Tradicionālais Zāļu tirgus Doma laukumā
Tradicionālais Zāļu tirgus Doma laukumā
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Jāņu brīvdienās SPKC aicina ievērot drošības pasākumus 0

Jāņu brīvdienās Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina ievērot drošības pasākumus, lai pasargātu sevi un citus no infekcijas slimībām un citām veselības problēmām.

“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts? 6
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu? 42
Lasīt citas ziņas

SPKC aicina iedzīvotājus ievērot roku higiēnu, un pirms gaļas un dārzeņu likšanas uz iesma rūpīgi nomazgāt rokas. Tāpat ir jāmazgā rokas arī pirms sēšanās pie svētku galda, pēc rotaļām un pēc tualetes apmeklējuma. Ja nav pieejamas ziepes un ūdens, tad SPKC iesaka izmantot roku dezinfekcijas līdzekli.

Tāpat SPKC iesaka dzert ūdeni, jo karstā laikā tas nepieciešams vairāk nekā ikdienā. Dzert nepieciešams, vēl pirms parādās slāpes, un darīt to nepieciešams regulāri visas dienas garumā. Savukārt kafija, tēja, saldināti dzērieni slāpes neremdina, un no tiem vajadzētu atturēties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Papildus nevajadzētu aizmirst piedāvāt ūdeni arī bērniem.

Iedzīvotāji aicināti sarūpēt drošu svētku mielastu. Proti, dodoties uz svinībām, svarīgi atcerēties, ka, ilgstoši uzglabājot pārtiku nepiemērotā temperatūrā, tā var sabojāties. Nevajadzētu lietot arī produktus, kuri ir sākuši bojāties vai smakot. Savukārt, ja ledusskapis nav pieejams, svinētāji aicināti īslaicīgi izmantot aukstuma kameras vai somas ar aukstuma elementiem.

Papildu SPKC iesaka vienmēr kārtīgi nomazgāt augļus un ogas, bet, grilējot pievērst uzmanību produktu pagatavošanas ilgumam. Tos sadedzinot, var rasties kaitīgas un kancerogēnas jeb vēzi izraisošas vielas, bet kārtīgi neizcepot, pārtikā var palikt dažādi slimību izraisītāji, kas izsauc tādus simptomus kā slikta dūša, vēdersāpes, caureja un vemšana.

Svinēti aicināti neaizrauties ar alkohola lietošanu, jo traumas un negadījumu visbiežāk notiek, esot reibumā.

Tāpat būtiski ievērot ugunsdrošību, un, kurinot ugunskuru, darīt to drošā attālumā no ēkām, nojumēm, kokiem un citiem objektiem. Degšķidrumu nepieciešams lietot atbilstoši lietošanas instrukcijai un neatstāt to bērniem pieejamā vietā, kā arī neatstāt bērnus nepieskatītus ugunskura tuvumā un atcerēties, ka arī pēc nodzēšanas ugunskura vieta vēl kādu laiku ir karsta. SPKC aicina nelekt pāri ugunskuram un neļaut to darīt citiem.

Dodoties pļavā Jāņu zāles, svinētāji aicināti neaizmirst, ka līdz ar tām var ienest mājās arī ērces. Līdz ar to SPKC iesaka lietot ērču atbaidīšanas līdzekļus un vilkt gaišu, nosedzošu apģērbu un apavus, regulāri pārbaudīt savu un bērnu ķermeni, kā arī apģērbu.

Tāpat nevajadzētu atstāt dzērienus bez uzraudzības un pirms dzeršanas pārbaudīt to saturu, jo tajos var iekļūt lapsenes un citi kukaiņi. Savukārt, lai izvairītos no kukaiņu kodumiem, priekšroka jādod caurspīdīgiem dzērienu traukiem un iepakojumiem.

Lasot Jāņu zāles un pinot vainagus, SPKC aicina izvēlēties augus un ziedus, par kuru drošību ir pārliecība. Latvijā ir vairāki indīgi augi, kuri var izraisīt saindēšanos vai to sula – apdegumus.

Tāpat vecākiem pirms svētkiem ar bērniem atkārtoti jāpārrunā drošības noteikumi, bet svinību laikā nevajadzētu atstāt bērnus bez uzraudzības un iepriekš jāvienojas, kurš bērnus pieskatīs. Ja nepieciešams uz brīdi novērsties, svarīgi norunāt, kurš pieaugušais var uzņemties bērnu pieskatīšanu, norāda SPKC.

Savukārt, lai atpūta pie ūdens būtu patīkama un droša, pirms došanās ūdenī vienmēr jāizvērtē savas spējas. Proti, ja cilvēks ir stipri sakarsis saulē, lietojis alkoholu, tikko paēdis vai jūtas slikti, nav ieteicams iet peldēties.

Atpūšoties ar bērniem pie ūdens, jāatceras, ka bez uzraudzības bērnus nedrīkst atstāt ne uz mirkli. Attiecīgi, lūdzot kādam pieskatīt bērnu, jāuzrunā konkrēta persona, nevis jāvēršas pie visiem klātesošajiem, lai bērnu pieskata.

Savukārt peldoties, būtiski izvērtēt laikapstākļus, jo lielos viļņos un stiprā vējā, lietus vai negaisa laikā peldēties ir bīstami. Arī naktī vai miglā nav piemērotākais laiks, lai dotos peldēt, jo ir grūtāk saskatīt krastu un var pazust orientēšanās spējas.

Tāpat SPKC aicina nelekt ūdenī uz galvas, pat, ja tas ir darīts iepriekš.

