Praktiski
Manas tiesības

Kā rīkoties, ja man ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksa, bet deklarāciju neaizpildu?1


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Fotolia

Kā rīkoties, ja man ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksa, bet es gada ienākumu deklarāciju neaizpildu? Vai VID mani par to informēs? AIGA RĪGĀ

Lai uzzinātu, vai radusies iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksa vai piemaksa, ir jāaizpilda gada ienākumu deklarācija. Visērtāk to izdarīt elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS), sadaļā Gada ienākumu deklarācija.

Nodokļa pārmaksu var veidot dažādi attaisnotie izdevumi, kā arī diferencētais neapliekamais minimums.

Attaisnoto izdevumu dokumentus par ārstniecību, bērnu interešu izglītību vai profesionālo kursu apmeklējumu cilvēks var pievienot savai deklarācijai pats.

VID rīcībā šādu datu nav – tas nozīmē, ka dienests nevar noteikt, cik daudz naudas par attaisnotajiem izdevumiem katrs cilvēks var un vēlas atgūt.

Turklāt šādā gadījumā deklarācijas iesniegšana nav obligāta, tomēr, ja no jūsu algas ticis ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, VID rekomendē iesniegt deklarāciju, lai atgūtu daļu šā nodokļa, pievienojot deklarācijai čekus par attaisnotajiem izdevumiem.

Atgādinājumus iesniegt deklarācijas VID sūta cilvēkiem, kuriem tās jāiesniedz obligāti (piemēram, ja izveidojusies nodokļa piemaksa), lai šie iedzīvotāji savlaikus varētu reaģēt, mazināt piemaksājamā nodokļa summu un viņiem neveidotos saistības pret valsti vien tāpēc, ka nav par tādu situāciju zinājuši.

VID atgādina, ka šā gada 16. aprīlī spēkā stājās grozījumi likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas nosaka trīs būtiskus jaunumus saistībā ar gada ienākumu deklarācijas iesniegšanu: – pirmkārt, kādos gadījumos iedzīvotāji ienākuma nodokļa piemaksu varēs veikt vēlāk; otrkārt, nodokļa piemaksas summu, kuru vispār varēs nemaksāt; treškārt, ka personai pašai būs iespēja izvēlēties, cik lielu mēneša neapliekamo minimumu piemērot saviem ienākumiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Veselam
“Jā, Covid-19 ir bīstams, bet tas ir pārspīlēts,” uzskata Apinis 40
12 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Pasaulē
“Tas ir rets notikums!” Otrdien Latvijā ieradīsies Francijas prezidents Makrons kopā ar kundzi Brižitu
6 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Uhaņā saražotais draņķis ir izrādījies no aplam izturīga materiāla taisīts.” Egila Līcīša feļetons 2
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Kāpēc lai es kaut ko tādu ēstu?” Skolēni izbrāķē savdabīgās brīvpusdienu pārtikas pakas 1
2 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
Nepamodās no narkozes: zobārsta krēslā nomirst deviņus gadus veca meitenīte 3
9 stundas