Pasaulē
Citur

Japāna izrauga jaunu līderi. Opozīcija veic pārgrupēšanos, cerot uz ilgi gaidīto atgriešanos pie varas0


Jošihide Suga
Jošihide Suga
Foto: ZUMAPRESS/SCANPIX /LETA

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Japānas valdošā Liberāldemokrātiskā partija šodien izrauga jaunu partijas līderi, kas nomainīs aizejošo premjerministru Sindzo Abi, kurš paziņojis par atkāpšanos veselības stāvokļa dēļ.

 

Diplomātijā ir svarīga pēctecība

Liberāldemokrātiskā partija ir dominējusi Japānas politikā pēc Otrā pasaules kara, un Sindzo Abe ir pavadījis premjera amatā rekordilgu laiku – septiņus gadus.

Opozīcijas partijas veic pārgrupēšanos, cerot uz ilgi gaidīto atgriešanos pie varas, taču analītiķi uzskata, ka partijas vadību un pēc apstiprinājuma parlamentā arī premjerministra amatu pārņems 71 gadu vecais Jošihide Suga, ilggadējais premjera Abes palīgs un ministru kabineta sekretārs.

Suga ir nodrošinājis valdošās partijas ietekmīgāko politiķu atbalstu un tiek uzskatīts par aizejošā premjera Abes politikas turpinātāju, stiprinot Japānas drošības aliansi ar ASV un stabilizējot ekonomiku koronavīrusa pandēmijas apstākļos.

“ASV un Japānas aliansei veidojot Japānas ārpolitikas pamatu, Japānai ir svarīgi uzturēt labas attiecības ar citām Āzijas valstīm,” Suga paziņoja debatēs Nacionālajā preses klubā Tokijā. Viņš atzina, ka Japānai ir grūtības attiecībās ar Ķīnu un Dienvidkoreju, taču piebilda, ka centīsies veidot “stratēģiskas attiecības” ar abām valstīm, Sugu citē aģentūra “Bloomberg”.

“Diplomātijā ir svarīga pēctecība,” atzīmēja Suga, atbildot uz jautājumu, cik cieši viņš plāno sekot Abes valdības ārpolitikas kursam.

“Es esmu piedalījies visu svarīgāko politisko lēmumu pieņemšanā Abes valdības laikā,” viņš teica. Analītiķi atzīmē, ka Japānas politikā un sabiedrībā strīdīgs ir jautājums par aizejošā premjera Abes nodomu zināmos apstākļos aktivizēt valsts aizsardzības spēkus darbībai aiz valsts robežām.

 

“Reiwa” nozīmē kārtību un harmoniju

Dzimis zemeņu audzētāja ģimenē Akitas apgabalā valsts ziemeļos, Suga ir veidojis karjeru politikā paša spēkiem, kas ir retums Japānas ģimenes saišu pēctecības noteiktajā politiskajā dzīvē. Viņš nopelnīja naudu studijām Tokijas universitātē, strādājot vairākos nepilna laika darbos. Pēc iesaistīšanās politikā Suga 11 gadus strādāja par kāda likumdevēja sekretāru un pēc tam deviņus gadus darbojās pilsētas domē, līdz tika ievēlēts nacionālajā parlamentā 1994. gadā.

Būdams Japānas ministru kabineta visilgāk amatā esošais sekretārs, Suga premjera Abes birojā bija politikas koordinators un padomnieks, ietekmējot birokrātisko ierēdņu aparātu īstenot premjera politiku. Viņš ir kļuvis pazīstams ar lietišķajiem jaunumu izklāstiem televīzijā divas reizes dienā.

Suga ieguva pavārdu “Tēvocis Reiva” pēc tam, kad viņam bija uzdots rast apzīmējumu jaunā imperatora Naruhito ērai, ko viņš nosauca par “Reiwa”, kas nozīmē kārtību un harmoniju. Suga bija premjera Abes lojāls atbalstītājs, viņam pirmo reizi ieņemot valdības vadītāja amatu 2006. un 2007. gadā.

Tad Abem nācās atkāpties veselības stāvokļa dēļ, un Suga palīdzēja viņam atgriezties premjera amatā 2012. gadā, kad bija nomainījušies seši valdības vadītāji.

Paredzēts, ka Suga pildīs premjerministra pienākumus līdz 2021. gada septembrim, kad būtu beidzies Abes pilnvaru termiņš.

 

Kas ir Jošihide Suga?

71 gadu vecais Jošihide Suga ir ilggadējs aizejošā Japānas premjerministra Sinzo Abes palīgs, kuru uzskata par pārliecinošu favorītu cīņā par valdošās Liberāldemokrātiskās partijas vadītāja posteni un premjerministra amatu

* Suga ieguva pavārdu “Tēvocis Reiva”, kad pērn pēc imperatora Naruhito kāpšanas tronī atklāja jaunās impērijas ēras nosaukumu “Reiwa”

* Pazīstams kā darbaholiķis, Suga katru rītu veic simt pietupienus un dodas 40 minūšu ilgā pastaigā

* Dzimis laukos zemeņu audzētāja ģimenē Akitas prefektūrā, Suga izvirzījās politikā paša spēkiem, kas ir retums Japānā, kur politika lielā mērā ir bizness, kas tiek nodots mantojumā

* Pats apmaksājis studijas universitātē, strādājot nepilnu laiku, pirms kļūt par Jokohamas pilsētas domes locekli Tokijas tuvumā

* Būdams aizkulišu politikas meistars, bijis centrālā figūra premjera Abes valdībā kā ministru kabineta sekretārs pēdējos astoņus gadus

* Analītiķi uzskata, ka viņš ieturēs Abes iesākto kursu, saglabājot “abenomikas” stratēģiju, kas vērsta uz ekonomikas atveseļošanu un fiskālo stimulu paturēšanu arī pēc pandēmijas

Saistītie raksti

* Stingri atbalsta tūrisma nozari kā veidu vietējās saimniecības attīstīšanai un mudina atvērt ekonomiku, nevis pastiprināt ierobežojumus sakarā ar pandēmiju

* Suga paziņojis, ka Japāna “darīs visu, kas būs nepieciešams”, lai nodrošinātu olimpisko spēļu uzņemšanu nākamgad

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Veselam
“Jā, Covid-19 ir bīstams, bet tas ir pārspīlēts,” uzskata Apinis 33
7 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Pasaulē
“Tas ir rets notikums!” Otrdien Latvijā ieradīsies Francijas prezidents Makrons kopā ar kundzi Brižitu
2 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Uhaņā saražotais draņķis ir izrādījies no aplam izturīga materiāla taisīts.” Egila Līcīša feļetons 1
1 stunda
LA
LA.LV
Pasaulē
Nepamodās no narkozes: zobārsta krēslā nomirst deviņus gadus veca meitenīte 1
5 stundas
LE
LETA
Veselam
No jaunatklātajiem Covid-19 inficēšanās gadījumiem lielākā daļa reģistrēti vienā pilsētā
7 stundas