iepriekš solīto un bremzē nozari, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens piekrīt: “Process tiešām iestrēdzis kā Vinnijs Pūks alā.” Iepriekš nelielas cerības pozitīvā virzienā radīja Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) pārstāvju tikšanās ar Finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu. Tomēr ministre nebija gatava “lācīti” bīdīt nevienā virzienā, tikai uzdeva sasaukt ekspertu komisiju, lai noskaidrotu, vai “lācīti” bīda pareizi, norāda LTA prezidents.

“Sarežģījumus rada tas, ka tirgū pieejamās sistēmas neder uzņēmumu vajadzībām vai nesader ar grāmatvedības programmām, vai arī neapkalpo lojalitātes kartes. Ir nežēlīgi no ierēdņu puses bremzēt darbu un likt uzņēmējiem gaidīt, kad būs pieejams un iegādājams tiem derīgs kases aparāts un kases sistēma, līdz tam neļaujot uzņēmējiem pilnvērtīgi strādāt un attīstīties. Ignorējot to, ka ne katrā tirdzniecības vietā ir piemērots un ne katrai kases sistēmai der konkrētais kases aparāta modelis, kas patlaban ir pieejams tirgū, VID aicina pirkt sertificētos kases aparātus, kurus šobrīd nevar pieslēgt esošai kases sistēmai, bet tikai tiek solīts, ka “kaut kad nākotnē varēsiet pieslēgt”,” neapmierinātību pauž LTA vadītājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tajā pašā laikā nozare ir situācijā, kad lielākā daļa uzņēmumu šobrīd strādā ārpus likuma vai pēc pusgada būs spiesti to darīt. Ja uzņēmums vēlas atvērt jaunu veikalu vai nomainīt vecos kases aparātus un sistēmas pret jauniem, ir izvēlē pieejams tikai viens vai divi aparāti, pie tam tādi, kas neatbilst uzņēmuma specifikai. Līdz ar to šobrīd VID uzspiež, ka uzņēmumiem jāsāk strādāt vienlaikus ar divām uzskaites sistēmām: veco līdz šim izmantoto un jauno vienīgo pieejamo. Tas nozīmē – īslaicīgam darbam līdz brīdim kaut kad “gaišā nākotnē”, kad sakārtosies kases aparātu tirgus, skaidro H.Danusēvičs.

Viņš min līdzību: “Tas, ka tirgotājiem šobrīd nav jaunu kases aparātu modeļu izvēles, jo ir tikai divi varianti, var salīdzināt, ka tas būtu tāpat, ja visām tirgū esošajām automašīnām liktu nomainīt motorus, bet piedāvātu tikai divus veidus – piemēram, ekskluzīvu “Mercedes Benz” un zemo cenu nekvalitatīvāku “Aro”, un nevienu neinteresētu, vai tie būtu savienojami un derētu tādiem auto, kā “Audi”, “VW” un “Opel””.

“Šobrīd realitāte ir tāda, ka kases aparātu sertificētājs (starptautiskās auditorkompānijas) ir tikai zīmogu uzspiedējs un naudas iekasētājs, bet “gala vārds” pieder VID. Pie tam kases aparātu sertifikācija vairs nenotiek pēc MK noteikumiem, bet atbilstoši VID vēlmēm. Jau sertificētos un no VID puses izmantošanai atļautos kases aparātus pēc to uzstādīšanas vēlāk VID pats ir konfiscējis lietotājiem,” skaidro LTA prezidents.

Latvijā pirkumu reģistrācijas uzraudzība notiek drastiski. Savukārt, piemēram, Beļģijā, Austrijā, Norvēģijā un citās valstīs tiek nodiktēti skaidri spēles noteikumi – valsts uzbūvē žogu konkrētā vietā, un visi saprot, ko drīkst un ko nedrīkst. Arī kases automātu, aparātu un sistēmu reģistrācija šajās valstīs notiek “nesāpīgi”, ātri un lēti, neietekmējot preču cenu līmeni valstī. Bet Latvijā šobrīd VID izmanto savu varu un noteikumus interpretē, kā vēlas. Atrodas kāds jauns krāpnieciņš (viens no 10 000), un VID uzskata, ka visiem ir jāmaina kases aparāti, lēš H.Danusēvičs.

“Šobrīd pareizais risinājums būtu panākt, ka kases aparātu atzīšana notiek pēc skaidriem, iepriekš deklarētiem noteikumiem, atļaujot uzņēmumiem normāli attīstīties, bez strikti uzspiestām prasībām, ka jāiegādājas vienīgos tirgū pieejamos modeļus,” uzskata LTA.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
“Viss. Variet iet. Tur jums receptes sarakstītas” – Annas pieredze ar mediķiem, kuri sūta no viena kabineta uz citu
Riskē izprovocēt kodolkaru: Putins draud ar “traģiskām” sekām, ja kāda no NATO dalībvalstīm sūtīs savus karavīrus uz Ukrainu
Gada ienākumu deklarāciju iesniegšana sagādā nepatīkamu pārsteigumu – vīrietis atklāj, ka parādā valstij vairāk nekā 3000 eiro
Kokteilis
Satraucošas ziņas no Bekingemas pils: princis Viljams pēdējā brīdī atsakās no svarīga pasākuma apmeklējuma “personisku apstākļu” dēļ