“Sveiki, esmu no Brazīlijas, mana vecmāmiņa ir no Latvijas, mēs varētu iepazīties, es gribētu zināt par latviešu kultūru,” tā Felipe kādā starptautiskā pasākumā Latvijā uzrunājis Renāti. Uz šo tekstu parasti iekrītot visas meitenes, bet Renātei tā bija liktenīga satikšanās, kas viņu aizveda uz tālo Brazīliju.
“Sveiki, esmu no Brazīlijas, mana vecmāmiņa ir no Latvijas, mēs varētu iepazīties, es gribētu zināt par latviešu kultūru,” tā Felipe kādā starptautiskā pasākumā Latvijā uzrunājis Renāti. Uz šo tekstu parasti iekrītot visas meitenes, bet Renātei tā bija liktenīga satikšanās, kas viņu aizveda uz tālo Brazīliju.
Foto no “S.A.F. PAKALPOJUMI” krājuma

Brazīlijas latviešu jaunajai paaudzei senču dzimtene šķiet kā laimes zeme 6

“Ja ne mūsu trakā ziema, Latvija viņiem būtu ideāla valsts,” par Brazīlijas jauniešu pozitīvo attieksmi pret senču dzimteni stāsta viens no televīzijas raidījuma “Būt latvietim. Brazīlija” filmēšanas grupas dalībniekiem Edvīns Inkēns pēc atgriešanās no ceļojuma. Sajūtas, ka tālajā Dienvidamerikas valstī vai katru sastapto tautieti kā arheologiem nāksies “izrakt” un dokumentēt, bijušas stipri pārspīlētas. Brazīlijā latvieši ar uguni nav jāmeklē, dzīve norit pilnasinīgi, bet kopienas vadības stafeti no vecākās paaudzes ar lielāku jaudu pārņem jaunie.

Ar Dieva vārdu uz mūžamežu

LA
LA.LV
Ziņas
“Valstij ir nospļauties! Dēls, pērkot ģimenes māju, neiesniedza vienu “papīru” un, samaksā četras reizes lielāku nodevu!” Lasītāja sašutusi par likumdošanu 79
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kas notiek, ja tiek ignorētas VID vēstules? Stāsta VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance 16
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu valodā dziedošajam japānim Masaki Nakagava notikusi nelaime 26
1 diena
Lasīt citas ziņas

Mazapdzīvotā valsts ar plašiem mežiem un iespēju tikt pie sava līduma latviešus vilinājusi jau 19. gadsimta 90. gados. Kā uz apsolīto zemi 1922. gada 1. novembrī Brazīlijā ieradās pirmās baptistu draudzes misionāru ģimenes. 450 ieceļotāji devās ar vilcienu līdz tagadējai Sapezāles dzelzceļa stacijai un uzsāka 35 kilometru garo ceļu pa meža biezokni uz vietu, kas mūsdienās pazīstama kā latviešu kopienas ciemats “Vārpa”. Kolonija izauga līdz divarpus tūkstošiem iemītnieku – romānā “Mūža meža maldi” to aprakstījis Jūlijs Lācis. Dieva misija maksāja bargu cenu – apbedījumi ciemata senākajā kapsētā liecina, ka pirmajos gados no nepiemērotajiem dzīves apstākļiem un slimībām nomira arī 150 bērni. Lai gan nav precīzu ziņu, rēķina, ka Brazīlijā ieceļojuši 22 tūkstoši latviešu.

