Alars Kariss
Alars Kariss
Foto: AP/Scanpix/LETA

Igaunijas prezidents: NATO atgriešanās 1997.gadā nav iedomājama 49

NATO atgriešanās 1997.gadā, kā to vēlētos Krievija, nav iedomājama, piektdien sociālajā tīklā “Facebook” paziņojis Igaunijas prezidents Alars Kariss, iesakot Maskavai padomāt, kas īsti kopš tā laika pamudinājis vēl 14 dalībvalstis pievienoties aliansei.

VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
“Policijai ir zināma Rīgas domes amatpersona, kura lika ar traktoru novākt ziedus!” Golubeva meklē citus vainīgos
“Tas nekas, ka Latvija NATO, te ir daudzi, kuri Putina tankus sagaidītu ar sajūsmu,” uzskata krievu miljonārs Čičvarkins
Lasīt citas ziņas

Kā norāda prezidenta birojs, Kariss nācis klajā ar politisku paziņojumu, apzinoties, ka Igaunijas iedzīvotāji ir noraizējušies par nokaitēto starptautisko situāciju, un uzsvēris, ka Igaunija izdarījusi visu iespējamo savas drošības garantēšanai.

“Vakar vakarā viens žurnālists televīzijas interviju sāka ar jautājumu: “Kad sāksies karš?”. Tas liecina, ka cilvēki ir noraizējušies. Trīs krīzes – koronavīruss, augstās elektroenerģijas cenas un drošība – vieš nedrošību, varbūt pat bailes,” viņš rakstījis.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Savās ārvalstu vizītēs, no kurām pēdējā bija Zviedrijā, esmu sajutis, ka būtībā visa Eiropa ir noraizējusies un vēlas dialogu spriedzes mazināšanai. Tomēr atbildi uz žurnālista jautājumu es nezinu. Protams, es gribu, lai izdodas diplomātiskie pūliņi un lai karš nesākas,” norādījis Kariss. ” Vienlaikus situācija ap Ukrainu Krievijas darbību dēļ ir ārkārtīgi nokaitēta. Ceru, ka Krievija nesāks jaunu uzbrukumu Ukrainai, tomēr mēs īsti nezinām, kas notiks tuvākajās nedēļās un mēnešos. Igaunija un mūsu sabiedrotie visu laiku vērīgi seko situācijai, mums šim nolūkam ir acis un ausis, mēs esam gatavi reaģēt ātri un precīzi.”

“Vienu es zinu skaidri – Igaunija izdarījusi visu iespējamo savas drošības garantēšanai, un mums nav jābaidās. Igaunija ir Eiropas Savienības un NATO dalībvalsts. Krievija neuzbruks Eiropas Savienībai un NATO,” viņš rakstījis.

“Taču Krievijas prasība “pagriezt vēsturi atpakaļ uz 1997.gadu, citādi…” patiesībā ir politisks uzbrukums NATO, un šim uzbrukumam mēs stingri pretosimies. Kopš 1997.gada aliansei pievienojušās Albānija, Bulgārija, Čehija, Horvātija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Melnkalne, Polija, Rumānija, Slovākija, Slovēnija, Ungārija un Ziemeļmaķedonija – 14 valstis jeb gandrīz puse no dalībvalstu kopskaita,” atgādinājis Igaunijas prezidents.

“Pagriezt vēsturi atpakaļ uz 1997.gadu, uz laiku pirms NATO paplašināšanās uz austrumiem, – tas nav iedomājams un tā nenotiks, jo NATO tādu lēmumu nepieņems. Tas nozīmētu NATO beigas, bet vienlaikus arī ES beigas, jo daudzas valstis ietilpst abās šajās organizācijās,” viņš uzsvēris. “Protams, ārpus šīm savienībām ir valstis, kuras gribētu NATO un ES izjukšanu un darbojas šādā virzienā, draud un izvirza ultimātus. Tas neizdosies.”

“Krievijai derētu vēlreiz pārdomāt, kāpēc šīs 14 valstis gribēja iestāties NATO, kāpēc tās šai aliansē saskatīja savas drošības garantijas un no kā meklēja aizsardzību,” aizrādījis Kariss.

“Gluži tāpat, kā NATO valstis necenšas diktēt, kas drīkst būt Kolektīvās drošības organizācijas dalībvalstis un kādā veidā tās drīkst garantēt savu drošību, arī mēs neuzskatām par iespējamu, ka kāds varētu diktēt, kurš Eiropā drīkst vai nedrīkst piederēt pie NATO un ko NATO drīkst darīt savu sabiedroto aizsardzībai,” viņš uzsvēris. “Mēs neslēpjam, ka Krievijas darbību dēļ ir svarīgi sagatavoties NATO atturošā potenciāla un aizsardzības spēju stiprināšanai Ziemeļatlantijas līguma organizācijas austrumu spārnā; ne mazāk svarīgi ir saglabāt alianses stratēģisko vienotību, Eiropas un ASV bezierunu kopību.”

