Anda Krauze
Anda Krauze
Anda Krauze

Fotogrāfiju kārtošanā – ar kritisku pieeju 0

Mēs dzīvojam nepārtrauktā jaunu tehnoloģiju attīstības laikā, un, šķiet, visi esam kļuvuši par fotogrāfiem. Kādreiz, fotofilmiņu laikā, rūpīgi pārdomājām, pirms nospiedām fotoaparāta slēdža pogu, turpretī tagad šaujam uz nebēdu, un tūkstošiem vienveidīgu attēlu tiek sastumti datoros un zibatmiņās.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 30
TV24
“Ukraiņi atraduši alternatīvu ATACMS raķetēm,” atklāj NBS majors Slaidiņš
Veselam
“Ēdiens nav tā lielākā nelaime!” Danilāns atklāj patiesību par kuņģa čūlu
Lasīt citas ziņas

Es nerunāšu par fotogrāfiju arhivēšanas iespējām, bet gan par atlasi. Pirmais padoms – jau fotografējot padomāt par īsto kadru, lai vēlāk, šķirojot pilnās atmiņas kartes, būtu vieglāk izvēlēties. Kritiski pavērtējiet, cik daudz no visa safotografētā gribēsies apskatīt pēc 10 vai 20 gadiem. Kas ir svarīgs un saglabājams, bet ko ar vieglu roku var izdzēst? Nozīmīgākās fotogrāfijas noteikti vajag dublēt cietajos diskos, zibatmiņās, jo bojājums var gadīties atmiņas kartē, diskā, datorā. Bet pašu svarīgāko iesaku uzkopēt arī papīra formātā, tāpat kā senos laikos, un glabāt albumā. Protams, nevajag simtiem vienveidīgu bildīšu, pat ja tās tapušas kāzās. Tas attiecas arī uz fotografēto ceļojumos, lai viss nebūtu no cikla es te biju – pie katra pieminekļa, puķu dobes… Svarīgas ir sajūtas, noskaņa un emocijas, ko var atklāt ar fotogrāfijām.

Neiesaku fotogrāfijas glabāt kastēs, jo, katru reizi pārskatot, bojājam tās ar taukainiem pirkstu nospiedumiem un ielauzumiem. Man sāp sirds, cik nevērīgi izturamies pret senajām fotogrāfijām, glabājot tās mitrumā un aukstumā bēniņos, klētīs, neapkurinātās terasēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Var gadīties, ka uz vecajām fotogrāfijām veidojas iedzelteni brūni traipi. Iespējams, kādreiz tās netika labi nofiksētas un noskalotas, un bojājumu process turpinās. Problēmu atrisina jaunās tehnoloģijas – attēlu var ieskenēt, restaurēt, ja nepieciešams, arī uzlabot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.