RTU studentu komanda ar pirmo studentu būvēto raķeti Baltijā.
RTU studentu komanda ar pirmo studentu būvēto raķeti Baltijā.
Publicitātes foto

Studentu būvētā lieljaudas raķete veiksmīgi izmēģināta 31

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu komanda pirmā Baltijā uzprojektējusi un uzbūvējusi lieljaudas raķeti. Izmēģinājuma lidojumā tā sasniedza 1,2 km augstumu un lidoja ar ātrumu ap 800 km/h.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

“Tas ir nopietns solis, lai Latvija kļūtu par nākamās kosmosa ēras aktīvu dalībnieku. Raķete, protams, ir neliela un kosmosā vēl nelidoja, bet jebkuri lieli soļi sākas ar maziem solīšiem. Ir jāiemācās pamati, ir jāiemācās strādāt, sasniegt mazus rezultātus, lai varētu iet pretim lielākiem.

Man kā komandas vadītājam ir milzīgs gandarījums par studentiem un ir pārliecība, ka ar vienas raķetes būvniecību nekas nebeigsies. Nākamajā semestrī mēs būvēsim vēl lielāku un labāku raķeti, bet nākotnē vēlētos izveidot arī starpdisciplināru programmu, piedāvājot ilgtermiņa iespēju dažādu specialitāšu studentiem sadarboties raķešu būvē,” uzsver RTU doktorants un Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas prezidents Pauls Irbins.

CITI ŠOBRĪD LASA

P. Irbina un raķešu konstruktora Andreja Puķīša vadītajā studentu komandā darbojas studenti no RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas, Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu, Datorzinātnes un informācijas tehnoloģiju fakultātes, kā arī RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēni.

Raķetes projektēšana sākās ar simulāciju, datormodelī definējot uzdevumus, kas tai būs jāveic. Studentiem bija jāuzprojektē un jāuzbūvē raķete, kas sasniegs kilometra augstumu un veiksmīgi nolaidīsies. Studentu komanda arī nodrošināja raķetes startu, sagatavojot to un veicot visas nepieciešamās drošības pārbaudes.

“Paši esam visu projektējuši, izgatavojuši detaļas, rakstījuši datora programmas. Vienīgais, kas raķetē nav pašu būvēts, ir dzinējs,” stāsta studentu komandas kapteinis, RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes students Arvīds Bāliņš.

Raķete tika izmēģināta Cēsu lidlaukā. Izmēģinājuma lidojumā tā sasniedza 1,2 km augstumu un lidoja ar ātrumu ap 800 km/h. Nākamajā semestrī studenti turpinās attīstīt raķeti, uzlabos nosēšanās procesu, jo tajā tika konstatētas nepilnības.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.