Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

IZM informatīvajā ziņojumā definē labas skolas kvalitātes kritērijus 36

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) mērķis ir nodrošināt visiem bērniem Latvijā kvalitatīvu izglītību, kuru īsteno motivēti pedagogi ilgtspējīgās izglītības iestādēs. Lai to sasniegtu, šodien, 2023. gada 31. jūlijā, publiskai apspriešanai tiek nodots informatīvais ziņojums “Kompleksi risinājumi augstvērtīgai izglītības nodrošināšanai vispārējā pamata un vidējā izglītībā”, kurā ir definēti labas skolas raksturlielumi, kas ļaus sabiedrībai (vecākiem, pedagogiem, izglītojamiem u.c.) turpmāk novērtēt katras izglītības iestādes kvalitāti.

VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas 26
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist” 35
Pēc sirmgalvja atteikuma kaimiņiem pārdot māju viņi vēršas tiesā, pieprasot likvidēt ceļu, kas ved uz seniora īpašumu 177
Lasīt citas ziņas

Lai veicinātu augstvērtīgu izglītību katram Latvijas bērnam, IZM piedāvā izglītības iestāžu dibinātājiem – pašvaldībām – kompleksus risinājumus, kas būtu jāievieš visā izglītības ekosistēmā. Tāpat informatīvajā ziņojumā ir arī aprakstīts finansēšanas modelis “Programma skolā”.

IZM ieskatā katrai vispārējās izglītības iestādei, lai to varētu saukt par labu skolu, kas nodrošina augstvērtīgu izglītības pakalpojumu, ir jāatbilst vairākām kvalitātes pazīmēm sešos kritērijos: plašs un daudzveidīgs izglītības piedāvājums; moderns mācību process un vide; individuālais atbalsts; augsti kvalificēti un profesionāli skolotāji; kvalitatīva infrastruktūra; laba pārvaldība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Labā skolā ar “plašu un daudzveidīgu izglītības piedāvājumu” ir jābūt iespējai apgūt vairākas svešvalodas, vismaz angļu, vācu, spāņu un franču valodu. Vispārējā vidējā izglītībā skolai ir jāpiedāvā vismaz seši padziļinātie kursi – matemātikā, latviešu valodā un literatūrā, svešvalodā, vēsturē, sociālajās zinātnēs, kā arī fizikā, ķīmijā un bioloģijā u.c. mācību priekšmetos, no kuriem skolēnam ir iespēja izvēlēties apgūt vismaz trīs.

Skolā ir jābūt plašam interešu izglītības piedāvājumam, akcentējot dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģijas jomu. Tāpat skolēniem ir pieejams atbalsts ārpus mācību stundām, t.sk. izpildot mājas darbus, saņemot nepieciešamās konsultācijas u.c. palīdzību. Skolēnu karjeras vadības prasmju veidošanai skolā daudzveidīgās formās tiek īstenota karjeras izglītība un karjeras attīstības pasākumi, tostarp individuālas konsultācijas.

Labā skolā “moderns mācību process un vide” ir motivējoša, droša un atbalstoša, kurā skolēni attīsta līderības, sadarbības un komunikācijas prasmes, kritisko domāšanu, problēmu risināšanu un radošumu. Mācību procesā un tā vadībā ir integrētas modernās tehnoloģijas, tiek aktīvi izmantoti digitālie mācību līdzekļi, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas un iekārtas, t.sk. skolēniem ar speciālām vajadzībām paredzētas ierīces un programmatūras.

“Individuālais atbalsts” labā skolā nodrošina to, ka visiem 1. līdz 3.klases skolēniem mācību stundās ir pieejams pedagoga palīgs, citu izglītības pakāpju skolēniem, atbilstoši nepieciešamībai. Katru dienu pieejams atbalsta personāls, t.sk. psihologs, sociālais pedagogs, logopēds, speciālais pedagogs, kas strādā kā vienota komanda, sniedzot skolēna vajadzībām piemērotu atbalstu.

