Foto: pexels.com

Ierobežos vienreizlietojamos plastmasas izstrādājumus 1

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 29
Kokteilis
“Es nekad nebiju plānojusi būt par prezidenta sievu!” Zelenska skumji atklāj, kādas attiecības viņai tagad ir ar vīru
TV24
“Ukraiņi atraduši alternatīvu ATACMS raķetēm,” atklāj NBS majors Slaidiņš 105
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā nedēļā Valsts sekretāru sanāksmē tika izsludināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais likumprojekts “Par plastmasu saturošiem izstrādājumiem”, kas paredz aizliegt vairāku plastmasas izstrādājumu turpmāko laišanu tirgū, pasākumus to patēriņa samazināšanai vai prasības attiecībā uz izstrādājumu dizainu un pārstrādātas plastmasas saturu tajos.

Likumprojekta mērķis ir novērst un samazināt vairāku plastmasu saturošu izstrādājumu un zvejas rīku ietekmi uz vidi, īpaši ūdentilpēm, un cilvēka veselību, kā arī veicināt pāreju uz aprites ekonomiku ar inovatīviem un ilgtspējīgiem darbības modeļiem, izstrādājumiem un materiāliem, tādējādi sekmējot arī iekšējā tirgus efektīvu darbību.

CITI ŠOBRĪD LASA
Likumprojekts izstrādāts, lai pārņemtu Latvijas likumdošanā 2019. gada 5. jūnijā Eiropas Parlamenta un Padomes pieņemto Direktīvu 2019/904 par konkrētu plastmasas izstrādājumu ietekmes uz vidi samazināšanu.

Direktīva nosaka virkni prasību plastmasu saturošu izstrādājumu ražošanai un tirdzniecībai, aptverot tādas produktu grupas kā pārtikas un dzērienu iepakojums, galda piederumi, dzērienu glāzes, baloni, mitrās salvetes, vates kociņi, plastmasu saturoši zvejas rīki un arī tabakas izstrādājumi ar filtru.

Direktīvas prasību pārņemšana veicinās tirgū laistā vienreizlietojamo plastmasu saturošu izstādījumu daudzuma samazināšanu, plastmasas atkritumu apsaimniekošanas pilnveidošanu, ievērojot atkritumu apsaimniekošanas hierarhiju un vides piegružošanas mazināšanu ar plastmasas atkritumiem.

Likumprojekts nosaka prasības ražotājam un valsts iestāžu kompetenci, kā arī paredz atbildību par noteiktajiem pārkāpumiem – par likumā aizliegtā plastmasu saturoša izstrādājuma laišanu tirgū; par plastmasu saturošo izstrādājumu nemarķēšanu vai marķējuma neatbilstību likumā noteiktajām prasībām u.c.

Likumprojekts paredz deleģējumu Ministru kabinetam izdot noteikumus ar prasībām: ražotāja paplašinātās atbildības sistēmai, marķēšanai, dzērienu iepakojuma dalītai vākšanai un ziņojumam par plastmasu saturošiem izstrādājumiem un to atkritumu apsaimniekošanu.

Paredzēts, ka likumprojektā ietvertais normatīvais regulējums stāsies spēkā līdz 2021. gada 3. jūlijam. Lai pilnībā pārņemtu direktīvas prasības, nepieciešams izstrādāt jaunu likumu par plastmasu saturošiem izstrādājumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.