Foto: Shutterstock

Jaunu oriģinālpreparātu izstrāde Latvijā ir maz ticama 0

Lai gan Latvijas farmācijas industrijas zinātniskā jauda uz pasaules fona šķiet niecīga, tomēr tā ir pietiekama, lai noturētu esošos tirgus un ieietu jaunos, koncentrējot spēkus galvenokārt ģenērisko jeb patentbrīvo medikamentu laukā.

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 301
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 36
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 41
22 stundas
Lasīt citas ziņas

Desmitgadē no 2007. līdz 2016. gadam pasaules farmācijas industrija kopumā ieguldīja pētījumos un attīstībā 1,36 triljonus (tūkstošus miljardu) ASV dolāru un katru gadu ieguldījumu apmērs auga vidēji par 4%.

Tiek prognozēts, ka 2022. gadā farmācijas industrija iztērēs zinātniskajiem pētījumiem 181 miljardu dolāru.
CITI ŠOBRĪD LASA

Salīdzinājumam – visu pasaules valstu militārie izdevumi 2018. gadā Stokholmas Starptautiskā miera pētījumu institūta (SIPRI) vērtējumā bija 1,74 triljoni ASV dolāru, proti, pasaule zāļu pētījumiem desmit gados iztērē aptuveni tikpat, cik vienā gadā tērē par ieročiem un armiju uzturēšanu.

Vidēji pasaulē farmācijas industrijas uzņēmumi tērē pētījumiem un attīstībai 17% no sava gada budžeta.

Par “Big Pharma” dēvētie lielie uzņēmumi, kas nodarbojas ar jaunu oriģinālpreparātu izstrādi, iegulda šajā jomā apmēram līdz pat 23% budžeta un tās ir summas, kas mērāmas miljardos.

Uzņēmumi, kas darbojas biolīdzīgo (biosimilar) un ģenērisko jeb patentbrīvo zāļu lauciņā, – parasti apmēram vai līdz 10% budžeta.

Interesanti ir tas, ka tēriņi pētniecībai farmācijā ir viena no tām nedaudzajām jomām, kurās Eiropas uzņēmumi ir pasaules līderi – te vadošajās pozīcijās ir Šveices “Roche” un “Novartis”, atstājot ASV līderi “Johnson & Johnson” tikai trešajā vietā.

Un skaidrības labad jāpiebilst, ka pētījumi un attīstība, neskatoties uz to gigantiskajām izmaksām, farmācijas uzņēmumu budžetos nebūt nav tā lielākā pozīcija – mārketingam tiek tērēts vēl pusotru līdz divas reizes vairāk.

Nolaižoties uz zemes no šīm galvu reibinošajām summām, jājautā – kāda ir Latvijas daļa šajos izdevumos?

Zāļu valsts aģentūrā ir reģistrēti astoņi Latvijas uzņēmumi, kas nodarbojas ar aktīvo vielu ražošanu, taču vairums no tiem darbojas pārtikas piedevu lauciņā.

Nozīmīgākie pētījumi koncentrēti abos Latvijas farmācijas industrijas milžos – “Grindeks” un “Olainfarm”.

Abi uzņēmumi ieguldot zinātniskajos pētījumos līdz 10% budžeta.

“Grindeks” 2018. gada konsolidētais pārskats liecina, ka pētniecības darbiem tērēti 3,85 milj. eiro (tik tērējis viss koncerns, kurā ietilpst vēl piecas meitassabiedrības), savukārt “Olainfarm” gada pārskatā atrodams skaitlis 1,66 miljoni eiro.

Te gan būtu jāņem vērā, ka abi uzņēmumi saņem arī valsts un ES līdzfinansējumu dažādiem projektiem, tostarp arī pētniecības, kuros uzņēmumi piedalās ar savu līdzfinansējumu.

“Grindeks” šādā veidā 2018. gadā saņēmis 1,16 milj. eiro.

Savukārt “Olainfarm” piedalījies vairākās daudzgadu pētījumu programmās – divu gadu 1,5 milj. eiro vērtā ES līdzfinansētā četrdaļīgā pētījumu programmā, kas noslēgusies pērn, piecu gadu 24,7 milj. vērtā ES līdzfinansētā pētījumu programmā, kas saistīta ar jaunu produktu ieviešanu ražošanā un arī pērn noslēgusies un visbeidzot – divu gadu 6,4 milj. eiro vērtā pētījumu programmā, kas saistīta ar jaunu tehnoloģiju ieviešanu un noslēgsies šogad.

