Latvisko partiju sarakstu “vilcēji” Olafs Pulks (pirmais no labās) no “Jaunās Vienotības”, “Attīstībai/Par” un “Progresīvo” mēra kandidāts Mārtiņš Staķis un Linda Ozola (centrā) no JKP bija ieradušies uz kandidātu sarakstu izlozi ar saviem atbalstītājiem, kuru vidū arī Juris Jurašs (otrais no labās). Partiju pārstāvji ar izlozi ir apmierināti, lai gan izvilktie numuri uz vēlēšanu zīmēm neparādīsies, bet tikai noteiks secību, kādā tās tiks saliktas kaudzītē.
Latvisko partiju sarakstu “vilcēji” Olafs Pulks (pirmais no labās) no “Jaunās Vienotības”, “Attīstībai/Par” un “Progresīvo” mēra kandidāts Mārtiņš Staķis un Linda Ozola (centrā) no JKP bija ieradušies uz kandidātu sarakstu izlozi ar saviem atbalstītājiem, kuru vidū arī Juris Jurašs (otrais no labās). Partiju pārstāvji ar izlozi ir apmierināti, lai gan izvilktie numuri uz vēlēšanu zīmēm neparādīsies, bet tikai noteiks secību, kādā tās tiks saliktas kaudzītē.
Foto: Timurs Subhankulovs

Visi uz divriteņiem, pirmo reizi bez LSDSP un lielā tautu staigāšana jeb jāsāk atvadīties no vecās Rīgas 3

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Nevienam politiskajam spēkam, visticamāk, vairs neizdosies Rīgas domes vēlēšanās iegūt balsu vairākumu, lai bez sabiedrotajiem veidotu koalīciju, kā to iepriekš izdarīja “Saskaņa” kopā ar sabiedrotajiem no “Gods kalpot Rīgai”.

LA
LA.LV
Kokteilis
Nodzīvo šo dienu tā, it kā tā būtu pēdējā diena tavā dzīvē! Horoskopi 1.martam 2
11 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 23
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 18
2 dienas
Lasīt citas ziņas
Tagad partijas startē atsevišķi.

Šogad Rīgā paredzama lielāka konkurence, jo ārkārtas vēlēšanās iesniegti 15 sarak­sti, no kuriem desmit ir ar sabiedrībā pazīstamiem nosaukumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par pārējo piecu politisko spēku darbību starpvēlēšanu periodā tikpat kā nekas nav dzirdēts, taču arī to kandidātu vidū ir daži cilvēki, kuri pamanījušies kļūt populāri vien ar dalību katrās vēlēšanās, pat ja tās viņiem bijušas neveiksmīgas.

Šīs būs daudzējādā ziņā neparastas vēlēšanas, kas notiks Covid-19 ēnā, piesardzības apstākļos un vasarā.

Tāpēc partijām jo īpaši būs jādomā par savu atbalstītāju motivēšanu aiziet nobalsot. Jaunā Rīgas dome tiks vēlēta uz četriem gadiem un nedaudz vairāk kā deviņiem mēnešiem.

Ja būtu jāizvēlas šo vēlēšanu simbols, tas varētu būt riteņbraucējs, kas kā nozīmīgs elements parādījās gandrīz visās partiju prezentācijās,

sākot jau ar Lindas Ozolas (JKP) iebraukšanu Daugavas stadionā un beidzot ar premjera Krišjāņa Kariņa ierašanos uz velosipēda atbalstīt “Jaunās Vienotības” komandu.

Latvijas Riteņbraucēju apvienības valdes loceklis Viesturs Silenieks, kurš tagad startē nevis no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), bet gan no “Gods kalpot Rīgai” (“GKR”), piesaistījis riteņbraucēju pulkam vairākus “GKR” kandidātus, ieskaitot bijušo Rīgas pilsētas izpilddirektoru Juri Radzeviču.

Savukārt ZZS komandā šo robu tagad aizpilda ārsts Pēteris Apinis, kurš apņēmies pārliecināt vēlētājus par šā pārvietošanās veida priekšrocībām. No “Attīstībai/Par” un “Progresīvo” komandas uz Rīgas vēlēšanu komisiju iesniegt sarakstu ar divriteņiem atbrauca četri tās līderi.

Uz “Saskaņas” vēlētāju pretendē daudzi

Vēlēšanās gandrīz visas partijas startē ar jauniem līderiem un īsto kampaņu plānojušas sākt vien pēdējās nedēļās pirms 29. augustā paredzētajām vēlēšanām. Pēc Latvijas Televīzijas (LTV) pasūtījuma veiktajā SKDS aptaujā jūlijā Rīgā piecu procentu barjeru sasnieguši vai pārsnieguši astoņi politiskie spēki.

