Foto-Shutterstock

Ievērojamu literātu dīvainās atkarības 1

Ikvienam cilvēkam piemīt šādi tādi sliktie ieradumi, un, kā jau pie cilvēkiem mēdz būt, vieni no tā kautrējas, citi – itin nemaz, savukārt vēl daži absolūti par to nedomā. Izņēmums nav arī tie, kuri kādā jomā guvuši izcilus panākumus, tostarp literāti. Piemēram…

Onorē de Balzaks – atkarība no kafijas

LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
13 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 137
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Zināms, ka Balzaks izdzēris vidēji 50 (!) kafijas tases dienā. Laika gaitā arī ar to nav bijis gana, tāpēc viņš sācis vienkārši saujām ēst sausu samaltu kafiju. Viņš bija apsēsts ar šā dzēriena pagatavošanu un pats par to rakstījis: “Šausmīga un cietsirdīga metode, kādu es varu ieteikt tikai vīriešiem, kuri apveltīti ar neparastu spēku, vīriešiem ar bieziem, melniem matiem un pigmenta plankumiem klātu ādu, vīriešiem ar lielām kvadrātveida rokām un ķegļu formas kājām… Daudzi apgalvo, ka kafija viņus iedvesmo, taču, kā zināms, patiesībā kafija garlaicīgus cilvēkus padara vēl garlaicīgākus.”

Džordžs Gordons Bairons – atkarība no seksa

Lords Bairons bija absolūti apsēsts ar seksu. Piemēram, uzturoties Venēcijā, viņš gada laikā pārgulēja ar 250 sievietēm, neskaitot vēl arī vīriešus. Zināms, ka viņš pavedināja lēdiju Kerolainu Lemu, kura par Baironu izteikusies kā par “visārprātīgāko, nelāgāko un bīstamāko vīrieti no visiem, kurus viņa pazinusi”, vienlaikus vēl arī viņas māsīcu Annu, ar kuru vēlāk apprecējās, un tostarp arī savu audžumāsu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Protams, 250 sieviešu paņemšanu gada laikā var uzskatīt par neglābjamu kāri izpelnīties mīlas varoņa statusu, taču zināms arī tas, ka Bairons par katru mīlas sakaru atstāja sev nelielu piemiņu – šķipsniņu savas partneres kaunuma kūsu. Šīs trofejas viņš rūpīgi uzglabāja aploksnēs, uz kurām bija uzrakstīti mīļāko vārdi. Poēmā “Dons Žuāns” Bairons rakstījis: “Ak, šī mīlestība uz sievietēm! Kā zināms, tā ir gan burvīga, gan šaušalīga.”

Elizabete Brauninga – atkarība no opija

Elizabete Brauninga opiju sāka lietot, kad viņai bija tikai 15 gadu, lai slāpētu mugurkaula traumas radītās sāpes, bet 30 gadu vecumā viņa cieta no sirds un plaušu slimībām, tālab, lai remdētu sāpes, regulāri dzēra opija uzlievi. 1845. gadā viņa izdzēra 40 pilienus opija uzlieves dienā, kas, kā atzīst mediķi, ir vienkārši satriecoši liela deva. Elizabete rakstīja savam brālim: “Opijs, opijs – nakti pēc nakts… Opijs palīdz man izsargāties no drebuļiem un samaņas zaudēšanas, kā arī saglabāt pašsavaldību un nervu sistēmas stabilitāti. Es to nelietoju tāpēc, lai uzlabotu omu, tāpēc Tev nevajadzētu domāt: apšaubāmi, Brauningas kundze, apšaubāmi!”

Pols Verlēns – atkarība no absinta

Ar absintu savulaik aizrāvušies daudzi literatūras izcilnieki – Bodlērs, Rembo un arī Pols Verlēns, un pēdējais to bija īpaši iecienījis. Viņš teicis: “Es to dzeru ar cukuru.” Kad viņa un Rembo mīlas romāns pārtrūka pēc Rembo iniciatīvas, Verlēns piedzērās līdz nemaņai un trakuma lēkmē iešāva rokā bijušajam mīlniekam, par ko izpelnījās ieslodzījumu uz diviem gadiem cietumā. Dzīves beigās, vientuļš un trūcīgs, Verlēns bija atteicies faktiski no visiem saviem netikumiem, izņemot tikai absintu. Leģenda vēsta, ka viņš to dzēris arī pēdējos savas dzīves mirkļos, jau guļot uz nāves gultas.

