Latvijā
Rīga

Jakrins kā strīda ābols. Bloks “Rīgai” prasa līgumā solīto…0


Kad Nils Ušakovs (no labās) paziņoja par Emīla Jakrina iecelšanu Satiksmes departamenta direktora pienākumu pildītāja amatā, daudziem tas bija pārsteigums, tomēr vēlāk abi bieži bija redzami kopā.
Kad Nils Ušakovs (no labās) paziņoja par Emīla Jakrina iecelšanu Satiksmes departamenta direktora pienākumu pildītāja amatā, daudziem tas bija pārsteigums, tomēr vēlāk abi bieži bija redzami kopā.
Foto: Zanda Seņkova

Izsekot politiskajām pārmaiņām Rīgas domē pēdējās nedēļās kļuva teju neiespējami. Taču zīmīgi, ka “Saskaņa” un deputātu bloks “Rīgai” janvāra sākumā sāka vākt parakstus par Rīgas mēra Oļega Burova (“GKR”) atbrīvošanu pēc tam, kad O. Burovs bija atstādinājis no Pilsētas attīstības departamenta direktora pienākumiem viņa prombūtnē iecelto Emīlu Jakrinu.

Savukārt “Rīgas satiksmes” (“RS”) kapitāldaļu turētāja, Rīgas pašvaldības izpilddirektora Jura Radzeviča (“GKR”) veiktās pārmaiņas uzņēmuma padomē izraisīja notikumu ķēdi, kuras rezultātā padome E. Jakrinu atbrīvoja no “RS” valdes, kurā viņu bija iecēlusi vicemēra Druvja Kleina (deputātu bloks “Rīgai”) izraudzītā padome.

Vicemēri D. Kleins un Anna Vladova (“Saskaņa”) amatus jau ir zaudējuši. Pēc pirmā neveiksmīgā mēģinājuma panākt domes sēdes sasaukšanu par O. Burova atbrīvošanu abiem politiskajiem spēkiem ir izdevies vēlreiz savākt parakstus, 6. februārī iecerēts atkārtots mēģinājums atstāt Rīgu bez vadības.

E. Jakrins vairs neieņem nevienu amatu domes institūcijās un neviens arī vairs neuzstājot uz to. Tagad viņš sabiedriskā kārtā strādā Latvijas Vieglatlētikas savienībā kā tās valdes loceklis. E. Jakrins “Latvijas Avīzei” sacīja, ka apsver iespēju vērsties tiesā par nepamatotu atbrīvošanu no “RS” valdes, kas noticis laikā, kad viņam bija darba nespējas lapa.

“Atbrīvošanai neredzu nevienu iemeslu, izņemot politisko atriebību,” uzskata E. Jakrins.

 

Bloks “Rīgai” prasa līgumā solīto

Vēršanās pret E. Jakrinu izraisīja “Saskaņas” un bloka “Rīgai” pretreakciju, kas radīja iespaidu, ka E. Jak­rins ir nozīmīga figūra. Ir iespaids, ka viņam ir “Saskaņas” vai vismaz bijušā Rīgas mēra Nila Ušakova atbalsts, kuram Jakrins ir kaut kādā ziņā svarīga figūra, bet savukārt “GKR” ir noskaņota pret E. Jakrinu.

Iemesli tam, visticamāk, nav meklējami desmit gadus senā pagātnē, kad toreizējā satiksmes ministra Kaspara Gerharda (“TB”/LNNK) padomniekam E. Jakrinam radās konflikts ar Latvijas Televīzijas tā laika Ziņu dienesta vadītāju Mareku Gailīti par iespējamajiem centieniem ietekmēt LTV saturu.

M. Gailītis ir “GKR” valdē un jau vairākus gadus strādā kopā ar “GKR” priekšsēdi un bijušo vicemēru, EP deputātu Andri Ameriku.

Kādu laiku pēc šīs ziņas nonākšanas atklātībā, kas notika ar M. Gailīša gādību, E. Jakrina un “TB”/LNNK ceļi šķīrās.