No pilsoņiem, kas izdarījuši izvēli, par “Saskaņu” gatavi balsot 33,2% vēlētāju,

“Attīstībai/Par” un “Progresīvo” kopīgo sarakstu atbalsta 23,3%, Nacionālo apvienību un Latvijas Reģionu apvienību – 8,6%, “Jauno Vienotību” – 8,4%, Zaļo un zemnieku savienību – 6,1%, “Gods kalpot Rīgai” – 5,9%, Jauno konservatīvo partiju – 5,7%, Latvijas Krievu savienību – 5,0%. Citi ir aiz strīpas.

Sabiedrības domas aptauja gan vēl neļauj pro­gnozēt rezultātu, kā to LTV atzina sociologs Arnis Kaktiņš. Taču redzams, ka nopietna konkurence būs ne tikai centriski labējo partiju flangā, kur tā bijusi vienmēr, bet arī kreisajā spārnā, kur “Saskaņai” un “GKR” konkurentu ilgu laiku nebija. Latvijas Krievu savienība (LKS) 2017. gadā uz Rīgas domi ne­startēja.

Taču tagad “Saskaņa” un “GKR” vispirms jau būs viens otram sāncenši, kas varētu radīt apjukumu vēlētājos, jo ir notikusi arī pārvietošanās no vienas partijas uz otru

 – piemēram, saskaņieši Baiba Rozentāle un Jānis Ločmelis tagad būs “GKR” sarakstā, bet agrākā “GKR” frakcijas deputāte Eiženija Aldermane – “Saskaņas” sarakstā, tajā ir arī bijušie JKP deputāti Druvis Kleins un Imants Keišs, kā arī Emīls Jakrins un Romāns Mežeckis, kuru iepriekšējā darbība arī saistīta ar latviskajām partijām. “Saskaņai” vēlētāju var atņemt gan LKS, gan “Alternative,” kuras līderi ir tās bijušie biedri Valērijs Petrovs un Aleksejs Rosļikovs.

Arī “Saskaņas” pirmais numurs krievvalodīgo skolu aktīvists Konstantīns Čekušins ne tuvu nav tik populārs (ir iespaids, ka arī necenšas tāds kļūt) kā Nils Ušakovs, kurš gan plāno iesaistīties kampaņā. “Saskaņas” priekšrocība – tās vēlētājs lielā mērā balso par “Saskaņas” zīmolu, bet ar ļoti līdzīgu nosaukumu ir pieteikts vēl viens – “Jaunās Saskaņas” – saraksts.

Tajā pirmais numurs ir Tatjanai Karginai, kas kā savu nodarbošanos ir norādījusi “Rīgas mēra kandidāte”. Sarakstu izlozē visi “Saskaņas” konkurenti izvilka mazākus numurus, kas nozīmē, ka vēlēšanu zīmes ar to kandidātiem vēlētājs saņemtajā kaudzītē ieraudzīs pirmās.

No latviskajiem spēkiem visi, izņemot “Progresīvos”, startēja arī iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās, taču arī šajā spārnā ir notikusi pārgrupēšanās.

“Latvijas attīstībai” (tagad “Attīstībai/Par”) iepriekš bija kopā ar Latvijas Reģionu apvienību, kura tagad vienojusies ar Nacionālo apvienību. Iepriekšējās vēlēšanās partijas pirmos numurus atvēlēja saviem līderiem – Mārtiņam Bondaram un Jurim Pūcem (“LA”/LRA) –, kuri tagad ir lielajā politikā, tāpat arī JKP priekšsēdis Jānis Bordāns. Šogad JKP ar pirmo numuru pieteiktā L. Ozola 2017. gadā Rīgā bija tikai ar 9. numuru.

Taču, ja salīdzina ar citiem mēra kandidātiem, tad tā vēl ir augsta vieta – piemēram, Oļegs Burovs (“GKR”) 2017. gadā bija pieteikts tikai ar 15. numuru, Valērijs Petrovs – ar 42. numuru. Mārtiņš Staķis (“AP”) politikā ienāca ar 13. Saeimas vēlēšanām, kurās bija Rīgas sarakstā otrais, bet Konstantīns Čekušins – no “Saskaņas” Rīgas apgabalā bija tikai ar 21. numuru.

