Anekdotē “ja jaunais pāris savā dzīvoklī ir izlīmējis tapetes un nav izšķīries, tad būs stipra laulība” ir daļa patiesības, jo darbs prasa saskanīgu rīcību.
Anekdotē “ja jaunais pāris savā dzīvoklī ir izlīmējis tapetes un nav izšķīries, tad būs stipra laulība” ir daļa patiesības, jo darbs prasa saskanīgu rīcību.
Foto: FotoDuets/SHUTTERSTOCK

“Ja jaunais pāris savā dzīvoklī ir izlīmējis tapetes un nav izšķīries, tad būs stipra laulība.” Kas jāņem vērā, līmējot tapetes? 8

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 11
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
Lasīt citas ziņas

Par tapešu līmēšanu sacerēta anekdote. “Ja jaunais pāris savā dzīvoklī ir izlīmējis tapetes un nav izšķīries, tad būs stipra laulība.” Jokā ir daļa patiesības. Tapešu līmēšana ir vienkārša un vienlaikus sarežģīta.

Ātrākais paņēmiens interjera maiņai

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tapetes ir ātrākais un efektīgākais sienu pārklājuma veids. Panākt līdzīgu izskatu ar krāsošanu ir grūti. Tās ir mājīgas un individuālas, elegantas un oriģinālas. Daudzi pasaules vadošie modes nami veido savas tapešu līnijas. Nolīmējot sienu ar kādu vadošā modes dizainera izstrādātu tapeti, telpa uzreiz iegūst pasaules elpu. Modernās tapetes ir izgatavotas ļoti kvalitatīvi. No pāris soļu attāluma grūti izšķirt, vai tas ir dabiskais marmors, koks vai audums.

Tapetes var līmēt jebkurā gadalaikā, tas ir veids, kā visātrāk, lētāk un būtiskāk izmainīt telpas izskatu. Lai klientam dotu iespēju pārdomāti izvēlēties, mēs izsūtām “Omniva” pakomātos tapešu paraugus. Tos var paņemt rokā, pielikt pie sienas… pataustīt. Var datorā sagatavot telpas digitālo projekciju, iekļaujot tapešu zīmējumus. Tas palīdzēs pieņemt labāko lēmumu,” stāsta Andrejs Zubovs, SIA “Home Trends”, kas uztur tapešu interneta veikalu “tapetenShop.lv”, valdes loceklis.

Cik ruļļus pirkt

Vispirms tapetes vēlams nopirkt pareizā daudzumā. Ja to pietrūkst, tās var vairs nebūt veikala piedāvājumā. Būs neprecīzi izmērīt sienu augstumu, istabas perimetru un nopirkt daudzumu, kas pilnībā to nosedz, jo logu un durvju ailes netiek ieskaitītas.

Otrs paņēmiens ir aprēķināt sienu laukumu un tā izslēgt logu un durvju laukumus. Aprēķinātais laukums būtu jādala ar viena ruļļa kvadratūru, tā var iegūt vajadzīgo skaitu un vienu rulli piepirkt klāt.

Tomēr praksē ir citādi. Veidosies atgriezumi arī no nobīdes tapešu zīmējuma saskaņošanai. Tādēļ parasti uz četriem tapešu ruļļiem piepērk klāt piekto rezervei, jo var būt arī kļūdas un materiāla defekti. Būs arī, ar ko vēlāk veikt neparedzētu remontu.

Tapešu līmēšanai nepieciešama līme, instrumenti un palīgmateriāli. Plēve, ar ko nosegt grīdu un mēbeles. Mērlente, līmeņrādis vertikālās līnijas noteikšanai, mazā špakteļlāpstiņa veco tapešu noņemšanai, platā metāla špakteļlāpstiņa tapešu piegriešanai, plastmasas lāpstiņa tapešu piespiešanai un stūru formēšanai, celtniecības nazis, krāsotāju rullītis sienu gruntēšanai vai līmes uzklāšanai uz sienas, rullītis vai suka tapešu piespiešanai, metāla lineāls, zīmulis, kāpnes un, protams, pacietība.

Sienai jābūt gludai

Sienu sagatavošana sākas ar to, ka tiek noņemtas kājlīstes un durvju aplodas. Sienai jābūt gludai, tādēļ elektrorozešu un slēdžu vāciņi tiek noņemti un pieslēguma vietas izolētas.

Vecās papīra tapetes nevajag kasīt nost, tā var sabojāt sienas virsmu. Pārbaudīta metode ir sienu mitrināšana ar krāsotāja veltnīti vai pulverizatoru. Rezultāts būs efektīvāks, ja ūdenim pievienos ziepes vai spainī ielies mazliet trauku tīrāmā līdzekļa.

