Latvijā
Politika

Jautājam partijām: Vai ierobežosiet valsts uzņēmumu vadītāju algas?2


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Valdis Semjonovs

Laikraksts “Latvijas Avīze” un portāls “LA.lv” priekšvēlēšanu laikā vērtē partiju darbus un solījumus. Meklējam atbildes uz jautājumiem, kā veidot labāku nākotni Latvijā un kas partijām un politiķiem jāpaveic nākamajos četros gados.

Īpaši analizējam šādas nozares – izglītība, veselība, labklājība, ekonomika, reģionālā attīstība, iekšpolitika, tieslietas, ārpolitika, drošības politika.

Uzdodot jautājumus, 16 sarakstus sadalījām divās grupās. Partijām, kurām ir lielāks atbalstītāju skaits, par katru nozari uzdevām 4–6 jautājumus, bet mazajām partijām – vienu.

Lasiet, ko lielākās partijas atbild uz “LA” jautājumu:

Vairāku valsts uzņēmumu vadītāji saņem milzīgas algas, piemēram, 40 000 – 100 000 eiro gadā, vai ierobežosit šīs dāsnās algas?

Jaunā konservatīvā partija, Gatis Eglītis:

Svarīgi, lai tiktu noteikti skaidri kritēriji, pēc kuriem tiek noteikta darba samaksa, un lai šāda augsta līmeņa amati būtu atvērti ne tikai politiski pietuvinātām personām, bet jebkuram augsta līmeņa vadītājam no privātā vai publiskā sektora.

Nacionālā apvienība, Roberts Zīle:

Ja minētais uzņēmums ar savu darbību konkurē reģionālajā vai globālajā tirgū, tad vadības darba algām būtu jābūt konkurētspējīgām, savukārt, ja uzņēmējdarbība tiek pamatā veikta Latvijā, vadības atalgojums būtu jāsamazina.

“Saskaņa”, Vjačeslavs Dombrovskis:

Valsts uzņēmumu vadītāju alga tiks noteikta, izejot no objektīvas situācijas darba tirgū un arī šo vadītāju konkrēti izmērāmiem panākumiem viņu vadīto uzņēmumu attīstībā. Algas, kas neatbilst reālai situācijai darba tirgū un uzņēmumu konkrētiem darbības rezultātiem, tiks pārskatītas.

“Attīstībai/Par!”, Juris Pūce:

Ir svarīgi noteikt šiem vadītājiem skaidrus un lielus mērķus. Ja uzņēmuma vadītājs panāk ievērojamu peļņas pieaugumu, no kuras valsts un sabiedrība saņem lielas, miljonos mērāmas dividendes un iegūst iespēju īstenot kādu sen gaidītu iniciatīvu sociālajā, veselības aprūpes vai izglītības jomā, tad nav žēl maksāt lielu algu. Šobrīd bieži lielas algas tiek maksātas bez šādiem mērāmiem sasniegumiem.

Latvijas Reģionu apvienība, Edvards Smiltēns:

Atalgojumam noteikti jābūt atbilstošam amata atbildībai, padarītajam darbam un sasniegtajiem rezultātiem, tāpēc vairāku valsts uzņēmumu vadītāju un ne tikai vadītāju atalgojuma līmenis rada daudzus jautājumus un neizpratni sabiedrībā. Šis jautājums ir jāsakārto, balstoties uz vienotiem principiem. Katrā ziņā nedrīkst valsts uzņēmumus atstāt kā “barotnes” atsevišķu partiju ietekmes sfērā.

“Jaunā Vienotība”, Arvils Ašeradens:

Valsts kapitālsabiedrību vadības atalgojums nedrīkst pārsniegt konkrētajā nozarē privātajā sektorā strādājošo atalgojumu, tāpēc nepieciešams regulējums nesamērīgi liela atalgojuma ierobežošanai. Vadītāju atalgojumam kapitālsabiedrībās, kuras konkurē tirgus apstākļos ar privāto sektoru, atlīdzībai ir jābūt sasaistītai ar uzņēmuma darba rezultātiem, tā peļņu un nomaksāto nodokļu apjomu. Kopumā raugoties uz valsts aktīvu pārvaldību, būtu nepieciešams beidzot izveidot profesionālu valsts komerciālo aktīvu pārvaldītāju, kura uzdevums būtu rūpēties par to vērtības pieaugumu.

“KPV LV”, Didzis Šmits:

Ievērosim samērīguma principu!

Zaļo un zemnieku savienība, Māris Kučinskis:

Ja ir runa par kapitālsabiedrībām, kur valsts ir tikai daļējs īpašnieks, katrs gadījums jāvērtē atsevišķi, skatoties darba rezultātus. Gadījumos, kad kapitālsabiedrība 100% apmērā pieder valstij, atalgojuma sistēma jau tagad ir skaidri definēta un nav iespējams runāt par nesamērīgu atalgojumu.

Lasiet vēl:

Jautājam partijām: Kā palielināt valsts budžeta ieņēmumus?

Jautājam partijām: Vai ieviesīsiet samazināto PVN likmi visai pārtikai?

Jautājam partijām: Kādu risinājumu piedāvājat nekustamā īpašuma nodokļa reformai?

Jautājam partijām: Kā risināsiet darbaspēka trūkuma problēmu Latvijā?

Partiju piedāvājumu labklājībā, demogrāfijā un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Partiju piedāvājumu veselības aprūpē un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Partiju piedāvājumu izglītībā un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Publikāciju projektā “Saeimas vēlēšanas 2018. Ko sagaidām, ko mums sola” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Latvijā
Flīžu vietā autotransporta kravā atklāj 4,74 miljonus cigarešu. Kravai bija jānonāk Zviedrijā
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Asiņainā un kailā sieviete, iespējams, bijusi narkotisku vielu ietekmē
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Konkursā uz Valsts policijas priekšnieka amatu pieteikušies vienīgie ģenerāļi policijā 1
11 stundas

Lasītākie

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
Autoceļiem plāni diži, bet skaidrības, kur dabūs naudu, nav
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Šonedēļ Covid-19 sērga konstatēta jau otrā slimnīcā
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Starta šāviens NAP2027
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Mediķiem Covid-19 piemaksas tomēr būs
3 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
APTAUJA. Nekā nedarīšana dažiem ir dzīvesveids. Kādiem būtu jābūt minimālajiem cilvēku ienākumiem? 2
2 stundas