Einārs Cilinskis (NA) ir politikā kopš neatkarības atjaunošanas, bet pēdējās pašvaldību un Saeimas vēlēšanās nestartēja. “Jaunā Vienotība” ir vienīgā, kuras pirmais trijnieks nav mainījies, tajā bija un ir Vilnis Ķirsis, Inese Andersone un Olafs Pulks. Trīs mēra kandidāti – L. Ozola, Viktors Valainis (ZZS) un Ralfs Nemiro (“KPV LV”) – ir Saeimas deputāti, bet M. Staķis mandātu pirms kampaņas nolika.

Pirmās vēlēšanas bez LSDSP

Šīs būs pirmās vēlēšanas kopš deviņdesmito gadu sākuma, kurās nestartēs LSDSP, kas piedalījusies visās pašvaldību, Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanās, lai gan pēdējos gados tās atbalstītāju loks nesasniedza pat 1%. Ilggadējais LSDSP līderis Jānis Dinevičs “Latvijas Avīzei” paskaidroja, ka LSDSP savu darbību turpina.

Šoreiz esot pietrūcis laika, lai vienotos par kāda kopīga saraksta veidošanu, ko viņš negribēja atklāt.

Taču J. Dinevičs pamanījis, ka LSDSP valdes loceklis Raimonds Lejnieks-Puķe startē no “Jaunās Saskaņas”, norādot arī savu piederību LSDSP, par ko tās vadībai nekas neesot zināms. Tāpēc tikšot rosināta viņa izslēgšana.

Viena trešā daļa no iesniegtajiem sarakstiem, kurus uz 60 domnieku vietām pieteikusi Centra partija (astoņi kandidāti), “Vienoti Latvijai” (12 kandidāti), Rīcības partija (24 kandidāti), Nacionālā savienība “Taisnīgums” (7 kandidāti) un “Jaunā Saskaņa” (63 kandidāti), var radīt vēlētājos ne tikai apjukumu, bet arī neziņu, kurš ko pārstāv, jo, piemēram, Juris Žuravļovs un vairāki viņa ģimenes locekļi uz katrām vēlēšanām maina partijas nosaukumu – iepriekš Rīgā viņi startēja no Vislatvijas sociāldemokrātiskās kustības “Par neatkarīgu Latviju”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vēl viens vēlēšanu procesa entuziasts Normunds Grostiņš šoreiz ir Centra partijas sarakstā, bet tāpat kā tā līderis Jānis Valtervitenheims savulaik bija partijā “No sirds Latvijai”, kā arī vēl vairākos politiskajos spēkos. Iepriekšējo vēlēšanu pieredze liecina, ka nelielas ietekmes partiju mērķis varētu būt izmantot kampaņu, lai atgādinātu par sevi, kā arī noņemt balsis kādam spēcīgam spēkam. Tiesa, iepriekš par mazajām partijām nobalsoja no nepilniem 600 līdz dažiem tūkstošiem vēlētāju.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas

Kandidātu saraksti un Rīgas mēra amata kandidāti

(izlozēto numuru secībā)

1. “Alternative” (līderis – Valērijs Petrovs)

2. Nacionālā apvienība, Latvijas Reģionu apvienība (Einārs Cilinskis)

3. “Gods kalpot Rīgai” (Oļegs Burovs)

4. “KPV LV” (Ralfs Nemiro)

5. “Jaunā Saskaņa” – Tatjana Kargina

6. “Attīstībai/Par”, “Progresīvie” (Mārtiņš Staķis)

7. “Jaunā Vienotība” (Vilnis Ķirsis)

8. Zaļo un zemnieku savienība (Viktors Valainis)

9. “Saskaņa” (Konstantīns Čekušins)

10. Latvijas Krievu savienība (Miroslavs Mitrofanovs)

11. Jaunā konservatīvā partija (Linda Ozola)

12. “Vienoti Latvijai” (Dainis Vītols)

13. Nacionālā savienība “Taisnīgums” (Vilnis Strods)

14. Rīcības partija (Ruslans Pankratovs)

15. Centra partija (Jānis Valtervitenheims)

 

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām reģistrēti 15 kandidātu saraksti (718 kandidāti)

Pieteikto deputātu kandidātu vidū vairāk nekā divas trešdaļas jeb 70,3% ir vīrieši un 29,7% ir sievietes. Jaunākajam deputātu kandidātam ir 18 gadi, bet vecākajam – 90 gadi. Vidējais kandidātu vecums ir 45,6 gadi. Lielākajai daļai jeb 76,7% pieteikto kandidātu ir augstākā izglītība.

