Foto: Ieva Čīka/LETA

“Tas ir kārtējais grūdiens dziļākā pagrīdē!” Skaistumkopšanas nozare par neskaidrību ārkārtējās situācijas laikā 7

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ārkārtējās situācijas laikā, kas valstī noteikta uz trim mēnešiem, uzņēmējiem jāstrādā ar ierobežojumiem. Tomēr daudzos gadījumos valda neskaidrība – kā tas praktiski izpaudīsies un kādi būs atbalsta mehānismi.

Īpaši liela neziņa valda skaistumkopšanas nozarē.

“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai 31
Lasīt citas ziņas

“Tas ir kārtējais grūdiens dziļākā pagrīdē un zaļā gaisma pelēkajam sektoram. Atkal kāpjam uz tiem pašiem grābekļiem. Skumji,” tā situāciju nozarē komentē Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācijas valdes priekšsēdētāja Sabīne Ulberte.

Turklāt jaunos ierobežojumus varot dažādi interpretēt.

“Ja strādāju viena pati, varu pieņemt arī nevakcinētos klientus. Ja salonā strādā divi vai trīs meistari, tad var strādāt tikai zaļajā režīmā, un tas nozīmē klientu plūsmas samazinājumu. Zinu gadījumus, kad saloni mēģina sestdienās un svētdienās pieņemt tikai nevakcinētos klientus, bet tas arī ietekmē cilvēku plūsmu. Atsevišķs stāsts ir solāriju studijas – ja, piemēram, kādā no piecām telpām uzturas kāds nevakcinēts klients, tad pārējās neviens klients nevar ieiet. Vismaz tā uzskata Veselības inspekcija,” stāsta Ulberte, piebilstot, ka katrs interpretē pa savam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat neesot skaidrības, kāda būs valdības rīcība, kad nozare prasīs kompensācijas, jo neviens vārds par to vēl nav izskanējis. Viņa uzskata, ka šajā situācijā faktiskie ieguvēji esot tie, kas strādā pelēkajā zonā – mājās – un tie, kas klientus pieņem individuāli.

Jāpiebilst, ka ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs informējis, ka ārkārtējās situācijas laikā uzņēmējiem, kuru darbību ietekmē pret Covid-19 izplatību vērstie ierobežojumi, būs iespējama nodokļu atlikšana, pieejams atbalsts apgrozāmajiem līdzekļiem un subsidētās darba algas.

Konceptuāla vienošanās par atbalsta mehānismiem panākta pagājušajā ceturtdienā finanšu ministra Jāņa Reira vadītajā darba grupā.

Vienota iniciatīva

Par pāreju uz darbu epidemioloģiski drošajā jeb zaļajā režīmā jau pirms ārkārtējās situācijas noteikšanas kā pirmie paziņoja vairāki uzņēmumi – “Tet”, “LMT”, “Latvijas valsts meži”, “Latvenergo”, “Omniva”, “SAF Tehnika”.

Šie uzņēmumi ar vienotu iniciatīvu izstrādāja kopīgu vizuālo identitāti – informatīvās zīmes, kas izvietotas pie ieejas. Tās informē klientus par darbu drošajā zaļajā režīmā jeb zaļajā zonā.

Tas nozīmē, ka klientus apkalpo 100% vakcinētu darbinieku, šajos uzņēmumos ir augstākie tīrības standarti un teicama gaisa kvalitāte. Par pāreju uz darbu drošajā režīmā paziņojušas gan bankas, gan pašvaldības un citi pakalpojumu sniedzēji.

Zaļais režīms nozīmē to, ka visi darbinieki, kas apkalpo klientus klātienē, ir vakcinējušies vai šo slimību izslimojuši. Apmeklētājiem klātienē jāuzrāda Covid-19 sertifikāts, bet, ja tas nav iespējams, tad jāizmanto attālinātās apkalpošanas iespējas.

