Diriģents Aivis Greters sadarbībā ar koristiem Pētera Butāna piemiņai veltītajā “Lux aeterna” atskaņojumā bija panācis šim komponista meistar-darbam atbilstošo muzikālā saliedējuma, suģestijas un misticisma līmeni.
Diriģents Aivis Greters sadarbībā ar koristiem Pētera Butāna piemiņai veltītajā “Lux aeterna” atskaņojumā bija panācis šim komponista meistar-darbam atbilstošo muzikālā saliedējuma, suģestijas un misticisma līmeni.
Publicitātes foto

Jaundarbi un atmiņas par pagājušo. Armands Znotiņš recenzē spilgtākās mūzikas aktualitātes 0

Armands Znotiņš, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Aizvadītā nedēļa mūzikas dzīvē bijusi ļoti daudzpusīga – tikko aizvadīts uz septembri pārceltais “Pētera Vaska mūzikas aprīlis”, tā publika jau devusies uz beidzot sagaidīto un pilnībā izpārdoto Vestarda Šimkus, Aināra Rubiķa un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra romantisma mūzikas programmu; klausītāji, kā vienmēr, bija piepildījuši arī Latvijas Radio 1. studiju Lauras Polences un viņas domubiedru džeza koncertā, bet Rēzeknē Latvijas Radio koris, dzejniece Anna Rancāne un vēl citi turpinājuši radošos meklējumus koncertizrādē “Latgolys freska”.

Un tā pienāca nedēļas noslēgums, ko iezīmēja jauniešu kora “Kamēr…” 30. jubilejas programma Rīgas Domā 2020. gada 12. septembrī un kamerorķestra “Kremerata Baltica” festivāls Dzintaros.

Abos pasākumos skanēja jaundarbi, abi pasākumi raisīja arī atmiņu un asociāciju virkni par klasiskām vērtībām un zīmīgiem muzikāliem notikumiem nesenākā pagātnē.

Ja reiz par koncertizrādēm un konceptuāli līdzīgām iecerēm, tad koris “Kamēr…” darījis visu, lai atstātu būtiskas pēdas mūsdienu Latvijas kultūras dzīvē – viņi ielūkojušies Ilmāra Blumberga mākslā un caur Džona Lutera Adamsa partitūrām ieklausījušies putnu balsīs, apdziedājuši Sauli, Mēnesi un dzintaru, citos jubilejas koncertos atskaņojuši Artura Maskata un Raimonda Tigula, Ērika Ešenvalda un Līgas Celmas-Kursietes jaundarbus.

Jēkabs Jančevskis savukārt Knuta Skujenieka dzejai vispirms pievērsies skaņdarbā “Poga”, bet tagad pēc kora “Kamēr…” aicinājuma radījis citu dzejnieka inspirētu opusu – “Kā dziesmu teicot”, kas pirmatskaņojumu sagaidīja koncerta vidusdaļā.

Un arī divi pārējie darbi – Pētera Butāna “Lux aeterna” ar pianistes Sanitas Glazenburgas un sitam-instrumentālistu Ivo Krūskopa, Edgara Saksona un Elīsa Balcera līdzdalību un Riharda Dubras vokāli simfoniskā partitūra “Klusums, mīlestī ba un gaisma” – vēstīja par to, ka klausītājs attiecībā uz kori “Kamēr…” vienmēr var rēķināties ar rūpīgi izvēlētām programmām un nopietnu māksliniecisko slīpējumu.

Tā arī šoreiz, un diriģents Aivis Greters sadarbībā ar koristiem Pētera Butāna piemiņai veltītajā “Lux aeterna” atskaņojumā bija panācis šim komponista meistardarbam atbilstošo muzikālā saliedējuma, suģestijas un misticisma līmeni – piecdaļu cikla gaitā kontemplācija mijās ar spilgtas katarses uzplaiksnījumiem, kur vēlamo iespaidu atstāja arī dramaturģiskās arhitektonikas centrālās līnijas.

