Vakar Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka pavēstīja, ka Vācija esot gatava ļaut Polijai nosūtīt Ukrainai vācu ražojuma tankus “Leopard 2”. “Mums ir jārīkojas tā, lai cilvēku dzīvības tiktu glābtas, bet Ukrainas teritorija atbrīvota,” uzsvēra Bērboka.
Vakar Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka pavēstīja, ka Vācija esot gatava ļaut Polijai nosūtīt Ukrainai vācu ražojuma tankus “Leopard 2”. “Mums ir jārīkojas tā, lai cilvēku dzīvības tiktu glābtas, bet Ukrainas teritorija atbrīvota,” uzsvēra Bērboka.
Foto: Christian Spicker/IMAGO/SCANPIX

Diplomātiskais tanku duelis – Polija nenoskatīsies ASV un vācu “leopardu cīņā” 8

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Mūsu tētis šodien atkal precas…” Bijusī sieva pavēsta, ka komponists Jānis Lūsēns iestūrējis laulības ostā 61
VIDEO. Putina ministri krīt ārkārtējā kaunā – vienkāršs Ziemeļkorejas ierēdnis viņus padzen no sēdvietām 65
Mājas
Sieru nevar uzglabāt ledusskapī šādā veidā – vērtīgs padoms mājsaimniecēm 6
Lasīt citas ziņas

Ukrainas atbalsta kontaktgrupas apspriedē Ram­šteinā netika pieņemts lēmums par smago tanku sūtīšanu Kijivai. ASV militārpersonas uzskata, ka tanku “Abrams” piegāde ir pārāk sarežģīta no loģistikas viedokļa, bet Vācijas amatpersonas saista tanku “Leopard” piegādi ar ASV lēmumu.

Jāglābj cilvēku dzīvības

Vakar Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka pavēstīja, ka Vācija esot gatava tam, lai ļautu Polijai nosūtīt Ukrainai vācu ražojuma tankus “Leopard 2”, kas ir tās bruņojumā. Šāds lēmums varētu tikt pieņemts, ja Varšava vērsīsies ar atbilstošu lūgumu, viņa teica. “Ja mūs par to lūgs, mēs ceļā nestāsimies,” intervijā Francijas telekanālam LCI pēc Francijas un Vācijas līderu sarunām Parīzē sacīja ministre. “Mēs zinām, cik svarīgi ir šie tanki, tāpēc tagad spriežam par to ar mūsu partneriem. Mums ir jārīkojas tā, lai cilvēku dzīvības tiktu glābtas, bet Ukrainas teritorija atbrīvota,” uzsvēra Bērboka.

CITI ŠOBRĪD LASA

Polijas prezidenta ārlietu padomnieks Marcins Pšidačs apsveicis Bērbokas paziņojumu, gan piebilstot, ka būtu devis priekšroku tam, ka šo Vācijas nostāju būtu apstiprinājis kanclers Olafs Šolcs. “Izrādās, ka ar sarunām un diplomātiskām darbībām Polija spēj mainīt Vācijas nostāju,” teica Pšidačs.

Polijas mērķis ir panākt, lai Berlīne un vēl kādas valstis arī nosūtītu tankus “Leopard 2”, jo ar Varšavas plānotajiem 14 leopardiem būtu par maz Ukrainas aizsardzības stiprināšanai. Prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis, ka Ukrainai vajadzētu aptuveni 300 tankus “Leopard 2”.

Polija izvērš aktīvu diplomātisku darbību

Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis iepriekš paziņojis, ka Varšava nosūtīs Kijivai savus vācu ražojuma tankus, pat ja Vācija to nedarīs. “Mēs nesēdēsim, rokas klēpī salikuši, un neskatīsimies, kā Ukraina noasiņo,” tviterī ierakstīja Moraveckis. Polija lūgs Vācijai atļaut tai sūtīt uz Ukrainu vācu ražojuma tankus “Leopard”, vakar pavēstīja Polijas premjerministrs. Viņš norādīja, ka Polija veido valstu koalīciju, kas ir gatavas sūtīt uz Ukrainu tankus “Leopard”. Pat ja no Vācijas atļauja netiks saņemta, Varšava pieņems pati savus lēmumus, sacīja premjers.

“Mēs lūgsim atļauju, bet tā ir sekundāra tēma,” sacīja Moraveckis. “Pat ja galu galā mēs šādu atļauju nesaņemsim, mēs šīs nelielās koalīcijas ietvaros, pat ja Vācija nav šajā koalīcijā, kopā ar citiem nodosim savus tankus Ukrainai.” Atbilstoši Moravecka teiktajam Vācijai ir “vairāk nekā 350 aktīvu tanku “Leopard” un vēl aptuveni 200 rezervē”.

Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka svētdien sacīja, ka Polija vēl nav oficiāli lūgusi Berlīnes apstiprinājumu iecerei nodot Ukrainai dažus Vācijā ražotos tankus “Leopard”. Komentējot Bērbokas teikto, Moraveckis sacīja, ka “spiediena lietošanai ir jēga” un ka ministres vārdos ir “cerību dzirksts”, ka Vācija pat varētu piedalīties koalīcijā.

Reklāma
Reklāma

Somija un Dānija paudušas gatavību pievienoties Varšavai, lai sūtītu tankus “Leopard” Ukrainai. Kā teica Moraveckis, ir ievadītas sarunas ar Polijas partneriem Briselē par šo tēmu. “Dabiski, šīs nav vieglas sarunas,” atzina Moraveckis, “taču mēs centīsimies pārvarēt šo nevēlēšanās barjeru vairākās valstīs.”

Vēl pirms tam Francijas prezidents Emanuels Mak­rons neizslēdza iespēju, ka Ukrainai varētu tikt piegādāti franču kaujas tanki “Leclerc”. Britānija paziņojusi, ka nosūtīs Kijivai smago tanku “Challenger 2” partiju.

ASV brīdina par Krievijas plāniem

Ukrainas militārpersonas vairākkārt uzsvērušas, ka tanki, īpaši Vācijā ražotie leopardi, ir būtiski svarīgi, lai gūtu pārsvaru pār iebrukušo Krievijas karaspēku. Krievija uzbrukumā Ukrainai izmanto smagos tankus T-90, kam pretī varētu stāties Vācijas “Leopard 2”. Ziemas mēnešos karadarbība kļuvusi mazāk aktīva, taču ASV izlūkdienests brīdinājis Kijivu par Krievijas plāniem sākt jaunu uzbrukumu.

ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes direktors Roberts Bērnss pirms nedēļas bija ieradies slepenā vizītē Kijivā, lai informētu prezidentu Zelen­ski par Krievijas varbūtējiem militārajiem plāniem tuvākajās nedēļās un mēnešos. Pentagona eksperti atzīmē, ka ir ļoti svarīgi forsēt Ukrainas karavīru apmācību militārajās bāzēs Vācijā un ASV, lai viņi būtu gatavi efektīvi rīkoties ar rietumvalstu piegādāto bruņojumu. Tiek ziņots, ka aprīlī–maijā Ukrainas spēki varētu doties pretuzbrukumā Krimas virzienā, taču pirms tam ir iespējama karadarbības pastiprināšanās Donbasā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.