Foto: Shutterstock

Divdesmit dīvaini fakti par seksu un mīlestību 0

ASV žurnāls “Health” apkopojis 20 fascinējošus faktus par mīlestību un seksu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā
Kokteilis
Emocijzīmes, kas bieži tiek pārprastas: tās nozīmē kaut ko pavisam citu, nekā domājat 31
Baltijas valstis paziņojušas Krievijai un Baltkrievijai, ka izstājas no Maskavas kontrolētā elektrotīkla: “Mēs demontēsim pēdējos fiziskos savienojumus” 16
Lasīt citas ziņas

Laulātajiem var būt līdzīgs DNS
Zinātnieki jau izpētījuši, ka cilvēki sliecas izvēlēties savas otrās pusītes ar līdzīgām iezīmēm, kā, piemēram, vecums, rase, reliģija, ienākumi un audzināšana. Tomēr žurnālā “Proceedings of the National Academy of Science” publicētā pētījumā minēts, ka cilvēki par savu laulāto draugu izvēlas cilvēku ar līdzīgu DNS. Kad pētnieki pētīja 825 baltās rases amerikāņu ģenētisko materiālu, atklājās, ka starp precētiem pāriem ir mazāk DNS atšķirību kā starp diviem nejauši izvēlētiem tās pašas rases cilvēkiem. Pētnieki arī izrēķināja, ka tendence izveidot pāri ar ģenētiski līdzīgu mīlnieku ir par apmēram trešdaļu lielāka nekā tendence to izdarīt ar kādu, kuram ir līdzīga izglītība.

Romantisko komēdiju skatīšanās var stiprināt laulību
Filmu skatīšanās var būt viena no atslēgām uz ģimenes laimi – pieļauj Binghemptonas universitātes Laulību un ģimenes laboratorijas direktors Metjū Džonsons. Viņa pētījumā pāri piedalījās konsultācijās vai arī skatījās filmas, kuru vēstījums ir par attiecībām. Pēc tam viņi apsprieda filmu un attiecības. Abas stratēģijas samazināja šķiršanās procentu uz pusi pēc trim gadiem. Taču filmu skatīšanās prasīja uz pusi mazāk laika un parasti notika pāra mājās. “Atslēgas punkts ir runāt ar partneri par jūsu attiecībām filmas kontekstā,” teic Džonsons.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daži cilvēki vēlas vairāk seksa
Jūsu smadzeņu signāli var ietekmēt jūsu seksuālo partneru skaitu, pieļauj Kalifornijas universitātes Losandželosā pētījums. Pētnieki brīvprātīgajiem skenēja smadzenes, kamēr viņi skatījās uz attēliem, no kuriem daži bija seksuāli ierosinoši, un arī izjautāja pētījuma dalībniekus par viņu seksuālo uzvedību iepriekšējā gada laikā. Atklājās, ka tiem, kuriem smadzenes bija visaktīvākās, uzlūkojot seksuāla satura attēlus, bijis vairāk partneru.

Zemāks holesterīna līmenis uzlabo sniegumu seksā
Līdzās bojājumiem artērijās un likšanai sirdij strādāt pastiprināti, augsts holesterīna līmenis vīriešiem var veicināt erektilo disfunkciju. Patiesībā erektilā disfunkcija var būt brīdinājums kādai no sirds un asinsvadu slimībām. Vīrieši, kuri lieto statīnus vai citus medikamentus, lai samazinātu holesterīna līmeni asinīs, visticamāk, sajutīs arī uzlabojumus seksā, vēsta pērn veiktais Rutgeras universitātes pētījums. Protams, holesterīnu samazinošie medikamenti nav jāizraksta, lai cīnītos tikai pret erektilo disfunkciju, jo to var izraisīt citi fiziskie vai emocionālie faktori.