“Augsti kvalificēti un profesionāli skolotāji” spēj pielāgot mācību saturu skolēnu interesēm un prasībām, mērķtiecīgi virza skolēna kompetenču attīstību saskaņā ar individuālās attīstības, personības un sociālās izaugsmes vajadzībām. Labā skolā pedagogi patstāvīgi vai sadarbībā ar kolēģiem veido atbalstošu mācību vidi, t.sk. atbilstoši speciālajām vajadzībām un sasniedzamajiem mācīšanās rezultātiem. Labā skolā pedagogu komanda ir nokomplektēta, ar optimālu slodzi un labu algu, un tie pilnvērtīgi un vispusīgi iesaistās skolas darbā.

“Kvalitatīva infrastruktūra” labā skolā ir ergonomiska, moderna, viegli transformējama daudzveidīgām mācību darba formām (individuālam un grupu darbam, atvērtām ārpus mācību darba zonām), ar mācību satura īstenošanai nepieciešamajiem mācību līdzekļiem – mācību un papildu literatūrai, elektroniskajiem resursiem un interaktīvām mācību platformām. Pilnvērtīgai un padziļinātai satura apguvei labā skolā ir jābūt dabaszinību un matemātikas kabinetiem un laboratorijām, dizaina un tehnoloģiju kabinetiem, telpām radošām aktivitātēm, piemēram, teātris, mūzika un māksla, ar pietiekamas jaudas internetu mācību telpās. Skolēniem tiek nodrošinātas modernas un aprīkotas telpas sportam pilnvērtīgām fiziskām aktivitātēm, kā arī pēc nepieciešamības nodrošināta atbalsta infrastruktūra, piemēram, dienesta viesnīca un transports.

“Labu pārvaldību” raksturo tas, ka labas skolas vadītāji ir aktīvi pārmaiņu rosinātāji – veicina un attīsta mācīšanās, pārmaiņu un inovāciju kultūru skolā. Labas skolas vadītājs rada apstākļus, lai būtu iespējams profesionālais dialogs, sadarbība un pieredzes apmaiņa. Mūsdienīgs skolas vadītājs piedalās stipru partnerattiecību veidošanā un uzturēšanā ar citām skolām, vecākiem, vietējo sabiedrību, augstākās izglītības institūcijām un citiem partneriem. Labu pārvaldību skolā raksturo arī skolotāju savstarpējā sadarbība stundu plānošanā un tematu saskaņošanā, par ko rūpējas un ko iespējo skolas vadītājs.

