Laukos
Gaļa un zivis

Eksperti: Pasaulē gaidāms mājputnu gaļas ražošanas apmēru pieaugums0

Foto: Paula Čurkste/LETA

Mājputnu gaļa ir vienīgais gaļas veids, kuras ražošanas un patēriņš pasaulē līdz 2030.gadam augs, ceturtdien putnu gaļas ražotāja “Putnu fabrikas “Ķekava”” rīkotā pasākumā pauda Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta Tirgus kopējās organizācijas nodaļas vadītāja Dace Freimane.

Viņa sacīja, ka, pēc Eiropas Komisijas (EK) prognozēm, putnu gaļas patēriņš pasaulē nākotnē pieaugs, kas saistīts ar mazākām ražošanas izmaksām salīdzinājumā ar citām gaļas nozarēm, īsāku mājputnu audzēšanas laiku, kā arī pievēršanos veselīgākam dzīvesveidam un nepastāvošiem reliģiskiem ierobežojumiem.

Tāpat Freimane piebilda, ka ES putnu gaļas eksports turpmākajos desmit gados arvien pieaugs, pateicoties globālajam pieprasījuma kāpumam, jo īpaši Āfrikā, Tuvajos Austrumos un Āzijas valstīs.

Viņa arī atzīmēja, ka Latvijā pēc iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) gaļas nozarē ir sasniegts būtisks pašnodrošinājuma pieaugums – Latvijā tiek saražots vairāk gaļas, nekā patērēts.

Arī “Putnu fabrikas “Ķekava”” valdes priekšsēdētājs Andrjus Pranckevičs, iepazīstinot ar Latvijas un pasaules gaļas pārstrādes tirgus tendencēm, sacīja, ka putnu gaļa ir straujāk augošais gaļas tirgus segments pasaulē. Tas aug par apmēram 3% katru gadu, tādējādi putnu gaļa patēriņa ziņā nākotnē varētu apsteigt pašreizējo gaļas patēriņa līderi – cūkgaļu.2027.gadā putnu gaļa varētu veidot 40% no kopējās gaļas ražošanas apmēra.

Tāpat Pranckevičs norādīja, ka Latvijā 43% no gaļas tirgus veido cūkgaļa, 37% – putnu gaļa, 19% – liellopu gaļa un 1% citu dzīvnieku gaļa.

Vienlaikus viņš vērsa uzmanību uz to, ka 68% no kopējā putnu gaļas patēriņa Latvijā ir importētā produkcija, tostarp 27% tiek ievesti no Polijas.

Pranckevičs atzīmēja, lai arī patērētājam ir jādod izvēles iespējas, jābūt arī strikti regulētai kvalitātes kontrolei, kā arī ir jānodrošina patērētāju aizsardzība pret dažādām saslimšanām. Tāpēc nozares izaicinājums ilgtermiņā ir kvalitāte, ņemot vērā arī līgumus ar “Mercosur” valstīm (Brazīlija, Argentīna, Urugvaja, Paragvaja, Venecuēla) un pirms pāris gadiem noslēgto līgumu ar Ukrainu par gaļas importu ES.

Tāpat starp nozares izaicinājumiem ir kopumā sarūkošais gaļas patēriņš uztrueā, kā arī mīti par putnu gaļu, tostarp maldīgais priekšstats, ka mājputni dzīves laikā ir saskārušies ar antibiotiku klātbūtni.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Laukos
“Turpinām augt un investēt!” Covid-19 dēļ attīstība laukos neapstājas 1
2 dienas
LE
LETA
Laukos
“Tas izklausās pēc tāda valsts reketa.” Pārtikas ražotāji satraukti par iecerētajām izmaiņām Dabas resursu nodokļa piemērošanā
3 dienas
SK
Skaties.lv
Laukos
Zemnieks ierauts traktortehnikas krāpnieku shēmā. Kāds traktora gribētājs jau zaudējis 1800 eiro
3 dienas

Lasītākie

ML
Māra Libeka
Latvijā
Patiesība par Valsts prezidenta ģimeni, pilsonību un izglītību. Egils Levits atbild uz “Latvijas Avīzes” jautājumiem 21
Intervija 11 stundas
LE
LETA
Veselam
Perevoščikovs: Slimnieki kļūst jaunāki un katrs trešais Covid-19 gadījums ir saistīts ar saslimšanu ārzemēs
2 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
Aptauja: Vai sācies Covid-19 otrais vilnis?
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Kāds būs B variants, ja Covid-19 dēļ mācības klātienē notikt nevarēs?
1 stunda
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
“Pasaule neļaus Pekinai izturēties pret Dienvidķīnas jūru kā savu jūras impēriju!” Lielvalstu strīds nopietni samilzt
15 minūtes