Anekdotē “ja jaunais pāris savā dzīvoklī ir izlīmējis tapetes un nav izšķīries, tad būs stipra laulība” ir daļa patiesības, jo darbs prasa saskanīgu rīcību.
Anekdotē “ja jaunais pāris savā dzīvoklī ir izlīmējis tapetes un nav izšķīries, tad būs stipra laulība” ir daļa patiesības, jo darbs prasa saskanīgu rīcību.
Foto: FotoDuets/SHUTTERSTOCK

“Ja jaunais pāris savā dzīvoklī ir izlīmējis tapetes un nav izšķīries, tad būs stipra laulība.” Kas jāņem vērā, līmējot tapetes? 8

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Par tapešu līmēšanu sacerēta anekdote. “Ja jaunais pāris savā dzīvoklī ir izlīmējis tapetes un nav izšķīries, tad būs stipra laulība.” Jokā ir daļa patiesības. Tapešu līmēšana ir vienkārša un vienlaikus sarežģīta.

Ātrākais paņēmiens interjera maiņai

“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 143
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas” 45
Lasīt citas ziņas

“Tapetes ir ātrākais un efektīgākais sienu pārklājuma veids. Panākt līdzīgu izskatu ar krāsošanu ir grūti. Tās ir mājīgas un individuālas, elegantas un oriģinālas. Daudzi pasaules vadošie modes nami veido savas tapešu līnijas. Nolīmējot sienu ar kādu vadošā modes dizainera izstrādātu tapeti, telpa uzreiz iegūst pasaules elpu. Modernās tapetes ir izgatavotas ļoti kvalitatīvi. No pāris soļu attāluma grūti izšķirt, vai tas ir dabiskais marmors, koks vai audums.

Tapetes var līmēt jebkurā gadalaikā, tas ir veids, kā visātrāk, lētāk un būtiskāk izmainīt telpas izskatu. Lai klientam dotu iespēju pārdomāti izvēlēties, mēs izsūtām “Omniva” pakomātos tapešu paraugus. Tos var paņemt rokā, pielikt pie sienas… pataustīt. Var datorā sagatavot telpas digitālo projekciju, iekļaujot tapešu zīmējumus. Tas palīdzēs pieņemt labāko lēmumu,” stāsta Andrejs Zubovs, SIA “Home Trends”, kas uztur tapešu interneta veikalu “tapetenShop.lv”, valdes loceklis.

Cik ruļļus pirkt

CITI ŠOBRĪD LASA

Vispirms tapetes vēlams nopirkt pareizā daudzumā. Ja to pietrūkst, tās var vairs nebūt veikala piedāvājumā. Būs neprecīzi izmērīt sienu augstumu, istabas perimetru un nopirkt daudzumu, kas pilnībā to nosedz, jo logu un durvju ailes netiek ieskaitītas.

Otrs paņēmiens ir aprēķināt sienu laukumu un tā izslēgt logu un durvju laukumus. Aprēķinātais laukums būtu jādala ar viena ruļļa kvadratūru, tā var iegūt vajadzīgo skaitu un vienu rulli piepirkt klāt.

Tomēr praksē ir citādi. Veidosies atgriezumi arī no nobīdes tapešu zīmējuma saskaņošanai. Tādēļ parasti uz četriem tapešu ruļļiem piepērk klāt piekto rezervei, jo var būt arī kļūdas un materiāla defekti. Būs arī, ar ko vēlāk veikt neparedzētu remontu.

Tapešu līmēšanai nepieciešama līme, instrumenti un palīgmateriāli. Plēve, ar ko nosegt grīdu un mēbeles. Mērlente, līmeņrādis vertikālās līnijas noteikšanai, mazā špakteļlāpstiņa veco tapešu noņemšanai, platā metāla špakteļlāpstiņa tapešu piegriešanai, plastmasas lāpstiņa tapešu piespiešanai un stūru formēšanai, celtniecības nazis, krāsotāju rullītis sienu gruntēšanai vai līmes uzklāšanai uz sienas, rullītis vai suka tapešu piespiešanai, metāla lineāls, zīmulis, kāpnes un, protams, pacietība.

Sienai jābūt gludai

Sienu sagatavošana sākas ar to, ka tiek noņemtas kājlīstes un durvju aplodas. Sienai jābūt gludai, tādēļ elektrorozešu un slēdžu vāciņi tiek noņemti un pieslēguma vietas izolētas.

Vecās papīra tapetes nevajag kasīt nost, tā var sabojāt sienas virsmu. Pārbaudīta metode ir sienu mitrināšana ar krāsotāja veltnīti vai pulverizatoru. Rezultāts būs efektīvāks, ja ūdenim pievienos ziepes vai spainī ielies mazliet trauku tīrāmā līdzekļa.

