Rokdarbnieces, Tautas daiļamata meistares Baibas Pilānes adītais džemperis bez vīlēm.
Rokdarbnieces, Tautas daiļamata meistares Baibas Pilānes adītais džemperis bez vīlēm.
Foto – Anda Krauze

Džemperis bez vīlēm, adīts no kakla izgriezuma 0

Autore: Tautas daiļamata meistare BAIBA PILĀNE

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
Lasīt citas ziņas

“Gribu uzzināt, kā top džemperis, ko sāk adīt no kakla izgriezuma, nevis no apakšmalas.” LILITA VALMIERĀ

Šo apģērba gabalu var ļoti vienkārši uzmeistarot, tāpēc rokdarbnieces to iesaukušas par sliņķu džemperi. Ada tikai labiski, turklāt iztiek bez vīlēm. No kakla izgriezuma sākts džemperis ar reglāna piedurknēm ir ideāls risinājums arī nelielam dzijas daudzumam. Iesācējai vajadzētu izvēlēties melanžas jeb toņu pārejās krāsotu dziju. Tad mazāk izcelsies kļūdas un nevienādais adījums, kā arī pats darba process nebūs tik vienmuļš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nepieciešamie materiāli


• 300 g Noro Flower Bed dzijas, 100 g/360 m (sastāvs: 35% zīda, 35% mohēras un 30% vilnas; nopērkama salonā “Hobbywool” Vecrīgā, M. Pils ielā 6). Izvēloties cita ražotāja materiālu, vajadzētu pievērst uzmanību svara/garuma attiecībai. Pieņemts uzskatīt, ka vidēja lieluma džemperim, ko ada vienkāršā rakstā, vajag vismaz vienu kilometru dzijas.

• 3. numura apaļās adāmadatas. Ērtāk ir, adot stāva daļu, izmantot vairākas viena numura apaļās adāmadatas, kam ir atšķirīgs auklas garums. Sāk adīt ar 60 cm garām adatām, bet, kad darbs pusē, adījumu pārliek uz 120 cm garajām. Piedurknēm vajadzēs 3. numura zeķu adāmadatas.

• Četri valdziņu marķieri. Var izmantot arī saspraužamās adatas vai krāsaina diega pavediena cilpiņas.

• Piegrieztne – gatavs trikotāžas džemperis. Pēc tā varēs viegli aprēķināt un darba procesā salīdzināt.

Darba gaita


Vispirms uzada paraugu, lai varētu aprēķināt kakla izgriezuma valdziņu skaitu. Valkājot džemperi, būs ērtāk, ja kakla izgriezums būs pietiekami brīvs – aptuveni 60 cm. Konkrētā modeļa adījuma paraudziņā 1 cm ir 2 valdziņi, attiecīgi kopējais sākuma valdziņu skaits ir 60 cm x 2 valdz. = 120 valdz. Vienkāršota reglāna proporciju formula ir šāda: priekšdaļai izmanto 1/3 no valdziņu kopskaita, mugurdaļai – 1/3, bet katrai piedurknei – 1/6.

Reglāna augšdaļa. Uzmet valdziņus uz apaļajām adāmadatām. Pirmo kārtu adot, reglāna līniju vietās ieliek valdziņu marķierus. Kārtas sākumā uz adāmadatas starp valdziņiem uzver pirmo marķieri (tam jābūt no pārējiem trim marķieriem atšķirīgā krāsā).

Noada 20 piedurknei paredzētos valdziņus, ieliek otro marķieri, noada 40 priekšpuses valdziņus, ieliek trešo marķieri, noada 20 otras piedurknes valdziņus, ieliek ceturto marķieri, noada atlikušos 40 mugurpuses valdziņus – pirmā adījuma kārta gatava.

Turpina adīt labiski, raugoties, lai valdziņi nebūtu sagriezušies ap adatu.

Kad vēl viena kārta noadīta un līdz pirmajam (atšķirīgajam) marķierim atlicis viens valdziņš, sāk veidot reglāna līniju, pieaudzējot valdziņus.

Pieaudzējuma kārta. * No viena valdziņa, kas atrodas pirms marķiera, noada divus jaunus valdziņus (labiski un labiski griezti, nenolaižot no kreisās adatas). Pārceļ marķieri un no nākamā valdziņa atkal noada divus valdziņus. Turpina adīt labiski, līdz atlicis 1 valdziņš pirms nākamā marķiera. * Atkārto no * līdz * pavisam četras reizes. Tādējādi kopā kārtā tiek pieaudzēti 8 jauni valdziņi.

Nākamo kārtu ada labiski. Turpmāk ada pārmaiņus pieaudzējuma kārtu un labisko kārtu. 1. 2.

Stāva daļa. Kad sasniegts vajadzīgais džempera platums (to nosaka, salīdzinot ar piegrieztni jeb pielaikojot uz auguma), valdziņu pieaudzēšanu pārtrauc. Noada mugurpuses valdziņus, izņem marķieri, piedurknei paredzētos valdziņus uzver uz palīgdiega, izņem otru marķieri. Uzmet 8 valdziņus paduses ērtumam un turpina adīt priekšpusi. 3. 4. Tāpat rīkojas ar otru piedurkni. Tālāk ada pa apli tikai stāva daļu, bet abu piedurkņu valdziņi tiks adīti atsevišķi. Adīšanas gaitā darbu vajadzētu pielaikot uz auguma, lai noteiktu vajadzīgo garumu.

