Kad Nils Ušakovs (no labās) paziņoja par Emīla Jakrina iecelšanu Satiksmes departamenta direktora pienākumu pildītāja amatā, daudziem tas bija pārsteigums, tomēr vēlāk abi bieži bija redzami kopā.
Kad Nils Ušakovs (no labās) paziņoja par Emīla Jakrina iecelšanu Satiksmes departamenta direktora pienākumu pildītāja amatā, daudziem tas bija pārsteigums, tomēr vēlāk abi bieži bija redzami kopā.
Foto: Zanda Seņkova

Jakrins kā strīda ābols. Bloks “Rīgai” prasa līgumā solīto… 0

Izsekot politiskajām pārmaiņām Rīgas domē pēdējās nedēļās kļuva teju neiespējami. Taču zīmīgi, ka “Saskaņa” un deputātu bloks “Rīgai” janvāra sākumā sāka vākt parakstus par Rīgas mēra Oļega Burova (“GKR”) atbrīvošanu pēc tam, kad O. Burovs bija atstādinājis no Pilsētas attīstības departamenta direktora pienākumiem viņa prombūtnē iecelto Emīlu Jakrinu.

LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni 22
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplātās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas
4 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis 156
1 diena
Lasīt citas ziņas

Savukārt “Rīgas satiksmes” (“RS”) kapitāldaļu turētāja, Rīgas pašvaldības izpilddirektora Jura Radzeviča (“GKR”) veiktās pārmaiņas uzņēmuma padomē izraisīja notikumu ķēdi, kuras rezultātā padome E. Jakrinu atbrīvoja no “RS” valdes, kurā viņu bija iecēlusi vicemēra Druvja Kleina (deputātu bloks “Rīgai”) izraudzītā padome.

Vicemēri D. Kleins un Anna Vladova (“Saskaņa”) amatus jau ir zaudējuši. Pēc pirmā neveiksmīgā mēģinājuma panākt domes sēdes sasaukšanu par O. Burova atbrīvošanu abiem politiskajiem spēkiem ir izdevies vēlreiz savākt parakstus, 6. februārī iecerēts atkārtots mēģinājums atstāt Rīgu bez vadības.

CITI ŠOBRĪD LASA

E. Jakrins vairs neieņem nevienu amatu domes institūcijās un neviens arī vairs neuzstājot uz to. Tagad viņš sabiedriskā kārtā strādā Latvijas Vieglatlētikas savienībā kā tās valdes loceklis. E. Jakrins “Latvijas Avīzei” sacīja, ka apsver iespēju vērsties tiesā par nepamatotu atbrīvošanu no “RS” valdes, kas noticis laikā, kad viņam bija darba nespējas lapa.

“Atbrīvošanai neredzu nevienu iemeslu, izņemot politisko atriebību,” uzskata E. Jakrins.

 

Bloks “Rīgai” prasa līgumā solīto

Vēršanās pret E. Jakrinu izraisīja “Saskaņas” un bloka “Rīgai” pretreakciju, kas radīja iespaidu, ka E. Jak­rins ir nozīmīga figūra. Ir iespaids, ka viņam ir “Saskaņas” vai vismaz bijušā Rīgas mēra Nila Ušakova atbalsts, kuram Jakrins ir kaut kādā ziņā svarīga figūra, bet savukārt “GKR” ir noskaņota pret E. Jakrinu.

Iemesli tam, visticamāk, nav meklējami desmit gadus senā pagātnē, kad toreizējā satiksmes ministra Kaspara Gerharda (“TB”/LNNK) padomniekam E. Jakrinam radās konflikts ar Latvijas Televīzijas tā laika Ziņu dienesta vadītāju Mareku Gailīti par iespējamajiem centieniem ietekmēt LTV saturu.

M. Gailītis ir “GKR” valdē un jau vairākus gadus strādā kopā ar “GKR” priekšsēdi un bijušo vicemēru, EP deputātu Andri Ameriku.