 

Rīgas domes 2017. gada vēlēšanas

Rīgas domes vēlēšanās 2017. gada jūnijā bija reģistrēti 11 kandidātu saraksti (586 kandidāti)

Rīgas domē iekļuva pieci politiskie spēki:

“Saskaņa” un “Gods kalpot Rīgai” – 32 vietas

Jaunā konservatīvā partija – 9 vietas

Latvijas Reģionu apvienība/ “Latvijas attīstībai” – 9 vietas

Nacionālā apvienība – 6 vietas

“Vienotība” – 4 vietas

 

Aiz svītras palikušie un to iegūtais atbalsts:

Zaļo un zemnieku savienība – 3,3%

“KPV LV” – 1,53%

“No sirds Latvijai” – 0,61%

Vislatvijas sociāldemokrātiskā kustība “Par neatkarīgu Latviju” – 0,32%

LSDSP – 0,23%

Eiroskeptiķi “Rīcības partija” – 0,22%

 

Avots: Centrālā vēlēšanu komisija

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kokteilis
Nodzīvo šo dienu tā, it kā tā būtu pēdējā diena tavā dzīvē! Horoskopi 1.martam 2
11 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 23
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 18
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšana: teju puse iedzīvotāju nav informēti par visām iespējām atgūt naudu 6
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Noziedzniekiem jauna taktika naudas izkrāpšanai. Policija aicina nepakļauties šantāžai 11
4 dienas
Lasīt citas ziņas
Raivis Šveicars
Ziņas
Kas jāzina nodokļu maksātājiem, lai pareizi pievienotu čekus lietotnē “Attaisnotie izdevumi”? 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Beidzot var doties pie friziera un manikīra, bet kādi ierobežojumi jāievēro?
28 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kupenas turpina kust. Cik silta būs pirmā marta diena?
17 minūtes
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Vakcinācijas birojs sarūk, Lemberga spriedums un Jēkabpils lielgabala sāga. Nedēļas notikumu apskats
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
22 drošajos novados pamatskolēni varēs atgriezties skolā
08:48
LE
LETA
Ziņas
Kupenas turpina kust. Cik silta būs pirmā marta diena?
08:37
LE
LETA
Ziņas
Beidzot var doties pie friziera un manikīra, bet kādi ierobežojumi jāievēro?
08:26
IE
Ināra Egle
Ziņas
Reaģējuši uz iedzīvotāju signāliem. Kā dumpīgais Ikšķiles novads palika bez mēra?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
No šodienas dārgāks alkohols un cigaretes
55 minūtes
"V
"Mājas Viesis"
Kokteilis
FOTO. Tenisa zvaigzne Serēna Viljamsa beidzot “padevusies” un atļāvusi meitai Olimpijai sākt spēlēt tenisu
1 stunda
AK
Aiva Kalve
Veselam
Saindēties gluži nevar, bet ēst nevajadzētu. Kāpēc kartupeļi kļūst zaļģani?
1 stunda
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kas izraisa alerģiju no piena produktiem?
1 stunda
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Pateicoties VM “tālredzībai”, acīmredzot pie mums vakcinācija vēl ritēs pilnā sparā, kad Āfrika to jau būs aizmirsusi
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
No marta sāk piešķirt 500 eiro atbalstu par katru audzināšanā esošu bērnu
45 minūtes
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 23
17 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Pagājušajā gadā no mežiem izvākts vislielākais atkritumu daudzums LVM pastāvēšanas vēsturē! Kuri meži Latvijā cietuši visvairāk?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Deputāti Sprūdi no jaunās partijas “Likums un kārtība”, Varšavas lidostā pieķer par ekskluzīva “Rolex” pulksteņa nedeklarēšanu 35
13 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.” 18
18 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Eiropas miljardus pa galvu, pa kaklu pakaisa baložiem un zvirbuļiem.” Saruna Ādažu novada domes priekšsēdētāju 24
23 stundas
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
Latviešu Cepurnieks! Normunds darina cepures no dārgām, reti sastopamām detaļām: rezultāts ir apbrīnojams 8
22 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Krists nedabūja darbu dzimuma dēļ. “Man teica – ja mani pieņems, man jārēķinās, ka būs spiediens no vecāku puses…” 30
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Viņš var uzrūkt! Viņam arī ir savs viedoklis un raksturs!” – Samanta Tīna stāsta par savu suni Skarabeju 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Skaidrīte, Justs un Skaidra
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 20
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Acu infekcijas ir ļoti lipīgas, tās izplatās arī “paliec mājās” apstākļos. Kā neieberzt acīs infekciju? 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atgriežas pavasara vēstneši cīruļi 1
1 diena
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks? 1
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 12
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Darba un pūliņu pilna nedēļa, kas, domājams, vainagosies ar panākumiem! Horoskopi no 1. līdz 7. martam
19 stundas