Foto: Bachkova Natalia/Shutterstock

Pēdējais brīdis pievilināt putnus savam dārzam un logam 0

Vai putni noteikti jāpiebaro? Kad to sākt un ar ko vislabāk barot, lai neiedotu kaut ko kaitīgu? Putni var un prot iztikt bez cilvēka palīdzības, taču cilvēkiem pašiem gribas apskatīt putniņus un ir vajadzīga to palīdzība dārza darbos.

Reklāma
Reklāma
Krievijai negaidīts sitiens zem jostasvietas – laikapstākļi var satracināt tautu 2
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Aminata Savadogo iestūrējusi laulības ostā
Kremlis skaidro, kāpēc Putins nevar iet bojā aviokatastrofā kā citi pasaules līderi 143
Lasīt citas ziņas

Turklāt barotava aiz loga ziemā sagādā lielisku izklaidi. Sevišķi putniņu laidelēšanās patiks bērniem un istabas kaķim.

Sāk steidzami

Labākais laiks, kad būtu jāsāk mielot putnus, – pirms iestājies sals. Citos gados tas būtu jau oktobra beigās, novembra sākumā. Šogad ziema tikai tagad sāk saldēt un ir pēdējais brīdis pievilināt putnus savam dārzam un logam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja nokavē barotavas ierīkošanas īsto laiku, var gadīties, ka tie savā kartē iezīmē tikai kaimiņu palodzi. Reizēm ziemas vidū pēkšņi izkārts speķa gabals pie balkona margām var neskarts karāties līdz pavasarim.

Taču, ja reiz sākta barošana, tas jādara regulāri, jo mazās radības rēķinās ar šo iespēju. Ja barotava pēkšņi palikusi tukša, putns īsajā dienā var nepagūt atrast citu ēdmaņu un ar tukšu vēderiņu salā aiziet bojā.

Speķis topā

Galvenais noteikums putnu barošanā – nedrīkst dot neko, kas ir sālīts vai cukurots. Barot putnus drīkst gandrīz ar visu, ko var iegādāties un iedomāties. Jo daudzveidīgāka būs barība, jo raibāka lidoņu kompānija sagaidāma.

Katrai barībai atradīsies savs cienītājs. Nav jāuztraucas, ja, izmēģinot kādu jaunu ēdmaņu, sākotnēji tai nav piekrišanas. Parasti pamazām tiek apēsts viss.

Kārotākā delikatese ir speķis un saulespuķu sēklas. Sēklas pazūd visātrāk, tāpēc tās var izbērt, kad ieplānots vērot ēdējus. Ja sēkliņas atradīs skaistulis dzilnītis, tas, cik spēka, stieps gardumu uz savu glabātavu.

Tad sēkliņas ieteicams pabērt vairākas reizes mazākām porcijām, lai tiek arī citiem putniem. Pie speķa gabala varēs redzēt dažādas zīlītes, dzeņus, dzilnas un citus putnus. Taču nereti gadās, ka piedāvāto veikala speķi pat putni neēd.

Dažkārt šķiet, ka pie barotavas ir maz putnu, taču tas var būt maldinoši – tie, kas paēduši, aizlido, un vietā nāk nākamie. Kopumā barotavā var būt paviesojies liels skaits lidoņu, jo cilvēkam, piemēram, zīlītes, visas izskatās vienādas.

Reklāma
Reklāma

Vajadzīga dažādība

Ja ne graudu, ne putraimu nav, var dot arī maizi. Taču tā putniem dos ļoti maz enerģijas. Putniem ziemā nav jābīstas no kaloriju daudzuma, gluži otrādi – lai dažādi graudiņi, auzu pārslas būtu treknāki, tos var samaisīt ar eļļu.

Nav jāuztraucas, ka putniem ziemā trūkst ūdens, bet graudi ir cieti un sausi. Dabas radības pašas tiks ar šo problēmu galā. Zemē nobērtos ābolus novērtēs melnie mežastrazdi. Našķim derēs kāda rozīne vai žāvēts auglis.

Veikalos putnu barība tiek piedāvāta plašā sortimentā, taču lētāk un vairāk var pabarot, ja atsevišķi sapērk izejvielas un gatavo pats.

Konsultējis ornitologs Dmitrijs Boiko

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.