Mediķu trūkums. Vai Latvijā var atkārtoties Rumānijas scenārijs? Ar ko tas draud? 97

Latvijas ārstu biedrība brīdinājusi, ka Latvija var nonākt krīzes priekšā, līdzīgi kā tā bija noticis Rumānijā, kad mediķu trūkuma dēļ ārsti bija jālūdz talkā no citām valstīm. Vai ir apzināts tas, cik liels ir reālais mediķu trūkums Latvijā? TV24 raidījumā “Nedēļa. Post Scriptum” skaidro veselības ministre Līga Menģelsone.

Reklāma
Reklāma
Labs darbiņš, kas padarīts – “Visiem nepietiek!” Krievijā sācies 95.benzīna deficīts 73
Situācija DUS. Gribēju hotdogam tā vairāk majonēzi un mazliet sinepes, man atbildēja: Kādu uztaisīšu, tādu ēdīsi!
TESTS. Vai vari pārsteigt pats sevi? Atbildi tikai uz 8 jautājumiem un noskaidro, cik “gaiša” galva tev ir
Lasīt citas ziņas

Viņa uzsver, ka mediķu rūkumus katrā no jomām vai vietām ir savādāks: “Nevar teikt, ka tas būtu tāds vienmērīgs pa visu veselības aprūpes sistēmu.”

Taču Menģelsone piekrīt, ka tam, ko signalizē biedrība ir pamats.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veselības ministre, skaidroja, ka situācija Rumānijā atspoguļo tendenci: ja valstī ir zema labklājība un dzīves līmenis salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm, tad cilvēkus ir grūti noturēt un viņi aizbrauc no valsts.

Jautāta, vai Latvija vismaz šī gada laikā nenonāks situācijā, kad mums būs jāieved medicīnas personāls no ārzemēm, Menģelsone saka, ka šādu indikāciju viņai šobrīd nav.

Veselības ministre uzsver, ka ar jauno tehnisko budžetu, kas stājās spēkā 1. aprīlī, ir apstiprināta zemāko atalgojumu paaugstināšana medicīnas personālam. Tas nozīmē, ka medmāsu palīgiem, sanitāriem tiks piešķirti 16% paaugstinājums, medmāsām – 11%, bet ārstiem – 6% pie esošā zemākā atalgojuma līmeņa.

Mediķu protests pie Saeimas. 11.05.2023.

Jau vēstīts, ka Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) valde pieprasīs valdībai līdz šī gada 1.jūlijam veselības nozarei piešķirt vismaz papildu 140 miljonus eiro “nozares pamatfunkciju izpildei”.

Šādas prasības jau iepriekš valdībai izvirzījušas vairākas Latvijas pacientu organizācijas un medicīnas darbiniekus pārstāvošās asociācijas, kas bija nosūtījušas atklātu vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, pieprasot solījumu izpildi attiecībā uz veselības aprūpes finansējumu.

Organizācijas aicināja Saeimas pārstāvjus un valdības locekļus steidzami meklēt risinājumus, lai šī gada budžeta ietvaros veselības aprūpes izdevumi tiktu palielināti, sasniedzot 12% no valsts budžeta izdevumiem, kas ir papildus aptuveni 140 miljoni eiro.

Tāpat tās aicināja nākamā gada budžeta ietvaros nodrošināt veselības aprūpes finansējumu pieaugumu atbilstoši sabiedrības veselības pamatnostādnēm, papildus piešķirot aptuveni 310 miljonus eiro, kā arī mazināt pieaugošos pacientu līdzmaksājumus un gaidīšanas rindas uz medicīnas pakalpojumiem.

Reklāma
Reklāma

Rezultātā tika pieņemts lēmums organizēt mediķu protesta akciju, un tajā 11.maijā pie Saeimas bija pulcējušies vairāki simti dalībnieku.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.