Kādu laiku pēc šīs ziņas nonākšanas atklātībā, kas notika ar M. Gailīša gādību, E. Jakrina un “TB”/LNNK ceļi šķīrās.

Nesen preses konferencē D. Kleins un bloka “Rīgai” vadītājs Oskars Putniņš deva mājienus, ka kādam, iespējams, E. Jakrins nav bijis ērts. Kā ziņoja aģentūra LETA, tad bloka pārstāvji uzsvēruši, ka, nonākot pie varas, sākuši “apkarot “GKR” izdevīgas shēmas dažādos pašvaldības uzņēmumos”.

Bloka pārstāvji vēlējušies E. Jakrinu redzēt amatos, par ko koalīcijā bija panākta vienošanās – blokam bija solīta pārraudzība pār “Rīgas satiksmi” un Attīstības departamenta vadība. Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs (“GKR”) “LA” paskaidroja – likumā ir noteikts, ka pašvaldības uzņēmumu kapitāldaļu turētājs ir izpilddirektors.

 

Transporta speciālists

Opozīcijas deputāts Olafs Pulks (“Vienotība”) apstiprināja, ka E. Jakrinam ir liela ietekme O. Putniņa vadītajā blokā “Rīgai”, kurā ir no labējām partijām aizgājušie deputāti. “Ir dzirdēts, ka viņš bloku sauc par savu īpašumu,” piebilda politiķis. E. Jakrins apgalvoja, ka vienīgais padoms, ko viņš devis šiem deputātiem, ir ieteikums turēties kopā, jo tikai tā varēs kaut ko panākt.

Pazīšanos ar O. Putniņu viņš skaidro ar laiku, kad abi kopā darbojās partijā “Latvijas attīstībai,” kurā E. Jakrins savu darbību esot apturējis.

Kad N. Ušakovs paziņoja par Jakrina iecelšanu Satiksmes departamenta direktora pienākumu pildītāja amatā, daudziem bija pārsteigums, ka “Saskaņas” mērs izvēlējies atbildīgam amatam kādu no bijušajiem “TB”/LNNK biedriem – tātad ideoloģiski pretējās nometnes.

Tomēr vēlāk abi bieži bija redzami kopā. Pirms diviem gadiem N. Ušakovs un E. Jakrins abi bija nofilmējušies sniega tīrāmās mašīnas kabīnē, lai labāk ilustrētu savas rūpes par sniega tīrīšanu pilsētā. Tolaik lielā mērā šī sižeta dēļ LTV pārtrauca sadarbību ar raidījuma “Zebra” veidotājiem.

Satiksmes departamenta vadītāja pienākumi E. Jakrinam bija uzticēti pēc Vitālija Reinbaha atstādināšanas – kad 2019. gadā V. Reinbahu atjaunoja amatā, E. Jakrins šo vietu zaudēja.

Taču toreizējais vicemērs, bijušais saskaņietis Vadims Baraņņiks iecēla E. Jakrinu “Rīgas satiksmes” valdē. Tajā viņš jau bija strādājis līdz 2018. gada decembrim, bet, kad pēc atklātajiem iespējamajiem korupcijas skandāliem “RS” iepirkumu lietā aizturēja toreizējo “RS” valdes priekšsēdi Leonu Bemhenu, atkāpās visa valde. Kad jaunā padome janvāra vidū E. Jakrinu atbrīvoja no “RS” valdes, tika norādīts uz reputācijas riskiem.

Bijušais Rīgas mērs, EP deputāts N. Ušakovs uzsver Jakrina profesionalitāti un kompetenci transporta jautājumos. N. Ušakovs “LA” atgādināja, ka E. Jakrins ir bijis jau viņa priekšgājēja Jāņa Birka (“TB”/LNNK) padomnieks. Neoficiālo informāciju, ka N. Ušakovam kā profesionāli E. Jakrinu ir ieteikusi viņa dzīvesbiedre Iveta Strautiņa, kura savā iepriekšējā darbībā bija saistīta ar “TB”/LNNK ministriem, bijušais mērs Ušakovs nevēlējās komentēt.