 2023. gada 15. martā IZM tika izveidota darba grupa “Bērncentrēta un cilvēkresursu efektīva skolu tīkla izveide”, kurā iekļauti pārstāvji no Latvijas Pašvaldību Savienības un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas. Darba grupas uzdevums bija apzināt pašvaldību vajadzības, nepieciešamo atbalstu, galvenos izaicinājumus un labās prakses piemērus, veidojot bērncentrētu un cilvēkresursu efektīvu skolu tīklu pašvaldībā. No 2023. gada februāra līdz jūlijam Ministrija ir organizējusi tikšanās ar 40 Latvijas pašvaldību pārstāvjiem, plānošanas reģionu attīstības padomju pārstāvjiem, lai meklētu labākos risinājumus vispārējās vidējās izglītības iestāžu tīkla tālākai attīstībai. Ministru kabineta 2023. gada 30. maija sēdes protokollēmuma (prot. Nr.28 1.§) 2.punktā Ministrijai noteikts uzdevums, sadarbībā ar iesaistītajām ministrijām un sociālajiem partneriem sagatavot un līdz 2023. gada 15. augustam iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par ilgtspējīgu izglītības iestāžu tīklu ar skaidriem kritērijiem skolu tīkla reformai, vērtējumu par tā ietekmi uz izglītības kvalitāti un pārvaldību, kā arī ar ietekmes izvērtējumu uz valsts un pašvaldību budžetiem. Atbilstoši minētajiem jautājumiem pēc ministrijas iniciatīvas izstrādāts informatīvais ziņojums.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist”
Pēc sirmgalvja atteikuma kaimiņiem pārdot māju viņi vēršas tiesā, pieprasot likvidēt ceļu, kas ved uz seniora īpašumu
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu”
Lasīt citas ziņas
Vīķe-Freiberga: “Putins ir gatavs uz jebkuru neprātīgu soli, un visai pasaulei ir jārēķinās ar sliktāko iespējamo scenāriju”
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Pirmo reizi cilvēkam implantēta Neuralink mikroshēma – viņš ar domām spēj pārvietot peles kursoru pa datora ekrānu
Sārts: Avdijivkas izmēri Kremļa propagandas ceļā izaugs daudzkārtēji
Dārzs
Diedzēt sēklas var visur – gan dzīvojamā istabā, uz palodzes, vai jebkurā brīvā vietiņā
09:15
Vanaga: Arodbiedrība no valdības prasa tikai to, par ko abas puses ir vienojušās. Mums ir tiesības streiku turpināt
08:51
Sārts: Avdijivkas izmēri Kremļa propagandas ceļā izaugs daudzkārtēji
08:25
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
Vanaga: Arodbiedrība no valdības prasa tikai to, par ko abas puses ir vienojušās. Mums ir tiesības streiku turpināt
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
TV24
Gordons: Krievijā ir tipiska desu sabiedrība, lielākoties primitīva
VIDEO. Putina miroņgalvai būt! Uz Medicīnas vēstures muzeja fasādes atjaunots Putina plakāts
TV24
VIDEO. Atbild deputāti: Kādu jūs redzat skolu tīkla reformas nākotni? To vajag atlikt, pārstrādāt vai vispār noraidīt?
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu”
Dārzs
Diedzēt sēklas var visur – gan dzīvojamā istabā, uz palodzes, vai jebkurā brīvā vietiņā
Bijušo Saeimas deputātu Znotiņu apsūdz par dūru vicināšanu konfliktā kāpņutelpā
TV24
Avdijivkā krieviem lieli zaudējumi, bet viņi pieturējās pie taktikas – par katru cenu uz priekšu!
Sākot no valsts rietumiem, trešdien gaidāms lietus un slapjš sniegs
Eleonora un Ariadne – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Maskava apsūdz Baltijas valstis prasību ignorēšanu gādāt par tās vēstniecībās organizēto vēlēšanu iecirkņu apsardzi
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist”
Visu nedēļas nogali notika slepenas tikšanās. Kremlis neplāno apstāties pie Navaļnija slepkavības. Kas varētu būt nākamais upuris?
Pēc sirmgalvja atteikuma kaimiņiem pārdot māju viņi vēršas tiesā, pieprasot likvidēt ceļu, kas ved uz seniora īpašumu
Dārzs
Rihards Kols: “Sākam just ASV klātbūtnes panīkumu”
Treniņš palīdzēs mazināt dienas laikā uzkrāto stresu. Horoskopi 21. februārim
VIDEO. Par “Rīgas satiksmes” jauno logo: “Ļoti neglīts logo. Nepārdomāts galvenajam publiskā transporta galvaspilsētas tēlam.”
Kokteilis
VIDEO. “Man bija variants braukt pēc striķa…” Liene Šomase atklāj, ko pārdzīvojusi pēc Daugavpils koncerta skandāla
TV24
Aigars Rostovskis: Viss, ko dara šobrīd ierēdnis, nav jādara – ļoti daudz kas ir lieks!
TV24
Kādus jautājumus Rajevs uzdotu Putinam: Tie noteikti nebūtu patīkami, tie izsistu Putinu no balansa
Lekornī aicina uzmanīties no Krievijas sabotāžas Francijas bruņotajos spēkos
Divas Latvijas pilsētas iekļautas “Financial Times” īpašajā mikropilsētu sarakstā. Kuras tās ir?