Sestdien, 3.novembrī, Ukrainas prezidents Petro Porošenko Stambulā parakstīja vienošanos ar Konstantinopoles patriarhu Bartolomeju I par sadarbību, lai Ukrainas baznīca saņemtu autokefāliju
Sestdien, 3.novembrī, Ukrainas prezidents Petro Porošenko Stambulā parakstīja vienošanos ar Konstantinopoles patriarhu Bartolomeju I par sadarbību, lai Ukrainas baznīca saņemtu autokefāliju
Foto: AP/Scanpix/LETA

Kā no Maskavas varas cenšas izrauties ortodoksu draudzes: Ukrainas un Latvijas piemēri 0

Modernā pasaule mēdz atkārtot, ka baznīca ir šķirta no valsts. Taču, ja runa ir par baznīcu ar lielu ticīgo skaitu, tad valsts no baznīcas ir tikpat šķirta kā smēķētāju galdiņš no nesmēķētāju galdiņa kopējā restorāna zālē. To pierāda gan Ukrainas, gan Latvijas realitāte.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kļuvis zināms, kā pēdējās dzīves dienas pavadīja princis Filips un no kā viņš kategoriski atteicās 2
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Onkologs Jānis Eglītis: Latvijā no ļaundabīgajiem audzējiem mirst vairāk cilvēku nekā no Covid-19 88
11 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ticiet man, ja būs vakcīnas, tad nepietiks špriču!” Apinis par Pavļuta kļūdām un to, kā mēneša laikā visus varētu vakcinēt 54
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Kijevas patriarhāta ortodoksi, latviski saukti par “pareizticīgajiem”, patlaban dzīvo ar cerību par Konstantinopoles patriarha piešķirto tomosu. Paskaidrojot populāri – ukraiņu ortodoksu baznīca gaida, kad to oficiāli atzīs par atsevišķu, no Maskavas patriarhijas neatkarīgu baznīcu Konstantinopoles patriarhijas pakļautībā. Šobrīd vairs runa nav par to, vai tomoss tiks piešķirts, bet – kad tas notiks.

Ja jautāsiet, kāpēc savā tekstā neizmantoju no krievu valodas ienākušo impērisko “pareizticīgo” nosaukumu, atbildu – uzskatu, ka visi ticīgie ir vienlīdzīgi, un neviens no viņiem nav pareizāks par citiem. Tiks izmantots angļu valodā izmantotais termins ortodoksi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan Maskavas propagandas fabrika dzīvo savā mitoloģijā, tomēr jāatceras, ka Konstantinopoles patriarhs tomosu nepiešķir kādā pēkšņā dvēseles aptumsuma lēkmē. Autokefālijas piešķiršana nenotiks ne ātri, ne viegli. Tradicionālās konfesijas tieši tāpēc ir ilgmūžīgas, jo nesteidzas.

Brutālā atmošanās

Turklāt nekas nevar tikt piešķirts, nevācot un nesaskaņojot viedokļus ortodoksu baznīcu pasaulē, kas nav vertikāli organizēta, kā tas ir katoļiem. Tomoss būs kopīga vai drīzāk – gandrīz kopīga vienošanās. Konstantinopoles patriarha nu jau atkārtotais apliecinājums par tomosa iespējamību norāda, ka viņš cer uz diplomātisku viedokļu saskaņošanu ar ortodoksu pasauli.

Kijevas patriarhāts no Maskavas patriarhijas atdalījās 90. gadu sākumā, ietekmējoties no divām strāvām.

No vienas puses, Ukrainā atgriezās trimdas baznīcas līderi, no otras – pašā Maskavas patriarhijas Ukrainas ortodoksālo priesteru vidē radās neliela, bet dinamiska šķeltnieku strāva ar patriarhu Filaretu priekšgalā.

Priesteri un ticīgie nejutās komfortabli impēriskajā atmosfērā, kas neatdalāmi piemīt Maskavas ortodoksijai. Pēc 2014. gada Maskavas agresijas Ukrainā ticīgo pāriešana no Maskavas uz neatzīto Kijevas patriarhiju kļuva lavīnveidīga.