Nesen preses konferencē D. Kleins un bloka “Rīgai” vadītājs Oskars Putniņš deva mājienus, ka kādam, iespējams, E. Jakrins nav bijis ērts. Kā ziņoja aģentūra LETA, tad bloka pārstāvji uzsvēruši, ka, nonākot pie varas, sākuši “apkarot “GKR” izdevīgas shēmas dažādos pašvaldības uzņēmumos”.

Bloka pārstāvji vēlējušies E. Jakrinu redzēt amatos, par ko koalīcijā bija panākta vienošanās – blokam bija solīta pārraudzība pār “Rīgas satiksmi” un Attīstības departamenta vadība. Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs (“GKR”) “LA” paskaidroja – likumā ir noteikts, ka pašvaldības uzņēmumu kapitāldaļu turētājs ir izpilddirektors.

 

Transporta speciālists

Opozīcijas deputāts Olafs Pulks (“Vienotība”) apstiprināja, ka E. Jakrinam ir liela ietekme O. Putniņa vadītajā blokā “Rīgai”, kurā ir no labējām partijām aizgājušie deputāti. “Ir dzirdēts, ka viņš bloku sauc par savu īpašumu,” piebilda politiķis. E. Jakrins apgalvoja, ka vienīgais padoms, ko viņš devis šiem deputātiem, ir ieteikums turēties kopā, jo tikai tā varēs kaut ko panākt.

Pazīšanos ar O. Putniņu viņš skaidro ar laiku, kad abi kopā darbojās partijā “Latvijas attīstībai,” kurā E. Jakrins savu darbību esot apturējis.

Kad N. Ušakovs paziņoja par Jakrina iecelšanu Satiksmes departamenta direktora pienākumu pildītāja amatā, daudziem bija pārsteigums, ka “Saskaņas” mērs izvēlējies atbildīgam amatam kādu no bijušajiem “TB”/LNNK biedriem – tātad ideoloģiski pretējās nometnes.

Tomēr vēlāk abi bieži bija redzami kopā. Pirms diviem gadiem N. Ušakovs un E. Jakrins abi bija nofilmējušies sniega tīrāmās mašīnas kabīnē, lai labāk ilustrētu savas rūpes par sniega tīrīšanu pilsētā. Tolaik lielā mērā šī sižeta dēļ LTV pārtrauca sadarbību ar raidījuma “Zebra” veidotājiem.

Satiksmes departamenta vadītāja pienākumi E. Jakrinam bija uzticēti pēc Vitālija Reinbaha atstādināšanas – kad 2019. gadā V. Reinbahu atjaunoja amatā, E. Jakrins šo vietu zaudēja.

Taču toreizējais vicemērs, bijušais saskaņietis Vadims Baraņņiks iecēla E. Jakrinu “Rīgas satiksmes” valdē. Tajā viņš jau bija strādājis līdz 2018. gada decembrim, bet, kad pēc atklātajiem iespējamajiem korupcijas skandāliem “RS” iepirkumu lietā aizturēja toreizējo “RS” valdes priekšsēdi Leonu Bemhenu, atkāpās visa valde. Kad jaunā padome janvāra vidū E. Jakrinu atbrīvoja no “RS” valdes, tika norādīts uz reputācijas riskiem.

Bijušais Rīgas mērs, EP deputāts N. Ušakovs uzsver Jakrina profesionalitāti un kompetenci transporta jautājumos. N. Ušakovs “LA” atgādināja, ka E. Jakrins ir bijis jau viņa priekšgājēja Jāņa Birka (“TB”/LNNK) padomnieks. Neoficiālo informāciju, ka N. Ušakovam kā profesionāli E. Jakrinu ir ieteikusi viņa dzīvesbiedre Iveta Strautiņa, kura savā iepriekšējā darbībā bija saistīta ar “TB”/LNNK ministriem, bijušais mērs Ušakovs nevēlējās komentēt.

 

Izauga “TB”/LNNK ar tēva atbalstu

E. Jakrins Latvijas Universitātē ir ieguvis politoloģijas maģistra grādu, tāpēc ir jāpaskaidro, kā no politologa viņš kļuva par transporta jomas speciālistu, ko “LA” uzsvēra arī pats: “Esmu strādājis transporta sektorā vairāk nekā desmit gadus, tāda pieredze kā man ir reti kuram.” E. Jakrins apgalvoja, ka amatos nonācis, pateicoties savām profesionālajām spējām un enerģijai.