“LMT” strādā zaļajā režīmā, bet blakus esošie “Tele2” un “Bite” veikali apkalpoja visus klientus – gan vakcinētos, gan nevakcinētos, novēroja “Latvijas Avīze” kādā no tirdzniecības centriem.

“Tet” Klientu aprūpes dienesta direktore Alla Krūmiņa skaidro, ka no 11. oktobra visi “Tet” veikali strādā zaļajā režīmā. Tas nozīmē, ka veikalu darbiniekiem ir sertifikāts par vakcinēšanos vai Covid-19 izslimošanu pēdējo sešu mēnešu laikā.

Šāds sertifikāts ir nepieciešams arī visiem veikalu apmeklētājiem. Tos, kuriem nav atbilstošu vakcinācijas sertifikātu, uzņēmums aicina izmantot e-veikalu.

Gadījumā ja klients nelieto internetu, tad preces pasūtīšanu ir iespējams veikt pa tālruni, saņemot preci ar piegādi. Kopumā klienti esot saprotoši un neapmierinātība nav novērota. Iespējams, tas ir saistīts ar to, ka visi “Tet” veikali atrodas tirdzniecības centros un pēc Ministru kabineta lēmuma arī tie strādā zaļajā režīmā, tātad sertifikātu kontrole notiek jau pie tirdzniecības centra ieejas.

Iespējams, lielāki izaicinājumi varētu būt brīvdienās, kad tirdzniecības centri strādās sarkanajā režīmā, bet “Tet” turpinās strādāt zaļajā režīmā, norāda Alla Krūmiņa. No pirmdienas arī “Tet” meistari, kuri dodas pie klientiem uz mājām ierīkot pakalpojumus vai novērst bojājumus, ir ar attiecīgajiem vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem vai arī ir uzsākuši vakcinācijas procesu un līdz vakcinācijas sertifikāta spēkā stāšanās brīdim veic regulārus Covid-19 testus.

Vienlaikus tiek ievērotas arī citas drošības prasības. Meistari dodas pie visiem klientiem, neskatoties uz viņu vakcinācijas statusu, tomēr A. Krūmiņa aicina ikvienu klientu ievērot maksimālus piesardzības un drošības pasākumus – ievērot distanci, izvēdināt telpu pirms meistara vizītes un gadījumā, ja mājsaimniecībā mainās epidemioloģiskā situācija no drošas uz nedrošu, laikus par to informēt.

Gan zaļi, gan sarkani

Pēc ieviestajiem ierobežojumiem tās tirdzniecības vietas, kuras var apmeklēt personas bez Covid-19 sertifikāta, ir pārtikas veikali, aptiekas, optikas veikali, dzīvnieku barības veikali, preses tirdzniecības vietas, higiēnas preču veikali, telekomunikāciju veikali un degvielas uzpildes stacijas.

Šajās vietās uz vienu apmeklētāju jānodrošina 25 kvadrātmetru platība. Savukārt, strādājot drošajā režīmā, uz vienu apmeklētāju jānodrošina 15 kvadrātmetri. T/c “Alfa” pārstāvji jau pavēstījuši, ka strādā gan zaļajā, gan sarkanajā režīmā.

“Alfas” zaļajā jeb epidemioloģiski drošā vidē var iekļūt un saņemt pakalpojumus tikai vakcinētas vai Covid-19 izslimojušas personas, pie ieejas uzrādot Covid-19 sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu – pasi vai ID karti.

Sertifikāts, testēšanas sertifikāts vai laboratorijas izziņa par pēdējo 72 stundu laikā veikta skrīninga testu ar negatīvu Covid-19 rezultātu jāuzrāda arī bērniem, kas vecāki par 12 gadiem, bet jaunākiem bērniem tas nav nepieciešams.

Sarkanajā jeb epidemioloģiski nedrošā vidē, pilnībā nodalot apmeklētāju plūsmu un nodrošinot piekļuvi telpām jebkurai personai, pakalpojumus sniedz vairāki veikali, un iekļūšana sarkanajā zonā notiek caur “Rimi” ieeju.