Summējot visu nosaukto – pašu uzņēmumu līdzekļus un valsts un Eiropas atbalstu –, var aptuveni aplēst, ka gadā Latvijā farmācijas pētniecībā tiek ieguldīti līdz 15 milj. eiro

 

Latvijas niša – ģenēriķi

“Olainfarm” Biznesa attīstības departamenta direktore Linda Litiņa: “Nedrīkst iestigt pašapmierinātībā, jākoncentrē zinātniskie prāti ģenerisko zāļu izpētē, dokumentācijas uzlabošanā un klīniskajos pētījumos – tad Latvijas farmācijas industrijas nākotne būs drošībā.”
Foto: Karīna Miezāja


Minētie skaitļi nozīmē, ka jaunu oriģinālpreparātu izstrāde Latvijā ir maz ticama, taču zinātniskajai konkurencei patentbrīvo medikamentu tirgū resursu ir pietiekami.

To apstiprina arī “Olainfarm” Biznesa attīstības departamenta direktore Linda Litiņa: “Patentbrīvo preparātu izstrāde atkarībā no molekulas sarežģītības ir relatīvi ātra un lēta – aizņem divus līdz piecus gadus un maksā dažus miljonus.”

Pēc tam tos jau iespējams laist tirgū un gūt peļņu.

Sarežģītāk ir ar biolīdzīgajiem medikamentiem – jau esošu zāļu analogiem, kas iegūti ar bioloģiskām metodēm, to izstrāde var aizņemt pat līdz 10 gadiem un izmaksas ir vismaz vairākus desmitus reižu lielākas nekā ģenēriķiem.

Savukārt jaunu oriģinālpreparātu izstrāde ir farmācijas industrijas augstākā līga, kurā praktiski konkurē tikai lielie starptautiskie koncerni – te izmaksas sniedzas miljardos, bet izstrādes laiks – vairāk nekā desmit gadi.

“Tā kā patentu aizsardzība jaunajām zālēm parasti ir desmit gadi, šajos desmit gados ražotājiem jāspēj atpelnīt izstrādes izmaksas – tieši tādēļ jaunās zāles ir tik dārgas.”

L. Litiņa uzsver, ka liela “Olainfarm” pētījumu daļa šobrīd saistīta ar esošo produktu uzlabošanu un klīniskajiem pētījumiem, kas nepieciešami, lai šos produktus reģistrētu Eiropā un citur pasaulē.

Vides prasību pastiprināšana pret farmācijas industriju, kas vērojama visā pasaulē, tostarp arī Ķīnā, paver Latvijas farmācijas industrijai iespēju ieiet Tālo Austrumu tirgos.

Nedrīkst iestigt pašapmierinātībā, jākoncentrē zinātniskie prāti ģenērisko zāļu izpētē, dokumentācijas uzlabošanā un klīniskajos pētījumos, tad Latvijas farmācijas industrijas nākotne būs drošībā,” saka L. Litiņa.

 

Atdeve dažos gados

“Viena no problēmām farmācijas industrijā ir tas, ka jebkuram produktam, kas reģistrēts tirgū pirms vairākiem desmitiem gadu, klīnisko pētījumu bāze ir mūsdienu prasībām vairs neatbilstoša,” stāsta “Grindeka” valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis.

Turklāt tieši klīniskie pētījumi esot visdārgākā un laikietilpīgākā jebkuru zāļu pētījumu daļa – pat līdz 95% no zāļu zinātniskās izstrādes izmaksām.

Jebkurš medikaments, kas reģistrēts pirms desmit vai vairāk gadiem, vairs neatbilst mūsdienu prasībām no klīnisko pētījumu viedokļa. Prasības nemitīgi aug – gan klīnisko pētījumu apjoms, gan tajos iesaistīto pacientu skaits.

“Tomēr šī neatbilstība vēl nenozīmē, ka preparāts nav efektīvs,” uzsver J. Bundulis.

