Tehnoloģiju un izklaides uzņēmuma “Evolution Latvia” Baltijas un Rumānijas personāla pārvaldes vadītāja Sanita Kļaviņa.
Tehnoloģiju un izklaides uzņēmuma “Evolution Latvia” Baltijas un Rumānijas personāla pārvaldes vadītāja Sanita Kļaviņa.
Publicitātes foto

Sanita Kļaviņa: Darba tirgū konkurence no lokālas ir kļuvusi par starptautisku 5

Sanita Kļaviņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 171
Lasīt citas ziņas

 

Attālinātais darbs no zināmas ekstravagances ir kļuvis par ikdienišķu parādību – vēl pavasarī mājās strādāja vidēji katrs ceturtais Eiropas Savienībā nodarbinātais.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Vīrusa izplatības dēļ ieviestie ierobežojumi attālināti lika strādāt gan cilvēkiem, kas to vienmēr ir vēlējušies, gan arī tiem, kas labprātāk dodas uz biroju. Taču tas nav viss – darba tirgū konkurence no lokālas ir kļuvusi par starptautisku.

Mainās personāla atlase, un tas skaidri signalizē, ka pievilcīgs darba tirgus vairs nav atkarīgs tikai no uzņēmēju piedāvājuma, bet arī no valsts rīcības. Jauniešiem ir jājūt, ka Latvija ir vieta, kur viņi varēs nodrošināt stabilitāti, veidot karjeru un pierādīt sevi profesionāli.

Nav pat tik svarīgi, vai globālā pandēmija ir bijusi katalizators jau iepriekš manāmām tendencēm vai arī “piespiedu strādāšana” mājās bija galvenais iemesls, kas izraisīja tagad vērojamās izmaiņas darba tirgū. Ir skaidrs, ka attālinātais darbs turpmāk būs neatņemama profesionālās dzīves sastāvdaļa. Tas nozīmē, ka uzņēmumiem personāla politikā būs jāņem vērā vairāki apsvērumi.

Pirmkārt, tā ir sīvāka konkurence par piemērotiem darbiniekiem, piemēram, ar labām angļu valodas zināšanām. Covid-19 izraisītā krīze ir būtiski samazinājusi darba iespējas, piemēram, jauniešiem, jo ir nopietni cietusi atpūtas un viesmīlības nozare.

No otras puses, ja cilvēkam ir labas svešvalodu zināšanas un datorprasmes, tad izeja var būt attālināta darba meklēšana kādā starptautiskā uzņēmumā. Savā darbā mēs ar to saskaramies katru dienu, un nekas neliecina, ka citu valstu darba devēju spiediens varētu mazināties.

Attālināta strādāšana bez ģeogrāfiskās piesaistes darba vietai cilvēkiem citstarp nozīmē arī iespēju par darbu saņemt ne tikai augstāku atalgojumu, bet arī labāku labumu grozu, nekā tas ir pieņemts mītnes zemē. Manuprāt, Latvijā strādājošiem uzņēmumiem nāksies pārskatīt argumentus, ar kuriem tiek piesaistīti un motivēti darbinieki. Ļoti iespējams, atbilde būs meklējama tieši pareizi izveidotā papildu labumu grozā, turklāt piedāvātajiem labumiem jābūt bez piesaistes konkrētai vietai – patērējamiem jebkur.

Otrkārt, tas ir ātrāks un efektīvāks personāla atlases process. Konkurence ir asa, un lēmumi ir jāpieņem ļoti ātri. Piemēram, “Evolution Latvia” izaugsme ir tiešā veidā saistīta ar darbaspēka pieejamību. Mēs esam viens no lielākajiem darba devējiem Latvijā, kurā strādā ap 3000 cilvēku.

Reaģējot uz augstāk minētajām tendencēm, pēc Covid-19 pirmā un otrā viļņa esam krietni pilnveidojuši savus iekšējos procesus. Piemēram, CV prasām tikai būtiskāko informāciju, intervijas un līguma slēgšana pilnībā notiek attālināti, atlases process ir pārskatīts un maksimāli saīsināts. Faktiski esam izdarījuši visu, lai kopš brīža, kad saņemam CV, pozīcijai atbilstošs kandidāts darbu varētu sākt jau nākamajā dienā.

Treškārt, tā ir jauna darba modeļa (hibrīddarba) izveide. Proti, darba devējiem ir jārēķinās ar to, ka daļa darbinieku, epidemioloģiskai situācijai normalizējoties, vēlēsies vismaz daļu laika strādāt attālināti un vienlaikus vienmēr būs pienākumi, kas veicami tikai klātienē.