Daži meistari veco tapešu noņemšanas laikā ūdenim pievieno nedaudz tapešu līmes. Samitrinātas plānās papīra tapetes var noņemt jau pēc piecām minūtēm, sākot no apakšas un ejot uz augšu. Šī tehnoloģija der papīra tapetēm.

Cita tipa tapetēm, piemēram, mazgājamām vai vinila, virsmu sākumā saskrāpē, lai ūdens iekļūtu dziļāk un atmiekšķētu līmi. Skrāpēšanai noder metāla birste vai nazis.

Eļļas vai lakas krāsa nav piemērotas tapešu līmēšanai. Ja tapetes grib līmēt uz vecās padomjlaika eļļas krāsas, tā būs jānodauza no sienas ar āmuru un kaltu vai jānomazgā ar speciāliem krāsu noņēmējiem.

Var arī krāsu saskrāpēt, virsmu nogruntēt un no­špaktelēt. Var izmantot citu metodi. Vispirms virsmu attīra no putekļiem, taukiem vai netīrumiem, tad ar dispersijas līmi uzlīmē uz virsmas “oderes tapetes”, piemēram, papīra šķiedras tapetes. Tās nodrošina labu, baltu pamatu tapešu līmēšanai.

Arī betona virsmām, ģipškartona plāksnēm, špaktelēšanas tepei ieteicams uzklāt grunti. Noteikti ar grunti nepieciešams nostiprināt drūpošas vai spēcīgi mitrumu uzsūcošas virsmas.

Ja siena nav līdzena, tapešu zīmējums var aizslīdēt. Ja sienā ir tikai pāris plaisas, tās, protams, labāk špaktelēt. Plānās tapetes tikai pasvītros sienas nelīdzenumus. Tos labāk noslēps blīvas, reljefainas tapetes un krāsojamās tapetes. Ātri sienu var izlīdzināt ar rīģipsi vai skaidu plāksni. Materiālos tas izmaksās apmēram tikpat, cik apmešana un špaktelēšana, bet darbs otrā gadījumā būs dārgāks.

Sienu mitrumu pārbauda, ar skoču pie sienas pielīmējot celofāna gabalu. Ja nākamajā dienā zem celofāna ir ūdens tvaiki – siena vēl nav sausa.

Līmē un staipa

Tapeti griež uz gara galda vai uz noklātās plēves. Profesionāļi sagatavo tapetes visai istabai, lai nav slapjie darbi jājauc ar sausajiem. Ja zīmējums nav jāsaskaņo, dažreiz visas tapetes sagriež vienādā garumā. Tomēr istabas sienas var būt nevienmērīgā augstumā. Tāpēc speciālisti iesaka atstāt rezervi tapetes augšā un apakšā 2–5 cm garumā. Pārpalikumus varēs nogriezt ar nazi.

Ja līmi uzklāj uz tapetes, jāļauj tai izmirkt. Lai līme vienmērīgāk iesūktos, sleju no abiem galiem saloka uz vidu, to nosedzot. Jo blīvāks materiāls, jo ilgāk jāgaida. Pirmo joslu vajag pielīmēt ideāli vertikāli, tādēļ līnijas atzīmēšanai izmanto atsvaru vai līmeņrādi. Ja pirmā josla būs šķība, var “aizbraukt” visa siena.

Daži iesaka sākt no loga vai durvīm, kur jau teorētiski ir vertikāle. Līmē no augšas, stāvot uz kāpnēm. Parasti augšā veido 2–3 cm pārlaidumu. Tālāk ar cietu rullīti vai speciālu tapešu birsti tapeti spiež no augšas uz leju, turoties pie atzīmētās līnijas. Kad tapete piestiprināta, to augšā un apakšā piegriež, izmantojot nazi un lineālu.

Līmējot tapeti sānu pie sāna, vispirms salāgo zīmējumus, tad ar suku izspiež gaisu un lieko līmi. Galvenais kvalitātes ienaidnieks ir nelīdzenas sienas. Kaut kur sleja uzklāsies uz blakus slejas, kaut kur veidos spraugu. Labi, ka mitrs materiāls ir elastīgs un stiepjas. To var izlīdzināt ar rokām.

Ja otrajā dienā parādās burbuļi, jāņem liela šprice un tur jāiepilda tapešu līme. Jāpagaida piecas minūtes un ar lupatu jāizspiež ārā gaiss. Ja nav labi pielīmējušās malas, tās vienkārši jānosmērē ar līmi un jāpiespiež.