Protams, no otras puses, trauslākas epizodes, kur jāpaļaujas, piemēram, vienīgi uz solobalsīm, uzskatāmi parādīja atšķirību starp jauniešu kora dziedājumu un “Lux aeterna” pirmatskaņotāju līmeni, taču Riharda Dubras darba piesātinātajās tembrāli harmoniskajās vertikālēs koristi nebūt nepazuda “Sinfonietta Rīga” instrumentālistu ēnā, un arī tas lielā mērā ir diriģenta ieguldītā darba un partitūras studiju nopelns.

Jādomā, ka Aivja Gretera vērīgumam uzticējās arī Jēkabs Jančevskis – katrā ziņā solistu ansambļa veikums un tā iekļaušanās vokāli instrumentālajā kopainā liecināja gan par interpretācijas veiksmi, gan par komponista panākumiem trāpīgu vokālo intonāciju radīšanā un simboliski tēlainā Knuta Skujenieka dzejas lasījumā.

Mazāk uzrunāja orķestra loma, kas pamatā balstījās uz vispārinātas kinomūzikas tematismu, taču, ja jāizvēlas starp jaunradīto opusu “Kā dziesmu teicot” un oratoriju “No letu zemes”, manas simpātijas noteikti ir korim “Kamēr…” rakstītās Jančevska partitūras pusē.

Interesanti, kas notiktu, ja latviski beidzot iztulkotu kādu Andreja Belija, Šeimasa Hīnija vai Oktavio Pasa dzejoļu krājumu (un jā – citu Eiropas valstu nacionālajās valodās tas izdarīts jau sen), jo arī latviešu lasītājiem pieejamā Emīlijas Dikinsones dzeja ir iedvesmojusi gan Jēkabu Jančevski (“Almost to Jealousy” soprānam, ērģelēm un kamerorķestrim), gan Andri Dzenīti (varbūt kādam no Latvijas patiešām izdosies aizbraukt uz Helēnas Sorokinas dziedātā opusa pirmatskaņojumu Austrijā 9. oktobrī), gan Arturu Maskatu (Latvijas Radio kora grupai rakstītās “Četras vīzijas ar Emīlijas Dikinsones dzeju”).

Tagad otrs amerikāņu dzejnieces inspirētais Maskata darbs – koncerts “Vasaras sapņi” vijolei, balsij un kamerorķestrim, un tieši šī jaundarba lasījums kļuva par 13. septembra koncerta spilgtāko un oriģinālāko notikumu.

Pirmkārt, tādēļ, ka Maskats neatkārtojas – viņa individuālais stils gan ir atpazīstams, taču līdz fināla liriskajai sapņainībai klausītājam bija jānokļūst caur iepriekš neparedzamas mākslinieciskās dramaturģijas pavērsieniem postromantisku un it īpaši postmālerisku intonāciju psiholoģiski dramatiskā izgaismojumā.

Otrkārt, tādēļ, ka Lusianas Mančīni dziedājums bija patiesi skaists un izteiksmīgs, vijolnieka Hugo Tičati priekšnesums atbilda visiem augsta mākslinieciskuma kritērijiem, bet uz “Kremerata Baltica” stīdzinieku un perkusionista Andreja Puškareva profesionalitāti varēja droši paļauties.

Saistītie raksti

Īsumā par visu pārējo – lietuvietis Andrjus Žlabis ar opusu “Zudušā laika kaleidoskops” koncerta sākumā publikai sniedza gan kompozicionāli saistošākus, gan bālākus brīžus, tomēr kopumā jāteic, ka Gidonam Krēmeram rakstītās un pilnvērtīgi iedzīvinātās vijoles solopartijas vēriens un sarežģītība īsti negāja kopā ar pirmatskaņotās mūzikas radošā piepildījuma pakāpi; uz Dzintaru vasaras koncertzāles skatuves spēlētā Ludviga van Bēthovena Piecpadsmitā stīgu kvarteta vidusdaļa varbūt arī nebija piemērotākā akustiskajiem apstākļiem, taču Hugo Tičati un desmit citi instrumentālisti no “Kremerata Baltica” ansambļa nenoliedzami atklāja šīs mūzikas daudzdimensionālo dziļumu.