Lai svētkos izvairītos no pārkaršanas un saules apdeguma, ir jālieto saules aizsarglīdzekli ar SPF vismaz 30, jāizvēlas nosedzošs, viegli elpojošs apģērbs, bet tiešos saules staros nevajadzētu uzturēties laikā no plkst.10 līdz 16. Būtiski neaizmirst arī par cepuri un saulesbrillēm, turklāt būtiski atcerēties, ka zīdaiņiem līdz viena gada vecumam nav ieteicams atrasties tiešos saules staros.

Savukārt, ļaujoties papardes zieda meklējumiem, būtiski neaizmirst par drošību. No nevēlamas grūtniecības un seksuāli transmisīvām infekcijām var pasargāt prezervatīvs, tomēr pirms lietošanas jāpārliecinās, ka tas ir derīgs lietošanai – nav beidzies derīguma termiņš un ir atbilstoši uzglabāts.

SPKC aicina arī izvērtēt savu un bērnu veselības stāvokli pirms došanās uz svinībām. Ja tiek novērotas elpceļu infekcijas slimību pazīmes, piemēram, klepus, sāpošs kakls vai paaugstināta temperatūra, cilvēki aicināti svinības rīkot mājās, bet, ja slikta pašsajūta parādās svinību laikā, tad jāddas mājās un jāsazinās ar ārstu.

Pirms svinībām būtiski pārskatīt un sagatavot savu mājas aptieciņu, lai nepieciešamības gadījumā varētu sniegt pirmo palīdzību.

SAISTĪTIE RAKSTI

Atbilstoši situācijai palīdzību var meklēt, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta tālruni – 113 vai uz vienoto ārkārtas situāciju tālruni – 112.

Dodoties uz svinībām vietā, kur nekad nav būts, ir jānoskaidro precīza atrašanās vieta, lai vajadzības gadījumā spētu operatīvi izsaukt palīdzības dienestus, bet, meklējot Jāņu zāles, jāņem līdzi telefons gadījumām, ja sanāk apmaldīties.

“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
Putins bija plānojis Ukrainā “totālu tīrīšanu no mājas uz māju”, to atklāj nopludināti dokumenti
Lasīt citas ziņas
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Meņģelsone: Veselības nozarei šogad vajadzētu papildu 150 miljonus eiro
Kažociņš: Krievija jebkurā laikā var viegli un ātri izvietot taktisko kodolieročus Baltkrievijā
FOTO. Dabas varenība visā savā košumā – Gauja pie Zvārtavas izkāpusi no krastiem
Krapāne 2021. gadā parakstījusi vēstuli par informācijas nesniegšanu Covid-19 jautājumos – tiesas spriedums ir viņai par sliktu
23:09
Tu šodien būsi izlēmis, ka neatrisināmi jautājumi neeksistē! Horoskopi 28.martam
22:52
“Kariņa kabinets nr. 2 ir dāvana latviešu tautai ar domājošiem, saprotošiem, profesionāliem ministriem,” Egila Līcīša feļetons
22:29
VIDEO, FOTO. Ja satiksi Zelenski nodot viņam… Aktieris Orlando Blūms Ukrainas prezidentam nodod vēstījumu no savas mammas
Pedofils uz 15 gadiem aiz restēm: “tēvoča” Dmitrija noziedzīgie nodarījumi nāca gaismā pēc kādām Pierīgā notikušām viesībām
FOTO. Moderni materiāli, jaunas tehnoloģijas un idejas visiem, kas būvē vai remontē. Nedēļas nogalē aizvadīta izstāde “Māja I 2023”.
Labs ēdiens skolās un bērnudārzos – pašvaldību rokās
Nepatīkamu pārsteigumu vakar piedzīvojuši Rīgas koru skates dalībnieki: rezultāts augsts, bet uz “Koru kariem” viņi netiks
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Krievija nodevusi Irānai kiberieročus apmaiņā pret droniem
Krapāne 2021. gadā parakstījusi vēstuli par informācijas nesniegšanu Covid-19 jautājumos – tiesas spriedums ir viņai par sliktu
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Vietām Latvijā gaidāma ilgstoša un stipra snigšana. Prognoze otrdienai
Visiem nav ģimnāzijās jāmācās! Soctīklos asas diskusijas par ieceri aizliegt iestājeksāmenu organizēšanu vidusskolās
FOTO. Kremlis nicīgi komentē prinča Viljama viesošanos Polijā, “aizmirstot” viņa titulu
Krievijas troļļi ātri un vienkārši apmāna “Meta” robotu un ietekmē saturu. Eksperts: “Katram ir jāpiedomā, ko viņš publicē sociālajos tīklos!”
“Kariņa kabinets nr. 2 ir dāvana latviešu tautai ar domājošiem, saprotošiem, profesionāliem ministriem,” Egila Līcīša feļetons
“Pobeda” zem lupas: daudzās pašmāju tirdzniecības vietās pieejams visai plašs uzņēmumā ražoto saldumu sortiments
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Sēj salātus, apstrādā augsni, pārstāda vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 27.marta līdz 3.aprīlim?
Kur kompots? Izglītības iestādes pamazām atsakās no cukurotajiem dzērieniem
Rajevs par Putina dubultniekiem: “Tas laikam tomēr ir ar sazvērestības teoriju piegaršu”
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
FOTO. “Pie manis no aizmugures piespiedās ķermenis”: apsūdzētā Gvineta Paltrova tiesā apgalvo, ka vīrietis ar lauztajām ribām viņai patiesībā esot uzmācies
Cilvēki mirst, zaudē redzi, dažiem pat jāizņem acu āboli – tirdzniecībā ASV nonākuši bīstami acu pilieni
Sakarā ar varoņu izmantošanu Krievijas kara propagandā Leļļu teātris atsakās no izrādes “Krokodils Gena un Pekausis”
Tu šodien būsi izlēmis, ka neatrisināmi jautājumi neeksistē! Horoskopi 28.martam