“Atom Museum Javor 51” unikālais kodolieroču muzejs Čehijā

FOTO. Tik daudz kodolmunīcijas, ka varētu iznīcināt pusi Eiropas: slepenais 1600 kvadrātmetrus lielais cietoksnis Čehijas pazemē 33

“Atom Museum Javor 51” ir unikāls kodolieroču muzejs, kas atrodas pazemes bunkurā starp Mišovas un Borovnas ciemiem, aptuveni 37 km uz dienvidrietumiem no Plzeņas. Bijusī padomju kodolieroču noliktava „Javor 51” tika apslēpta starp mežiem Brdu pauguru aizsargājamās ainavas zonā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Austrumu slimnīcā ar NBS helikopteru nogādāta gados jauna paciente kritiskā stāvoklī 53
Labs darbiņš, kas padarīts – “Visiem nepietiek!” Krievijā sācies 95.benzīna deficīts 73
TV24
“Ko viņi darīs pirmos mēnešus? Viņi dropēs!” Rajevs skeptiski vērtē Krievijas demobilizācijas plānu
Lasīt citas ziņas

Agrāk tā bija vislabāk apsargātā un noslēpumainākā vieta Čehoslovākijā. Zem betona tonnām atradās milzum daudz kodolmunīcijas, kas spētu iznīcināt pusi Eiropas. No 1968. līdz 1990. gadam neviens Čehoslovākijas pilsonis nedrīkstēja ieiet šajā vietā.

Šobrīd tā ir vienīgā apmeklētājiem atvērtā kodolieroču noliktava pasaulē. Unikālais tehnikas piemineklis piesaista bunkuru un militārās vēstures cienītājus. Bunkura platība ir 1600 kvadrātmetri. Tās telpās tiek prezentētas tematiskas izstādes par auksto karu, padomju kodolprogrammu, Amerikas kodolprogrammu, kā arī kodolenerģijas izmantošanu miermīlīgiem nolūkiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Muzejā var apskatīt aptuveni 80 kg smagu kodolmīnu. Šādas mīnas tika uzstādītas 200 metru dziļumā gar Dzelzs priekškaru. Mīnas detonācija izveidotu līdz 50 metrus dziļu krāteri.

Drīzumā muzejā tiks izveidota jauna izstāde „No atoma uz Visumu… un atpakaļ pie cilvēka”, kas tiks veltīta kosmosam, kosmonautikai un NLO. Ekspozīcijā tiks prezentēti jauni ASV Kongresa atklātie dokumenti.

Vairāk informācijas var atrast šeit: www.atommuzeum.cz.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.