Pasaulē
Citur

Valdis Krastiņš: Jaunas sejas negarantē labu iznākumu4

Foto – AFP/LETA

Senatora Džona Makeina bēru ceremonija milzīgajā Vašingtonas katedrālē bija sapulcējusi labu daļu no Savienoto Valstu politiskās elites: trīs bijušie prezidenti (demokrāti un republikāņi), viņu viceprezidenti, senatori, pārstāvju palātas locekļi – sarakstu varētu turpināt. Viņi bija ieradušies, lai godinātu aizgājēju, bet ne tikai.

Ceremonija izvērtās par iespaidīgu, pret Donaldu Trampu vērstu demonstrāciju, lai gan Trampa vārds divarpus stundu garajā norisē netika pieminēts ne reizi. Viss sākās ar Makeina meitas nikno, sāpīgo paziņojumu: “Amerikas diženums nav jāatjauno – Amerika vienmēr ir bijusi dižena!” Atskanēja aplausi.

Tas bija tiešs cirtiens Trampa kampaņas centrālajam lozungam (“Let us make America great again” – “Ļaujiet mums Ameriku atkal padarīt diženu”). Tālāk gan bijušo prezidentu Džordža Buša, gan Baraka Obamas uzrunās tika runāts par uzticību ideāliem, godīgumam, taisnīgumam – par principiem, kuru nav tagadējā prezidenta rīcībā un uzvedībā. Kad ceremonijas noslēgumā tika dziedātas dziesmas, kuras amerikāņi tradicionāli dzied šādās reizēs, reti kura acs palika sausa: Makeins savā dzīvē bija cīnījies par šiem ideāliem, bijis tiem uzticīgs.

Bet Baltā nama tagadējais saimnieks? Tas izspļāva internetā kārtējo žults porciju, uzmauca galvā cepuri ar savu lozungu un aizdevās spēlēt golfu. Vai šis pretnostatījums iespaidos viņa vēlētājus? Neņemos spriest, jo tā publika, kura pulcējas Trampa pasākumos, par cieņu un godīgumu domā maz.

Tātad arī viņu elka izrīcība tikai tos sajūsminās – re, kā viņš… Amerika ir sašķelta kā nekad, un prezidenta rīcība galīgi neveicina Amerikas diženumu. Labi vēl, ka Tramps ir apjēdzis – militāri rūpnieciskā kompleksa atbalsts ir viņam nepieciešams. Tādēļ amerikāņu armija joprojām ir gatava uzņemties savu daļu Eiropas aizsargāšanā no postpadomju imperiālisma centieniem.

Vērojot Trampa atbalstītājus ilgākā laika periodā, mani sāk uztraukt paralēles ar daļu no Latvijas vēlētājiem. Mums saradušās daudzas sīkpartijas, un to vidū ir arī tādas, kuras reklamē nereālu, bet agresīvu vēlmi aši izmainīt gandrīz vai visu valsts pārvaldē. Ar šādu attieksmi pie varas nonāca Tramps.

Vai arī mēs būsim spiesti piedzīvot ko līdzīgu? Popularitātes mērījumi liek bažīties. Izvēloties, par ko balsot, būtu derīgi paturēt prātā, ka jaunas sejas vien negarantē labu iznākumu: valdībā un Saeimā jābūt arī pieaugušiem, praktiski pieredzējušiem cilvēkiem, kā izteicies kāds tvitera lietotājs. Piekrītu!

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Pasaulē
Lietuvā pasludina spriedumu Ievas Strazdauskaites slepkavības lietā
16 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
Urzula fon der Leiena: Mūsu Eiropa atgūs savu spēku
17 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Merkele pēc divām pašizolācijā pavadītām nedēļām atgriežas birojā
21 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Diennakts laikā konstatēti 16 jauni Covid-19 gadījumi, kopējam slimnieku skaitam sasniedzot 509
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Saule mīsies ar mākoņiem. Pastiprināsies anticiklona ietekme
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Epidemiologs: Visticamāk, ar Covid-19 būs jāsadzīvo ilgu laiku
17 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Dod zaļo gaismu papildu pasākumiem Covid-19 krīzes pārciešanai
14 stundas
LE
LETA
Veselam
KARTE. Starp Covid-19 skartajām pašvaldībām arī Priekule un Dobele
15 stundas