Publicitātes foto

Dzīvoklis jaunā vai ne tik jaunā projektā – kā izdarīt izvēli? 0

Nekustamā īpašuma tirgū viens no populārākajiem un arī pieprasītākajiem piedāvājumiem dzīvokļu segmentā ir tā sauktie jaunie projekti. Kas tad īsti ir “jaunais projekts”, vērtē “IMMOSTATE” pārdošanas konsultants Aigars Strods.

VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
Lasīt citas ziņas

Nekustamā īpašuma attīstītāju vidū dominē šāds projektu iedalījums atkarībā no celtniecības laika: laikposms līdz Latvijas neatkarības atgūšanai (līdz 1991.gadam), laikposms līdz pirmajai krīzei (1991.-1999.gads), savukārt visus objektus, kuri celti pēc 2000.gada, pieņemts saukt par jaunajiem projektiem.

Visus “jaunos projektus” vienā groziņā likt nevar

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat kā katrai precei, ko pērkam veikalā, ir savs derīguma termiņš, ekspluatācijas vai garantijas laiks, tāpat arī attiecībā uz nekustamo īpašumu attiecas virkne nosacījumu, kas apliecina pirkuma kvalitāti, norāda Aigars Strods.

Protams, jo jaunāka ir tehnoloģija, jo teorētiski tai jābūt labākai un kvalitatīvākai, tomēr vārds “jauns” vēl nenozīmē, ka pircējam tas būs vispiemērotākais.

Vērtējot īpašuma iegādi jaunajā projektā, Aigars Strods iesaka sākotnēji tos iedalīt un vērtēt pēc to būvniecības laika – aptuveni 10-15 gadu vecie projekti un pēdējos gados ekspluatācijā nodotie projekti. Katram no tiem var būt savi plusi un mīnusi.

Pirms 10 – 15 gadiem celtās mājas

Izvēloties dzīvokli šādā projektā, galvenie ieguvumi būs plašākas automašīnu stāvvietas, ērtāki bērnu laukumi, iespējams, arī labāka lokācija, jo attīstītājiem agrāk bija pieejama plašāka celtniecības vietu izvēle.

Bieži vien šie projekti neatrodas “iespiesti” starp citām ēkām. Tāpat šādos “vecākos” projektos, pārsvarā gadījumu, plašāki būs arī paši dzīvokļi.

Pluss ir arī tas, ka potenciālais pircējs, pirms pieņemt gala lēmumu par pirkumu, var iepazīties ar mājā jau dominējošo vidi un redzēt, kādi cilvēki tur patlaban dzīvo un kāds ir valdošais noskaņojums.

Jaunākos projektos iedzīvotāju sastāvs bieži vien vēl tikai veidojas, līdz ar to nav paredzams, kādi būs kaimiņi un vide kopumā.

Vecākiem projektiem, kopumā vērtējot, cena par kvadrātmetru būs nedaudz zemāka nekā tikko uzceltiem dzīvokļiem.

Šķietami, tā pat izskatīsies vienāda, taču platība atšķirsies – jaunākā projektā par 50 kvadrātmetriem var nākties maksāt to pašu, ko par 65 kvadrātmetriem vecākā projektā, lai gan kopējā cena, piemēram, par trīsistabu dzīvokli būs vienāda.

Pats par sevi saprotams, ka viens no redzamākajiem mīnusiem vecākā projektā būs ēkas fasādes vizuālais izskats – ir gadījumi, kad pēc vairāku gadu kalpošanas tā izskatās jau “paplukusi” – jo kvalitatīvāki materiāli, jo svaigāka tā izskatīsies.

Tolaik būvētajos projektos nebija arī siltuma skaitītāju, kas no energoefektivitātes viedokļa šobrīd tiek uzskatīts par pašsaprotamu lietu.

To, ka pēdējos gados īpaša uzmanība tiek pievērsta tieši energoefektivitātei, var redzēt jau pēc komunālo maksājumu rēķiniem jaunajos projektos, ko ietekmē gan logu kvalitāte, gan fasādes siltināšana, gan kopējā tehnoloģiju attīstība, kas neizbēgami skar arī celtniecības nozari.

Pašu jaunāko projektu plusi un mīnusi

Viens no lielākajiem plusiem dzīvokļu projektos, kas celti pēdējos gados, ir tas, ka tiek izmantotas jaunākās, energoefektīvākās tehnoloģijas, videi draudzīgāki materiāli.

Arī pašu ēku dizains ir modernāks, mūsdienīgāks, daudziem šķietami pievilcīgāks. Pieejami kompaktāki, bet vienlaikus pārdomātāki plānojumi, jauns, maksātspējīgāks iedzīvotāju kontingents.

Tomēr mājokļu atrašanās vieta ir bijušo fabriku rajonos, blīvāk apdzīvotās vietās un ne vienmēr ar labāko skatu pa logu. Kā piemēru var minēt tuvā Purvciema attīstību.

Kā mīnusus, kam vajadzētu pievērst uzmanību pavisam jaunos projektos, Aigars Strods min īpašuma atrašanās vietu (arvien mazāk brīvu teritoriju īpašuma attīstīšanai), kompaktākas autostāvvietas, turklāt bieži vien ne visiem pieejamas.

Novērojama arī tendence, ka pašas mājas ir lielākas, tajās esošo dzīvokļu skaits ir lielāks, toties mazāk zaļās zonas (kas parasti cieš autostāvvietu dēļ), kā arī cenas par kvadrātmetru pieaugums ar mazāku kopējo dzīvokļa platību.