Ukrainai pēkšņais karš Donbasā bija brutāla atmošanās ar auksta ūdens spaini uz galvas. Lietas, kas vēl vakar šķita normālas, tādas vairs nebija.

Foto: AP/Scanpix/LETA.

Pēc 2017. gada statistikas datiem, par šķeltnieciskā Kijevas patriarhāta piederīgajiem sevi atzinuši gandrīz 46% ortodoksu, par Ukrainas ortodoksu baznīcas Maskavas patriarhijas draudzēm piederošiem sevi nosauc gandrīz 17% , bet trešajai ortodoksu grupai – Ukrainas Autokefālajai baznīcai – pieder mazliet vairāk nekā 2% ticīgo.

Runājot par Autokefālo baznīcu, Ukrainā šobrīd tiek uzsvērts, ka nākamais neizbēgamais process būs tad jau bijušā Kijevas patriarhāta un Autokefālās baznīcas apvienošanās jaunā veidolā.

Konstantinopoles patriarhāts neriskēs ne ar ko, visdrīzāk, tomosu atzīs visi, izņemot Maskavu, kas apbižojusies sēdēs tālāk.

Satraukts ir vēl Serbijas ortodoksu baznīcas galva, kas ir noraizējies par Ukrainas tomosu, jo Serbijas ortodoksālā baznīca ir līdzīgā situācijā bijušajā Dienvidslāvijas teritorijā – Maķedonijā un Melnkalnē.

Reālais scenārijs, ka pārējās baznīcas uzturēs normālas attiecības gan ar Ukrainas ortodoksu baznīcu Konstantinopoles jurisdikcijā, gan to, kas ir Maskavas patriarhijā. Būdama Ukrainā, skaidri redzēju, kā aug Kijevas patriarhijas Ukraiņu ortodoksu baznīca un kā pamazām nīkst Maskavas patriarhijas draudzes.

Tik strauji augoša baznīca ir ļoti rets 21. gadsimta kristīgās pasaules fenomens, un to nevar nepamanīt. Reliģiskais megamonstrs Krievijas pareizticīgo baznīca nav nekāda pasaules ortodoksu mīlule, jo tieši tā uztur vēstījumu par Konstantinopoles patriarhijas nozīmes mazināšanos.

Lielākoties ortodoksu baznīcas jūtas ērti tradicionālajā sistēmā, kur nelielās Konstantinopoles patriarhijas galva ir tikai “pirmais starp līdzīgajiem”. Šāda sistēma nodrošina komforta un līdzvērtības sajūtu ortodoksu baznīcu tradicionālajā saziņā. Jāteic, ka pasaules 15 ortodoksu baznīcu vidē būs arī tie, kas slepeni berzēs rokas par Maskavas patriarhijas sarukšanu.

Maskavas paziņojums par euharistisko saišu, proti, attiecību, pārtraukšanu ar Konstantinopoles patriarhiju nebija pārsteidzošs. Sekojošā Maskavas retorika par lielo šķelšanos jeb pasaules shizmu ortodoksu baznīcā ir vēstījums, kas neparādās pirmo reizi.

1996. gadā tieši Maskava pārtrauca attiecības ar Konstantinopoli, kad Igauņu ortodoksālā baznīca atgriezās Konstantinopoles pakļautībā. Pēc pusgada pārrunām attiecības atjaunojās. Vēl vairāk – Maskavas patriarhijas draudzēm tika atstāta liela daļa no okupācijas laikā piesavinātā Igaunijas baznīcas īpašuma.

Impērijas netīrā gultasveļa – bīstama veselībai

Ukrainā iepazinos ar tēvu Sergiju, priesteri, sabiedrisko darbinieku, sociālās un frontes palīdzības organizētāju, kurš Maskavas patriarhiju pameta 2014. gadā, protestējot pret atklāto politisko aģitāciju baznīcās.

“Popi tiešā tekstā baznīcās aicināja nekarot ar iebrūkošo agresoru un tam nepretoties, es nevēlējos ar to nekādā veidā būt saistīts.”

Šobrīd Kijevas patriarhijas baznīcas Kijevā ir modernajai pasaulei neraksturīgi pilnas.