Viņa politiskā karjera sākās “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK jauniešu nodaļā.

Jaunā politiķa tēvs, uzņēmējs Leons Jakrins toreiz dāsni sponsorēja šo politisko spēku. Jau kā tēv­zemiešu biedrs E. Jakrins no 2005. gada ieņēma amatus SIA “Rīgas nami”, SIA “Rīgas siltums”, Ventspils ostas valdē, bet 2011. gadā tika iecelts Ceļu satiksmes drošības direkcijas valdē.

Bijušais Rīgas mērs J. Birks (NA) “LA” apstiprināja, ka E. Jakrins bija arī viņa padomnieks, ko skaidro ar “TB”/LNNK toreiz īstenoto politiku – uzticēt atbildīgus amatus jauniešu nodaļas biedriem.

“Viņš tiešām bija ļoti aktīvs, varbūt pat pārlieku aktīvs. Viņš izdarīja visus uzdotos darbus, nevaru teikt nevienu sliktu vārdu par to laiku. Taču katrs izvēlas savu ceļu – viņš vēlāk izvēlējās citu ceļu.” Ivara Godmaņa (LPP/”LC”) valdības veidošanas laikā tēvzemiešu vadība viņu piedāvāja ekonomikas ministra amatam, bet pārējos biedros tas radīja neizpratni un valdībā E. Jakrins tomēr nenokļuva.

Kad dibināja partiju “Latvijas attīstībai”, Jakrins aktīvi iesaistījās tās darbā.
Saistītie raksti

Partijas un arī apvienības “Attīstībai/Par” valdes loceklis Edgars Jaunups sacīja, ka ar partiju E. Jakrins vairs nav saistīts. Arī abu politiķu komunikācija bijusi nenozīmīga. Lūgts raksturot Jakrina ietekmi, E. Jaunups to saista ar viņa īpaši labajām attiecībām ar atsevišķiem domes politiķiem, tajā skaitā arī ar bijušo NA biedri Baibu Broku (viņa savukārt ir Ivetas Strautiņas-Ušakovas ģimenes draudzene).

“Jakrins, dodot padomus deputātiem, var ietekmēt rezultātu. Taču redzams, tas viņam nav palīdzējis. Viņš plānoja ieņemt vairākus nozīmīgus amatus, bet, sporta terminoloģijā runājot, rezultāts uz tablo rāda, ka viņa ietekme ir stipri pārspīlēta,” sacīja E. Jaunups. Arī kāds ar Rīgas domi saistīts politiķis neoficiāli sacīja, ka E. Jakrina loma esot nepamatoti glorificēta, jo “viņš ir tikai skrūvīte mehānismā, ko sauc par negodīgu politiku”. Piemēram, ja esot pasūtījums “no augšas” tajā un tajā vietā “ielikt vienu vai otru uzvārdu, tad viņš tur būs, bet tas ir tikai uzvārds”, un tas nenozīmējot, ka šī persona var kaut ko noteikt.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Aizmirsa paskatīties luksoforā… Tērbatas ielā notikusi auto avārija ar smagām sekām
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Aizdomas par ļaunprātīgu ugunsgrēka izraisīšanu auto pārdošanas laukumā 1
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atcelti “Novatours” čārterreisi no Rīgas uz Bergamo pilsētu Itālijā
13 stundas

Lasītākie raksti

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Valstsvīrs ar statistiķa aicinājumu 1
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Līdz šim Latvijā aizdomas par “Covid-19” pārbaudītas 87 cilvēkiem; nevienā gadījumā bažas nav apstiprinājušās
54 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Vai tiešām vilnu var iegūt no koka? To Tērvetē atklās koku vilnas zinātājs Ritvars Točs
16 minūtes
LE
LETA
Latvijā
2020.gads Latvijā varētu kļūt par siltāko novērojumu vēsturē
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Vidzemes ziemeļos gaisa temperatūra pazeminājusies līdz -10 grādiem
2 stundas