Var būt arī situācijas, kad jaunam objektam pirmajos piecos gados cenas var celties, ja nav konkurences, un tikai pēc tam tās sāk kristies.

“Arvien vairāk cilvēku, īpaši jaunieši, izvēlas dzīvot kompaktākās platībās, atbilstoši dzīves ritmam un laikam, kas tiek pavadīts mājās. To var salīdzināt ar pārtiku – sviesta paciņā ir par 20 gramiem mazāk, taču cena nemainās.

Lai noturētu cenu, apjomam ir jāsamazinās, un par to pašu cenu tu iegūsti mazāku daudzumu. To, protams, ietekmē arī īres tirgus, jo pieprasīti ir mazie dzīvokļi, kas tiek piedāvāti īres tirgū,” rezumē Aigars Strods.

“Mēs, kā pārdevēji, novērojam, ka patlaban, joprojām, vispieprasītākais ir sērijveida tirgus, kurā dominē 30, 40, 50 gadu vecas mājas, lai gan tās prasa daudz lielākas investīcijas. Pēc tam seko tā sauktais otrreizējais tirgus – dzīvokļi “vecajos” jaunajos projektos, kuru pirmie īpašnieki tos izlēmuši pārdot un tikai tad seko pavisam jaunie projekti.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tomēr brīdī, kad bankas pārstās kreditēt objektus vecajās sērijveida ēkās, tad pieprasījums apgrieztā veidā mainīsies,” tendences par labu jaunajiem projektiem iezīmē Aigars Strods.

Līdz ar to, izdarot izvēli par labu dzīvokļa iegādei kādā no jaunajiem projektiem, pircējam svaru kausos jāliek divi galvenie faktori – gan cena par kopējo platību, kas, arī pateicoties izmantotajām tehnoloģijām, pavisam jaunos projektos būs augstāka, gan apkārtējās vides pievilcīgums un plašākas telpas, kas daudzos gadījumos būs “vecāku” jauno projektu galvenais ieguvums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kā izaudzēt tādus tomātus un gurķus, kādi auga vecmāmiņas siltumnīcā?
Garda uzkodiņa – avokado ar garnelēm
Stāda gladiolas, liek balstus peonijām, sēj skābenes un garšaugus. Kas darāms dārzā no 23. līdz 30.maijam?
Latvijas dzīvnieku patversme “Ulubele” izkrāpj ziedojumus, iežēlinot ar ukraiņu ģimenes slimu sunīti
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
Lasīt citas ziņas
Augu slimības un kaitēkļi, kas uzbrūk maijā: kā ar tiem cīnīties?
Lasītāja jautā: kad var stādīt gurķus siltumnīcā un laukā?
Lasītāja jautā: “Kā stādīt gladiolas, lai tās nesagāžas?” Skaidro selekcionārs Laimonis Zaķis
Kā pagatavot ļoti garšīgu kartupeļu biezeni?
Pavasarī apskata jaunos kociņus – vai tos nežņaudz mieti un auklas?
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
“Situācija ir smaga vairākās vietās.” Rajevs par pēdējās diennakts notikumiem Ukrainā
“Ir nepiemērots brīdis tautas tracināšanai.” Kilbloka par Maskavas ielas pārdēvēšanu
Šlesers: “Jāsēžas ar amerikāņiem pie galda un skaidri jāpasaka: mēs gribam kopā ar jums uzbūvēt atomelektrostaciju”
Māra Libeka: Netrūkst tādu, kuriem gluži vienalga, ka stāv tur kaut kāds tēls no 50 okupācijas gadiem
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu
Noskaidroti un aizturēti Bunkus slepkavībā iesaistītie, tostarp pasūtītājs un izpildītājs
Rīga un Tampere ir vienīgās pretendentes uz 2023. gada pasaules hokeja čempionāta rīkošanu
Ungārija izsludina ārkārtas stāvokli Krievijas-Ukrainas kara dēļ
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
Tiesa Ukrainā piespriež prokrieviskam aģitatoram iemācīties dziesmu par Banderu un dzejoli “Mīlēt Ukrainu”
Tagad dzīvojam bez Krievijas elektrības. Vai atkal jārēķinās ar elektrības cenu pieaugumu?
“Karš nebeigsies, krievi sāks vēl asiņaināku un apjomīgāku ofensīvu!” Zelenskis firmām, kas pamet Krievijas tirgu, piedāvā turpināt darbu Ukrainā
Šīs vasaras uzņemšana augstskolās būs pēdējā, kura noritēs “pa vecam”
Kad kovids norimies, infektologi sāk runāt par jaunu vīrusu! Cik bīstamas ir pērtiķu bakas?
Kā izaudzēt tādus tomātus un gurķus, kādi auga vecmāmiņas siltumnīcā?
VIDEO. Jelgavniece, kas piepildīja sapni un tika pie “čūskas mēles” atklāj: plāno operāciju, lai mainītu savas ausis
Garda uzkodiņa – avokado ar garnelēm
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 24. maijā
22:33
Zelenskis: Ukraina atsāks sarunas, kad Krievija būs atdevusi pēc 24. februāra sagrābtās teritorijas
22:02
Ungārija izsludina ārkārtas stāvokli Krievijas-Ukrainas kara dēļ
21:27