Kultūra
Apbrīno

Kabarē meitene ar džezu sirdī. Saruna ar dziedātāju Elzu Nathu5

Publicitātes foto

Koķeti sievišķīgs un silts tembrs, jauna un šarmanta skatuves personība – jauno dziedātāju Elzu Nathu noteikti ir ievērojis ikviens Viktora Runtuļa radīto kabarē izrāžu cienītājs. Nav šaubu, ka Elzas vārdu un balsi uz pašmāju džeza un populārās mūzikas dzirdēsim arvien biežāk. 17. janvārī viņa dziedās dzīvesbiedra, indiešu laikmetīgas dejas horeogrāfa Avika Parkūra jaunajā dejas izrādē “Sight Through Insight” koncertzālē “Palladium”.

Eksotisko uzvārdu “Natha” Elza pirms diviem gadiem atvedusi no Indijas, protams, kopā ar mīlestību un dzīvesbiedru Aviku. Viņa – jauna dziedātāja, viņš – laikmetīgās dejas horeogrāfs, dejotājs un meistarīgs improvizators. Toreiz, producenta Viktora Runtuļa vadītajai kabarē trupai viesojoties Indijā, dejotājs iekritis sirdī. Šobrīd Aviks pievienojies kabarē deju trupai, nodibinājis pats savu deju apvienību Latvijā. Abi ir kopā gan uz skatuves, gan – dzīvē.

Elza ir no Vecumnieku puses, kur bērnībā apmeklējusi mūzikas skolu, protams, dziedājusi korī, muzikālas saknes ir ģimenē – mamma mācījusi bērniem akordeona spēli. Jau toreiz skolotāja jokojusi: pats maziņš, bet balss kā māja! Labu laiku darbojusies folkloras kopā “Kokle”. Pati smejas, tur izmēģināts viss no dūdām līdz bungām, koklei un akordeonam, un, protams, dejām. “Tā bija spēcīga bērnības aizraušanās. Man šķiet, dabūju balsij to latviešu plašo skanējumu un arī pagānisko sajūtu.”


Neizskaidrojams “īssavienojums” notika tikai pēc 12. klases, kad meitene, kas līdz tam par dziedātājas karjeru nebija pat sapņojusi, pēkšņi saprata – jādzied! “Tolaik ar domubiedriem izveidojām “pagrīdes” grupiņu, rakstījām dziesmiņas latviešu valodā.” Elza izvēlējusies džeza vokāla mācības Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā. Kas palēnām aizveda uz dažādām skatuvēm? “Cilvēki nāca, noticēja man un ļāva izpausties,” atceras Elza.

Par pavērsienu Elzas dziedātājas gaitās kļuva piedalīšanās televīzijas šovā “Koru kari”. Viņa, Zemgales meitene, pavisam vēl iesācēja, toreiz nokļuva elka – dziedātājas Ievas Kerēvicas vadītā Madonas Zaļā meža kora sastāvā. “Ļoti gribēju dziedāt tieši pie Ievas, un man izdevās.” Toreiz Zaļais koris izcīnīja uzvaru šovā, bet Elza turpināja iet dziedātājas ceļu. “Ieva Kerēvica mani no sirds atbalstīja, tomēr pēc šova neviens mani nevirzīja, nebīdīja – katram ir savs ceļš ejams, katram jācīnās par savu vietu. Dziedot Zaļajā korī, vienkārši ieguvu saprašanu par to, kas notiek uz skatuves. Sapratu pašu galveno – uz skatuves nedrīksti būt slims, noguris vai dusmīgs. Savs priekšnesums vienmēr jāiznes līdz galam.”

Turpat “Koru karos” Elzu “noskatījis” arī latviešu kabarē tēvs un ilggadējs producents Viktors Runtulis. “Laikam jau ievēroja, ka mazais ķipars kaut ko var,” smejas Elza. Toreiz, krīzes laikā, nelielajā “Artelī – gandrīz teātrī” viņa startēja kamerizmēra kabarē jeb “Cabaret Piccolo”. Sākusi ar vienu, divām dziesmiņām, nu jau Elza ir “pilnas slodzes” kabarē aktrise un dziedātāja, kopš tā laika piedalījusies it visos kabarē iestudējumos – “Cabaret Bombaloo”, kas viesojās arī Indijā, krāšņajā “Palladium” un šā gada uzvedumā – “La Luna”, sadziedājusi gan ar skolotāju Ievu Kerēvicu, gan Aiju Vītoliņu un citiem pazīstamiem dziedātājiem. “Viktors Runtulis man ir kā krusttēvs. Viņš mani atbalstījis, ir viegli sadarboties ar viņu,” teic Elza.

Jaunā dziedātāja atzīst, kabarē ir skaists notikums, tomēr tikai gada nogalē un sākumā. Pārējā laikā viņa dzied gan džezu, gan populāro mūziku, tomēr viņas sirdslieta joprojām ir tautas mūzika jeb tās mūsdienu virziens – pasaules mūzika. Elzas balss ne vienreiz vien skanējusi Pasaules mūzikas festivālā “Porta” – gan kopā ar moldāvu grupu “Trigon”, gan gruzīnu entodžemeņiem “The Shin”, bet komponista Valta Pūces vadībā tapusi koncertprogramma “3 Harmonijas noslēpumi”.