Kolonistu vēsturei var izsekot līdzi fotogrāfa Jāņa Erdberga izveidotajā muzejā, kas atrodas “Vārpā”. Edvīns to novērtē kā ciemata izcilāko objektu. Ekspozīcija liecina par smagajiem dzīves un darba apstākļiem pirmajos gados, kā arī vēlāko uzplaukumu – pamazām mežam atkarotā zeme sākusi nest augļus, ļaudis kļuvuši turīgāki. Ģimene pēc ģimenes atdalījās no komūnas, kurā sākotnēji bija apvienojušies ieceļotāji, un par diezgan lētu naudu no Brazīlijas valdības izpirka savus zemes gabalus. Latviešu īpašumā nonāca lielas platības, ar laiku tām pieauga vērtība, piemēram, Novaodesas apkārtnē, kas mūsdienās kļuvusi par kuplāko tautiešu kopienas vietu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Īstenu zelta āderi 40. gados uzgājis Verners Grīnbergs – ieceļotājs no 1913. gada. Nopelnījis ar kokmateriālu tirdzniecību un par lētu naudu iegādājies mežiem klātu zemi kalnos, kur uzbūvējis sev māju. Pamazām viņš teritoriju paplašinājis un sadalījis apbūves gabalos – tagad šajā vietā atrodas viens no dārgākajiem Brazīlijas kūrortiem, saukts Monte Verde, kas tulkojumā no portugāļu valodas tas pats Grīnbergs jeb latviski “zaļais kalns” vien ir. Monte Verde veidots kā brazīliešu sapnis par atpūtu Šveices Alpos – iekurini savā kalnu namiņā kamīnu, pagtavo fondī un dzer vīnu, jo temperatūra ziemas vakaros var noslīdēt līdz nullei, retu reizi te uzkrīt pat sniegs. Apsviedīgā vīra biznesu turpina viņa atvases, kalnu kūrortā dzīvo vēl dažas kolonistu pēcnācēju ģimenes, kas ar ciemiņiem spēj parunāties latviski.

Ne visi kolonisti metās tirgot nekustamo īpašumu, bija arī tādi, kas turpināja uz savas zemes nodarboties ar zemkopību, audzēja lopus un dara to arī mūsdienās. Reizi mēnesī “Vārpā” latviešu izcelsmes fermeris piegādā tautiešiem 20 kilogramu saldā krējuma, jo Brazīlijas pārtikas veikalos šādu produktu neatrast. Joprojām kāds savā saimniecībā kūpina gaļu un kāds cep rupjmaizi.

Kāds smaržīgs odieris!

Latvieši guva panākumus gan kā zemes īpašnieki, gan kā dedzīgi baptisti, nodibinot daudzas draudzes. Mūsu tautieši šajā valstī joprojām ir trešie skaitliski lielākie misionāri pēc ASV un Lielbritānijas. “Brazīlijā visi domā, ka Latvija ir baptistu paradīze,” paironizē Edvīns un piebilst, ka došanās uz tālo zemi Dieva misijas vārdā no šodienas viedokļa izskatās kā Pasaules baptistu vadības vienošanās ar Brazīlijas valdību, lai mazapdzīvoto, mūžamežiem klāto zemi piepildītu ar čakliem un godīgiem ļaudīm. “Vārpā” līdzās latviešiem dzīvojot arī krievu baptisti.

Ticības spēks ieceļotājus vienoja ap baznīcu, taču Otrā pasaules kara laikā Brazīlijā aizliedza sprediķot svešvalodās – samazinājās dievnama kā kultūras un etniskā centra nozīme, saruka arī dzimtās valodas lietojums.

Izglītības alkas latviešus mudināja doties uz Brazīlijas lielākajām pilsētām studēt, jo kolonistu ciematos zināšanas varēja apgūt vien pamatskolas līmenī. Jaunāki ļaudis no “Vārpas” aizbrauca, par labu nenāca arī pārāk tālais dzelzceļa novietojums, līdz stacijai – 30 kilometri. Mūsdienās šo vietu vairāk apdzīvo gados vecāki ļaudis, arī citu tautību iemītnieki, bet jaunie atbrauc paretam tikai paciemoties. Tāpēc jebkuru atbraucēju te pamana ātri. Filmēšanas grupai tūlīt pienācis klāt kāds vīrs un jautājis – jūs esat latvieši, no Rīgas? Kad saņēmis apstiprinošu atbildi, teicis – es arī esmu latvietis. “Tas arī bija viss, ko viņš prata, un tālāk saruna varēja notikt tikai portugāļu valodā,” piebilst raidījuma redaktore Ilze Jakovļeva.

Pie kādas no ciemata ēkām lasāms uzraksts “Skola” – tur trīs meitenes apgūst latviešu valodu, jo vēlas aizbraukt uz Latviju. Viņu skolotāja runā ļoti pareizā valodā – gluži kā no pirmās brīvvalsts laika. Ilze ar smaidu atceras, kā skolmeistare viņu uzrunājusi: “Kāds tev smaržīgs odieris!” Nelielu kultūršoku ceļotāji dabūjuši krodziņā, kur apkalpotāja japāniete skaidri latviski noprasījusi: “Šnabi?”