Tajās ir īpaši daudz jaunu ģimeņu, jauniešu un vīriešu, priesteri ir dinamiski, sportiski un sociāli aktīvi, kamēr Maskavas patriarhijas dievnamos cilvēku ir jūtami mazāk, pārsvarā vecākas kundzes ar ādas megacepurēm galvā un tradicionāla izmēra priesteri.

Kad impērija izvācas no savas ģeopolitiski ērtās guļvietas vai tiek no tās izspiesta, tā atstāj aiz sevis savu iegulēto iespiedumu, gultasveļu, vecās čības un gultā mītošās radības.

Atbrīvoties no impērijas mantojuma ir nepieciešams, bet tas bieži prasa daudz vairāk enerģijas nekā atbrīvoties no impērijas pašas. Tomēr tas ir svarīgi ģeopolitiskās higiēnas dēļ, jo impērijas netīrā gultasveļa ir veselībai bīstama. Ukraina to ir sapratusi.

Baznīcu kari, arī tie, kuri notiek diplomātiskā frontē, nekad nav bijuši atrauti no laicīgās pasaules. Ukrainas neatkarīgo ortodoksu gadījums neapšaubāmi ir sarežģītāks nekā, teiksim, Igaunijas, kur 1996. gadā tika atjaunota Konstantinopoles pakļautībā esošā Igaunijas ortodoksu baznīca.

Kas traucē Latvijā?

Situācijai Latvijā, ja gadījumā tiktu atjaunota Latvijas ortodoksu baznīca Konstantinopoles sastāvā, šķiet, būtu bijis jābūt samērā nepārprotamai. Taču ir viens “bet”.

Draudzes nevar pastāvēt, ja tās izliek uz ielas. Lai izveidotos resurss, kurš varētu veikt šo drosmīgo soli, draudzēm jābūt juridiskā skaidrībā par to, kas notiks ar īpašumu brīdī, kad tās nolems pamest Maskavas patriarhiju.

Latvijas valsts ļoti nekritiskā un netaisnīgā veidā 90. gados juridiski nostiprināja to, ka Maskavas patriarhijas ortodoksu baznīca palika par 1940. gadā okupācijas rezultātā iznīcinātās Latvijas ortodoksu baznīcas tiesību pārmantotāju.

Ar Latvijas valdības, Tieslietu ministrijas un Reliģisko lietu pārvaldes palīdzību tika leģitimizēta netaisnīga vēsturiska situācija, apstiprinot, ka okupācijas sekas Latvijā nav likvidētas. Maskavas patriarhijas īpašuma tiesības tika nostiprinātas vērtīgiem zemes īpašumiem, reliģiskām un nereliģiskām būvēm.

Ringolds Balodis, kurš ievēlēts “No sirds Latvijai”, bet šobrīd ir Nacionālās apvienības deputāts (par laimi – aizejošs), 12. Saeimas laikā sāka vētrainu darbību, lai nostiprinātu “galveno un vienīgo” baznīcu principu.

Liels trieciens viņa centieniem bija Satversmes tiesas spriedums, kas šo “galvenās un vienīgās baznīcas” principu pasludināja par Satversmei neatbilstošu. Līdz ar to gan luterāņiem, gan ortodoksiem jārēķinās, ka “likumīgo” un “nelikumīgo” vienas konfesijas baznīcu nebūs.

Tomēr reālajā dzīvē draudze nevar dzīvot tikai ar reģistrācijas faktu. Dievkalpojumi notiek baznīcā. Ukrainas Kijevas patriarhāta draudzes daļā gadījumu, īpaši nesenākā periodā, varēja palikt savās baznīcu ēkās.

Šobrīd R. Baloža kā 13. Saeimā neievēlētas personas pēdējās viesizrādes Saeimā saistītas ar grozījumiem Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas likumā, par kuriem nobalsoja NA un “Saskaņas” deputāti. Grozījumi skar LELB kā vienīgo 1940. gada Latvijas luterāņu baznīcas tiesību pārmantotāju, nostumjot malā LELBĀL trimdas baznīcu.

Draudze, kas vēlētos pamest LELB, tiktu burtiski izlikta no baznīcas. Šāda likuma norma nestiprina tikai LELB pozīcijas. Ja šāda norma būs, tā rada precedentu arī Maskavas patriarhijas gadījumā, kurš jau vēsturiski netieši ticis privileģēts 90. gados un šobrīd atrodas tāda savdabīga hibrīda situācijā – ļoti veiksmīgi mantojis visu, ko okupācija atņēma Latvijas ortodoksiem 1940. gadā.