“Protams, mēs ar sabiedrotajiem esam gatavi uz dialogu ar Krieviju, ja Krievija to patiesi vēlas un ir gatava deeskalēt situāciju Eiropā, taču teikšu vēlreiz – mēs neapspriedīsim, kā sagraut NATO,” rakstījis Igaunijas prezidents.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Es pilnībā atBalstu Igaunijas valdības darbību šīs drošības krīzes apstākļos, kad koalīcija saskaņojusi papildu soļus attiecībā uz nacionālās aizsardzības attīstību tuvāko gadu laikā, kas stiprinās mūsu aizsardzības un savaldīšanas potenciālu un palielinās Igaunijas ieguldījumu NATO kolektīvajā aizsardzībā. (..) Ceru, ka šo politiku atbalstīs visas parlamentā pārstāvētās partijas,” viņš norādījis.

“Savā Jaungada uzrunā es sacīju, ka bailes un bēdas nepalīdz tikt galā ne ar iekšējām, ne starptautiskajām problēmām. Vēlreiz atkārtoju – Igaunija nav viena un nepaliks viena, ja mēs spēsim saredzēt pasauli sev apkārt, saskatīt gan briesmas, gan iespējas. Un, kas ir tikpat svarīgi – Igaunija nepametīs vienus savus draugus, ja tiem būs vajadzīga palīdzība,” apliecinājis Kariss.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
“Policijai ir zināma Rīgas domes amatpersona, kura lika ar traktoru novākt ziedus!” Golubeva meklē citus vainīgos
“Tas nekas, ka Latvija NATO, te ir daudzi, kuri Putina tankus sagaidītu ar sajūsmu,” uzskata krievu miljonārs Čičvarkins
“Diemžēl man ir sliktas ziņas visiem mūsu skatītājiem…” Rajevs par notikumiem Mariupolē
“Vai latvieši ir pelnījuši savu valsti? Politiķi dara to, ko neviens neuzdrošinātos savā biznesā un mazdārziņā,” uzskata Lapsa
Lasīt citas ziņas
Apkure dārga, pārtikas cenas aug, iedzīvotāji ir pamatīgas bedres priekšā, bet valdībai nav izdzīvošanas plāna
“Es, cilvēks, kurš dzimis Sibīrijā un kuram kabatā represēto apliecība?” Krištopans atbild uz pārmetumiem par viņa partijas nostāju
Aija Šmidre: Man ir kauns, ka Latvijā joprojām eksistē nepilsoņu pases
Skatītāja neizpratnē: “No latviešu valodas ne smakas! Daugavpils viesnīcas TV tikai krievu kanāli!”
Dzintars: Iekšlietu ministres amata zaudēšana būs mācība politiķiem nekļūdīties tautas svētuma sargāšanā
12:44
Latvijas prezidents: Saeima ļoti ātri ratificēs Somijas un Zviedrijas iestāšanās protokolu NATO
12:43
Kariņš: Rīkojums par Vitenberga demisijas pieprasījumu tiks parakstīts, tur nav jautājumu
12:42
VIDEO. “Plēsēji te ir bijuši?”: Baibu Sipenieci-Gavari no rīta mājās sagaida nepatīkams pārsteigums
“Pret Krieviju, lai kā to negribētos atzīt, ir visa pasaule!”: propagandas TV kanālā militārais eksperts ieskicē bēdīgas nākotnes perspektīvas
VIDEO. Iereibis kungs Āgenskalnā, plivinot rokās Krievijas karogu, nokaitina pretimnācēju
Vai VM ir izstrādājusi scenārijus potenciālu Covid-19 uzliesmojumu gadījumā?
VIDEO. Kijiva mostas ar patriotiskām zvanu skaņām
“Es uzskatu, ka Krievija izmantos vairākas sviras!” Rajevs komentē, cik ticami ir Krievijas draudi Somijai
VIDEO. “Kā tad tā?”: stāstot par Eirovīziju, populārā amerikāņu TV šovā vadītājs sajūsminās par grupu “Citi zēni”
“Policijai ir zināma Rīgas domes amatpersona, kura lika ar traktoru novākt ziedus!” Golubeva meklē citus vainīgos
“Vai latvieši ir pelnījuši savu valsti? Politiķi dara to, ko neviens neuzdrošinātos savā biznesā un mazdārziņā,” uzskata Lapsa
Dzintars: Iekšlietu ministres amata zaudēšana būs mācība politiķiem nekļūdīties tautas svētuma sargāšanā
Vitenbergs atklāj, kam varētu nodot savu amatu
Vairāki uzņēmumi pieteikušies Rīgas domei bez maksas palīdzēt organizēt padomju armijas pieminekļa nojaukšanu Pārdaugavā
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
Pabeigt skolu būs četrreiz grūtāk! Valdība apstiprina augstākas prasības absolventiem
Nosauc ceļu posmus, pa kuriem no 20.maija varēs braukt ar 110 km/h ātrumu
Apinis: Kariņ, ļauj Pavļutam turpināt Golubevas darbu, paņems vēl Juhņēviču līdz, lai vada dzeloņdrāšu iepirkuma biroju
VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
Gaidāms ļoti liels finansiālais šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
Bijušais iekšlietu ministrs Gulbis: Golubevai nevajadzēja pamest valsti
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
“Ruka kungs šobrīd ir vairāk nobažījies par savu vietu,” Kreituse komentē šī brīža “politisko vētru” pēc 9. maija
VIDEO. “Viņiem jāsaprot, ka šausmīgā Krievija ir blakus!”: TV kanālā “Pervij kanal” izteikti draudi Latvijas politiķiem
Kļuvis zināms, kāda slimība aprāva leģendāra latviešu aktiera Pētera Liepiņa dzīvi