Zems cukura līmenis var radīt nesaskaņas laulībā
Strīdi un agresija starp vīriem un sievām dažreiz var būt izraisīti dēļ zemā cukura līmeņa asinīs, norāda Ohaio universitātes pētnieki. Pērn pētījumā viņi 107 laulātiem pāriem lūdza katru vakaru un rītu pārbaudīt cukura līmeni asinīs un iedurt adatas vudū lellēs, kuras iemiesoja laulātos, ja kāds no pāra jutās dusmīgs uz savu otro pusīti. Pētījums ilga 21 dienu un atklājās: jo zemāks bija kāda mīlnieka cukura līmenis, jo vairāk adatu tika iedurts lellēs. Iemesls? Zems cukura līmenis asinīs liek cilvēkiem justies izsalkušiem, līdz ar to arī kaprīziem un ātri aizkaitināmiem. Pētījuma vadošais autors Breds Bušmans iesaka vienkāršu, bet iedarbīgu padomu: “Pirms jums ir sarežģīta saruna ar savu laulāto, pārliecinieties, vai neesat izsalcis.”

Lielākajai daļai amerikāņu ir STS

Vairāk nekā divas trešdaļas veselīgu amerikāņu ir inficēti ar vienu vai vairākiem cilvēka papilomas vīrusa (HPV) veidiem. Tas ir vīruss, kura apmaiņa notiek dzimumakta vai orālā seksa laikā. Pie šādiem secinājumiem nonāca Ņujorkas Universitātes pētnieki, kad viņi savā pērnā gada pētījumā pārbaudīja 104 sievietes un vīriešus. Tiesa, nav vieta pārliekam satraukumam, jo tikai četri no šiem cilvēkiem bija inficēti ap HPV paveidiem, kas izraisa dzemdes kakla vēzi, kakla vēzi vai rada kārpas uz dzimumorgāniem. Un pat ja visriskantākie HPV paveidi, kas zināmi kā 16. un 18. genotipi, var izraisīt vēzi, ir arī labas ziņas – parasti vēzis neattīstās. Parasti ķermenis pats iznīcina HPV bez īpašas ārstēšanas. Jāatgādina, ka Latvijā ir pieejamas arī vakcīnas pret HPV jaunietēm.

Pazemība palīdz mīlas lietās
Jums ir problēmas tikt uz randiņiem? Ja radīsiet par sevi iespaidu kā par mazāk prasīgu, jūs palielināsiet iespējas tikt uz randiņu, vēsta pētījums, kurš publicēts izdevumā “Journal of Positive Psychology” . Brīvprātīgajiem lūdza izpētīt viltus profilus cilvēkiem, kas vēlas iet uz randiņiem un lika profilos novērtēt, kāds rodas iespaids, atzīmējot šādus rādītājus: draudzīgums, prieks, vēlēšanās doties uz randiņu. Vislabāk tika novērtēti profili, kuri radīja pazemības un vienkāršības iespaidu.

Reklāma
Reklāma

Citā pētījumā atklājās, ka brīvprātīgie, kuri uzskatīja savas otrās pusītes par pazemīgām, bija gatavi vieglāk piedot savu partneru pārkāpumus. “Tas liek domāt, ka pazemība attiecībās iedrošina jau esošajiem romantiskajiem pāriem attiecības uzlabot,” uzsver Houpas koledžas asociētais profesors psiholoģijā Derils van Tongerens.

Ceļojums ar automašīnu var stiprināt attiecības
Garš brauciens ar automašīnu var šķist sliktākā situācija, lai apspriestu svarīgus jautājumus ar savu otro pusīti – galu galā jūs atrodaties automašīnas sēdeklī vairākas stundas. Taču M. Džonsons uzsver, ka ceļojums ar automašīnu ir efektīvs veids vienam otra izzināšanai. Šī lieta strādā! “Daudzi pāri saskata, ka gari autopārbraucieni ir labs veids, kā strādāt ar aktuālajām problēmām,” teic speciālists un piebilst, ka šādi braucieni var būt iespēja iepazīt labāk savu partneri. “Uzdodiet izsmeļošus jautājumus par partnera cerībām nākotnē, mežonīgākajām fantāzijām vai viņas/viņa bērnības atmiņām. Pēc tam esiet labs klausītājs un jautājiet patiesus izrietošos jautājumus, kas ir nozīmīgi jums abiem,” uzsver M. Džonsons.

