Federālās izmeklēšanas biroja direktors izteicies, ka Ķīna “dara visu iespējamo, lai izjauktu centienus atklāt globālās pandēmijas avotu”. Bet Pekina apsūdzējusi Vašingtonu politiskās manipulācijās un Ķīnas nomelnošanā.
Federālās izmeklēšanas biroja direktors izteicies, ka Ķīna “dara visu iespējamo, lai izjauktu centienus atklāt globālās pandēmijas avotu”. Bet Pekina apsūdzējusi Vašingtonu politiskās manipulācijās un Ķīnas nomelnošanā.
Foto: Alex Plavevski/EPA/SCANPIX

Vīruss tomēr noplūda laboratorijā? FIB vaino Ķīnu kovida izcelsmes slēpšanā 45

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Laupītāji uz motocikliem mēģina apzagt garām ejošu sievieti, taču nelāgais nodoms viņiem tūlītēji atspēlējas 11
Eksperts nāk klajā ar fatālu paredzējumu: Krievija izmantos kodolieročus neatkarīgi no tā, vai Rietumi apbruņos Ukrainu 69
FOTO. Ziemeļkorejas līderis uzdāvina Putinam greznu portretu, kas lika apklust…
Lasīt citas ziņas

ASV Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) direktors Kristofers Rejs pirmo reizi publiski paziņojis, ka FIB ieskatā “koronavīruss visdrīzāk ir izcēlies Ķīnas valdības kontrolētā laboratorijā”.

“Jau ilgāku laiku, veicot kovida izcelsmes izvērtējumu, FIB secinājis, ka pandēmijas izcelsme visdrīzāk ir bijusi saistīta ar potenciālu incidentu laboratorijā,” FIB direktors pavēstīja intervijā telekanālā “Fox News”.

CITI ŠOBRĪD LASA
K. Rejs pirmo reizi publiski apstiprināja FIB slēgtā pētījuma secinājumu, kā cēlies pandēmijas vīruss, atzīmē britu raidsabiedrība BBC.

Daudzi pētnieki ir noraidījuši laboratorijas noplūdes teoriju, jo tai trūkstot pierādījumu. Vairākas ASV valdības aģentūras ir izdarījušas secinājumus, kas atšķiras no FIB paziņojuma. Vairākas pētnieku grupas uzskata, taču ar zemu ticamības pakāpi, ka vīruss neradās laboratorijā, bet nokļuva cilvēka organismā no dzīvniekiem.

Baltais nams atzinis, ka ASV valdības iestādēs nav vienprātības par kovida vīrusa izcelsmi. Baltā nama Nacionālās drošības padomes pārstāvis Džons Kērbijs paziņojis, ka ASV prezidents Džo Baidens atbalsta valdības iestāžu konsolidētus centienus atklāt kovida izcelsmi. “Mēs vēl neesam nonākuši pie kopsaucēja,” atzina Kērbijs.

2021. gadā pēc Pasaules veselības organizācijas (PVO) un Ķīnas iestāžu kopīgi veiktās izmeklēšanas tika paziņots, ka laboratorijas noplūdes teorija ir “ārkārtīgi mazticama”.

Analītiķi atzīmē, ka PVO un Ķīnas veiktā izmeklēšana tika asi kritizēta, jo Ķīnas puse liedza PVO ekspertiem pieeju daudziem materiāliem. PVO ģenerāldirektors Tedross Gebrejesuss aicinājis veikt jaunu izmeklēšanu, piebil­stot, ka “visas hipotēzes paliek spēkā un jāveic turpmāki pētījumi”.

FIB direktors Rejs nāca klajā ar paziņojumu dienu pēc tam, kad ASV vēstnieks Ķīnā Nikolass Bērnss bija aicinājis Ķīnu būt atklātākai par to, kas notika pirms trīs gadiem Virusoloģijas institūta laboratorijā Uhaņas pilsētā.

Vairāki pētījumi liecina, ka vīruss varētu būt nokļuvis no dzīvniekiem cilvēka organismā, iespējams, Uhaņas zivju un savvaļas dzīvnieku tirgū.

Reklāma
Reklāma

Glāzgovas universitātes profesors un bioinformātikas laboratorijas vadītājs Deivids Robertsons uzskata, ka līdz šim savāktie pierādījumi liecina, ka joprojām ticamākā ir vīrusa dabiskās izcelsmes teorija.

FIB direktors Rejs izteicies, ka Ķīna “dara visu iespējamo, lai izjauktu centienus atklāt globālās pandēmijas avotu”.

Savā atbildes paziņojumā Pekina apsūdzējusi Vašingtonu “politiskās manipulācijās” un Ķīnas “nomelnošanā”. Demokrātu kongresmenis Sets Moultons no Masačūsetsas štata uzskata, ka Ķīna nav vēlējusies pienācīgi izmeklēt kovida izcel­smi, bet ir darījusi visu, lai to paslaucītu zem paklāja.

“Ar viņiem (Ķīnas pārstāvjiem) nav iespējams strādāt,” atzinis PVO pārstāvis Tariks Jaraševičs. “Mēs esam atkārtoti un publiski teikuši, ka kovida izcelsmes izpētē Ķīnas pusei ir jādod pieeja informācijai, un, ja tas nenotiek, centieni izprast vīrusa izcelsmi tiks kavēti,” viņš teica.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.