Slīpās apakšmalas veidošana. Ar marķieriem atzīmē 10 vidējos priekšpuses valdziņus. Ada pa apli līdz pirmajam marķierim, darbu apgriež otrādi, uz adāmadatas uztaisa apmetumu un, stingri pievelkot pavedienu, noceļ pirmo valdziņu. Ada kreiliski līdz otrajam marķierim. Atkal darbu apgriež otrādi, uztaisa apmetumu, pirmo valdziņu noceļ un ada labiski, līdz atlikuši 4 valdziņi līdz iepriekšējās kārtas pagrieziena vietai. Turpina adīt turp–atpakaļ nepabeigtās kārtas, katru reizi atkāpjoties par 4 valdziņiem. Kad vēlamais mugurpuses garums ir sasniegts, pa apli noada visu apakšmalas valdziņu vienu kārtu.

Piedurkne. Piedurknes valdziņus no palīgpavediena pārceļ uz adāmadatām. Džempera padusē papildus uzņem 8 jaunus valdziņus ērtumam. Turpina adīt pa apli, izmantojot 4 vai 5 zeķu adāmadatas. Neliela viltība, kā tikt galā ar caurumiem, kas parasti veidojas padusē piedurknes un stāva daļas savienojuma vietā. Uzsākot adīšanu, atstāj pietiekami garu pavediena galu, lai varētu ērti ievērt lāpāmadatā. Kad darbs pabeigts, šos caurumus ar adatu aizvelk ciet.

Uzsākot piedurknes adīšanu, ar marķieri iezīmē nosacīto piedurknes vīles vietu. Turpmāk atkārto piecas kārtas labiski, sestajā kārtā pirms marķiera saada 2 valdziņus labiski, bet pēc marķiera saada 2 valdziņus labiski griezti. Tas ir, katrā sestajā kārtā valdziņu skaits samazinās par 2.

Piedurknes augšdaļā ir samērā daudz valdziņu. Lai tos būtu vieglāk savaldīt, var izmantot vienkāršu palīglīdzekli – matu gumiju. 5. Arī adot piedurkni, ik pa laikam salīdzina ar piegrieztni, lai noteiktu vajadzīgo platumu. Kad tas sasniegts, valdziņu saadīšanu vīles vietā pārtrauc un turpina adīt līdz vēlamajam garumam. Norauc vaļīgi.

Nobeigums. Ar lāpāmadatu ievelk un paslēpj dzijas galus. Džemperi izmazgā, izmantojot vilnai paredzēto mazgāšanas līdzekli. Saudzīgi izspaida, izklāj un izžāvē.

SAISTĪTIE RAKSTI

SVARĪGI


Pagrieziena vietas apmetums un noceltais valdziņš vienmēr jāsaada kopā (valdziņu kopējais skaits nemainās). Lai džempera apakšējā mala nerullētos, 2 cm ada rievotā rakstā – vienu kārtu labiski, vienu kreiliski. Norauc vaļīgi, raugoties, lai apakšmala netiktu savilkta.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Dzimtas kapos – lieli, veci koki, tāpēc apstādījumi nīkuļo. Vai tiem var līdzēt? 1
Frikadeļu zupiņa ar kausēto sieru
VIDEO. Uz citiem medību laukiem devies suns, kam piederēja ilgmūžības rekords 1
Iesaka audzētāja: kā ilgāk uzglabāt ķirbjus? 2
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 35
Lasīt citas ziņas
Nevainojama recepte – marinēti ķirbji
FOTO. Vai noziedējušo hortenziju ziedi noteikti ir jāapgriež?
VIDEO. Asā šitake sēņu zupa drēgnajiem rudens vakariem
Stāda augļukokus un ogulājus, krūmus, pavasara sīpolpuķes. Kas darāms dārzā no 3. līdz 8.oktobrim? 2
“No 2023.gada obligāti vajadzēs eID kartes? Kādus sodus piemēros, ja nepaspēs noformēt?”: jautā lasītāja 108
atjaunot izdrupušu dekoratīvo apmetumu mājas ārpusē? 3
Signāls Rietumiem – Krievijas energovēstījums caur gāzesvadiem 26
Procentuāli visvairāk plusu no saviem sarakstiem saņēmuši Rosļikovs, Šlesers un Rinkēvičs
Bēgot no mobilizācijas, divi krievi ar laivu atbraukuši uz Aļasku
Ziemeļvalstu elektrības cenu nacionālās īpatnības 9
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
Rīgas mikrorajonos šodien notiek militārās mācības. Iedzīvotājiem nav jāsatraucas 19
Rīgā apkuri daudzdzīvokļu mājām pieslēgs pakāpeniski
Dūra mātei, dūra skolotājai! Vai no šīs nelaimes varēja izvairīties? 29
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Rīgā apkuri daudzdzīvokļu mājām pieslēgs pakāpeniski
11:19
Okupētajā Doneckā ieradušies 500 mobilizētu kriminālnoziedznieku
11:16
Šauļos sāk būvēt Lietuvas trešo jauno militāro bāzi
11:10