Daži meistari veco tapešu noņemšanas laikā ūdenim pievieno nedaudz tapešu līmes. Samitrinātas plānās papīra tapetes var noņemt jau pēc piecām minūtēm, sākot no apakšas un ejot uz augšu. Šī tehnoloģija der papīra tapetēm.

Cita tipa tapetēm, piemēram, mazgājamām vai vinila, virsmu sākumā saskrāpē, lai ūdens iekļūtu dziļāk un atmiekšķētu līmi. Skrāpēšanai noder metāla birste vai nazis.

Eļļas vai lakas krāsa nav piemērotas tapešu līmēšanai. Ja tapetes grib līmēt uz vecās padomjlaika eļļas krāsas, tā būs jānodauza no sienas ar āmuru un kaltu vai jānomazgā ar speciāliem krāsu noņēmējiem.

Var arī krāsu saskrāpēt, virsmu nogruntēt un no­špaktelēt. Var izmantot citu metodi. Vispirms virsmu attīra no putekļiem, taukiem vai netīrumiem, tad ar dispersijas līmi uzlīmē uz virsmas “oderes tapetes”, piemēram, papīra šķiedras tapetes. Tās nodrošina labu, baltu pamatu tapešu līmēšanai.

Arī betona virsmām, ģipškartona plāksnēm, špaktelēšanas tepei ieteicams uzklāt grunti. Noteikti ar grunti nepieciešams nostiprināt drūpošas vai spēcīgi mitrumu uzsūcošas virsmas.

Ja siena nav līdzena, tapešu zīmējums var aizslīdēt. Ja sienā ir tikai pāris plaisas, tās, protams, labāk špaktelēt. Plānās tapetes tikai pasvītros sienas nelīdzenumus. Tos labāk noslēps blīvas, reljefainas tapetes un krāsojamās tapetes. Ātri sienu var izlīdzināt ar rīģipsi vai skaidu plāksni. Materiālos tas izmaksās apmēram tikpat, cik apmešana un špaktelēšana, bet darbs otrā gadījumā būs dārgāks.

Sienu mitrumu pārbauda, ar skoču pie sienas pielīmējot celofāna gabalu. Ja nākamajā dienā zem celofāna ir ūdens tvaiki – siena vēl nav sausa.

Līmē un staipa

Tapeti griež uz gara galda vai uz noklātās plēves. Profesionāļi sagatavo tapetes visai istabai, lai nav slapjie darbi jājauc ar sausajiem. Ja zīmējums nav jāsaskaņo, dažreiz visas tapetes sagriež vienādā garumā. Tomēr istabas sienas var būt nevienmērīgā augstumā. Tāpēc speciālisti iesaka atstāt rezervi tapetes augšā un apakšā 2–5 cm garumā. Pārpalikumus varēs nogriezt ar nazi.

Ja līmi uzklāj uz tapetes, jāļauj tai izmirkt. Lai līme vienmērīgāk iesūktos, sleju no abiem galiem saloka uz vidu, to nosedzot. Jo blīvāks materiāls, jo ilgāk jāgaida. Pirmo joslu vajag pielīmēt ideāli vertikāli, tādēļ līnijas atzīmēšanai izmanto atsvaru vai līmeņrādi. Ja pirmā josla būs šķība, var “aizbraukt” visa siena.

Daži iesaka sākt no loga vai durvīm, kur jau teorētiski ir vertikāle. Līmē no augšas, stāvot uz kāpnēm. Parasti augšā veido 2–3 cm pārlaidumu. Tālāk ar cietu rullīti vai speciālu tapešu birsti tapeti spiež no augšas uz leju, turoties pie atzīmētās līnijas. Kad tapete piestiprināta, to augšā un apakšā piegriež, izmantojot nazi un lineālu.

Līmējot tapeti sānu pie sāna, vispirms salāgo zīmējumus, tad ar suku izspiež gaisu un lieko līmi. Galvenais kvalitātes ienaidnieks ir nelīdzenas sienas. Kaut kur sleja uzklāsies uz blakus slejas, kaut kur veidos spraugu. Labi, ka mitrs materiāls ir elastīgs un stiepjas. To var izlīdzināt ar rokām.

Ja otrajā dienā parādās burbuļi, jāņem liela šprice un tur jāiepilda tapešu līme. Jāpagaida piecas minūtes un ar lupatu jāizspiež ārā gaiss. Ja nav labi pielīmējušās malas, tās vienkārši jānosmērē ar līmi un jāpiespiež.