Vairāki Eiropas Savienībā ar gada atstarpi veiktie pētījumi liecina, ka katrs trešais strādājošais vēlētos strādāt attālināti dažas reizes nedēļā. Tātad – būs jāveido hibrīddarba modelis, kas apvieno vienlīdz ērtas iespējas strādāt drošā birojā un efektīvi darboties attālināti.

Jāatzīst, ka potenciālie darbinieki jau patlaban pievērš lielu uzmanību ne tikai elastīgam darba laikam, sociālajām garantijām, stabilitātei, karjeras iespējām, bet arī drošības sajūtai birojā. Tas ir liels mājasdarbs darba devējam, kā organizēt darbu tā, lai cilvēki darba telpās jūtas droši.

Piemēram, mūsu uzņēmumā aptuveni 330 IT inženieru, kas programmē, testē un izstrādā dizainus spēļu produktiem, uztur sistēmas, analizē datus, vada produktus, ir pārorientēti uz attālināto darbu, tāpat arī biroja administratīvo un atbalsta funkci­ju veicēji. Savukārt pārējiem kolēģiem ļoti rūpīgi plānojam maiņas.

Un, visbeidzot, konkurence par darbiniekiem starptautiskā līmenī nozīmē arī to, ka Latvijā kopumā būtu jābūt tik pievilcīgai videi, lai jaunieši vēlētos šeit dzīvot, strādāt un redzētu savu izaugsmi vietējos uzņēmumos. Viņu paturēšana Latvijā nav tikai darba devēju uzdevums, bet tā ir arī kopējā valsts politika.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

* tehnoloģiju un izklaides uzņēmuma “Evolution Latvia” Baltijas un Rumānijas personāla pārvaldes vadītāja

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 171
“Ukraiņi iegājuši rutīnā pēc pusgada karadarbības – domā, ja fronte turas, tad kā brīvprātīgajiem nav jāpiesakās,” – secina Slaidiņš 2
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
“Beigās nekad nevar saprast, kas pieņem lēmumus.” Politikas apskatnieks par vēlētāju krāpšanu
VID aiztur kokaīna kontrabandistu sešu personu grupējumu: narkotikas no Dienvidamerikas tika pārvadātas kapsulās, tās norijot
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu
Antonevičs: “Krievijas gāzes ietekmes radītā krīzes pārvarēšana šoziem, bet ilgtermiņā – atbrīvošanās no tās – būs pirmais nopietnais izaicinājums” 13
VIDEO. Maksims Galkins un Alla Pugačova Jūrmalā īrē villu par 100 000 eiro mēnesī
12:45
VID aiztur kokaīna kontrabandistu sešu personu grupējumu: narkotikas no Dienvidamerikas tika pārvadātas kapsulās, tās norijot
12:25
“Beigās nekad nevar saprast, kas pieņem lēmumus.” Politikas apskatnieks par vēlētāju krāpšanu
12:08
VIDEO. Deg un sprāgst Azoveskes pilsētas kievu karabāze okupētajā Krimā – sākta iedzīvotāju masveida evakuācija 18
“Konservatīvie” savas nišas meklējumos, Bordānam nākoties “iemantot daudzus un dusmīgus ienaidniekus”
VIDEO. Palīdzēsim iegādāties Turcijas kaujas dronu “Bayraktar” Ukrainas armijai
KP atšifrējusi kārtējo būvnieku karteli, kas sadarbojies privāta pasūtītāja iepirkumā: uzņēmēji piekrituši lēmumam un sodiem 3
Mēs jautājam: Kā vērtējat to, ka Saeimas vēlēšanās kandidē arī bijušie VDK ziņotāji?
Pēc Egila Levita iniciatīvas, koalīcijas politiķi piekrīt pārskatīt uzturēšanās atļauju izsniegšanu Latvijā: laulātajiem tās neatņems 67
VIDEO. Vai Daugavpilī būs jāsalst? Elksniņš norāda uz problēmām noslēgt līgumus par dabasgāzes piegādi 12
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls 6
Liepājā attaisnojies pašvaldības mērķētais atbalsta pandēmijā cietušajiem tūrisma nozares uzņēmējiem – “JA Travel” piemērs
Latvijas mazie un vidējie uzņēmumi ir pieticīgāki nekā Lietuvā un Igaunijā: vēlas aizņemties attīstībai līdz 10000 eiro
Moraveckis: Vēsturiskie izaicinājumi un viltus receptes – Eiropa atrodas krustcelēs
Bēgļi no Krievijas. Kā orientēties viņu īstajos nodomos? Saruna ar Kremļa opozicionāru Marku Feiginu
Karstums sit pušu rekordus: otrdien gaiss uzkarsīs līdz +33 grādiem 1
FOTO. “Mums bija pašiem savs vasaras festivāls Ventspilī!”: “Prāta Vētra” Reņķa dārzā nospēlē krāšņu koncertu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs