Ekonomika
Latvijā

Kā uzlabot savu pozīciju darba tirgū? Četri ekspertu ieteikumi0

Foto – Shutterstock

Ja neesi apmierināts ar savu pašreizējo karjeru, vēlies atrast ko labāku, tad ir vērts ieklausīties ekspertu ieteikumos, kā paaugstināt savu vērtību darba tirgū. Kā allaž – jāsāk ar sevi.

Rezultatīva attieksme pret darbu
Spēja padarīt savu darbu labi, efektīvi un precīzi pat tad, ja neplāno strādāt uzņēmumā visu atlikušo mūžu un ja neviens neskatās pār tavu plecu, ir augsti vērtēta īpašība.

“Ir svarīgi, lai veidotos izpratne, ka labs darba rezultāts ir nepieciešams vispirms pašam darbiniekam, pēc tam tikai uzņēmumam. Diemžēl, attieksme pret darbu jeb darba ētika ir viena no tām īpašībām, kas Baltijas reģionā darba ņēmējiem dažādās pakāpēs trūkst,” tā novērojis “Baltic Institute for Leadership Development” dibinātājs Modestas Gelbuda.

Esi gatavs iedziļināties, domāt un skatīties plašāk
Lielākā daļa profesiju mūsdienās ir daudzfunkcionālas, vienlaikus ir jāizprot un jāiedziļinās dažādos skatupunktos, tajā pašā laikā jāredz kopaina.

Pēc Gebuldas domām, profesionāļa, kurš spēj neatkarīgi domāt un analizēt procesus, nevis kurš gaida detalizētas instrukcijas un darba norādes no vadītāja, vērtība pieaug ļoti strauji.

Stiprini ieradumu mācīties
“Mūsu straujais un digitālais laikmets pieprasa veidot ieradumu mācīties un profesionāli attīstīties nepārtraukti, ilgtermiņā – tā ir tā dēvētā mūžizglītība. Pašlaik arī ir daudz iespēju to darīt gan klātienē, gan tiešsaistē,” stāsta Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas (LPVA) valdes priekšsēdētāja Eva Selga.

Selga pauda, ka šo ieradumu var sekmēt arī paši uzņēmumi kaut vai izmantojot iekšējos resursus. Piemēram, paaugstinot vadītāju kvalifikāciju, kas savukārt zināšanas nodod darbiniekiem, veidojot zināšanu krātuves, zināšanu apmaiņas pasākumus. Var izmantot arī ārējos resursus, nodrošinot darbiniekiem iespēju piedalīties dažādos kursos, semināros u.c.

Mācies būt pacietīgs
Karjera veidojas pakāpeniski un soli pa solim. Šis ir sevišķi svarīgi jauniešiem, kas sevi vērtē ļoti augstu, kamēr organizācijas gaida, ka tie vispirms mācīsies, stiprinās pieredzi un pierādīs savu vērtību caur darba rezultātu. Tikai pēc tam uzņēmējs ir gatavs piešķirt papildu labumus, augstāku algu un tā joprojām.

“Diemžēl šī atšķirība starp to, ko sagaida jaunieši un ko – uzņēmumi, ir viens no galvenajiem jauniešu bezdarba cēloņiem, kombinācijā ar citu iemaņu trūkumu, piemēram, analizēt, stratēģiski domāt un mācīties,” secina Gebulda.

Pēc ekspertu domām, labā ziņa ir tā, ka visas iepriekš minētās īpašības un iemaņas ir attīstāmas un veidojamas, ja vien ir vēlēšanās to darīt.

Saistītie raksti

“Latvijas darba tirgus ir mazs, ikviena kļūda maksā gan darba devējam, gan ņēmējam. Tāpēc šogad LPVA organizētā konference ir veltīta mūžizglītībai, lai vērstu darbinieku, darba devēju un valsts uzmanību šim jautājumam un kopīgi meklētu risinājumus nākotnei,’’ piebilda Selga.

Ceturtdien, 16.aprīlī, “BELLEVUE Park Hotel Riga” norisināsies gadskārtējā “Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas” starptautiskā konference “Izglītošanās mūža garumā. 21. gadsimta izaicinājums un nepieciešamība”, aicinot uzņēmējus intensīvi pievērsties mūžizglītības jautājumiem un sniedzot atbildes, kā veiksmīgi vadīt un attīstīt uzņēmumu nepārtrauktu pārmaiņu un nenoteiktības laikā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Latvijā
“Tikai 2021. gada nogalē – dažus mēnešus pirms kadastrālo vērtību stāšanās spēkā – sabiedrībā uzzinās, kāds nodoklis viņus sagaida!” Saruna ar Tieslietu ministru Bordānu
Intervija 4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
Blaknes un bailes no vakcīnas. Putins spēlē “krievu ruleti” ar visiem pasaules iedzīvotājiem?
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā četri jauni Covid-19 gadījumi; viens saslimušais atgriezies no ārvalstīm
3 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Protesti Baltkrievijā: pēc aizturēšanas miris 25 gadus jauns vīrietis un lielāko mediju žurnālisti iesniedz atlūgumus 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Arhibīskaps Stankevičs atklāj, kāpēc nevarēs klātienē piedalīties Aglonas svētkos
1 stunda