Kultūra
Māksla

“Es neradīšu garlaicīgu mākslu.” Miris ASV konceptuālisma pionieris Džons Baldesari0


Džons Baldesari
Džons Baldesari
Foto: Berndt Thissen / EPA / Scanpix / LETA

88 gadu vecumā nomiris viens no amerikāņu konceptuālisma pamatlicējiem Džons Baldesari (17.06.1931 – 5.01.2020), ziņo pasaules prese.

Santamonikā un Venēcijā (Kalifornija) dzīvojušais mākslinieks dzīves laikā sarīkojis vairāk nekā 200 personālizstādes un piedalījies vairāk nekā 1000 grupu izstādēs ASV un Eiropā.

Džona Baldesari skulptūra “Bēthovena klausāmradziņš (ar ausi)” (“Beethoven’s Trumpet (With Ear”).
Foto: AFP / Scanpix / LETA

Kaut gan Baldesari sāka kā gleznotājs, kopš 70. gadiem viņš mākslā izmantojis apropriāciju, fotogrāfiju un tekstus, viņš izpaudies arī video un kinomākslā, veidojis skulptūras, iespieddarbus, reklāmas plakātus, mākslas grāmatas un dažādu citu žanru darbus.

Baldesari moto – ko viņš lika uzrakstīt uz sienas arī visiem saviem studentiem – bija: “Es neradīšu garlaicīgu mākslu.”

Saistītie raksti

1970. gada vasarā Baldesari sarīkoja akciju, ko nodēvēja par “Kremācijas projektu” (“Crematiojn Project” un kurā sadedzināja visu, ko bija radījis savas mākslinieka karjeras pirmo 13 gadu laikā. Kaut gan mākslinieks lielāko daļu darbu nofotografēja kā slaidus, nav skaidri zināms, cik tieši darbi toreiz aizgāja bojā, taču pazīstamam mākslas kritiķim adresētā vēsturē Baldesari nodēvēja “Kremācijas projektu” par savu “līdz šim labāko darbu”.

Baldesari saņēmis neskaitāmus apbalvojumus, no kuriem nozīmīgākie ir viņa uzņemšana Amerikas Mākslas un literatūras akadēmijā, kā arī Venēcijas biennāles Zelta lauva par mūža ieguldījumu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.