 

Izauga “TB”/LNNK ar tēva atbalstu

E. Jakrins Latvijas Universitātē ir ieguvis politoloģijas maģistra grādu, tāpēc ir jāpaskaidro, kā no politologa viņš kļuva par transporta jomas speciālistu, ko “LA” uzsvēra arī pats: “Esmu strādājis transporta sektorā vairāk nekā desmit gadus, tāda pieredze kā man ir reti kuram.” E. Jakrins apgalvoja, ka amatos nonācis, pateicoties savām profesionālajām spējām un enerģijai.

Viņa politiskā karjera sākās “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK jauniešu nodaļā.

Jaunā politiķa tēvs, uzņēmējs Leons Jakrins toreiz dāsni sponsorēja šo politisko spēku. Jau kā tēv­zemiešu biedrs E. Jakrins no 2005. gada ieņēma amatus SIA “Rīgas nami”, SIA “Rīgas siltums”, Ventspils ostas valdē, bet 2011. gadā tika iecelts Ceļu satiksmes drošības direkcijas valdē.

Bijušais Rīgas mērs J. Birks (NA) “LA” apstiprināja, ka E. Jakrins bija arī viņa padomnieks, ko skaidro ar “TB”/LNNK toreiz īstenoto politiku – uzticēt atbildīgus amatus jauniešu nodaļas biedriem.

“Viņš tiešām bija ļoti aktīvs, varbūt pat pārlieku aktīvs. Viņš izdarīja visus uzdotos darbus, nevaru teikt nevienu sliktu vārdu par to laiku. Taču katrs izvēlas savu ceļu – viņš vēlāk izvēlējās citu ceļu.” Ivara Godmaņa (LPP/”LC”) valdības veidošanas laikā tēvzemiešu vadība viņu piedāvāja ekonomikas ministra amatam, bet pārējos biedros tas radīja neizpratni un valdībā E. Jakrins tomēr nenokļuva.

Kad dibināja partiju “Latvijas attīstībai”, Jakrins aktīvi iesaistījās tās darbā.
SAISTĪTIE RAKSTI

Partijas un arī apvienības “Attīstībai/Par” valdes loceklis Edgars Jaunups sacīja, ka ar partiju E. Jakrins vairs nav saistīts. Arī abu politiķu komunikācija bijusi nenozīmīga. Lūgts raksturot Jakrina ietekmi, E. Jaunups to saista ar viņa īpaši labajām attiecībām ar atsevišķiem domes politiķiem, tajā skaitā arī ar bijušo NA biedri Baibu Broku (viņa savukārt ir Ivetas Strautiņas-Ušakovas ģimenes draudzene).