Tajā pašā laikā tā ir formāli autonoma, bet praktiski nesaraujama Maskavas patriarhāta daļa, ideālā kārtā realizējot virtuālās Krievijas impērijas, sauktas par “krievu pasauli”, eksistenci Latvijā.

To, ka Maskavas lobijs Latvijas varā ir bijis īpaši spēcīgs, norāda Tieslietu ministrijas centība. 2008. gadā Latvijā, pirmajā visā postsovjetiskajā pasaulē, tika pieņemts Latvijas Pareizticīgās baznīcas likums, kas tai nostiprināja ļoti ekskluzīvas tiesības, tostarp mantiskās, kas pārsteidza pat Maskavas akadēmisko ortodoksu ekspertus.

Maskavā izdotajā akadēmiskajā krājumā “Pareizticīgā baznīca jaunā patriarha laikā” rakstā “Pareizticīgā baznīca Baltijas valstu sabiedriski politiskajā dzīvē” uzsver, ka likumā dotās pilnvaras Maskavas patriarhijas Latvijas pareizticīgajai baznīcai ir neparasti plašas, kādas neparedz pat pašas baznīcas iekšējais nolikums.

Interesanti, ka likuma forma pēc būtības ir maldinoša, jo nekur likumā nav minēta reālā Latvijas pareizticīgās baznīcas pakļautība Maskavas patriarhātam.

Kāda interesanta sagadīšanās – 12. Saeimas deputāts Ringolds Balodis šī likuma sagatavošanas laikā vadīja par šo likumu atbildīgo instanci – Tieslietu ministrijas Reliģisko lietu pārvaldi.

Šajā sakarā viņa kā reliģisko tiesību (kurās, atvainojiet, pārējie maz ko saprot) speciālista rosīšanos Saeimā apskaustu pat āzis kāpostu dārzā. Situācijai nepalīdz arī kopīgā juridiskā nekompetence Saeimas deputātu juristu vidē, kuru galvenā tēze ir par to, ka baznīca ir šķirta no valsts.

Ir dažādi veidi, kā no Maskavas varas cenšas izrauties ortodoksu draudzes. Tās var būt vai nebūt Konstantinopoles patriarhijas sastāvā.

Ukrainas gadījumā tās nebija nekādā sastāvā gandrīz 30 gadus. Tā var būt viena, tās var būt desmit draudzes. Valsts uzdevums ir netraucēt tām veidoties un netraucēt tām saglabāt jumtu virs galvas.