T/c “Alfa” informē, ka tiek meklētas iespējas organizēt atsevišķas ieejas arī citiem veikaliem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jāpiebilst, ka brīvdienās un svētku dienās tirdzniecības centros var strādāt tikai pārtikas veikali, aptiekas, optikas, dzīvnieku barības veikali, preses tirdzniecības vietas, higiēnas preču un telekomunikāciju veikali. Pieejami ir arī tādi pakalpojumu sniedzēji kā kurpnieks un ķīmiskās tīrītavas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai 31
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Lasīt citas ziņas
Ar slimnīcas ārstu konsīlija atzinumu nepietiks, vajadzēs vēl vienu. Kompensāciju pretendentus pamatīgi izsijās
Par balstvakcīnas nenodrošināšanu Lembergs no IeVP pieprasa kompensāciju 10 000 eiro apmērā 7
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
“Kur ir Patiesības ministrija?” Diskusija par dezinformācijas definīciju jeb to, kas ir meli un kas nav meli
FOTO. “Izskatās kā iemīlējušies!”: princis Viljams un Keita Midltone atgriezušies no atvaļinājuma
13:08
Kols: Patlaban visaktuālākais jautājums Latvijai un Eiropai ir drošība
12:51
Kols: Saspīlējums uz robežas starp Baltkrieviju un ES nav migrācijas krīze, bet hibrīdkarš
12:50
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Uz cik dienām apturēs vakcinācijas sertifikāta darbību, ja cilvēks saslimis ar kovidu? 1
Rinkēvičs: Mums jābūt gataviem uz ilgstošu starptautiskās spriedzes periodu
Krievija un Ukraina vienojas ievērot pamieru un februārī rīkot jaunas sarunas
VIDEO. “Nenormāla slodze, ieskaitot slimnīcas pa ceļam…”: Olga Rajecka atklāj patiesību par “Eolikas” koncertdzīves aizkulisēm
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Slimnīcu biedrības vadītājs: Omikrons mediķus skāris daudz plašāk nekā iepriekšējie Covid-19 paveidi
Sākoties depozīta sistēmai, ražotājiem un tirgotājiem PVN par taru būs jāmaksā tikai reizi gadā
ASV Valsts departaments: Ja Krievija iebruks Ukrainā, “Nord Stream 2” nesāks darboties
Gāzei šobrīd nav alternatīvas: Aigars Kalvītis atbild uz jautājumiem par gāzes cenām un enerģētikas politiku
Guntis Kalme: Nākamā pēc pieminekļa Gunāram Astram jāveido Latvijas Varonības aleja – no Brīvības pieminekļa līdz vietai, kur nojaucām ļeņinekli
“Pa logu izmeta 400 mārciņu pieprasīto kukuli un ar 137 km/h bēga no kolēģiem!” Kā Jevgeņijs Rēzeknē atmaskoja uzmācīgos un negodīgos ceļu policistus
“Latvijā zinātnieku ir diezgan maz”. Saruna ar pētnieku Guntaru Kitenbergu
Izcils reitings Vjačeslavam Dombrovskim, zems – Aldim Gobzemam un Aināram Šleseram. Bet cīņa vēl priekšā, vēsta medijs 100
“Šī gaļa nākotnē varētu būt 40% dārgāka!” Atklāj, kam bez tomātiem un gurķiem strauji augs cenas 40
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 235
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 132
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 37
PVO brīdina par omikrona apakšpaveida izplatīšanos, kurš nodēvēts par “zaglīgo omikronu”. Cik bīstams tas ir? 60
VIDEO, FOTO. Uz Pekinas olimpiskajām spēlēm devušies pirmie Latvijas sportisti 3
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa: manās mājās suņi drīkst būt visur. Arī uz galda!
Kā no ievārījuma pagatavot kēksiņus?