Šobrīd Elza ir gatava parādīt klausītājiem pašas iedziedātās dziesmas. “Cilvēki mani šobrīd lielākoties pazīst kā kabarē meitenei, bet gribētos, lai mani ierauga arī citādu – mani pašu, manas balss iespējas.” Elza atzīst, ka viņas sirds sliecas džeza mūzikas virzienā – vasarā nolemts startēt arī Latvijas Mūzikas akadēmijā, džeza vokālistu nodaļā. “Mūzika, ko šobrīd dziedu, ir džeziska. Tai vienkārši ir īpašs skanējums. Turklāt man ir ļoti svarīgs teksts. Doma. Diemžēl vismaz septiņdesmit procentu mūsdienu mūzikas pasaulē ir ar ļoti noplicinātiem tekstiem.”

Tuvākajā laikā Elzas balsi un nenoliedzamo skatuves šarmu varēsim baudīt gluži jaunā – dejas izrādē – “Sight Through Insight”, ko dziedātāja veido kopā ar dzīvesbiedru Aviku. “Aviks Latvijā izveidojis pats savu deju grupu, bet nu viņš sasparojies izrādei, kas būs Avika debija plašākai publikai. Tas, ko redzēsit, noteikti atšķirsies no kabarē izklaides formāta. Aviks vēlas runāt par to, ko cilvēks saviem spēkiem var sasniegt. Šis būs visai filozofisks stāsts par cilvēka iespējām.”


Elza smejas, izrāde ir pāra komandas darbs – Aviks ir ideju ģenerators un horeogrāfs, Elza – dzied un vada organizatoriskos darbus. “Protams, reizēm pastrīdamies, taču tas ir tikai veselīgi. Protams, ir skaidri redzams, ka esam no “dažādām planētām”, arī kultūras ziņā, taču mūsu gadījumā tikai papildinām viens otru. Kā podiņš un vāciņš. Viņš ir trakulis, karstasinīgs un jūtīgs, viņš ir domātājs, radītājs. Es emu vēsāka, tāds latviešu raksturs, praktiskāka.”

Saziņa dzīvesbiedru starpā pagaidām noritot angliski. “Aviks mācās latviešu valodu. Viegli nav, bet viņš cenšas. Pati viņa dzimto valodu saprotu minimāli. Domāju, ja kādā dzīves posmā iznāks, būs viņa dzimtenē ilgāk, valoda pati atnāks pie manis.” Elza atklāj – nākamgad februārī jau ieplānoti vairāki viņas džeza solokoncerti Mumbajā. “Uzstāsimies kopā ar Aviku – es dziedāšu, viņa ziņā būs kustības improvizācija. Kopā ar mums būs vietējā džeza blice.”

“Mums brīnišķīgi palīdz arī Aija Vītoliņa, Ralfs Eilands un Aminata. Spēlēs brīnišķīgi latviešu mūziķi – Mārcis Auziņš pie ģitāras, Toms Poišs pie basģitāras, Rūdolfs Dankfelds pie bungām un Kristaps Vanadziņš pie taustiņiem.” Elza brīdina – Indijas eksotiskie mūzikas ritmi gan šoreiz neskanēšot. “Būs gan senāku laiku, gan mūsdienu mūzika, lielākoties visā pasaulē populāras melodijas. Pati dziedāšu, piemēram, jaunās popmūzikas zvaigznes Eda Šīrana dziesmu. Mums brīnišķīgi palīdz arī Aija Vītoliņa, Ralfs Eilands un Aminata. Spēlēs brīnišķīgi latviešu mūziķi – gan Mārcis Auziņš pie ģitāras, gan Toms Poišs pie bungām. Strādājam kā viens vesels, visi piedalās un darbojas degošām acīm, nejautājot par atlīdzību, kā tas nereti notiek.”

Uz pavasara pusi Elzas vārdu meklējiet afišās jauna elektrosvinga projekta sastāvā. “Tā ir džezīga, dejojama mūzika, sastāvā ir Toms Poišs, Andris Buiķis, džeza elektronikas meistars “Misters Misters” un Toms Rudzinskis pie pūšaminstrumentiem. Šobrīd esam uzdevuši Jānim Skutelim izdomāt īsto grupas nosaukumu!”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kultūra
Lielbritānijā atzinību guvis Jēkaba Jančevska kormūzikas albums
1 diena
LE
LETA
Kultūra
Leļļu teātra vadība atturīga par nākotnes prognozēm
1 diena
SK
Skaties.lv
Kultūra
Siliņš: LNOB finanšu situācija ir stabila, darbinieki var nesatraukties
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Diennakts laikā konstatēti 16 jauni Covid-19 gadījumi, kopējam slimnieku skaitam sasniedzot 509 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Aizputes novadā kravas automašīna uz pārbrauktuves taranējusi pasažieru vilcienu
45 minūtes
LE
LETA
Veselam
Pacientu saslimšanas ar Covid-19 dēļ Ogres slimnīcā slēgta internā nodaļa un pašizolācijā atrodas jau 27 medicīnas darbinieki
14 minūtes
LE
LETA
Dabā
Saule mīsies ar mākoņiem. Pastiprināsies anticiklona ietekme
2 stundas
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Igaunijā ar koronavīrusu inficēto skaits pārsniedzis tūkstoti, mirušo skaits pieaudzis līdz 13
32 minūtes