Var uzplāt ar špakteļlāpstiņu

Tā ar špakteļlāpstiņu uz sienas klāj šķidrās tapetes.
Foto: Seroma72/SHUTTERSTOCK

Pēdējā laikā sienas pārklājumu tirgū sāk konkurēt šķidrās tapetes, kas pēc senas japāņu tehnoloģijas tiek veidotas no dabiskām izejvielām – kokvilnas, zīda, vilnas šķiedrām, zāles, puķēm un minerālās vizlas. Masu kopā satur dabiskas līmvielas uz ūdens bāzes, toni piedod krāsvielas. Pēc skata mājīgajam produktam piemīt skaņu un temperatūru izolējošas īpašības. Uzklāt var pats vai arī lūgt speciālistu palīdzību.

SAISTĪTIE RAKSTI

Principā tehnoloģija ir vienkārša. Izlīdzinātas sienas vispirms nogruntē ar alkīda grunti, tad ar puc­grunti, kurā ir kvarca smilšu graudi, lai veidotos labāka saķere uz virsmas. Sauso produktu sajauc ar ūdeni, ar špakteļlāpstiņu uzklāj uz sienas. Žūst 12–48 stundas. Ja grib kaut ko labot, pārklājums jānosmidzina ar ūdeni, pēc neilga laika visu šo materiālu ar to pašu špakteļlāpstiņu var izlīdzināt vai nokasīt nost no sienas. Var noņemt bojāto materiālu un tā vietā uzklāt jaunu.

Tirgotāji piedāvā ievestas, pat Japānā ražotās, gan pašmāju ražotas tapetes. “Uzņēmumu izveidojām 2017. gadā. Šobrīd turpinām modernizēties. Nesen Eiropā iegādājāmies unikālu augsti tehnoloģisku iekārtu, kas ļaus mums ražot īpašu produktu, kādu nekur citur pasaulē neražo,” atzīmē Ēriks Grišins, uzņēmuma “Silk Plaster Group” pārdošanas un attīstības vadītājs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Perfekta garša un viegla pagatavošana – siera cepumi
Cik droši patiesībā ir iepirkties tādos internetveikalos kā Aliexpress vai eBay?
Vai saules paneļus patiešām var ierīkot uz jebkura jumta seguma? Izrādās, viens izņēmums tomēr ir
VIDEO. Portugālē mazā ciematiņā atrasts visvecākais dzīvojošais suns pasaulē. Viņa vecums pārspēj visus zināmos rekordus
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 11
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
FOTO. “Pirmais uzdevums ir tikt vaļā no Z simbola,” Ukrainas tanku mehāniķis Anatolijs pastāsta, kā krievu tanki pārtop par ukraiņu tankiem
FOTO. “Kažoks bez siļķes,” “20% atlaide alkoholiķiem” – smieklīgi uzraksti, kas izvietoti Latvijas veikalos
Lasīt citas ziņas
Kad gribas ko izcilu un sātīgu: skābētu kāpostu zupa
Latvijas realitāte – katram pašam jāparūpējas par to, cik finansiāli nodrošināts būsi vecumdienās
Smejies vai ne – ja negribi nokrist uz slidena ceļa, jāstaigā kā pingvīnam! 5
FOTO. Cinisms, meli, krāpšana – šķebinoša patiesība nāk klajā par kādu Latvijas dzīvnieku glābšanas biedrību 15
Kādi ir noteikumi, lai uz ielas pie mājas varētu izbūvēt “gulošo policistu”? 7
Tuvojas pavasaris – kā plānot dārza darbus? 1
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 11
Angļu valodas lietojums jauniešu ikdienā – modes lieta vai norobežošanās no pieaugušo pasaules?
Jau svētdien Latvijā sāksies solārais pavasaris 4
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievija savervējusi 50 ieslodzītās no Doneckas sieviešu cietuma, lai sūtītu karot
VIDEO. JRT aktieri asprātīgā video ironizē par to, kad un kā varētu notikt teātra atklāšana 8
FOTO, VIDEO. Keita Midltone pārsteigusi fanus – kas ir šis izskatīgais, jaunais vīrietis kopā ar viņu?
FOTO. “Pirmais uzdevums ir tikt vaļā no Z simbola,” Ukrainas tanku mehāniķis Anatolijs pastāsta, kā krievu tanki pārtop par ukraiņu tankiem
Latvijas vēstnieks Ukrainā neticēja, ka viņam izrādīsies noderīga sapakotā 72 stundu soma evakuācijai
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
ASV virs Atlantijas okeāna notriec Ķīnas balonu 11
22:30
Kampars: “Mēs arvien vairāk norādām, ka mums nevajag bagātus cilvēkus”
22:04
Cik bieži skola drīkst mainīt stundu sarakstu?
22:01