Tad patiesi baznīca būs šķirta no valsts. Nevis kā līdz šim, kad daži īpašie tika un tiek privileģēti īpaši.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kļuvis zināms, kā pēdējās dzīves dienas pavadīja princis Filips un no kā viņš kategoriski atteicās 2
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Onkologs Jānis Eglītis: Latvijā no ļaundabīgajiem audzējiem mirst vairāk cilvēku nekā no Covid-19 88
11 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ticiet man, ja būs vakcīnas, tad nepietiks špriču!” Apinis par Pavļuta kļūdām un to, kā mēneša laikā visus varētu vakcinēt 54
7 stundas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Šis ir piemērots laiks lielu un sarežģītu uzdevumu risināšanai! Horoskopi no 12. līdz 18. aprīlim 1
12 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
“Labs sanāk no laba!” Aucinieces Ingas Eglītes izcilās “mājas” kūkas, belaši un ne tikai: 5 saimnieces receptes 3
9 stundas
Lasīt citas ziņas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Skolēnu Dziesmu un deju svētki šogad notiks, par spīti epidemiologu bažām: rīkotāji uzskata – tradīciju dēļ ir vērts riskēt 14
55 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons neapmeklēs prinča Filipa bēres, kas gaidāmas sestdien: atklāts arī iemesls 13
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Onkologs Jānis Eglītis: Latvijā no ļaundabīgajiem audzējiem mirst vairāk cilvēku nekā no Covid-19 88
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kļuvis zināms, kā pēdējās dzīves dienas pavadīja princis Filips un no kā viņš kategoriski atteicās 2
9 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Skolēnu Dziesmu un deju svētki šogad notiks, par spīti epidemiologu bažām: rīkotāji uzskata – tradīciju dēļ ir vērts riskēt 14
20:30
LE
LETA
Ziņas
Raidījums: Arī gripas vakcīnu iepirkšana Latvijā notikusi haotiski un novēloti 4
19:50
GP
Gunta Paavola
Ziņas
Kur pazuda lid­vāveres? Eiropas Savienībā tās ir sastopamas vairs tikai Somijā un Igaunijā 5
19:24
LE
LETA
Ziņas
Raidījums: Arī gripas vakcīnu iepirkšana Latvijā notikusi haotiski un novēloti 4
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
“Ticiet man, ja būs vakcīnas, tad nepietiks špriču!” Apinis par Pavļuta kļūdām un to, kā mēneša laikā visus varētu vakcinēt 54
7 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
“Labs sanāk no laba!” Aucinieces Ingas Eglītes izcilās “mājas” kūkas, belaši un ne tikai: 5 saimnieces receptes 3
9 stundas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Suns pie ķēdes – vai tiešām norma arī mūsdienās? 44
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dzīvo kopā, bet guļ katrs savā istabā: attiecību konsultanta Uģa Kuģa un viņa sievas Lindas kopdzīves modelis 21
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai nedēļa sāksies ar siltuma rekordu? 4
6 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Stāsti
Daļa katoļu atsakās vakcinēties, jo vakcīnu radīšanā “izmantotas cilvēka embrija šūnas”. Vai tā ir? 44
12 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Ja ir ogles – nav darba, ja ir darbs – nav ogļu, ja satiekas darbs un ogles – atnāk draugs ar pudeli kabatā un diena pagalam 22
12 stundas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Prinča Filipa bēres notiks nākošnedēļ. Karaļnams darījis zināmu, vai ieradīsies arī mazdēls, princis Harijs 25
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Andris Ameriks par nevakcinēto nākotni: “Ja neesi vakcinēts, nenāc iekšā, klausies koncertu ārā, nelido ar lidmašīnu, minies ar velosipēdu!” 358
1 diena
GP
Gunta Paavola
Ziņas
Kur pazuda lid­vāveres? Eiropas Savienībā tās ir sastopamas vairs tikai Somijā un Igaunijā 5
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Cik ilgi jāvāra olas?”: influencerei Katrīnei Saulietei nedienas ar gatavošanu, viņa ņem palīgā “google” 18
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Reakcijai jābūt asai!” Vaidere par ANO ieteikumu atjaunot Latvijā divvalodību izglītības sistēmā 275
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Svētdien kļūs siltāks
11 stundas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Šiverēšanu pa virtuvi “kovidlaikā” pārvērš par savu pirmo darbiņu: skolnieces Madaras Apses veiksmes stāsts 18
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nesagaidot 100.dzimšanas dienu, miris Lielbritānijas karalienes vīrs, princis Filips
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt pie Ķīpsalas halles jau pirms durvju vēršanas iedzīvotāji izrāda lielu interesi pēc Covid-19 vakcīnas, gaidot “dzīvajā rindā” 38
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Elektriskais krēsls” putniem. Vēlas sodīt par ērgļu, balto stārķu un citu aizsargājamo sugu putnu nāvi 14
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Hermanis un Vilmārs 2
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Mums ir jārēķinās, ka “AstraZeneca” ir noiets etaps!” Apinis par to, ko tagad gaidīt un darīt tālāk 132
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Viljama un Keitas Midltones mērs ir pilns: vērienīgā TV intervijā viņi “atspēkos” prinča Harija un Meganas apgalvojumus 33
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Gobzems pēc paziņojuma, ka šķiras no sievas, saņēmis vairākus uzmanības apliecinājumus: “Meitenes, es neesmu dildo! Ļaujiet man tagad padzīvot ar sevi…” 56
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Šis ir piemērots laiks lielu un sarežģītu uzdevumu risināšanai! Horoskopi no 12. līdz 18. aprīlim 1
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 10. līdz 16.aprīlim: kādas vēlmes piepildīsies 4
2 dienas