Ciemats “Vārpa” un turpat netālu esošais “Palma” kļuvis par tūrisma objektu: ceļotājus piesaista kolonistu laika uzraksti uz ēkām “Aptieka”, “Maiznīca”, kā arī Brazīlijai tik neparastās koka mājas ar divslīpju jumtiem. “Sajūta kā etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā,” atzīst Edvīns.

Latviešu jaunais motors

Lielākā daļa latviešu kolonistu Brazīlijā ieradās uz palikšanu – bez sapņa par dzimteni pagalvī un pat vēl skarbāk – daudzas baptistu draudzes ilgu laiku izturējās atturīgi pret jebkādu sadarbību ar Latviju, savās atmiņās raksta bijušais sūtnis Brazīlijā un Argentīnā Pēteris Oliņš. Arī ticībai bija savi tabu, to vidū tautasdziesmas un dejas, kā arī Jāņu svinēšana, kas atsākās tikai pēdējos gados, zina stāstīt abi ceļotāji.

Pēdējo gadu paaudžu maiņa nāk ar jaunu domāšanu – Novaodesas tautieši vēlas uzbūvēt latviešu centru. Vieta uz bijušās kolonistu zemes jau atrasta, projekts izstrādāts. Pilsētas vadība viņus atbalsta – latvieši te allaž uzskatīti kā cienījama sabiedrības daļa. Valsts svētku svinības 18. novembrī, kurās pulcējas apmēram pārsimt ļaužu, viņi rīko domes zālē, pie nama uzvelkot Latvijas karogu.

Pērn augustā aizsaulē aizgāja viens no ievērojamākajiem Brazīlijas latviešiem – Ralfs Kļaviņš, vairākas reizes ievēlēts Nova­odesas domē, uzņēmis savās mājās daudzus Latvijas viesus, arī kori “Ave sol” koncerttūres laikā, kas notika padomju laikā. Pirms atstāt šo zemi, viņš vēlējis, lai būtu kāds, kas turpinātu viņa darbu. Par Brazīlijas latviešu jauno motoru kļuva Felipe Albrehts, viņš uzņēmies Brazīlijas Latviešu kultūras apvienības vadību.

Felipem kopā ar sievu Renāti, kuru viņš uz Brazīliju atveda no Latvijas, izdodas ap sevi pulcināt domubiedrus. Reizi nedēļā viņi satiekas ar draugiem, sarunas grozās arī ap valodas apguvi – nojumē, kurā pulcējas jaunieši, uz sienām var izlasīt ar krītu rakstītus teikumus latviešu valodā – kas ir sija, pagrabs u.c. Darba vietā, kopā strādājot pieciem tautiešiem, pat izveidojusies “latviešu mafija”. Jaunajai paaudzei radusies liela interese par senču dzimteni, valodu, tiek kalti arī latviski dzīves plāni – puiši precēšot tikai latvietes vai vismaz puslatvietes, kas vairākiem jau izdevies. “Viņi Latvijā ir kā iemīlējušies,” sajūtās par tautiešiem dalās Ilze.

Savu pienesumu tālajai tautiešu kopienai dod arī nesenās iebraucējas – Renāte un jaunā baptistu draudzes kora diriģente Inga Liepiņa. Felipes sieva bērniem māca latviešu valodu un gādā par tās apguvi arī interneta vidē, bet Ingas vadībā baptistu draudzes koris dievkalpojumos līdzās garīgiem skaņdarbiem dzied Raimonda Paula “Cielaviņu”, “Pūt, vējiņi!” un citas no Latvijas atvestās dziesmas.