“Jakrins, dodot padomus deputātiem, var ietekmēt rezultātu. Taču redzams, tas viņam nav palīdzējis. Viņš plānoja ieņemt vairākus nozīmīgus amatus, bet, sporta terminoloģijā runājot, rezultāts uz tablo rāda, ka viņa ietekme ir stipri pārspīlēta,” sacīja E. Jaunups. Arī kāds ar Rīgas domi saistīts politiķis neoficiāli sacīja, ka E. Jakrina loma esot nepamatoti glorificēta, jo “viņš ir tikai skrūvīte mehānismā, ko sauc par negodīgu politiku”. Piemēram, ja esot pasūtījums “no augšas” tajā un tajā vietā “ielikt vienu vai otru uzvārdu, tad viņš tur būs, bet tas ir tikai uzvārds”, un tas nenozīmējot, ka šī persona var kaut ko noteikt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni 22
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplātās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas
4 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis 156
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Tā ir plastmasa, zinām, ka cilvēkam kaitīga. Vai tiešām tas jānodara mūsu bērniem?” Aizsilniece par FFP2 respiratoriem 189
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev ir izvēle – vai nu padodies vai meklē citu ceļu un iet tālāk! Horoskopi 17.janvārim
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā un pilsētas apkārtnē brīdinājums par vētru paaugstināts līdz sarkanajam līmenim
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Valainis rosina apkures cenu pieauguma dēļ piešķirt vienreizēju 200 eiro pabalstu pensiju saņēmējiem
42 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Līdz šim pret Covid-19 vakcinēti vairāk nekā 5000 bērnu vecumā no 5 līdz 11 gadiem
1 stunda
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Kijeva par kiberuzbrukumu tur aizdomās Maskavu, Kremlis Krievijas saistību ar to noliedz
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
12:28
LA
LA.LV
Ziņas
Armands Gūtmanis: Klimata mērķi aug, plāna nav, ko darīt nabaga biznesam?
12:26
LA
LA.LV
Veselam
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama?
12:22
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplātās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas
4 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Varam būt milzīgi pateicīgi, ka 2004. gadā NATO pārvarēja šaubas un uzņēma mazu valstiņu ar maziem bruņotajiem spēkiem savā ierindā 70
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielā daļā Latvijas spēkā oranžās pakāpes brīdinājums par vētru
4 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Slepenās frontes kareivis, mānīgie testi un dzērājšoferu problēma. Nedēļas notikumu apskats
4 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Vai Pašvaldību likumu mantos 14. Saeima?
3 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ir trīs priekšlikumi, kas nekavējoties jāpieņem!” Kaminskis par enerģētikas krīzi un iespējamiem pabalstiem
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pagaidām tiksim galā, bet kā būs tālāk?” Rīdzinieks dalās ar pieaugošajiem rēķiniem
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ja Latvijā viss ciet, kāpēc lai uz šejieni brauktu? Nemiro par to, kā mūs redz pasaulē 8
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Raidījums: VID plānotajā rotācijā amati būs jāatstāj Pelēkajai, Podiņam un virknei citu vadošo darbinieku 5
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietā par it kā Pulkam paredzēta kukuļa piesavināšanos sodīts Edvīns Kočāns, ziņo “De facto” 5
14 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ir kovida laiks un ģimenes atrodas ļoti dažādās situācijās,” Ašeradens uzskata, ka cilvēkiem vēl vairāk jāpalīdz nomaksāt rēķinus
5 stundas
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi!
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brīdina par iespējamu Rīgas teritoriju applūšanu pirmdienas pēcpusdienā 7
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ķibermanis triumfē EČ bobslejā četriniekiem 4
18 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Katrā karā visas puses veic kara noziegumus – lielākā vai mazākā apmērā. Galvenais ir nebūt zaudētāju pusē 64
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Pētījumos iezīmējas, ka 1989. gads bija viens no lūzuma punktiem,” Karušs uzskata, ka arvien biežāk piedzīvosim ekstremālus laikapstākļus 6
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Amerikā ārsti, kuriem ir omikrons vieglā formā, turpina strādāt,” Aizsilniece norāda, kāpēc Latvija atkal “iebremzē” 250
2 dienas
LA
LA
Kokteilis
“Līdz šodienai neesmu sapratis, kur aizgāja tie 60 miljoni,” Maestro pēc simtgades svinībām, kas beidzās 2021. gadā 106
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
“Es sevi dēvēju par veselīga un laimīga dzīvesveida entuziasti!” Jaunā “Māmiņu kluba” vadītāja Kristīne iepazīstina ar savu ikdienu 26
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Neviena valsts to vairs nespēj! Dumpis par testēšanu un omikronu 117
2 dienas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Vecāki ir iedomājušies, ka skolotāji, tāpat kā oficianti, ir tikai un vienīgi apkalpojošās sfēras pārstāvji 44
2 dienas
LA
LA
Ziņas
“Ne visi darbinieki apzinās, cik viņi izmaksā darba devējam,” Uzņēmējs atklāj, kam būtu jāmainās, lai varētu maksāt lielākas algas 98
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Sensacionālās ziņas ļoti patika – ka kāds nomušīts, par zādzībām, visādām nelaimēm. Tieši tāpat kā tagad!” stāsta Vilks un Daija 2
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Nedēļas sākums gaidāms ļoti emocionāls! Horoskopi no 17. līdz 23. janvārim
15 stundas