Neteikšu, ka tāda pati vērtība piemīt arī Bēthovena Ceturtajam un visiem citiem klavierkoncertiem, taču pianists Georgijs Osokins bez diriģenta klātbūtnes varēja pilnībā veidot pats savu oriģinālo koncepciju, un rezultāts bija gan saskanīgs ar kamerorķestri, gan arī pianistiski suģestējošs, nospriegots un poētisks. Gaidīšu jaunas Georgija Osokina interpretācijas, gaidīšu Lusianu Mančīni un Hugo Tičati Latvijā atkal.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Šis nav melnais mēris, no kā cilvēki masveidā mirst,” Kreituse atgādina, ka Covid-19 ēnā paliek hronisku slimību pacienti 7
2 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Dzīvokli it kā pārzinu, bet tāpat gadās ieskriet kādā stūrī,” Kā Vilnis zaudēja redzi un mācās dzīvot no jauna
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina vēlreiz apsūdzēt deputātu Kaimiņu, viņš pats par to neko nezina
53 minūtes
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Cilvēki izpirka, izplatītāji stāvēja rindās. Kādēļ zemnieki atsakās no griķiem? 1
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iespējams pērkons un krusa. Laika prognoze piektdienai
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Atkal tiks mainītas prasības skolām. Vidusskolas var palikt bez valsts naudas 10
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plānoja nolaupīt un nogalināt cilvēkus: Teikā aiztur sevišķi bīstamu noziedznieku 6
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ralfs Eilands paziņo, ka kļuvis par mācītāju: “Lūgums turpmāk mani uzrunāt par mācītāju Ralfu!” 5
8 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Grib aizņemt “Huawei” nišu. Latvieši pierāda, ka spēj radīt globāli konkurētspējīgus produktus 5
11 stundas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 2
10 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Vai šis ir pareizais laiks, lai veiktu autoratlīdzību nodokļa reformu? Kariņš atzīst nepilnības
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Rīgas Dinamo” ir novedams uz vēstures mēslaini. Egila Līcīša komentārs 14
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana arī šogad lauzīs ģimeniskās tradīcijas: Ziemassvētkos viņi nebūs kopā ar karalisko ģimeni 9
9 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Žurnāliste un ētera personība Danute Juste: “Sapņoju, ka būšu nākamais Tarantīno un nedzīvošu Latvijā…”
Intervija 8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Nedomāt par sliktāko scenāriju. Martins Dukurs par gatavošanos sezonai un noskaņojumu
10 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Padomjlaika skapis par modernu mēbeli: 3 padomi, kā to izdarīt pašam
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Mani pārsteidz tā agresivitāte, kas nāk no liberāļu puses.” Saruna ar Dagmāru Beitneri-Le Gallu 32
22 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ugunsgrēku dzēsīs zirga pajūgā un ar spaini rokās. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem?
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
Covid-19: Tēvs un meita nomira ar pāris dienu starpību. Tuviniekiem bažas par ārstu darbu 44
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pārsteigums! Dziedātājs Markus Riva satuvinājies ar Samantu Tīnu 18
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 48
1 diena
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Īrisa un Irīda
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Dita Lūriņa par stabilajām attiecībām ar vīru: “Iespējams, tas ir slinkums kaut ko mainīt…” 2
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim 1
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Mākslinieki pliki kā baznīcas žurkas, tagad nebūs naudas opioīdiem un alkoholam!” Egila Līcīša feļetons 23
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
“Sauca par trakiem suņiem, sita pa ugunsgrēka trauksmes pogu un pretojās,” “Depo” stāsta par agresīvo pircēju 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Šis ir mans laiks: dziedātājai Aminatai jauna dziesma
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tava iekšējā intuīcija šodien darbosies nevainojami! Horoskopi 23.oktobrim
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Muižniece rīkojas, lai Gobzems par “aicinājumu nelietot” maskas saņem sodu
18:17
TA
Tatjana
Ziņas
Atklāj, cik daudz Covid-19 gadījumu aizvadītajā diennaktī reģistrēti Rīgā
18:06
LE
LETA
Veselam
Vienam no mākslas centra “Zuzeum” darbiniekiem apstiprināta infekcija ar Covid-19
18:03