Uzziņa

Raidījuma “Būt latvietim. Brazīlija” 1. sērija šodien, 29. janvārī, plkst. 21.45 Latvijas Televīzijas ­1. kanālā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Valstij ir nospļauties! Dēls, pērkot ģimenes māju, neiesniedza vienu “papīru” un, samaksā četras reizes lielāku nodevu!” Lasītāja sašutusi par likumdošanu 79
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kas notiek, ja tiek ignorētas VID vēstules? Stāsta VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance 16
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu valodā dziedošajam japānim Masaki Nakagava notikusi nelaime 26
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Labāk rūgta patiesība, nekā saldi meli! Horoskopi 3.martam
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. “Tas, ko jūs pateicāt, ir šokējoši!”: publicētie kadri no prinča Harija un Meganas Mārklas intervijas Opras Vinfrijas TV šova 10
1 diena
Lasīt citas ziņas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Gatavojamies nākotnes profesijām! Līdz 2025. gadam pusei no visiem šā brīža strādājošajiem vajadzēs pārkvalificēties 1
1 stunda
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Necilvēki tiesas zālē likuši apcietināt slimu, traumētu cilvēku un izmežģītai pēdai nav uzlikuši ne kompresi! Egila Līcīša feļetons 11
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Sauka: “Kad būs pavisam sūd*gi, Latvija saņemsies un būs Covid-19 veiksmes stāsts. Atceraties 2008. gadu?” 9
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Otrdien Latvijā reģistrēti 919 jauni Covid-19 gadījumi. Viens no 16 mirušajiem bijis vecumā no 30 līdz 39 gadiem 6
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs krietni aukstāks un snigs. Laika prognoze ceturtdienai
15:43
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 30 gadiem notika Vislatvijas aptauja par valsts neatkarības atjaunošanu
15:36
GN
Gints Narogs
Ziņas
NHL labu tempu uzņēmis Sanhosē “Sharks” uzbrucējs Rūdolfs Balcers
15:31
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pirmo reizi vēsturē karaliene Elizabete II un viņas vīrs princis Filips tiks “izšķirti”
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Goda vārds, tagad teātrī neviens tā nedara!”: Lauris Dzelzītis raidījumā taisnojas par aktieru bohēmisko dzīvesveidu
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Trauksmes poga nenostrādāja!” Drosmīga pārdevēja Mažeiķos tiek galā ar bruņotu laupītāju 6
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Lielbritānijā jau gatavojas ceturtajam Covid-19 vilnim!” Skudra min, vai Latvijā varētu veidoties Krievijas vakcīnas melnais tirgus 27
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Dziedātāja Anna Sedokova ar asarām acīs pamet Maksima Galkina TV šovu, jo redzētais aizvainojot viņas vīru, Jāni Timmu 2
3 stundas
KD
Krista Draveniece
Veselam
„Pārmērīgi dzenoties pēc ideālas dzīves, laimes vietā saņemam veģetatīvo distoniju!” Psihoterapeits Ivars Bauls par 21. gadsimta populārākajiem traucējumiem
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pašmāju seriāls “Viņas melo labāk” atgriezies ar iemīļotiem latviešu aktieriem: kādas lomas viņi atveidos?
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Puntulis ievēlēts par Dziesmu un deju svētku padomes priekšsēdētāju 11
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Datus no manavakcina.lv neesam saņēmuši, visus apzvanām paši,” ģimenes ārsts atklāj, kā patiesībā notiek vakcinēšana 24
6 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Kad un kam ir jāiesniedz ienākumu deklarācija?
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Pērn vasarā svinētā Covid-19 atvadu ballīte izrādījās pāragra. Čehija koronavīrusa bedrē un ļoti skarbu ierobežojumu pieņemšanā 6
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Zeltainas vistas kotletītes ar Parmezāna sieru un zaļumiem: izcep uzreiz vairāk!
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Andris Bačkurs: Mūs uzskata par zagļiem, dzērājiem un cilvēkiem, kas nemācēs pareizi izmantot 500 eiro. Cik tuvu bezdibenim ir valdības kuģis? 10
4 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
5 populārākie grīdas segumi mājoklī: kā neapmaldīties piedāvājumā?
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu valodā dziedošajam japānim Masaki Nakagava notikusi nelaime 26
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
Eiropa ir saņēmusi atbildi! “Eirovīzijas” organizatori paziņo, kā šogad norisināsies dziesmu konkurss 13
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. “Tas, ko jūs pateicāt, ir šokējoši!”: publicētie kadri no prinča Harija un Meganas Mārklas intervijas Opras Vinfrijas TV šova 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tālis, Tālavs un Marts
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Lāsmiņa ir riktīga pa******”: par savu varoni “Limuzīnā Jāņu nakts krāsā” saka Diāna Zande 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Bijušajam Rīgas mēram Oļegam Burovam priecīga ziņa – ģimenes pieaugums 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir divi varianti – izcila vai blonda!” Šuplinska atklāj, ko plāno darīt pēc ministra krēsla atstāšanas 30
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
No ceturtdienas Latvijā gaidāms aukstuma vilnis. Cik ilgs tas būs? Toms Bricis par laiku šonedēļ un turpmāk 2
2 dienas
IB
Indulis Burka
Praktiski
5 lietas, kas jāzina katram par sulu tecināšanu: kad un kā?
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kad jāsēj skābenītes? 1
1 diena