Var uzplāt ar špakteļlāpstiņu

Tā ar špakteļlāpstiņu uz sienas klāj šķidrās tapetes.
Foto: Seroma72/SHUTTERSTOCK

Pēdējā laikā sienas pārklājumu tirgū sāk konkurēt šķidrās tapetes, kas pēc senas japāņu tehnoloģijas tiek veidotas no dabiskām izejvielām – kokvilnas, zīda, vilnas šķiedrām, zāles, puķēm un minerālās vizlas. Masu kopā satur dabiskas līmvielas uz ūdens bāzes, toni piedod krāsvielas. Pēc skata mājīgajam produktam piemīt skaņu un temperatūru izolējošas īpašības. Uzklāt var pats vai arī lūgt speciālistu palīdzību.

SAISTĪTIE RAKSTI

Principā tehnoloģija ir vienkārša. Izlīdzinātas sienas vispirms nogruntē ar alkīda grunti, tad ar puc­grunti, kurā ir kvarca smilšu graudi, lai veidotos labāka saķere uz virsmas. Sauso produktu sajauc ar ūdeni, ar špakteļlāpstiņu uzklāj uz sienas. Žūst 12–48 stundas. Ja grib kaut ko labot, pārklājums jānosmidzina ar ūdeni, pēc neilga laika visu šo materiālu ar to pašu špakteļlāpstiņu var izlīdzināt vai nokasīt nost no sienas. Var noņemt bojāto materiālu un tā vietā uzklāt jaunu.

Tirgotāji piedāvā ievestas, pat Japānā ražotās, gan pašmāju ražotas tapetes. “Uzņēmumu izveidojām 2017. gadā. Šobrīd turpinām modernizēties. Nesen Eiropā iegādājāmies unikālu augsti tehnoloģisku iekārtu, kas ļaus mums ražot īpašu produktu, kādu nekur citur pasaulē neražo,” atzīmē Ēriks Grišins, uzņēmuma “Silk Plaster Group” pārdošanas un attīstības vadītājs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kā pareizi iestādīt koku: izrādās, vairums to nezina! 2
Ja pārdod mašīnu – vai jāmaksā valstij nodoklis?
Siera pīrāgs Čanapuri
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 143
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas” 45
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji 280
Lasīt citas ziņas
no ievārījuma pagatavot kēksiņus?
Medaļas ceļ pašapziņu! Ķekaviešu Gintas un Māra Loginu sīrupiem un džemiem “Novada garšas” eksperti piešķir zeltu un sudrabu
Labākās sējas dienas 2022. gadā: sākas jau februārī!
Dakteri uz palodzes. Kādus telpaugus var izmantot ārstēšanā? 1
pagatavot fantastiku debesmannu?
“Citrusaugu kopšana nav sarežģīta, bet cilvēki mēdz pieļaut kļūdas, kas bieži noved pie auga bojāejas”: kā mājās izaudzēt apelsīnus un citronus?
Saeima pieņem atbalsta pasākumus energocenu pieauguma kompensēšanai. Kad sāks maksāt pabalstus?
“Mēs to pašreiz nerekomendējam.” Zviedrija atsakās no visu bērnu vakcinēšanas
Aizdomās par vakcinācijas sertifikātu iegūšanu viltus ceļā Dobelē no amata atstādināti divi policisti
Ķekavas novadā Covid-19 saslimstības kumulatīvais līmenis strauji pietuvojies 6000
Baumo, ka arī iepriekš Latvijas amatpersonām promejot, gadījies šo to ievilkt nāsīs. Egila Līcīša feļetons
Mazdārziņus vairs nevajag? Ģimenes palīgsaimniecībām izmanto tikai pusi no pašvaldību iznomājamās zemes
Nesāks kriminālprocesu pret vardarbībā vainoto mākslas kritiķi. Policija skaidro, kāpēc
Rīgas koncertzāle stūrē uz Kongresu namu? Kādus zemūdens akmeņus slēpj tās vietu izvēle
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji 280
Uz cik dienām apturēs vakcinācijas sertifikāta darbību, ja cilvēks saslimis ar kovidu? 27
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 235
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 132
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 37
VIDEO. “Tā procedūra ir ļoti nopietna, jo dibens jau nav tā mazākā ķermeņa daļa”: Olga Kambala ar injekcijām tiek pie smukākas pēcpuses
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas” 45
VIDEO, FOTO. Uz Pekinas olimpiskajām spēlēm devušies pirmie Latvijas sportisti 3
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
Ķekavas novadā Covid-19 saslimstības kumulatīvais līmenis strauji pietuvojies 6000
20:57
Aizdomās par vakcinācijas sertifikātu iegūšanu viltus ceļā Dobelē no amata atstādināti divi policisti
20:49
“Mēs to pašreiz nerekomendējam.” Zviedrija atsakās no visu bērnu vakcinēšanas
20:39