Fjodors Dostojevskis – atkarība no azartspēlēm

19. gadsimta 60. gadu vidus kļuva par ļoti sarežģītu posmu Dostojevska dzīvē. Vispirms nomira viņa sieva, tad brālis, un viņš, palicis būtībā viens pats, kopā ar lielu ģimenes parādu nastu, iegrima dziļā depresijā. Viņš iekrita azartspēļu kaislībā, galvenokārt spēlējot ruleti, kas, kā to var labi nojaust, īpaši viņam nepalīdzēja. Avoti pauž, ka Dostojevskis steidzis iespējami ātrāk pabeigt romānu “Noziegums un sods”, vienlaikus jau aktīvi rakstot “Spēlmani”, jo viņam bija ārkārtīgi vajadzīgs izdevēja avanss, lai varētu nosegt azartspēļu parādus. “Spēlmanī” Dostojevskis raksta: “Jau tikai tuvojoties spēļu zālei, vēl divu istabu attālumā, tiklīdz kaut vai attāli sadzirdu naudas zīmju čaukstēšanu, man teju vai piemetas krampjains drudzis…”

Eina Renda – atkarība no amfetamīniem

Laikā, kad Renda rakstīja savu darbu “Avots”, ārsts viņai izrakstīja amfetamīnu benzedrīnu kā līdzekli cīņai ar pārpūli, un kopš tā laika viņa nākamos 30 gadus katru dienu lietoja dažādus amfetamīnus, apgalvojot, ka tas viņai nepieciešams svara regulēšanas nolūkā. Daudzi Rendas tuvinieki norādīja uz izmaiņām viņas uzvedībā, ko izraisījusi amfetamīnu lietošana, aicināja to pārtraukt, taču viņai tas jau bija neglābjami iepaticies. Eina Renda pati izteikusies šādi: “Vai gan ir kādas šaubas par to, ka narkomānija ir bēgšana no neizturama iekšējā stāvokļa, no realitātes, ar kuru nav iespējams sadzīvot, no prāta atrofijas, kas nekad nepāriet?”

Džeimss Džoiss – atkarība no meteorisma

Lai cik arī dīvaini izklausītos, Džoiss iemantoja atkarību no… savas sievas meteorisma. Vēstulēs viņai Džoiss atzinies, ka pret viņas meteorismu izjutis kaut ko krietni vairāk par acumirklīgu interesi. Visdrīzāk, tā bija vienkārši neparasta apsēstība, lai gan viņa nepārejošu skumju pilnajās vēstulēs lietotās neķītrās frāzes liecina, ka šajā ziņā viņš bijis vienkārši absolūti atkarīgs cilvēks.

Lūk, ko viņš pats par to paudis: “Man šķiet, ka Nora spēj purkšķināt jebkurā vietā. Esmu pārliecināts, ka varētu viņu ievilkt istabā, kas pārpildīta ar purkšķinošām sievietēm. Viņas meitenīgais troksnis nav tāds, kāds mēdz būt mitri vētrainais meteorisms, kas, kā man šķiet, ir raksturīgs treknām sievietēm. Tas ir pēkšņi sauss un neķītrs, gluži kaut kas tāds, ko var paveikt jauna meitene naktī kopmītnes dzīvojamā korpusā. Es ceru, ka Nora turpinās man bezgalīgi purkšķināt tieši sejā, lai es varētu sajust šo smaržu…”

Viljams Berouzs – atkarība no heroīna

Berouza atkarība no heroīna nekad nav bijis īpašs noslēpums, jo viņš to lietojis faktiski visu savu mūžu, un daudzi viņa pazīstamākie darbi galvenokārt ir autobiogrāfiskas pārdomas par savu pieredzi ar narkotikām. Pagājušā gadsimta 40. gados Berouzs pat tirgojis narkotikas Grīnvičvilidžā. Mūža beigās viņš jau bija pārslēdzies uz atkarību no metadona aizstājterapijas. Viņš izteicies: “Nav svarīgi, vai jūs to ostāt, smēķējat vai bāžat sev pakaļā, rezultāts ir viens – narkomānija…”

Čārlzs Dikenss – atkarība no morga

Dikenss varēja morgā uzturēties augām dienām, vērojot, kā atved līķus, uzšķērž tos, sagatavo apglabāšanai un uzglabā. Tostarp Dikenss itin nemaz nebija vienīgā radošā personība, kas juta nepieciešamību slepus pētīt cilvēka iedabu visā tās pilnībā. To spēku, kas liek viņam allaž atgriezties morgā, viņš aprakstījis kā “atgrūdošā pievilcīgumu”, taču ne viņam pašam, ne apkārtesošajiem tas neradīja nekādu bīstamību. Dikenss paudis: “Esmu satriekts no morga neizskaidrojamā spēka”.

