Praktiski
Manas tiesības

VID atgādina, kas jāzina vecākiem, ja skolēns vasarā strādā0

Foto: Kryzhov/SHUTTERSTOCK

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) speciālisti atgādina visiem vecākiem, kuru bērni vasaras brīvlaikā strādā, ka vienam no vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērnu, ja viņš ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē.

Atvieglojums un algas nodokļa grāmatiņa

Ja bērns strādā tikai vasaras brīvlaikā (no 1. jūnija līdz 31. augustam), vecākam nav algas nodokļa grāmatiņā jāsvītro ieraksts par bērnu kā apgādājamo un atrašanās vecāka apgādībā netiek automātiski pārtraukta.

Vecākam saglabājas atvieglojums par apgādībā esošu personu 230 eiro mēnesī, bet bērnam šajā laikā tiek piemērots VID pro­gnozētais neapliekamais minimums mēnesī (izņemot gadījumu, ja bērns strādā pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja).

Skolēni, kuri nolēmuši sākt darba gaitas, var saņemt algas nodokļa grāmatiņu.

Iesniegumu algas nodokļu grāmatiņas piešķiršanai var iesniegt elektroniski VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) vai klātienē – jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā.

Skolēniem, kuri strādās vasaras mēnešos un maksās nodokļus vispārējā režīmā, algas nodokļa grāmatiņā jāatzīmē galvenā ienākuma gūšanas vieta (konkrētais darba devējs, pie kura bērns strādās). Tad darba devējs būs tiesīgs algai piemērot VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu.

Vispārējais režīms

Vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā darba devējs no algas maksā iedzīvotāju ­ienākuma nodokli 20% vai 23% (ja algas nodokļa grāmatiņā nav atzīmēta darbavieta vai skolēns algas grāmatiņā ir atzīmējis, lai piemēro 23%) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 35,09%.

Ja skolēns ir jaunāks par 15 gadiem, sociālās iemaksas netiek veiktas. Savukārt citos gadījumos 11% darba ņēmēja sociālo iemaksu daļu darba devējs ietur no skolēna algas, savukārt 24,09% sociālo iemaksu daļu darba devējs maksā no saviem līdzekļiem.

Skolēnam, kurš ir nodarbināts vasaras mēnešos, ir tiesības algai piemērot VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu, ja viņam ir algas nodokļa grāmatiņa, kurā viņš atzīmējis savu darbavietu.

Skolēnam ir tiesības iesniegt arī gada ienākumu deklarāciju, lai saņemtu iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksu.

Pie lauksaimnieka vai mikrouzņēmumā

Ja skolēns vasarā saņem sezonas laukstrādnieka ienākumu, strādājot lauku darbos (augļukoku, ogulāju un dārzeņu sējā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā), gūtajam ienākumam tiek piemērota 15% nodokļa likme, bet ne mazāka kā 0,70 eiro katrā nodarbinātības dienā.

Ja skolēns (neatkarīgi no viņa vecuma) vasarā strādā pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja, darba devējs no viņa ienākuma neietur sociālās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodokli, jo tie veido daļu no mikrouzņēmumu nodokļa, ko darba devējs maksā no sava saimnieciskās darbības apgrozījuma.

Kamēr skolēns ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja darbinieks, viņš nevar atrasties vecāku apgādībā, un vecāku gūtajam ienākumam nevar tikt piemērots atvieglojums par apgādībā esošu personu 230 eiro apmērā.

Uzziņa

Ar VID speciālistiem var konsultēties pa tālruni 67120000, ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā vai arī sūtīt jautājumu, izmantojot VID mājaslapas www.vid.gov.lv sadaļu Uzdot jautājumu VID.

Uzziņa

Algas nodokļa grāmatiņa ir pieejama tikai elektroniski VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā, un visas darbības, kas tajā veicamas, notiek elektroniski.

Svarīgi

Saistītie raksti

Tas, vai algas nodokļa grāmatiņā ir atzīmēta galvenā ienākuma gūšanas vieta, būtiski ietekmēs saņemtā ienākuma apjomu.

Nodokļu samaksas nosacījumi atkarīgi no tā, kāds nodokļu maksāšanas režīms ir skolēna darba devējam: vispārējais, lauksaimnieka vai mikrouzņēmuma.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Veselam
“Jā, Covid-19 ir bīstams, bet tas ir pārspīlēts,” uzskata Apinis 40
12 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Pasaulē
“Tas ir rets notikums!” Otrdien Latvijā ieradīsies Francijas prezidents Makrons kopā ar kundzi Brižitu
6 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Uhaņā saražotais draņķis ir izrādījies no aplam izturīga materiāla taisīts.” Egila Līcīša feļetons 2
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Kāpēc lai es kaut ko tādu ēstu?” Skolēni izbrāķē savdabīgās brīvpusdienu pārtikas pakas 1
2 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
Nepamodās no narkozes: zobārsta krēslā nomirst deviņus gadus veca meitenīte 3
9 stundas