“Tēvs Nakts”.
“Tēvs Nakts”.
Publicitātes foto

Festivālu maratona kulminācija startē jau šodien 0

Rīgas Starptautiskais kino festivāls šogad norisināsies no 18. līdz 31. oktobrim, filmas izrādot kinoteātros “Splendid Palace”, “K Suns”, “Kino Bize”, kā arī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, “Cafe Film Noir” un Kaņepes Kultūras centrā. Sadalītas 12 programmās, šī gada “Riga IFF” 180 filmas aptver visdažādākos žanrus, un paralēli filmu skatēm norisināsies gan tikšanās ar to autoriem, gan publiskas diskusijas un īpaša pasākumu programma industrijas profesionāļiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā
Kokteilis
Emocijzīmes, kas bieži tiek pārprastas: tās nozīmē kaut ko pavisam citu, nekā domājat 31
Smieties vai raudāt? Aitu ganāmpulks, notiesājis iespaidīgu daudzumu kaņepju, sācis uzvesties savādi…
Lasīt citas ziņas

Nav nekāds noslēpums, ka šogad Rīgas Starptautisko kino festivālu atklās Dāvja Sīmaņa drāma “Tēvs Nakts”, kas tapusi Nacionālā kino centra programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” ietvaros un veidota pēc Ineses Zanderes romāna “Puika ar suni. Stāsts par nosargātu noslēpumu” motīviem. Seanss ir izpārdots, taču skumt nevajadzētu – filmu no 25. oktobra rādīs kinoteātros visā Latvijā un tā ir viena no rekordistēm šī gada nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nomināciju sarakstā.

Pirmā nedēļas nogale “Riga IFF” īpaši veltīta ģimenēm ar bērniem. Vairākos seansos – gan animācijas, gan aktierfilmu – būs iespējams izdzīvot dažādus stāstus, un programmu vismazākajiem skatītājiem veidojusi Inese Zandere (21.10. plkst. 11.00).

CITI ŠOBRĪD LASA

Katra kino festivāla lepnums ir konkursa skate, un “Riga IFF” no pārējiem atšķiras ar reģionalitāti. Tajā iekļautas desmit filmas no Baltijas jūras reģiona, turklāt nav žanrisku ierobežojumu. Viena no skaļākajām šī gada konkursantēm ir Krievijas nacionālā kino festivāla Sočos “Kinotaurs” triumfējusī drāma “Pasaules sirdis”, un uz Rīgu dosies gan tās režisore Natālija Meščaņinova, gan galvenās lomas atveidotājs Stepans Deviņins. Konkursā iekļauta arī Alekseja Fedorčenko filma “Annas karš”, Latvijas, Lietuvas un Horvātijas kopražojuma darbs “Elpa marmorā” (režisore Giedre Beinorjūte), kā arī “7 miljardi gadu pirms pasaules gala”, ko kā Latvijas un Francijas kopprojektu uzņēmis Jānis Ābele, un Dāvja Sīmaņa “Mūris”.

Pasaules publicitātes milzīgā rata dēļ skatītājiem parasti vispievilcīgākās ir tā sauktās vakara filmas jeb programma “Festival Selection”, kas apvieno lielāko un nozīmīgāko kino festivālu laureātus. “Riga IFF” ietvaros būs skatāma dokumentālā filma “Matangi/MAYA/M.I.A.” par skandalozo šrilankiešu izcelsmes mūziķi M.I.A., godalgotā ungāru režisora Lāslo Nemeša filma “Saulriets”, kuras pirmizrāde notika Venēcijā, itāļu režisora Paolo Virzi jaunākā filma “Maģiskās naktis”, Voša Vestmorlenda veidotā biogrāfiskā filma “Kolete” ar Kīru Naitliju galvenajā lomā, kurai jau prognozē veiksmi cīņā pēc šīs sezonas kino balvām, Kannu pārsteigumu “Zaglēni”, Spaika Lī neviennozīmīgo drāmu “Melnas KKKlanmens”, godalgotās argentīnietes Lukresijas Martelas drāmu “Zama” un citas.

“Zama”.
Publicitātes foto

Labākais, kas tapis pēdējā laikā ziemeļvalstu kinojomā, apvienots programmā “Nordic Highlights” – 13 filmas, kas arī dažādos žanros atklāj Eiropas ziemeļu kino autoru tik dažādās pasaules. Ar šo programmu ideāli draudzējas arī kino leģendai Ingmaram Bergmanam veltītā programma “Ingmar Bergman 100”, kas, kā jau norāda nosaukums, veidota, atzīmējot meistara jubileju. Uz Rīgu dosies arī viens no Bergmana daiļrades nozīmīgākajiem pētniekiem, zviedru rakstnieks un kino kritiķis Stīgs Bjerkmans, kurš lasīs lekciju par šo zviedru režijas grandu. Savukārt kino retrospektīvas sievišķā puse atklāta kino kritiķes, šī gada Riga IFF vieskuratores Ditas Rietumas veidotajā programmā “Popcorn Venus”. Tajā iekļautas piecas sieviešu režisoru uzņemtās filmas, un to autores ir Dorotija Ārznere, Anjēza Varda, Klēra Denī, Liliāna Kavāni un Barbara Alberta.

Kā ierasts, arī šogad Rīgā būs skatāma režisora Vitālija Manska rīkotā, politiski izaicinošā festivāla “Artdocfest/Riga” programma, kuras ietvaros Rīgā viesosies Sergejs Lozņica (festivālā demonstrēs viņa filmu “Process”), īsfilmu skate “Short Riga”, kuras darbus – tāpat kā festivāla konkursa skati – vērtēs starptautiska žūrija, Austrumeiropas jaunie solījumi atklāsies programmā “Beast”. Plašā Latvijas filmu programma “Home Made” iekļauj Ivara Selecka filmu “Turpinājums”, kas izvirzīta Oskara nominācijai, nu jau divu A klases kinofestivālu programmās iekļauto meditāciju “Laika tilti” (režisori Kristīne Briede, Audrjus Stonis), Annas Vidulejas aizrautīgo Anšlava Eglīša romāna “Homo Novus” ekranizāciju, Kristīnes Želves meistarīgi veidoto portretu “Mērijas ceļojums”, brāļu Raitis un Laura Ābeļu “Baltu ciltis” un Dzintras Gekas biogrāfisko filmu “Kurts Fridrihsons”. Pirmizrādi svinēs Kaspara Gobas dokumentālā filma “Inga dzird”, un īpašs seanss ieplānots Aivara Freimaņa spēlfilmai “Puika”.

Reklāma
Reklāma

Savukārt pie festivāla jaunumiem obligāti jāmin programma “Berlinale 2018”, kas tapusi sadarbībā ar Gētes Institūtu Rīgā, kas šogad svin jau 25. pstāvēšanas gadadienu. Kā īpaši notikumi izceļamas ir Berlīnes Zelta lācim nominētās filmas “3 dienas Kiberonā”, kuras notikumu centrā ir aktrise Romija Šnaidere, Kristiāna Pecolda “Tranzīts” un Valeskas Grīzebahas “Vesterns”, kas ieskatās Austrumeiropā valdošajā ksenofobijā. Vēl viens jaunums ir Ievas Zībārtes kūrētā apakšprogramma “Architect`s Cut”, kura apvieno filmas par arhitektūru un tiks izrādīta Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Visa programma atrodama: www.rigaiff.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.