“Grindeks” vēsturē ir divi preparāti, kas ir superzvaigznes, – sirds medikaments “Mildronāts” un pretvēža līdzeklis “Ftorafurs”.

“Ftorafurs” savulaik Japānā bija starp desmit vislabāk pārdotajiem preparātiem. Abi minētie preparāti kādreiz veidoja 90% no “Grindeks” ieņēmumiem, taču daudz kas ir mainījies – abi minētie preparāti vairs veido tikai dažus procentus ieņēmumos. Kas nācis vietā?

“Grindeks” katru gadu izstrādē atrodas četri patentbrīvie medikamenti, mērķis ir palielināt šo skaitu līdz sešiem, tāpat notiek arī darbs pie jauniem oriģinālpreparātiem.

Kopš 2000. gada sadarbībā ar Organiskās sintēzes institūtu izstrādātas iegūšanas metodes 16 medicīnā izmantojamām vielām un sešām veterinārajām, tāpat veikta piecu potenciāli jaunu produktu izpēte.

Virkne šo produktu jau ir pārdošanā – tā, piemēram, piecu veterināro medikamentu kopējais apgrozījums kopš komercializācijas sākuma ir 23 milj. eiro (3 milj. – 2018. gadā).

Tāpat jaunā “Grindeka” centrālās nervu sistēmas medikamenta milnaciprāna un pretvēža preparāta imatiniba kopējais apgrozījums jau ir 7 milj eiro, 1,5 miljoni no tiem – pērn. Tiek īstenoti jaunu sirds un asinsvadu medikamentu pētījumi.

Tas liecina – lai gan nav vienkārši, tomēr “Grindeks” turpina arī oriģinālzāļu izstrādi, tāpat ir konkurētspējīgs ģenērisko zāļu tirgū.

“Pēdējo nevajag novērtēt par zemu – ieejot tirgū pirmajā vilnī, uzreiz pēc patenta aizsardzības beigām, ir sasniedzami ļoti labi rezultāti. Taču šāda ieiešana nav paveicama bez sadarbības ar zinātni,” saka J. Bundulis.

SAISTĪTIE RAKSTI

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 301
23 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 41
21 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 36
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
20 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 30
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 126
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tuvākajā diennaktī pastiprināsies vējš un biežāk iespējams lietus
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Turpmāk par Covid-19 testiem būs jāmaksā! Stājas spēkā jauna kārtība 33
3 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas Paukošanas federācijas prezidente: Lai tiktu pie finansējuma paukošanā, rezultātiem ir jābūt izciliem
17:56
LE
LETA
Ziņas
JRT paziņo, ar kādiem noteikumiem jārēķinās skatītājiem augustā
17:36
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Ugunsgrēku sezona: Eiropas dienvidus piemeklējuši plaši un bīstami mežu ugunsgrēki
17:11
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 48
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 48
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 36
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro 10
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas pret Covid-19 loterijai plāno novirzīt 1,218 miljonus eiro. Cik lieli laimesti plānoti? 67
4 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 37
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 34
7 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas Paukošanas federācijas prezidente: Lai tiktu pie finansējuma paukošanā, rezultātiem ir jābūt izciliem
49 sekundes
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Sagurums beidzot mani ir noķēris!” Latvijas riteņbraucējs par sniegumu olimpiskajās spēlēs
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Točs: Pludmales volejbols ir brīnišķīga spēle – vari uzvarēt jebkuru un zaudēt jebkuram 1
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 9
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 52
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret divām augstām VID amatpersonām ierosinātas disciplinārlietas. Jaunzeme skaidro, kāpēc sperts šāds solis 5
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Likvidēts paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks Rumbulā 3
7 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 7
10 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 77
10 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 6
Intervija 8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 41
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 301
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas jaundzimusī meita oficiāli iekļauta britu karaliskās ģimenes troņmantnieku sarakstā 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Man pat negribas vairs tos gājienus ar “cik es labs un tā””: deputāts Gobzems publisko bildi ar atkailinātu torsu 44
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Labāk tā eleganti ar godu pateikt paldies…uz skatuves tomēr pavadīti 70 gadi!” Maestro Raimonds Pauls par atvadīšanos no klausītājiem 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
6 stundas