Sievietes var padarīt balsi “seksīgāku”, bet vīrieši – nē
Pērnā gada pētījumā Olbraita universitātes pētnieki atklāja, ka sievietes ir spējīgas tīši manipulēt ar savu balsi, piemēram, skaitot no viens līdz desmit un mainot tās, lai izklausītos pievilcīgākas. Savukārt, kad vīrieši mēģināja būt “seksīgāki”, viņi izklausījās sliktāk. Kad sieviete apzināti padara savu balsi zemāku un aizsmakušāku, viņa bieži tiek uztverta kā vairāk pievilcīga. Vīrieši dod priekšroku sievietēm ar augstākām, vairāk sievišķīgām balsīm. Tomēr pētījuma līdzautore psiholoģijas asociētā profesore Sjūzena Hjūza uzsver, ka tad kad sieviete padara savu balsi zemāku, lai izklausītos “seksīgāk”, viņa signalizē, ka viņai ir interese par vīrieti – tas ir mājiens, kuru vīrietim jāspēj uzķert.

Kontracepcija ietekmē sievietes gaumi
Pētījumi pierāda, ka sievietes, kuras lieto hormonālo kontracepciju, izrāda mazāku interesi attiecībā uz vīriešiem ar augstu testosterona līmeni un maskulīnām fiziskajām kvalitātēm. 2012. gadā veikts skotu zinātnieku pētījums atklāja, ka sievietes, kuras satika savu partneri, lietojot hormonālās kontracepcijas tabletes, bija mazāk seksuāli ieinteresētas partnerī un mazāk seksuāli apmierinātas ar attiecībām. Tomēr tajā pat laikā, viņas bija vairāk apmierinātas ar partnera finansiālo statusu un mazāk bija vērstas uz attiecību izbeigšanu, nekā sievietes, kas nelietoja hormonālās kontracepcijas tabletes.

Menstruālais cikls ietekmē sievietes vēlmes
Vairākos pētījumos atklājies, ka sievietes sava cikla auglīgākajos brīžos sliecas meklēt maskulīnus vīriešus. Kādā vācu pētījumā, sievietēm tika jautāts, cik iekārojami ir karavīri, kas atgriežas no kara, no kuriem dažiem ir traumatiski agresīvas noslieces. Sievietes, kuras bija cikla auglīgākajā brīdī vairāk deva priekšroku karavīriem, kuriem bija psiholoģiskā trauma, kas gūta karadarbības laikā. Tomēr šos vīriešus viņas redzēja kā potenciālos īslaicīgu attiecību partnerus. Cits pētījums pieļauj, ka kopumā sievietes vēlas vairāk seksa ovulācijas laikā.

Tēlot orgasmu ne vienmēr ir slikti

Bieži tiek pieļauts, ka cilvēki “vilto” orgasmus, tādēļ, ka viņi neizbauda paši sevi vai arī vēlas vienkārši pārtraukt dzimumaktu. Taču dažreiz, kārts likšana uz lielu izrādi arī ir baudījums. Arī vīrieši tēlo orgasmus un dara to bieži un tā paša iemesla dēļ kā sievietes. Sekss sevī ietver lielu daudzumu šķidrumu un ne vienmēr ir viegli pateikt vai vīrietim notikusi ejakulācija.

Pēc seksa mīļošanās var palielināt apmierinājumu
Skūpstīšanās, glāsti, sirsnīga runāšanās pēc seksa var būt tikpat svarīga attiecībām kā dzimumakts, pieļauj 2014. gada Toronto universitātes pētījums. Kad pētnieki lūdza pārus pavadīt vairāk laika mīļojoties pēc seksa, tie pāri, kas to arī darīja, vēlāk ziņoja par lielāku apmierinājumu seksā un attiecībās kopumā. Jo sevišķi to uzsvēra pāri, kam ir bērni. Džonsons skaidro, ka tas saistāms ar prieka hormonu oksitocīnu, kurš izdalās seksa laikā un turpinās izdalīties arī pēc tā caur pieskārieniem viena otra ādai. “Pāri, kuri turpināja pēc seksa maigoties vai arī veica citas darbības pirms, seksa laikā vai pēc tā, visticamāk, pastiprina savu attiecību dziļumu,” saka M. Džonsons.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.