Ernests Hemingvejs – atkarība no alkohola

Protams, daudzi lieliski rakstnieki bijuši alkoholiķi, taču Hemingvejam tas vienkārši bija dzīvesveids – lielāko daļu savas dzīves viņš aizvadīja itin spēcīgā reibumā. Hemingvejs kļuva atkarīgs no alkohola 50. gados pēc virknes traumu, ko guva vairākās autokatastrofās. Viņa ieradumi kļuva par leģendu, un viņam piedēvēti vairāku alkoholisko kokteiļu recepšu izgudrošanas lauri, ieskaitot mūsdienās leģendāros mohito un daikiri. Katrā ziņā var droši apgalvot, ka tieši Hemingvejs radījis kokteili “Papa Double”.

Viņš pats šai sakarā izteicies šādi: “Vienmēr skaidrā prātā izdariet to, ko esat apsolījis dzērumā. Tas jūs iemācīs turēt mēli aiz zobiem…”

Pols Verlēns – atkarība no absinta

Ar absintu savulaik aizrāvušies daudzi literatūras izcilnieki – Bodlērs, Rembo un arī Pols Verlēns, un pēdējais to bija īpaši iecienījis. Viņš teicis: “Es to dzeru ar cukuru.” Kad viņa un Rembo mīlas romāns pārtrūka pēc Rembo iniciatīvas, Verlēns piedzērās līdz nemaņai un trakuma lēkmē iešāva rokā bijušajam mīlniekam, par ko izpelnījās ieslodzījumu uz diviem gadiem cietumā. Dzīves beigās, vientuļš un trūcīgs, Verlēns bija atteicies faktiski no visiem saviem netikumiem, izņemot absintu. Leģenda vēsta, ka viņš to dzēris arī pēdējos savas dzīves mirkļos, jau guļot uz nāves gultas.

Viljams Berouzs – atkarība no heroīna

SAISTĪTIE RAKSTI

Berouza atkarība no heroīna nekad nav bijis īpašs noslēpums, jo viņš to lietojis visu mūžu, un daudzi viņa pazīstamākie darbi galvenokārt ir autobiogrāfiskas pārdomas par savu pieredzi ar narkotikām. Pagājušā gadsimta 40. gados Berouzs pat tirgojis narkotikas Grīnvičvilidžā. Mūža beigās viņš jau bija pārslēdzies uz atkarību no metadona aizstājterapijas. Viņš izteicies: “Nav svarīgi, vai jūs to ostāt, smēķējat vai bāžat sev pakaļā, rezultāts ir viens – narkomānija…”

Čārlzs Dikenss – atkarība no morga

Dikenss varēja morgā uzturēties augām dienām, vērojot, kā atved līķus, uzšķērž tos, sagatavo apglabāšanai un uzglabā. Tostarp Dikenss itin nemaz nebija vienīgā radošā personība, kas juta nepieciešamību slepus pētīt cilvēka iedabu visā tās pilnībā. To spēku, kas liek viņam allaž atgriezties morgā, viņš aprakstījis kā “atgrūdošā pievilcīgumu”, taču ne viņam pašam, ne apkārtesošajiem tas neradīja nekādu bīstamību. Dikenss paudis: “Esmu satriekts no morga neizskaidrojamā spēka.”
Tomēr nekāda informācija par konkrēto draudu raksturu nav publiskota. Varasiestādes vienīgi paziņojušas, ka meklē divus iespējamos teroristus, kas varētu būt apbruņoti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
13 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 137
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 171
19 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs savā ziņā skrienamies ar laiku.” Kariņš atklāj, vai valdība plāno ieviest jaunus Covid-19 ierobežojumus 24
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas.” Dumpis par to, kas notiks, ja nepieņems mērus 34
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēl siltāks. Laikapstākļu prognoze otrdienai 2
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Visvecākie cilvēki ir ar visaugstāko risku saslimt smagi.” Premjers mudina turpināt uzrunāt seniorus par vakcinēšanās iespēju 3
22:15
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Vai Latvijā iespējams izveidot ideālus bruņotos spēkus, ideālu armiju un ideālu Zemessardzi?
22:08
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
20:29
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 137
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu 42
12 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
18 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Apcietina Olaines aptiekas aplaupīšanā aizdomās turēto NMPD darbinieku 4
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 5
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 171
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd izskatās, ka valsts vara kā tāds gādīgs saimnieks papliķē sargsunim pa muguru un saka “labs suns!” Kasparāns par ordeņa piešķiršanu žurnālistiem 16
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 28
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Saskaņa”: “Uzvaras svētkos” nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēktiesības uz cieņu 55
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 4
13 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 71
17 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 53
17 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 16
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 89
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 19
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 71
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 15
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Piemērots laiks, lai mainītu visu uz labo pusi! Horoskopi no 10. līdz 16. maijam
15 stundas